Citroen C3 Uyarı ışıkları ve Gösterge İkaz Lambaları

Citroen c3 marka aracınızın gösterge panelinde bulunan uyarı ikaz lambaları ve arıza lambaları hakkında resimli ve datylı bir rehber hazırladık. Aşağıda her C3 aracınız için her simgenin karşısında ne anlama geldiği ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Her uyarı ışığının ne anlama geldiğini öğrenebileceksiniz.

Ctroen c3 1 nesil 2 nesil ve 3 nesil araçlarda ortak olan bu ikaz lambaları konumları değişse de anlamları vepaılması gereken işlemler aynıdır. Gösterge panelinde yanan lambanın rengine göre durumun ciddiyeti değişmektedir. İkaz lambasının rengine göre durumun aciliyeti belirtilmektedir.

Citroen C3 Uyarı ışıkları
Citroen C3 Uyarı ışıkları

Citroen C3 Uyarı ışıkları

KIRMIZI renk ikaz lambası ; En kısa sürede müdahale etmeniz gereken bir durumu simgeler.

SARI renk ikaz lambası ; Acil olmamakla beraber ilgilenilmesi gerekn bir problemi simgeler.

YEŞİL renk ikaz lambas ; Bilgilendirme amaçlıdır ve muhtemelen bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

 

 


Citroën C3 Servis Anahtar ikaz lambası

Servis Uyarısı
Servis Uyarısı

Citroën C3’ün turuncu renkteki servis uyarı lambası, araç bakım gereksinimlerinin bir göstergesi değildir. Servis uyarı lambası, diğer özel uyarı lambalarıyla ilişkili olmayan bir hata olduğunu gösterir. Bu uyarı lambası, diğer uyarı lambalarıyla birlikte de yanabilir. Eğer servis uyarı lambası geçici olarak yanarsa, bunun anlamı küçük bir hatanın tespit edildiğidir ve gösterge panelinde bir mesaj görüntülenir. Servis uyarı lambası sürekli yanıyorsa, bu ciddi bir hatayı gösterir. Bu durumda, aracı derhal bir Citroën servisine kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

 


Citroën C3 Dur Uyarı Lambası

stop
stop

Citroën C3’ün kırmızı renkteki dur uyarı lambası, diğer uyarı lambalarıyla ilişkilidir ve bir mesajın ve bir sesli sinyalin görüntülenmesiyle birlikte gelir. Dur uyarı lambası, motorda ciddi bir hatayı, fren sisteminde sorunu, direksiyon gücünde sorunu veya büyük bir elektriksel hatayı tespit ettiğini gösterir. Eğer dur uyarı lambası yanarsa, aracı mümkün olan en kısa sürede durdurmalı ve bir Citroën servisiyle iletişime geçmelisiniz.

 


Citroën C3 Fren Uyarı ışığı

Fren
Fren

Citroën C3’ün fren uyarı lambası aşağıdaki nedenlerle yanar:

  • Park freni uygulanmış veya düzgün bir şekilde serbest bırakılmamıştır.
  • Fren devresindeki fren sıvısı seviyesi önemli ölçüde düşmüştür. Mümkün olan en kısa sürede durun ve üreticinin önerilerine uygun sıvı ile doldurun.
  • Fren sisteminde bir hata meydana gelmiştir. Sürmeye devam etmeyin ve bir Citroën servisiyle iletişime geçin.

Citroën C3 ABS Uyarı Lambası

ABS
ABS

ABS, ‘Anti-lock Braking System’ anlamına gelir ve Citroën C3’ün ABS uyarı lambası yanarsa, anti-blokaj fren sisteminin bir hatası olduğunu gösterir. Araç, geleneksel frenlemeyi sürdürür. Orta hızda dikkatli bir şekilde sürün ve en kısa sürede nitelikli bir servis yardımı alın. ABS hatalarının en sık nedeni genellikle tekerlek hız sensörleridir. Her tekerlekte bir sensör bulunur.

 

 


Fren + ABS Uyarı Lambası

ABS
ABS
Fren
Fren

Fren ve ABS uyarı lambasının yanması, elektronik fren kuvveti dağıtımı (EBFD) sisteminin arızalı olduğunu gösterir. EBFD, tekerlek bazında fren basıncını değiştirerek fren performansını artıran bir fren güvenlik sistemi. EBFD arızası nedeniyle frenleme öngörülemez hale gelebilir. Araç durdurmanız ve bir Citroën servisiyle iletişime geçmeniz önerilir.

 

 


Citroën C3 Akü Uyarı ışığı

Akü
Akü

Citroën C3’ün akü uyarı lambası, alternatörün artık aküyü şarj etmediğini gösterir. Olası nedenler arasında kirli akü terminalleri, gevşek veya kesik alternatör kayışı, eski akü veya arızalı alternatör bulunur. Akü şarjı tükenene kadar motor durabilir. Hemen bir araç tamir atölyesine gitmelisiniz.

