Arabada Anahtar İşareti

Arabada Anahtar İşareti

Bu içeriğimizde arabada anahtar işaretinin anlamı ve anahtar işareti arıza lambasının çözümü hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Ayrıca anahtar işareti sıfırlama işlemi ile arabanızın gösterge panelinde yer alan anahtar simgesinden nasıl silebileceğinizden bahsedeceğiz. Bir diğer değineceğimiz konu ise anahtar işaret modellere göre ne anlama geldiği konusudur.

Arabada Anahtar İşareti
Arabada Anahtar İşareti

 

Arabada Anahtar İşareti Türleri:

Bu aşamada aşağıda bazı anahtar işaretlleri ve türlerini göstereceğim. Arabanızda aşağıdaki simgelerden biri yanmış olmalı . Kastettiğiniz anahtar işareti aşağıdakilerden biri veya benzeri olduğu konusunda hemfikir olalım.

anahtar işareti
anahtar işareti

Arabada Anahtar İşareti Anlamı ;

Anahtar işaretini gördünüz peki ama bu ne işe yarıyor?. Anahtar işareti araçlarda servis zamanının habercisi olarak kodlanmıştır. Aracınızın yağ bakımı veya periyodik bakım cetvelindeki bakımlardan biri veya birkaçı geldiğinde yanacak şekilde proğramlanmış bir uyarı işaretidir. Bu işaret model farketmeksizin Ford,Volkswagen,audi,bmw,fiat v.b modellerin hepsinde aynı anlamı ifade etmektedir. Arabada anahtar işareti araçlarda evrensel olarak servis ve bakım zamanlarını işaret eder.

arabada anahtar işaretleri
arabada anahtar işaretleri

Arabada Anahtar işareti Servis Zmanı ;

Anahtar işareti, aracınızın periyodik bakımının gerektiğini gösterir. Bu bakım genellikle yağ değişimi, fren kontrolü, lastik rotasyonu ve diğer önemli bakım işlemlerini içerir. Bu işlemler, aracınızın performansını ve güvenliğini sağlamak için hayati öneme sahiptir.

Aracınızın bakım zamanı geldiğinde, aracınızın gösterge panelinde bir anahtar işareti belirir. Bu işaret, aracınızın belirli bir kilometre veya zaman aralığına ulaştığını ve bakım gerektirdiğini gösterir. Bu kilometre veya zaman aralığı, aracınızın modeline ve markasına, kullanım şeklinize ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

anahtar simgesi
anahtar simgesi

Anahtar İşaretinin Sıfırlanması işlemi ;

Servis bakımı tamamlandıktan sonra, anahtar işaretini sıfırlamanız gerekir. Bu, genellikle aracınızın bilgisayar sistemine bir sinyal göndererek yapılır. Bu işlem, aracınızın modeline ve markasına bağlı olarak değişiklik gösterse de aşşağı yukarı yapılan işlemler aynıdır. Aracınızın servis ve bakım işlemleri yapıldıktan sonra bir OBD cihazına bağlatılarak sıfırlama komutu verilir.Anahtar işaretini sıfırlamak, aracınızın bakım ihtiyaçlarını doğru bir şekilde takip etmenizi sağlar.

Varsayalım ki servis personeli sıfırlama işlemi yapmayı unuttu  Peki biz nasıl sıfırlayacağız ?

  1. Kontağı açıyoruz
  2. Gösterge panelindeki butona basılı tutuyoruz
  3. Ekranda 10 dan geriye sayan bir yasaç belirecektir elinizi çekmeyin
  4. Geri sayım işlemi tamamlandığında servis sıfırlama süreci tamamlanmış olmalı

Bir diğer yöntem ;

  • Gösterge menüsüne girelim
  • Servis ve bakım zamanı sekmesine girelim
  • Bakım zamanı sıfırlama adımını takip edelim

Daha gelişmiş araç modellerinde anahtar işareti bu şekilde sıfırlanmaktadır.

Servis Uyarısı
Servis Uyarısı

Servis zamanlarına dikkat etmek aracınızın sağlığı için çok önemlidir. Yağlanmayan veya bakımı yapılmayan parçalar zamanla aşınır ve daha büyük sorunlara neden olabilir. Bütün bunların önüne geçmek periyodik muayene zamanlarını doğru takip etmekten ve aksatmamaktan geçer.


Bu içeriğimiz de anahtar işaretinden bahsettik.  Motor beyin tamirinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız aşağıya bir bağlantı etiketi bırakacağım . Bu sayede ilgili içeriğe ulaşabilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Motor Beyni Tamiri Nasıl Yapılır? – Videolu

Yorum yapın