Araba Göstergeleri ve Araç Arıza işaretleri

Araba Göstergeleri ve Araç Arıza işaretleri

Bu içeriğimiz de Araba göstergelerine ve Araç arıza işaretlerine değineceğim.Aracınızın gösterge panelinde beliren ve canınızı sıkan arıza lambalarından sıkıldıysanız ve bu konuda bir çözüm arayışında iseniz muhtemelen en doğru yerdesiniz demektir. Gösterge paneli işeretleri ihmal edilecek türden işaretler değildir.

Arıza işaretlerini anlamak ve bu konuda bir çözüm üretmek için ilk önce araba göstergelerini anlamak ve doğru bir şekilde yorumlamak gerekmektedir. Gösterge işaretlerini doğru bir şekilde yorumladığınız da arıza işaretini daha çabuk onarabilirsiniz. Üstelik bilgisiz bir ustanın aracınıza vereceği zararlara da maruz kalmamış olursunuz. Arıza işaretlerinden en önemlileri her nekadar motor simgesi olsa da diğer gösterge işaretleri ve onlara bağlı birimler de oluşan arızalar da bir hayli önem arz etmektedir.

Araba Göstergeleri
Araba Göstergeleri

Renklere göre aciliyet derecesi şu şekildedir:

 • Kırmızı renkli araba ikaz ışıkları : Potansiyel olarak ciddi bir sorunu işaret eder. Araç gösterge panelindeki semboller arasındaki en acil durum uyarıları genellikle kırmızı renkte görünür. Bu durumda, trafikte herhangi bir tehlike oluşturmamak için aracınızı en kısa sürede kenara çekmeli ve durmalısınız. Örneğin, motor sıcaklık ikaz ışığının yanması, motorun aşırı ısındığını gösterir. Bu koşullarda aracınızı kullanmaya devam ederseniz, daha fazla maddi zarara neden olabilirsiniz.
 • Sarı veya turuncu renkli araba ikaz ışıkları : Çoğunlukla bir şeyin tamir edilmesi veya bakımının yapılması gerektiğini ve kısa süre içinde dikkatli bir şekilde çalıştırılması gerektiğini gösterir.
 • Mavi veya yeşil renkli araba ikaz lambaları : Genel olarak bir sistemin açık veya çalışır durumda olduğunu gösterir. Örneğin, farlar açık veya hız sabitleyici çalışıyor olabilir.

Ek olarak, yanıp sönen gösterge paneli uyarı ışığı, ışığın ilgili sistemin acil bir durumunu sürücüye bildirdiği anlamına gelir. Bu durumda ise, aracınızı hemen bir servise götürerek bir teşhis cihazına bağlatmanız tavsiye ediyorum.

Araba Göstergeleri

Bu alanda aşağıda resimli bir şekilde araç göstergelerine ait simgeler ve gösterge anlamları yer almaktadır. Resimli bir şekilde verimli ve bilgilendirici bir içerik oluşmasını planlıyoruz. Gösterge işaretlerini inceleyebilir ve anlamlarını öğrenebilirsiniz.

Hararet göstergesi arıza lambası

Aracınızın motoru fazla ısınmış ise bu simge görünür. Motor suyunun sıcaklığı aşırı derece artınca aracınız hararet yapar. Bu bir hararet göstergesidir ve motoru durdurup soğumasını bekleyiniz. Aracınız hararet yaptı ise kaputu açınız ve motor suyu kapağını çok yavaş gıdım gıdım açınız. Dikkat etmeniz gerek şey kapağın birden açılması ile fışkıran kaynar suya maruz kalmamak. Bu nedenle yavaşça hava aldıktan sonra kapağı tam açınız.

