Clio Arıza İşaretleri ve Gösterge Paneli Anlamları

Clio Arıza İşaretleri

Bu içeriğimiz de Clio gösterge paneli anlamlarından ve Renault Clio arıza işaretlerinin anlamlarından resimli bir şekilde bahsedeceğiz. Clio arıza lambalarının ne anlama geldiğini öğrenebilrceksiniz. Clionuz da başınıza gelebilecek kronik arızaları ve basit işlemlerin yanısıra clio motor arızaları veya hararet durumları gibi çeşitli sorunlarınıza çözüm üretmeye çalışacağız.

Clio Arıza İşaretleri anlamları
Clio Arıza İşaretleri anlamları

Renault’un Clio modelleri üretim dönemine göre adlandırılır ve Clio 1 , Clio 2 , Clio 3 ve Clio 4 Gibi isimler ile bilinir.  En yaygın arıza iler karşılaşılan modelleri 2004 Clio arıza lambaları ve Clio 3 Arıza lambaları şeklinde yorumlayabiliriz. Tabi bunlar kullanıcıların yoğun olarak karşılaştıkları problemlere istinaden verebildiğimiz bilgiler. Clio 3 modelinde çokca arıza yaşandığı için internette bu durumla ilgili yığınla sorgu bulunmaktadır.

Clionun hangi modeline bakarsanız gösterge paneli işaretlerinin aynı olduğunu görebilirsiniz. Aynı şekilde clio arıza lambalarının modellere göre anlamlarının değişmediğini de belirtmeliyim. Sözü fazla uzatmadan clio gösterge paneli işaretlerine değinelim.

Clio Gösterge Paneli İşaretleri ve Anlamları

Bu aşamada aşağıda clio arıza simgelerinin resimlerini ve hemen altında da anlamlarını paylaşacağım . Bu sayede aracınız da görünen simgeye karşılık gelen görseli görebilir ve altında anlamını okuyabilirsiniz.

 

Renault Clio zehirli gaz Arıza lambası
Renault Clio zehirli gaz Arıza lambası

Clio Zehirli Gaz (duman)Uyarı Lambası

Motorunuzdan zehirli gazlar çıktığında Renault Clio’nunuzun gösterge panelinde zehirli gaz filtresi (duman) uyarı simgesi belirir. Eğer ışığın yanıp söndüğünü görürseniz, hızınızı azaltın ve ışığın sönmesini bekleyin. Işığınız sönmüyor ve arıza devam ediyorsa profesyonel bir destek almanız gerekecektir.

Renault Clio Lastik Basıncı İzleme Sistemi TPMS İkaz Lambası
Renault Clio Lastik Basıncı İzleme Sistemi TPMS İkaz Lambası

Clio Lastik Basınç İzleme Sistemi TPMS Uyarı Lambası

Aracınızın bir veya daha fazla lastiği düşük basınçlıdır. Lastik basınçlarınızın tam olduğundan emin olmalısınız. Aynı şekilde dengeli de olmalıdır. Örneğin ön lastikler 30 bar şişiriliyor ise arka lastikler 25 bar şişirilir. Bu rakamlar örnektir.

Renault Clio Servis Durdur Çalıştırma Sistemi İkaz Lambası
Renault Clio Lastik Basıncı İzleme Sistemi TPMS İkaz Lambası

Clio Servis Dur-Kalk Sistemi Uyarı Lambası

Otomatik dur kalk özelliğiniz. Trafikte kırmızı ışıkta durduğunuz da devreye girer ve ayağınızı gaz pedalında braktığınız da motor tekrar aktive olur. Bu sistem uzun süreli dur kalk durumlarında yakıt , motor ve enerji verimliliği sağlanması amacı ile oluşturulmuştur.

Renault Clio Düşük Yakıt İkaz Lambası
Renault Clio Düşük Yakıt İkaz Lambası

Clio Düşük Yakıt Uyarı Lambası

Bu lambayı hepimiz tanıyoruz. Yakıtınız bitmek üzeredir ve en yakın istasyonda yakıt almanız gerekiyordur. Eğer yakıt aldığınız da da sürekli yanıyorsa yakıt deponuz daki yakıt seviyesini ölçen şamandıranın arızalandığını veya takıldığını anlayabilirsiniz.