 

 


Citroën C3 Yağ Uyarı Lambası

Yağ Basıncı
Yağ Basıncı

Bu, Citroën C3’ün düşük yağ basıncı uyarı lambasıdır ve düşük yağ seviyesi lambasıyla karıştırılmamalıdır. Düşük yağ basıncı, önemli hasara neden olabilecek bir motor yağlama sistemine müdahale edebilir. Araç motorunu mümkün olan en kısa sürede durdurun ve yağ seviyesini kontrol edin. Gerekirse yağ ekleyin. Eğer yağ basınç lambası sönmüyorsa, yağ ekledikten sonra bile motoru kapatın ve bir Citroën servisiyle iletişime geçin.

 


Citroën C3 Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Uyarı Lambası

Motor Soğutma
Motor Soğutma

Bu, Citroën C3’ün motor soğutma suyu sıcaklık uyarı lambasıdır. Eğer kırmızı LED yanıyorsa, aracı durdurun ve motoru kapatın. Soğutma suyunun soğumasını bekleyin ve sonra sıvı seviyelerini kontrol edin. Gerekirse doldurun. Araç altında sızıntıları kontrol edin. Uyarı lambası hala yanıyorsa, sürmeye devam etmemeniz ve nitelikli bir servis ile iletişime geçmeniz önerilir.

 

 


Motor Öz-Diyagnostik + Dur arıza lambası

Motor Teşhis
Motor Teşhis
stop
stop

 

Ünlem işareti içeren kırmızı motor öz-diyagnostik sistem uyarı lambası, motorun ciddi bir hatasını gösterir. Araç mümkün olan en kısa sürede durdurulmalı, motor kapatılmalı ve bir Citroën servisiyle iletişime geçilmelidir.

 

 


Motor Öz-Diyagnostik + Servis Uyarı Lambası

Servis Uyarısı
Servis Uyarısı
Motor Teşhis
Motor Teşhis

 

Ünlem işareti içeren turuncu motor öz-diyagnostik sistem uyarı lambası, motorun küçük bir hatasını gösterir. Araç sürmeye devam edebilir, ancak en kısa sürede aracın kontrol edilmesi önerilir.

 


Citroën C3 Motoru kontrol et ikaz lambası

Motoru kontrol et
Motoru kontrol et

Citroën C3 kontrol motoru uyarı lambası, motor yönetim sisteminin bir hatayı tespit ettiğini gösterir. Genellikle egzoz emisyonlarıyla ilgili bir sorundur. Hatayı bulmak için kaydedilmiş hata kodlarını okuyabilen teşhis ekipmanı kullanılması gereklidir. Eğer kontrol motoru uyarı lambası sabit yanıyorsa, aracı sürmeye devam edebilirsiniz, ancak en kısa sürede aracın kontrol edilmesi gerekmektedir. Kontrol motoru uyarı lambası yanıp sönmeye başlarsa, bu, katalitik konvertörü zarar verebilecek bir motor arızasını gösterir. Hemen hızınızı azaltın ve yüksek motor yüklerinden kaçının. Aracı en kısa sürede kontrol ettirin.

 


Citroën C3 Çarpışma Riski Uyarı ışığı

Çarpışma Uyarısı
Çarpışma Uyarısı

Citroën C3 çarpışma riski uyarı lambası, olası bir çarpışma yaklaştığında yanar. Sistem, aracı hızını azaltmak için kısa bir süre frenler. Uyarı lambası (sabit) bir mesaj ve sesli bir sinyal eşliğinde yanabilir.

 

 


Citroën C3 Lastik Basınç ikaz ışığı

Lastik basıncı
Lastik basıncı

Citroën C3 lastik basınç uyarı lambası, bir veya daha fazla lastikteki basıncın çok düşük olduğunu gösteren bir mesaj ve sesli bir sinyal eşliğinde yanar. Lastik basınçlarını mümkün olan en kısa sürede kontrol edin.

 

 


Lastik Basınç Sistemini Sıfırlama

Lastik basıncı
Lastik basıncı

Lastik basınçlarını ayarladıktan sonra, Citroën C3 lastik basınç izleme sistemi sıfırlanmalıdır. Bunun için lastik basınç sıfırlama düğmesini basılı tutmanız gerekebilir. Daha fazla ayrıntı için aracınızın kullanım kılavuzuna başvurun.

 

 


Citroën C3 DSC Uyarı Lambası

DSC
DSC

DSC, ‘Dinamik Stabilite Kontrolü’nü ve ASR, ‘Kayma Önleme Düzenlemesi’ni ifade eder. Bu sistem, Citroën C3’ün stabilite sistemlerini oluşturur. Bu uyarı lambası yanıp sönerse, aracı stabilize etmek için sistem çalışıyor demektir. Eğer sürekli olarak yanıyor ise, bir arıza olduğunu gösterir. DSC / ASR arızaları genellikle hatalı tekerlek hız sensöründen kaynaklanır.