Aracınızın durumunda bu gösterge işareti varsa ve özellikle aşırı ısınma belirtisi varsa, aşağıdaki yönergeleri izlemenizi tavsiye ediyoruz:

 • 1. Öncelikle aracınızı güvenli bir yere çekin, ancak motoru kapatmayın.
 • 2. Eğer mümkünse, klimayı kapatın ve ısıtıcıyı açın. Bu, soğutma sıvısının dağılımını hızlandırabilir.
 • 3. Bu esnada, motora bakın ve soğutma sıvısının seviyesini kontrol edin. Eğer seviye yeterliyse ve ısıtıcıyı açmak işe yaramazsa, antifriz kapağını çok yavaşça açın. Bu adımda son derece dikkatli olun çünkü sıvı aşırı sıcak olabilir ve ciddi yanıklara neden olabilir.
 • 4. Kapağı açtıktan sonra eksik sıvıyı tamamlayın ve bir süre bekleyerek motora yeniden başlamadan önce soğumasını bekleyin.
 • 5. Motor soğuduğunda yeniden çalıştırın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Probleminiz devam ederse güvendiğiniz bir servisten danışmanlık veya onarım hizmeti almalısınız..

Hararet göstergesi arıza lambası
Hararet göstergesi arıza lambası

 

Lastik basınç uyarısı ikaz lambası

Adı üstünde lastik basıncı düştüğün de veya karlı yollar da zincir takmanız gerektiği durumlarda sizi ikaz etmek için yanar.Aracınızın lastik basınçlarını dengeleyiniz. Latik basıncı dengelemek sürüş performansını ve konforunu etkiler.

Lastik basınç uyarısı ikaz lambası
Lastik basınç uyarısı ikaz lambası

Motor yağı basıncı uyarı ikaz lambası

Bu gösterge işareti arıza lambası, aracınızın yağ sistemi hakkında bazı bilgiler sağlar. Bazı araba modellerinde bu sembol yerine sadece “YAĞ” kelimesi görülebilir. Aşağıda olası sorunları sizin için listeledim :

 • Yağ seviyesinde azalma
 • Düşük yağ basıncı belirtisi
 • Yağ pompası, motorunuzun iç parçalarını yeterince yağlamak için gereken sıvıyı dolaştıramıyor

Ne yapmalısınız? ; Öncelikle, motor yağ seviyesini kontrol etmelisin. Motor yağ çubuğunu çıkarın ve bir bezle temizleyin. Sonra tekrar yerine takın, çıkarın ve yağ seviyesinin yeterli olduğundan emin olun. Yağ seviyesi düşükse, eksik seviyeyi tamamlamak için yağ eklemelisiniz.
Önemli Bilgi: Yağ seviyesini tamamladıktan sonra motor hala gürültülü çalışıyorsa, bu yağ pompasından kaynaklanan bir arıza olabilir. Ayrıca, motorunuzda yağ sızıntısı varsa aracı kullanmamalı ve en yakın yetkili servisine veya güvendiğiniz bir araba tamir atölyesine başvurmalısınız.

Motor yağı basıncı uyarı ikaz lambası
Motor yağı basıncı uyarı ikaz lambası

ESP ASR sistemleri araba göstergesi

Kayma önleyici sistemlerin devrede veya devre dışı olduğunu belirtmek için yanan araç göstergesidir. Arızalandığında ise bu sistemlerde bir arıza olduğunu gösterir. Kaygan zeminde kayma oranını düşüren entegre bir özellikltir. Muhtemel kayma ve kaza durumlarında çok işe yarar . Önemli araba göstergelerinden birtanesidir. Bu gösterge yanıyorsa bu özellik devre dışı kalmış demektir. En kısa sürede bu araç arıza işareti için onarım işlemi yaptırmanız gerekmektedir.

ESP ASR sistemleri araba göstergesi
ESP ASR sistemleri araba göstergesi

Motor Arıza Lambası

Aracınızın Motor sisteminde ki bir arızayı işaret eden araç göstergesidir. Bu gösterge aracınız çalıştıktan sonra da yanmaya devam ediyor ise bir arıza var demektir.Bu gösterge işareti büyük problemlerin yanı sıra küçük motor aksaklıklarını da gösterebilir. Aşırı ısınma, düşük yağ basıncı, hatta buharlaşma gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Ancak, bunu kesin olarak belirtmek, bir OBD cihazıyla kontrol etmeden mümkün değildir.