Renault Clio Partikül Filtresi Arıza Işığı
Renault Clio Partikül Filtresi Arıza Işığı

Clio Partikül Filtre Arıza Lambası

Bu arıza simgesi yanıyorsa dizel partikül filtrenizdeki gözenekler tıkanmış demektir. Partikül filtresi temizleyicileri var ancak uğraşmadan problemi kendiniz çözmek isterseniz yüksek devirde aracı 15 dk sürün . örneğin vites 4 te 120 kms ile 15 dakika yol alabilirsiniz. Nitekim yüksek devirde partikül filtresindeki gözenekler ısınacak ve basınçla birlikte egzoz sisteminden dışarıya atılacak . Bu kısmen sınırlı bir temizliktir ancak işe yaradığını söylemeliyim . Not: Bu yöntem bir öneriden ibarettir.

Clio Emniyet Kemeri Hatırlatma
Clio Emniyet Kemeri Hatırlatma

Clio Emniyet Kemeri Hatırlatma Uyarı Işığı

Bu kırmızı uyarı ışığı emniyet kemeri hatırlatıcısıdır. Sürmeye başlamadan önce emniyet kemerinizi bağlayın. Emniyet kemeri bağlandığında uyarı ışığı sönecektir. Emniyet kemerinizi takmayı unutmamalısınız.

Renault Clio Uzun Far Gösterge Işığı
Renault Clio Uzun Far Gösterge Işığı

Clio Uzun Far Göstergesi Işığı

Mavi ışık sürücüyü bir şey hakkında bilgilendirmek için sadece açılır. Bu, uzun far gösterge paneli ışıklarının aktif olduğunu göstermek için yanar.

Renault Clio Ön Sis Gösterge Işığı
Renault Clio Ön Sis Gösterge Işığı

Clio Ön Sis Gösterge Işığı

Ön sis göstergeleri açık ve düzgün çalışırken, bu ışık yanar.

Renault Clio Motor Yağı Basınç Lambası
Renault Clio Motor Yağı Basınç Lambası

Clio Motor Yağı Basınç Işığı

Yağ basıncı uyarı ışığı, kontak açıldığında anlık olarak yanar. Ancak sürüş sırasında bu ışığı görürseniz, hızlı ve güvenli bir şekilde durmalısınız. Aracı boşa alıp ışığın sönmesini bekleyebilirsiniz. Sorun hala devam ediyorsa, derhal Renault servis merkezine ulaşın.

Renault Clio Motor Soğutma Suyu Sıcaklığı İkaz Lambası
Renault Clio Motor Soğutma Suyu Sıcaklığı İkaz Lambası

Clio Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Uyarı Işığı

Bu, motor soğutma suyu sıcaklığının normal olmadığı anlamına gelir. Işık yanıyorsa hemen durun ve kalifiye yardım alın. Işık sabitse, motordan bir süre için motoru kapatıp soğumasını bekleyebilirsiniz.

Renault Clio Motor Kontrol Arıza Göstergesi İkaz Işığı
Renault Clio Motor Kontrol Arıza Göstergesi İkaz Işığı

Clio Motor Kontrol Arıza İndikatör Uyarı Işığı

Motorunuzda meydana gelebilecek hem küçük problemlerde hemde büyük problemlerde yanan sinir bozucu bir arıza lambasıdır. Motor da meydana gelebilecek en ufaş sorundan tutun da en kapsamlısına kadar yanar. Bu nedenle bu arıza lambası yandığında bir OBD cihazına ihtiyacınız olacak . OBD cihazı teknik servislerde bulunur ve problemin net kaynağını sizlere bildirebilir.

