Dacia Arıza Lambaları Ve Anlamları (Resimli & Videolu)

Dacia Arıza Lambaları

Yeni içeriğimize hoşgeldiniz. Bu içeriğimiz de Renault dacia nın gösterge panelin de yer alan dacia arıza lambaları ve dacia uyarı ışıklarından bahsedeceğiz. Daci ikaz lambalarını incelerken bu aracların yakıt tasarruflu ve oldukça ekonomik olduklarını söylemeliyim. Daci arıza lambalarından bahsetmeden önce dacia gösterge panelinde yer alan simgelerin her zaman bir arıza durumuna işaret etmeyebileceğini belirtmeliyim. Bazı simgeler her motor çalıştığında yanar ve bir süre sonra kaybolurlar. Bunları ayırt etmeniz de fayda var.

Dacia Arıza Lambaları Ve Anlamları
Dacia Arıza Lambaları Ve Anlamları

 

Daci ikaz ışıkları da aynı bu şekilde . Hangı ışığın bir arıza göstergesi olabileceği konusunda aşağıdaki listede küçük küçük notlar paylaşacağım . Bu sizleri arıza tespitlerinde rahatlatacak ve arızanın net konumu hakkında detaylı fikirler edinmenizi sağlayacaktır. Dacia aracınız da yaşadığınız problemleri tanımlayabilecek ve yeterli bilgi yi elde edebileceksiniz. Dacia marka araçlar yedek parça olarak ta çok tasarruflu olduklarını belirtmeliyim. Aşağıda ayrıca arıza simgelerini içeren bir video paylaştım. Başka bir bakış açısı ile ilgili video da dacia arıza lambaları nı inceleyebilirsiniz.

 


Daicia Arıza Lambaları Video ;

Aşağıda dacia arıza lambaları ile ilgili detaylı bilgiler bulabileceğiniz hızlı bir videomuz mevcuttur. Video yu izleyerek bilgi edinebilirsiniz;

 


Dacia Gösterge Paneli Simgeleri Ve Anlamları;

Aşağıda yazılı olarak arıza simgelerinin anlamları ve karşısında resimleri yer almaktadır. İlgili simgenizi bulup anlamını inceleyebilirsiniz.


Zehirli duman uyarı lambası

Dacia Zehirli motor arızası ikaz lambası
Bu arıza lambası dacia araçlardaki motorda yaşanan ve yaşanması muhtemel sorunlarda sürücüyü uyarmak için yanar. Motorda çok önemli bir hasar olabileceği gibi göz ardı edilebilecek minik bir arıza dahi olsa yine yanar. Dacia Lambam yanıp sönüyorsa, motor hızını düşürmeli ve lamba sönmek üzere güvendiğiniz bir servise başvurmanız gerekmektedir.


Pil şarj uyarısıDacia Akü şarj uyarısı lambası
Kontak açıldığında, batarya şarj uyarı lambası yanar ve birkaç saniye sonra sönüverir. Sürüş sırasında uyarı lambası yanıyorsa, EĞER uyarı mesajıyla birlikte bir sesli uyarı sesi duyarsanız, bu elektrik devrelerinde fazla yük olduğunu gösterir. Dacia Lütfen güvenli bir biçimde durun ve onaylı bir teknisyenden yardım isteyiniz.


DUR ikaz ışığıDacia DUR uyarı lambası
DUR uyarı lambam, kontak açıldığında öncelikle yanar ve motor çalıştıktan sonra söner. Sembol Uyarı lambam, diğer uyarılar ve mesajlarla birlikte yanar ve bir sesli uyarıyla birlikte gelir. Uyarı lambası yanıyorsa, mümkün olan en güvenli biçimde aracı durdurun ve bir araç teknisyeniyle iletişime geçiniz.


Pano uyarı ışığıDacia Gösterge paneli uyarı lambası
Renault dacia nın ateşlemesi açıldığında, ingiliz anahtar uyarı lambam yanar ve motor çalıştıktan hemen sonra sönüverir. Uyarı lambam, gösterge panelindeki diğer gösterge ışıkları ve mesajlarla birlikte yanabilir. Dacia Uyarı lambam sürüş sırasında yanıyorsa, dikkatli bir şekilde sürmeli ve mümkün olan en kısa sürede onaylı bir araç teknisyeniyle iletişime geçmeliyim.


