Araba Güneşte Kalınca Çalışmıyor ! Çözüm !

Araba Güneşte Kalınca Çalışmıyor

Aracınızı yazın sıcağında güneş alan bir yerde park ettiniz. Bir süre sonra çalıştırmak ve rutin işlerinizi yapmak için aracınıza bindiniz ancak Güneşte bekletilen arac çalışmadı . Peki bu durumda ne yapmalısınız? Güneşte ısınan araba çalışmıyor sa çözümü nedir ? Bu soruların cevabını vermeye çalışacağız. Isınan araba çalışmıyor . Güneşte bekleyen araba çalışmıyor. Bu da olur mu demeyin şaka gibi bir olay olarak görülebilir . Sonuçta mekanik aksam ve sıcak ile ne alakası var gibi gelebilir ancak durum hiç te nasıldığı gibi değil.

Araba Güneşte Kalınca Çalışmıyor
Araba Güneşte Kalınca Çalışmıyor

Güneş altında bıraktığınız araç çalışmıyor ise ?

Aracınız LPG li araç ise LPG servisine gittiniz ve her tarafına baktı ancak size “Güneşte bırakma” , “Güneşten koru ” diyerek absürt cevaplarla geçiştirebilir.Bu problem sadece lpg li araçlarda yaşanmaz. Hem benzinli hem dizel araçlarda da aynı sorun yaşanmaktadır.  Bu sorunu maharetli servis elemanları dışında bilen sayısı çok azdır. Kaliteli bir ustaya gitmeniz gerekiyor peki sorunun kaynağı nedir.

Araba Güneşte Kalınca Çalışmıyor Nedeni nedir ?

Arcınız güneşte bekledikten sonra çalımıyor ise bunun 2 ana nedeni var demektir;

  • Kanister walfinin arızalı olması ; Kanister walfi arıza olduğunda Güneş altında benzin genleşir ve araca buhar halinde benzin veriri ve bunun sonucunda da araç boğulur ve çalışmaz. Kanister valfini onartmanız veya değiştirmeniz grekmektedir.
  • Basınç regülatörü arızası: Hemen  enjektörün dibinde bulunur. Basınç regülatörü güneş altında bekldiğinde ısınır ve araç geç çalışma yapar veya hiç çalışmaz.  Basınç regülatörünun onarılması veya değiştirilmesi problemi çözecektir.

Güneşte bekletilen çalışmayan aracınız için çözümler bunlardır. Böyle bir problem yaşarsanız doğrudan kanister valfi ve basınç regülatörü için nokta atışlı onarım yaparsanız maharetli bir ustaya ihtiyacınız kalmaz ve kapı kapı dolaşmanıza da gerek kalmaz.

 

Bu içeriğimizde güneş ısınması sonrası aracın çalışmama durumuna değindik. Bu çok enteresan bir arıza türü olsa da başına gelen sürücülerimiz illaki olacaktır.  İlginizi çekiyor ise Dizel Yakıt Göstergesi Arızası Nedir başlıklı konumuzdan konu ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilmen için aşağıda senin için bir bağlantı bırakıyorum. Arızasız yolculuklar diliyorum.

 

Dizel Yakıt Göstergesi Arızası Nedir? Çözüm !

Yorum yapın