Citroen C Elysee Arıza Lambaları ve Anlamları

Citroen C Elysee Arıza Lambaları

Güzel bir günde güzel bir içerik ile karşınızdayız . Bu seferki konumuz Citroen C Elysee Arıza Lambaları ve anlamları olacak.C Elyesa Modelinin arızalarından ve sürücülerin karşılaştığı çeşitli problemlere değineceğiz. Gösterge paneli işaretlerini ve arıza ışıklarını ayrıntılı bir şekilde işlemeye ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. C Elysee Aracınızda karşılaştığınız anahtar işareti , hararet göstergesi veya arıza simgeleri ne var ne yok hepsinden resimli bir şekilde bahsedeceğiz.

Citroen C Elysee Arıza Lambaları
Citroen C Elysee Arıza Lambaları

C Elysee Gibi ekonomik sınıftaki araçlar diğer segment araçlarına göre nistepeten daha fazla arıza verebilmektedir. Elektrik elektronik arızaları daha fazla ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle genellikle C Elysee araçlardaki arızalar elektronik olmaktadır. Ayrıca bir C Elysee kullanıcı olarak ön tamponlarının çok hassas olduklarını belirtmeliyim. C Elysee de en sık karşılaşılan arızalar konusuna gelecek olursak bunlar genellikle motor arızaları ve elektronik arızalardır. Haricen mekanik parçalarda pek problem çıkmamaktadır.

Citroen C Elysee Arıza Lambaları ve Anlamları ;

Aşağıda C Elysee gösterge paneli işaretlerini yazılı ve resimli olarak inceleyebileceğiniz şekilde listeledim.İlgili arıza lambasını bulun ve karşısındaki anlamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Uyarı Işığı
Uyarı Işığı

Stop Uyarısı Arıza göstergesi

Bu üçgen içinde bir ünlem işareti bulunan kırmızı işaret, Citroën C Elysee’un durma uyarı ışığıdır. Sembol, başka bir uyarı lambası, işitsel bir uyarı ve mesajla birlikte yanık kalır. Durma uyarı ışığı, motor, fren sistemi, güç direksiyonu, otomatik şanzıman veya büyük bir elektrik arızası ile ciddi bir sorunu işaret eder. Güvenli bir şekilde mümkün olan en kısa sürede durun, motoru kapatın ve bir Citroën atölyesi ile iletişime geçin.

 

 

 


Yağ Basıncı Uyarı Işığı
Yağ Basıncı Uyarı Işığı

Citroën C Elysee Düşük Yağ Basıncı Uyarı Işığı

Bu yanık kalan kırmızı sembol, Citroën C Elysee’un düşük motor yağı basıncına sahip olduğunu ve yağlama sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Düşük yağ basıncı ışığı, motor yağı seviyeleri çok düşük olduğunda yanabilir. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Işık sönerse sadece o zaman sürmeye devam edin. Eğer yanık kalıyorsa, moturu kapatın ve bir Citroën atölyesi ile iletişime geçin. Devam eden sürüş ciddi motor hasarına neden olabilir.

 

 

 


Yüksek Sıcaklık Uyarı Işığı
Yüksek Sıcaklık Uyarı Işığı

Citroën C Elysee Yüksek Motor Sıcaklığı Arıza Lambası

Bu yanık kalan kırmızı sembol, Citroën C Elysee’un maksimum motor soğutma sıcaklığına ulaştığını ve motorun aşırı ısınma riski altında olduğunu gösterir. Araç durdurun, moturu kapatın ve motor soğutma sistemine birkaç dakika izin verin. Soğuduğunda antifriz ekleyin. Sorun devam ederse, sistemde bir sızıntı olabilir.