 

 


Citroën C3 Hava Yastığı Uyarı Lambası

hava yastığı
hava yastığı

Citroën C3 hava yastığı uyarı lambası sürekli yanıyorsa, hava yastıklarından birinin veya emniyet kemeri pretansiyonerinin arızalı olduğunu gösterir. Araç en kısa sürede servise götürülmelidir.

 

 


Citroën C3 Dizel Partikül Filtresi Uyarı simgesi

DPF
DPF

DPF, ‘Dizel Partikül Filtresi’ anlamına gelir. DPF, zararlı dizel partikül emisyonlarını yakalamaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Filtre genellikle otomatik olarak temizlenir, ancak bazen (özellikle kısa yolculuklar yapıyorsanız) sürücü müdahalesini gerektirebilir. Eğer Citroën C3 DPF uyarı lambası yanarsa, filtreyi yeniden oluşturmak için en az 37 mph (60 km/s) hızla sürün ve uyarı lambası söndüğünde durun. Bu uyarı lambası aynı zamanda partikül filtresindeki katkı maddesi seviyesinin çok düşük olduğunu gösteren bir sinyal olabilir. Katkı maddesi deposunun minimum seviyesine ulaşılmıştır. En yakın Citroën bayisine başvurarak deposunun hızlı bir şekilde doldurulması gerekmektedir.


Citroën C3 Düşük Yakıt Uyarı Lambası

Düşük yakıt
Düşük yakıt

Düşük yakıt turuncu uyarı lambası ilk yanmaya başladığında, deposunda yaklaşık olarak 5 litre yakıt kalmış demektir.

 

 

 


Citroën C3 Dizel Filtresinde Su Uyarı Lambası

Filtredeki Su
Filtredeki Su

Bu uyarı lambası, yakıt dizel su filtresinin dolu olduğunu ve drenaj gerektirdiğini gösterir. Filtrenin drenajı için Citroën servisiyle iletişime geçin.

 

 


Citroën C3 Şerit Ayrılma Uyarı ışığı

Şeritten Ayrılma
Şeritten Ayrılma

Şerit ayrılma sistemi uyarı lambası, sistem arızalandığında birlikte yanar ve bir hata mesajı görüntüler. Bunun nedeni, ön camın üst ortasında bulunan kameranın kir veya karla kaplı olması olabilir. Camı temizlemek sorunu çözebilir.

 

 


Citroën C3 AdBlue ikaz lambası

adblue
adblue

AdBlue, dizel motorlar tarafından oluşturulan hava kirliliğini azaltmak için kullanılan bir dizel egzoz sıvısıdır. Sıvı tükendiğinde, motor artık çalışmaz. Uyarı lambası, kalan araç menzilini gösteren bir mesajla birlikte yanar. Eğer lamba yanıp sönüyorsa, kalan mesafe 62 mil (100 km)’den azdır.

 

 


Citroën C3 AdBlue+ Motor kontrol + Servis  ikaz lambası

Servis Uyarısı
Servis Uyarısı
Motoru kontrol et
Motoru kontrol et
adblue
adblue

SCR Emisyon Kontrol Sistemi Uyarı Lambası
AdBlue, servis anahtarı ve motor kontrolü uyarı lambaları, SCR emisyon kontrol sisteminde bir arıza tespit edildiğinde birlikte yanar ve bir sesli uyarı ve uyarı mesajı görüntüler. Bu uyarı normal egzoz emisyonları normale döndüğünde kaybolur.

 


Servis Uyarı Lambası ve Motor Servis ikaz ışığı

Servis Uyarısı
Servis Uyarısı

Servis anahtarı uyarı lambası ve motor bakım servis anahtar lambası birlikte yanıyorsa, servis aralığı aşılmış demektir. Araç en kısa sürede servise götürülmelidir.

 

 


Citroën C3 Dizel Ön Isıtma Uyarı Lambası

Dizel Ön Isıtma
Dizel Ön Isıtma

Bu, Citroën C3 dizel versiyonlarında dizel ön ısıtma sistemi lambasıdır. Motoru çalıştırmadan önce lamba sönene kadar bekleyin. Soğuk havalarda, ışık en fazla 30 saniye boyunca yanabilir.

 

 


Citroën C3 Start Stop Uyarı Lambası

start stop
start stop

Bu lamba, Citroën C3 otomatik motor start stop sistemi motoru durdurduğunda yanar. Işık geçici olarak yanıp sönüyorsa, durma modu geçici olarak kullanılamaz veya başlama modu otomatik olarak tetiklenmiştir.

 

 


 

Stroen C3 aracınız ile ilgili uyarı ikaz lambalarına dikkat etmenizde fayda var . Diğer marka model ikaz lambaları için websitemiz de gezinebilirsiniz.

Yorum yapın