Renault Clio Elektronik Stabilite Kontrolü Aktif Uyarı Işığı
Renault Clio Elektronik Stabilite Kontrolü Aktif Uyarı Işığı

Clio Elektronik Stabilite Kontrolü Aktif Uyarı Işığı

Elektronik stabilite kontrol uyarı ışığı, Renault Clio’nunuzun motorunu çalıştırdığınızda gösterge panelinde belirecektir. Gösterge ışığı birkaç saniye sonra kaybolacaktır, ancak kaybolmazsa, AC kapatılmış demektir. Aracı kontrol etmekte zorluk çekeceksiniz. Mümkün olan en kısa sürede onaylı bir araç teknisyeninden yardım isteyin.

Renault Clio Elektrikli Direksiyon Arıza İkaz Lambası
Renault Clio Elektrikli Direksiyon Arıza İkaz Lambası

Clio Elektrikli Direksiyon Arıza Uyarı Işığı

Elektrikli park direksiyonunda bir hata, bu ışığı tetikler. Araçta eğilme veya bir yöne dönme yaşayabilirsiniz. Dikkatlice Renault servis merkezine gidin.

Renault Clio Elektrikli Park Freni
Renault Clio Elektrikli Park Freni

Clio Elektrikli Park Freni

Park frenini kontrol edin ve doğru şekilde bırakıldığından emin olun. Orada bir sorun görmezseniz, o zaman elektrikli park sisteminizin bazı sorunlarla karşılaştığı anlamına gelir. Clio’nuzu hemen servis merkezine götürün.

Renault Clio Kapı Açık İkaz Lambası
Renault Clio Kapı Açık İkaz Lambası

Clio Kapı Açık Uyarı Işığı

Sembolden anlayabilirsiniz, Clio’nuzun bir veya daha fazla kapısı tamamen kapanmamıştır. Araç durduğunda onları kapatın.

Renault Clio Fren İkaz Lambası
Renault Clio Fren İkaz Lambası

Clio Fren Uyarı Işığı

Bu ışık Renault CLIO gösterge panelinizde belirdiğinde ne olursa olsun sürmemelisiniz. Fren sisteminde bir hata tespit edildi ve önemsenmezse ölümcül bir kaza ile sonuçlanabilir.

Renault Clio Akü Şarj İkaz Lambası
Renault Clio Akü Şarj İkaz Lambası

Clio Akü Şarj Uyarı Işığı

Sürüş sırasında akü şarj uyarı ışığı yanıyorsa, elektrik sisteminde bir aşırı yük anlamına gelir. Aracı güvenli bir şekilde durdurun ve kalifiye bir teknisyenden yardım isteyin.

Renault Cio Hava Yastığı Uyarı Işığı
Renault Cio Hava Yastığı Uyarı Işığı

Clio Hava Yastığı Uyarı Işığı

Renault Clio’nuzun bir veya daha fazla hava yastığı başarısız olduğunda bu ışık yanar. Hava yastıkları güvenliğiniz için çok önemlidir ve kalifiye yardım derhal alınmalıdır.

Renault Clio Adaptif Hız Sabitleyici
Renault Clio Adaptif Hız Sabitleyici

Clio Adaptif Hız Sabitleme

Bu yeşil ışık, hız sabitleme ayarlandığında ve etkin olduğunda Clio gösterge panelinizde belirir.

Renault Clio ABS İkaz Lambası
Renault Clio ABS İkaz Lambası

Clio ABS Uyarı Işığı

ABS, kaygan veya zorlu bir zeminde tekerlekleri kontrol etmeye yardımcı olur. Renault Clio gösterge panelinizde bu ışık belirdiğinde, ABS’de bir hata olduğunu gösterir. Arabanızı çok dikkatli bir şekilde servise götürün.

 


 

Bu içeriğimiz de clio aracınıza yönelik işinize yarayabilecek mohtemel arıza simgelerinden bahsettik. Bir başka içeriğimiz olan Mercedes Arıza Lambaları konulu içeriğimizi okumak isterseniz bunun için aşağıda bir bilgi kartı bırakıyorum. Arızasız ve kazasız yolculuklar dilerim.

Mercedes Arıza Lambaları Anlamları

Yorum yapın