 

 

 


Pil Uyarı Işığı
Pil Uyarı Işığı

Citroën C Elysee Batarya Şarj Uyarı Işığı

Bu yanık kalan kırmızı batarya sembolü, Citroën C Elysee’un batarya şarj sisteminde bir elektrik arızası olduğunu gösterir. Devam eden sürüş, moturun stop etmesine neden olabilir. Hemen en yakın araç atölyesine gidin. Batarya şarj devresinde bir arıza olabilir, örneğin:

 • kirli veya gevşek batarya terminalleri
 • gevşek veya kopuk alternatör kayışı
 • Arızalı alternatör
 • Kablolarla ilgili bir sorun

Elektrikli Park Freni Uyarı Işığı
Elektrikli Park Freni Uyarı Işığı

Citroën C Elysee Elektrikli Park Freni Arıza Lambası

Bu elektrikli park freni, elektrikli park freni uygulandığında sabit olarak yanmalıdır. Bu, park freninin etkin ve doğru çalıştığı anlamına gelir. Elektrikli park freni uyarı ışığı yanıp sönerse, elektrikli park freni uygulama veya serbest bırakma mekanizmasında bir sorun var demektir. Araç yuvarlanmasını önlemek için düz bir zeminde park edin ve manuel bir şanzımanla bir dişliye takın. Otomatik bir şanzımanla, vites seçicisini P moduna yerleştirin.

Eğer otomatik park freni işlevi, park frenini uygulama veya serbest bırakma konusunda devre dışı bırakılırsa, park freni ‘Oto Kapatma’ Otomatik Park Freni Devre Dışı uyarı ışığı yanar. Oto Kapatma uyarı ışığı, ingiliz anahtarı arıza sembolü ile birlikte bir arıza olduğunu gösterir ve sadece manuel olarak park freni kullanılabilir.

Eğer elektronik park freninde bir arıza varsa, ünlem sembolü yanar, Elektronik Park Freni Arıza Uyarı Işığı elektronik park freninin artık çalışmadığını gösterir. Motor çalışırken aracı artık immobilize edemezsiniz anlamına gelir. Eğer manuel uygulama ve serbest bırakma çalışmıyorsa, elektrikli park freni kontrol kolu arızalıdır.


Fren Uyarı Işığı
Fren Uyarı Işığı

Citroën C Elysee Fren Arıza Lambası

Bu sürekli yanık kalan kırmızı Citroën C Elysee fren uyarı sembolü, fren sıvı seviyesinin önemli ölçüde düştüğünü gösterir. Fren sıvısını en kısa sürede tamamlayın. Sorun devam ederse, fren sisteminde bir sızıntı olabilir. Tamamlarken, kapağı temizleyin ve yerine koyun. Sadece kapalı bir kutudan DOT4 fren sıvısı kullanın. Düşük fren sıvısı, ağır fren balatası aşınmasının bir göstergesi olabilir.

 


ABS Uyarı Işığı
ABS Uyarı Işığı

Citroën C Elysee ABS Uyarı Işığı

ABS (Anti-blokaj Fren Sistemi), Citroën C Elysee’un sert frenleme koşullarında direksiyonunu korumaya yardımcı olan ek bir fren güvenlik sistemi. ABS uyarı ışığı yanarsa, ABS arızalandı ancak normal frenler etkilenmez. Bir ABS arızasının tipik nedeni, kırık bir tekerlek hızı sensörüdür.

 


EBFD Uyarı Işığı
EBFD Uyarı Işığı

Citroën C Elysee EBFD Uyarı Işığı

Fren ve ABS uyarı ışıklarının birleşimi, elektronik fren kuvveti dağıtımı (EBFD) sisteminin arızalı olduğunu gösterir. EBFD, daha etkili bir frenleme için tek tek tekerleklere değişen fren kuvveti dağıtır. Sistem arızalandıysa, öngörülemeyen bir frenleme meydana gelebilir. Sürmeyi durdurun ve bir Citroën atölyesi ile iletişime geçin.


