Bmw Tahrik Arızası Nedir ? Çözüm !

Bmw Tahrik Arızası Nedir ?

Bmw F20 , F30 , F16i gibi aracınızla yolculuk yaparken aniden tekleme yaşadınız ve araç durdu. Ekranınızda “Tahrik arızası, lütfen servise başvurun” uyarısı belirdi ve araç kendini korumaya aldı. Peki, böyle bir durumda ne yapmalısınız? Bmw tahrik arızası nedir? ve Bmw tahrik arızası ne anlama gelir? Bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim. Aynı zamanda, yaşanan bu arızanın muhtemel nedenleri ve maliyetleri hakkında bilgi verelim.

Bmw Tahrik Arızası Nedir
Bmw Tahrik Arızası Nedir

Bmw F20 , F30 , F16i gibi marka arabalar oldukça sağlam ve mekanik aksam bakımından kalitelidirler. Ancak her arabada olabileceği gibi bmw araçları da zaman zaman çeşitli arızalar verebilmektedir. Bmw marka aracınız var ve gösterge panelinde tahrik arızası veriyor ise panik yapmanıza gerek yoktur. Bu arıza çok nadir rastlanan bir arıza türüdür ve tespiti kolaydır. Bmw araçlarında tahrik arızası, genellikle turbo basınç valfinde meydana gelen bir arızadan kaynaklanır. Bu valf, aracın motor basıncını düzenler ve basınç düzensizlikleri nedeniyle arıza meydana gelebilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda tahrik arızasının başka nedenleri de olabilir.

Bmw Tahrik Arızasının En yaygın nedenleri

 

Turbo Basınç ventili Kaynaklı tahrik arızası;

  • Tahrik arızasının en yaygın nedenlerinden biri, turbo basınç valvinde yaşanan arızalardır. Motor basıncının dengesiz hale gelmesi durumunda araç tekleme yapar ve ekranda “Tahrik arızası” uyarısı görünür. Eğer araç kendini korumaya alıyorsa,(Ki bu normal bir durum) hemen yetkili servisi aramalısınız. Ancak araç kendini korumaya almıyorsa,(muhtemel bir durum) normal sürüşünüzü bozmadan yetkili servise doğru ilerleyebilirsiniz. Turbo basınç valfinin değiştirilme maliyeti genellikle 100 – 150 dolar arasındadır.

Buji arızası kaynaklı Tahrik arızası;

  • Bir diğer olası neden ise aracınızın bujilerinde yaşanan eskime veya arıza durumudur. Bu durumda araç tekleme yapabilir ve arıza mesajı olarak “Tahrik” veya “Motor arızası” gibi uyarılar gözükebilir. Bujilerin değiştirilme maliyeti yaklaşık 30 dolar olabilir.
  • Bujilerde yağ kaçakları varsa, bu durum da tahrik arızasına neden olabilir. Bujilere yağ kaçması, motorun üst kapağında bulunan conta bölgesinde sorun olduğunu gösterir. Bu durumda bujilerin üzerinde yağ lekeleri oluşabilir. Bu arızanın giderilme maliyeti genellikle 1.000 – 1.300 dolar arasında değişebilir.
Kızdırma bujisi uyarı ışığı (yalnızca dizel)
Kızdırma bujisi uyarı ışığı (yalnızca dizel)

Bobin arızası nedenile yaşanan tahrik arızası;

  • Eğer az da olsa araçlar hakkında bilgi sahibiyseniz ve bobinlerde bir arıza olduğundan şüpheleniyorsanız, bobin fişlerini sırasıyla çekerek deneme yanılma yöntemiyle sorunu tespit etmeye çalışabilirsiniz. Bu yöntemle arızanın giderilip giderilmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer sorun bobinlerde ise, bobinleri değiştirmenin maliyeti yaklaşık 50 dolar olabilir.

Ekstra Bilgi ; Unutmayın, tahrik arızası belirtileri daha önceden görülmüş olabilir. Örneğin, “Aracım bir hafta önce haret yapmıştı, bir süre sonra da tahrik uyarısı verdi” gibi durumlar, önceden bu arıza için işaretler olabilir. Bu nedenle araçta meydana gelen herhangi bir anormallik veya uyarıyı dikkate almak önemlidir.


Bmw Tahrik arızası Wideo örneği ;

Bmw Tahrik arızası yaşanan bir durumu görsel olarak incelemek isteyenler için aşağıda Bmw tahrik arızasının yaşandığı bir video yer almaktadır. Bu video, yaşadığınız arızanın benzer olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.


Bmw aracınızda tahrik arızası meydana geldiğinde panik yapmanıza gerek yoktur, çünkü araç kendini korumaya alır ve önceden belirlenmiş bir prosedürle sizi uyarmaktadır. Ancak, arızanın nedenini tespit etmek ve gerekli onarımı yapmak için en kısa sürede yetkili bir servise başvurmanız önemlidir.


 

Bir diğer nadir arızamız olan Araba güneşte kalınca çalışmıyor ile ilgili makalemizi incelemek isteyebilirsiniz. Bunun için aşağıda bir bağlantı paylaşıyorum. Detayları ilgili bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

Araba Güneşte Kalınca Çalışmıyor ! Çözüm !

Yorum yapın