Ne Yapmalısınız? Araç normal şekilde sürüyorsa ve yağ kokusu gibi belirgin bir sorun yoksa veya motor bölmesinde gözle görülür bir problem fark edilmiyorsa, aracınızı zorlamadan yakındaki bir servise götürmeniz yeterli olabilir. Ancak, durum farklıysa ve belirgin bir sorun varsa, aracı durdurup bir çekici çağırarak onarım için servise götürmek en doğru adım olacaktır. Daha açıklayıcı bilgiler için motor arıza lambasının kendiliğinden sönmesi konusundaki içeriğimize göz atabilir veya “Motor ve ESP Lambası Birlikte Yanıyor” adlı makalemizi incelemenizi tavsiye ediyorum.

Motor arıza lambası
Motor arıza lambası

ABS fren sistemi uyarı lambası

Bu araç göstergesinin sürekli yanık halde olması Fren sisteminin devredışı olduğu anlamına gelmektedir. Veya fren sistemindeki bir arızayı işaret etmektedir. Sürüş artık güvenli değildir dikkat ediniz.Fren sistemi arıza göstergesi yanınca aşağıdaki durumlar yaşanmıştır:

– Park freni devrede
– Fren sisteminde bir arıza var
– Fren yağı azalmış veya bitmiş

Ne yapmalısın? İlk olarak Fren arıza göstergesi gördüğünüz aracınızın fren sistemi ile ilgili en basit adımlardan biriyle başlayın: Fren yağının yeterli olduğundan emin olun. Sonra park freninin devrede olup olmadığını kontrol edin. Eğer sorun bu durumlardan biriyle ilgili değilse, fren sisteminde bir arıza olabilir. Bu aşamadan sonra güvendiğiniz bir yetkili servise tespit ve onarım işlemi için başvurmanız gerekecektir.

ABS fren sistemi uyarı lambası
ABS fren sistemi uyarı lambası

Adaptif hız sabitleme araç ikaz ışığı

Otomatik vitesli araç göstergelerinden birtanesidir. Vitesi hareket ettirebilmeniz için önce frene basılı tutmanız gerektiğini belirtir.

Adaptif hız sabitleme araç ikaz ışığı
Adaptif hız sabitleme araç ikaz ışığı

Şarj sistemi ikaz lambası

Bu klasik olarak akünüzün boşaldığını veya zayıf düştüğünü gösteren bir araç göstergesidir. Aracınız çalışmıyorken aküyü tüketebilecek mekanizmaları sonlandırmanız gerekmektedir.(Örn: Radyo , farlar , koltuk ısıtmaları vs.)

Şarj sistemi ikaz lambası
Şarj sistemi ikaz lambası

Yakıt miktarı uyarı lambası

Aracınızın yakıtının 7 litreden az kaldığını gösteren ikaz lambasıdır. Bu simgeyi bende çok sık görebiliyorum .Özellikle yakıt fiyatları oldukça yüksek olduğu için hepimiz normalden daha az yakıt alabiliyoruz. Yani aracınıza yakıt almanız gerektiğini belirten bir araç göstergesidir. Bu uyarıyı dikkate almadığınız da yolda kalabilirsiniz.Ayrıca aracınızı sürekli düşük yakıtta kullanırsanız yakut popmpası ısınma ve bozulma problemleri yaşıyabilirsiniz.

Yakıt miktarı uyarı lambası
Yakıt miktarı uyarı lambası

Hava yastığı ve emniyet kemeri sistemi uyarı lambas

Emniyet kemeri sisteminde veya Hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu belirten araç göstergesidir. Bu sistemleri kontrol ettiriniz.

Hava yastığı ve emniyet kemeri sistemi uyarı lambas
Hava yastığı ve emniyet kemeri sistemi uyarı lambas

Cam yıkama suyu araba göstergeleri

Aracınız da cam sunu kalmamış olabilir . Eğer cam suyunuz tam ise ve yine yanıyor ise cam suyu algılayıcı sensörünüz bozuk olabilir.Cam suyu sensörü ucuzdur ve her bütçeye uygun bir şekilde değiştirilebilir.