Anahtar Uyarı Işığı
Anahtar Uyarı Işığı

Citroën C Elysee Ingiliz Anahtarı ve Servis Arıza Lambası

Arıza anahtarı ile birlikte servis anahtarı sembolleri, BlueHDi Diesel motorlu Citroën C Elysee’un servis aralığını aştığını gösterir. Araç servis edilmelidir.

 

 

 

 


Servis Uyarısı
Servis Uyarısı

Servis Uyarısı Arıza Lambası

Citroën C Elysee’un BlueHDi Dizel motorlu versiyonlarında, hizmet aralığını aşmıştır. Araç bir an önce servise alınmalıdır.

 

 

 

 


AdBlue Uyarı Işığı
AdBlue Uyarı Işığı

AdBlue Uyarı Işığı

Citroën C Elysee’un dizel versiyonlarında AdBlue dolumu gerektiğinde AdBlue uyarı ışığı yanar. AdBlue sembolü, moturu çalıştırmadan önce kaç mil kaldığını gösteren bir mesajla yanar. Eğer AdBlue ışığı yanıp sönmeye başlarsa, mümkün olan en kısa sürede dolum yapın. AdBlue uyarı ışığı, SCR emisyon kontrol sisteminde bir arıza tespit edildiğini belirten Spanner arıza sembolü ile birlikte yanar ve işitsel bir uyarı verir. Bu uyarı, egzoz emisyonları normal seviyelere döndüğünde kaybolur.

 

 


Motor Uyarı Işığı
Motor Uyarı Işığı

Motor Uyarı Arıza Lambası

Citroën C Elysee’un motor uyarı ışığı, motor kendi kendini teşhis sistemi tarafından tetiklenir. ‘Motoru kontrol et’ uyarı ışığı olarak da adlandırılan bu sembol, yanık veya yanıp sönüyor olabilir. Eğer yanıyorsa, emisyon kontrol sistemi arızalı demektir. Yanıp sönüyorsa, motor yönetim sisteminde bir sorun var demektir. Motor uyarı ışığı geneldir, yani motor ve emisyon sistemi ile ilişkilendirilebilecek birçok potansiyel hata olabilir.

Eğer motor uyarı ışığı yanıyorsa, genellikle moturu yeniden başlatmak geçici olarak sorunu çözebilir. Sürmeye devam edebilirsiniz ancak sorunu en kısa sürede teşhis ettirin. Eğer motor ışığı yanıp sönüyorsa, motor arızası nedeniyle katalitik konvertör hasarı riski vardır. Hızı azaltın ve yüksek hızlanmalardan kaçının. Eğer ışık hala yanıp sönüyorsa, aracınızı derhal teşhis ettirin.

Motor uyarı ışığı yandığında, hata kodları oluşturulur ve saklanır. Teşhis ekipmanı, bu hata kodlarını tarayarak sorunun nedenini bulmak için kullanılır. Çoğu araç atölyesinde bu teşhis ekipmanı bulunmaktadır.

 


Çarpışma Uyarısı Uyarı Işığı
Çarpışma Uyarısı Uyarı Işığı

Çarpışma Uyarısı Işığı

Citroën C Elysee’un Çarpışma Riski Uyarı/Aktif Güvenlik Fren sistemi, önündeki araçla olan çarpışma hızını azaltmak için aracı kısa bir süre frenler. Eğer ışık yanıp sönüyorsa, sistem çalışıyor demektir. Eğer ışık yanıyorsa, bir arıza var demektir. Araç içindeki ön kameranın net bir görüş açısına sahip olduğundan ve araç ön ızgarasına monte edilmiş radarın temiz olduğundan emin olun.

 

 

 


Şeritten Ayrılma Uyarı Işığı
Şeritten Ayrılma Uyarı Işığı

Şerit Takip sistemi Arıza Lambası

Citroën C Elysee’un Şerit Ayrılma Aktif Uyarı Sistemi, sürücüyü sinyal vermeden kırık bir şerit işaretini geçmeye yaklaştığında uyarır. Eğer uyarı ışığı yanıyorsa, sistem otomatik olarak devre dışı bırakılmış veya bekleme moduna alınmış demektir. Eğer uyarı ışığı yanıyorsa ve yanında Spanner arıza sembolü de yanıyorsa, sistemin bir hatası var demektir. Eğer Aktif Şerit Destek ve Spanner arıza sembolü yanıyorsa, Aktif Şerit Takip Yardımı’nda bir arıza var demektir. Operasyon şartları şunlardır:

 • Adaptif hız kontrolü aktif olmalıdır.
 • Yol çizgileri net ve görünür olmalıdır.
 • ESC sistemi çalışıyor olmalıdır.
 • ASR/DSC sistemleri devre dışı olmamalıdır.
 • “Yedek” tipinde bir yedek tekerlek kullanılmamalıdır.
 • Sinyal verilmemelidir.
 • Ön camda monte edilmiş kamera net bir görüş açısına sahip olmalıdır.

DSC Uyarı Işığı
DSC Uyarı Işığı

DSC Uyarı Arıza Lambası

Citroën C Elysee’un Dinamik Stabilite Kontrolü (DSC) ve Kayma Önleme Regülasyonu (ASR), aracın çekişini korumaya ve virajlarda ön veya arka kaymayı azaltmaya yardımcı olur. Eğer ışık yanıp sönüyorsa, DSC/ASR ayarı kaybı veya rota kayması durumunda etkinleştirilmiş demektir. Eğer ışık yanıyorsa, bir arıza var demektir. Bu arıza genellikle işlevsiz tekerlek hız sensörleri ile ilişkilendirilir.

Eğer DSC uyarı ışığı, Spanner arıza sembolü ve ‘Park freni arızası’ mesajı ile yanıyorsa, acil frenleme sistemi tam güce sahip değildir. Eğer otomatik serbest bırakma mevcut değilse, manuel serbest bırakmayı kullanın. Bunun için: fren pedalına basın ve basınç uygulayarak kontrol kolu kısa bir süre itin.

Eğer DSC uyarı ışığı, Spanner arıza sembolü ve ‘Oto Kapatma’ Otomatik Park Freni Devre Dışı uyarı ışığı yanıyorsa, Hill Start Assist sisteminde bir arıza var demektir.


Lastik Basıncı Uyarı Işığı
Lastik Basıncı Uyarı Işığı

Lastik Basınç Uyarı Işığı

Citroën C Elysee’un lastik basınç uyarı lambası yanık kalır ve eşlik eden işitsel uyarı ile birlikte bir veya daha fazla lastik basıncının düşük olduğunu gösterir. Eğer lastik basınç ışığı, Spanner arıza sembolü ile yanıp sönüyorsa, sistemde bir sorun olduğunu belirtir. Citroën C Elysee, lastik basınçlarını hesaplamak için tekerlek hız sensörleri kullanır. Lastik basınç sistemi arızalıysa, hız sensörü arızası olabilir.

 

 

 


Lastik Basıncı Uyarı Işığı
Lastik Basıncı Uyarı Işığı

Lastik Basınç Sıfırlama işlemi Nasıl Yapılır?

Citroën C Elysee’un lastik basınç sisteminin sıfırlanması için öncelikle aracın kullanım koşullarına uygun dört lastiğin basınçlarının doğru olduğundan ve sürücü kapısının içindeki lastik basınç etiketinde yazan değerlere uygun olduğundan emin olun. Lastik basınç sisteminin sıfırlanması için şu adımları izleyin:

 • Sistemi, dokunmatik ekranın Sürüş/Araç menüsü üzerinden sıfırlayın.
 • Araç dururken olmalıdır.
 • Sürüş/Araç menüsünde ‘Sürüş fonksiyonları’ sekmesini seçin.
 • Ardından ‘Düşük şişme başlatma’ işlevini seçin.
 • ‘Evvet’i onaylamak için seçin.
 • Sıfırlama, bir mesajın görüntülenmesi ve bir işitsel sinyal ile doğrulanır.