Cam yıkama suyu araba göstergeleri
Cam yıkama suyu araba göstergeleri

Fren balatası aşınma uyarı ikaz lambası

Fren balatalarınızı değiştirmenizin zamanı gelmedi mi ? . Eğer bu araç göstergesi yanıyor ise evet zamanı gelmiş demektir. Balataları değiştirmenin maliyeti 4 adet için 50 USD dolayındadır.Balataların sağlığı fren mesafesinde önemli bir etkendir. Bu araç göstergesi önemlidir.Fren sistemi arıza lambası yanıyorsa, aşağıdaki durumlar yaşanmış da olabilir:

– Park freni devrede
– Fren sisteminde bir arıza var
– Fren yağı azalmış veya bitmiş

Ne yapmalıyım? İlk olarak bu gösterge aracınızın fren sistemiyle ilgili en basit adımlardan biriyle başlayın: Fren yağının yeterli olduğundan emin olun. Sonra park freninin devrede olup olmadığını kontrol edin. Eğer sorun bu durumlardan biriyle ilgili değilse, fren sisteminde bir arıza olabilir. Bu durumda, onarım için VW servisine başvurmanız gerekebilir.

Fren balatası aşınma uyarı ikaz lambası
Fren balatası aşınma uyarı ikaz lambası

Dizel partikül filtresi

Dizel partikül filtreniz tıkanmış demektir.Aracınızı 4. veya 5. viteste 2000 devir/dakikanın üzerinde 15-20 dakika boyunca kullanırsanız dizel partikül filtresi temizlenecektir. İlgili araç göstergesi sönecektir. Tabi bu geçici bir çözümdür. Daha net bir çözüm için partikül filtresi temizletme işlemi yapmalısınız. Bu işlemin maliyeti 70 USD dolayındadır.

Dizel partikül filtresi
Dizel partikül filtresi

Dizel motor uyarı ikaz göstergesi

Dizel motorlar da araç çalıştıktan sonra yanmaya devam ediyor ise bir arıza var demektir. Bu arızayı ancak bir OBD cihazına bağlayarak teşhis edebilirsiniz.

Dizel motor uyarı ikaz göstergesi
Dizel motor uyarı ikaz göstergesi

Diferansiyel kilit arıza lambası

Bu araç göstergesi diğer göstergelere nazaran en nadir görülen göstergedir. Analamı ise ; arka aks diferansiyel kilidinde mekanik blokaj var demektir . AAyrıca aşırı hız yapmak bu göstergenin yanmasının birincil sebebidir.

Diferansiyel kilit arıza lambası
Diferansiyel kilit arıza lambası

Güç aktarma organı arıza lambası

Güç Aktarma organı uyarısı
Güç Aktarma organı uyarısı

Bu arıza lambası şanzuman veya aktarma organı ile ilgili bir arızayı işaret eder. Giderilmesi önemli bir arıza simgesidir.Daha detaylı bilgi için BKZ . Dişli içerisinde ünlem işareti


 

Bu içeriğimiz de Araç göstergelerinden ve arıza işaretlerinden detaylı bir şekilde bahsetmeye çalıştık. Bir diğer içeriğimiz olan Courier Arıza Lambaları hakkında bilgi edinmek isterseniz bunun için aşağıda bir bağlantı bırakacağım  Bu bağlantı aracılığı ile ilgili içeriğe ulaşarak bilgi edinebilirsiniz.

Ford Courier Arıza Lambaları ve Anlamları

“Araba Göstergeleri ve Araç Arıza işaretleri” üzerine bir yorum

 1. Araba göstergeleri konusu önemli bir konudur . Bu konuda doğru yönlendirme yapmak maharet ister . Bende Ford courier var mesela sürekli bir arıza lambası yanıyor . Nasıl kurtulacağını bilmiyorum ????

  Yanıtla

Yorum yapın