Hava Yastığı Uyarı Işığı
Hava Yastığı Uyarı Işığı

Citroen C Elysee Airbag Uyarı Işığı

Citroën C Elysee’un hava yastığı uyarı lambası, motur çalıştıktan kısa bir süre sonra söner. Eğer yanık kalıyorsa, hava yastığı ve emniyet kemeri germe sisteminde bir arıza var demektir. Bu genellikle bir sensör sorunudur, ya hava yastığıyla ya da koltuk işgal algısıyla ilgilidir. Nadiren ön koltukların altında bir kablo veya bağlantı gevşeyebilir.

 

 

 


Dizel Filtre Uyarı Işığı
Dizel Filtre Uyarı Işığı

Citroen C Elysee Dizel Filtre Arıza Lambası

Citroën C Elysee’un dizel versiyonları için, bu dizel filtre su içeriyor uyarı ışığı, filtresinin dolu olduğunu ve boşaltılması gerektiğini belirtir. Filtre, suyu dizelden ayırır ve yakıt deposuna girmesini önler. Eğer filtre boşaltılmazsa, su motorun içine girerek hasara neden olabilir.

 

 

 


Dizel Partikül Filtresi Uyarı Işığı
Dizel Partikül Filtresi Uyarı Işığı

Citroën C Elysee Dizel Partikül Filtre Arıza Lambası

Citroën C Elysee’un dizel versiyonları için, bu dizel partikül filtresi (DPF) uyarı ışığı, filtrenin dolu olduğunu ve yeniden oluşturulması gerektiğini belirtir. Trafik koşulları izin verdiğinde, uyarı lambası sönecek şekilde en az 60 km/s hızda sürerek filtreyi yenileyin.

 

 

 


Servo Direksiyon Uyarı Işığı
Servo Direksiyon Uyarı Işığı

Citroën C Elysee Direksiyon Güç Yardımı Arıza Lambası

Bu uyarı ışığı, direksiyon güç yardımı ile ilgili bir problem olduğunu gösterir. Özellikle düşük hızlarda direksiyonun daha zor dönmesini fark edebilirsiniz. Bu durum, direksiyon motorunun aşırı ısınmasından kaynaklanabilir. Bu durum, motur çalışırken sürekli olarak sağa ve sola dönmek veya motur çalışırken uzun süre tam kilitleme konumunda bırakmakla oluşabilir. Eğer uyarı ışığı yanık kalıyorsa, kalifiye bir atölyeden yardım isteyin.

 

 


Başlatma Durdurma Sembolü
Başlatma Durdurma Sembolü

Citroën C Elysee Start-Stop Sembolu

Bu yeşil sembol, Citroën C Elysee’un start-stop sistemi aracı DURAKLATMA moduna getirdiğinde yanar. Otomatik motur start-stop sistemi, her motur çalıştığında başlatılır ve manuel olarak kapatılmalıdır. Start-stop sistemi manuel olarak kapatıldığında ‘KAPALI’ sembolü yanar.

 

 


 

Çok güzel bir içerik olduk. On numara beş yıldız kaliteli bilgilerin yer aldığı aracınız için detaylı bilgilerin yer aldığı ve bir sürücünün bu içeriğe girdiğinde aracı ile ilgili bütün problemleir çözebileceğiz bir içerik üretmiş olduk. Bir başka içeriğimiz olan Opel Vectra C Kasa arıza lambaları nı incelemek isterseniz aşağıda sizin için bir bağlantı kartı bırakacağım . Arızasız yolculuklar dilerim.

 

Opel Vectra C Kasa Arıza Lambaları ve Anlamları

Yorum yapın