çekiş kontrol lambasıDacia Çekiş kontrol lambası
Elektronik Stabilite Programı (ESP) ve çekiş kontrol uyarı lambam, kontak açıldığında yanar ve birkaç saniye sonra sönüverir. Eğer ESP lambam ve uyarı lambam yanarsa, ESP ve çekiş kontrolü devre dışı bırakılır. Bu, aracın daha zor kontrol edilmesine yol açabilir. Yardım için onaylı bir araç teknisyeniyle iletişime geçmeliyim.


Hava yastığı ikaz ışığıDacia Hava yastığı uyarı lambası
Hava yastığı uyarı lambam, ateşlemeyi açarken birkaç saniye boyunca yanar ve ardından söner. Eğer lamba ateşlemeyi açarken yanmaz veya sürüş sırasında yanarsa, bu bir veya daha fazla hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Dacia Hava yastıkları ve olası arızalar hakkında daha fazla bilgi için neden hava yastığı lambam yanıyor? sayfasına göz atmalıyım.


Kilitlenme önleyici fren uyarısıDacia ABS fren uyarısı
ABS (Anti-Blokaj Sistemi) bir an için yanar ve ardından söner. ABS lambam sürüş sırasında yanarsa, bu ABS sistemimde bir problem olduğunu gösterir. Normal frenler normal şekilde işleyecektir. Dacia Lütfen en kısa sürede onaylı bir araç teknisyeniyle iletişime geçiniz. ABS’nin ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını anlamak için Anti-Blokaj Fren Sistemim kılavuzuna bakmalıyım.


Yağ basıncı uyarı ışığıDacia Yağ basıncı uyarı lambası
Lambam ateşlemeyi açarken önce yanar ve bir süre sonra sönüverir. Sürüş esnasında yağ basıncı uyarı lambam yanarsa, EĞER STOP uyarı lambam ve bir sesli uyarı sesi eşlik ederse, aracı güvenli bir şekilde durdurmak ve motoru kapatmak önemlidir. Yağ seviyelerini kontrol edin – motor yağını nasıl kontrol edeceğimi görmek için motor yağını nasıl kontrol ederim? eğer yağ normal seviyelerdeyse, onaylı bir Renault Dacia teknisyeniyle iletişime geçmelim.


Motor soğutma suyu ışığıDacia Motor soğutma suyu lambası
Renault dacia’ın ateşlemesi açıldığında, motor soğutma suyu sıcaklık uyarı lambam yanar ve motor çalıştıktan sonra söner. Lambam, gösterge panelindeki diğer gösterge ışıkları ve mesajlarla birlikte yanabilir. Dacia Uyarı lambam sürüş sırasında yanmaya devam ederse, dikkatlice araç kullanmalı ve mümkün olan en kısa sürede onaylı bir araç teknisyeniyle iletişime geçmelim.


El freni - fren lambasıDacia El freni / fren lambası
Bu ünlem işareti içeren daire şeklindeki sembol, kontak açıldığında yanar ve el frenini bıraktığınızda söner. El freni ve fren devre olay uyarı lambam yanar, STOP uyarı lambam ve bir sesli uyarı sesi eşlik eder, sürücüye fren sıvı seviyelerinin düşük olduğunu veya fren sisteminde bir sorun olduğunu bildirir. Güvenli bir biçimde durmalı ve onaylı bir Renault Dacia teknisyeniyle iletişime geçmeliyim.


Vites değiştirme uyarısıDacia Vites değiştirme uyarısı
Daha iyi yakıt ekonomisi için, Renault Dacia vites değiştirme uyarı lambam daha yüksek bir vitese geçmemizi tavsiye etmek için yanar (yukarı ok), veya daha iyi motor kontrolü sağlamak için daha düşük bir vitese geçmemizi önerir (aşağı ok).

 


Motor immobilizer ışığıDacia Motor immobilizer lambası
Motor immobilizer sistemi uyarı lambası, kontak açıldığında yanar ve birkaç an sonra sönmelidir. Eğer lamba sürekli yanıyorsa veya motoru çalıştırmaya çalıştıktan sonra yanıp sönüyorsa, bu sistemde bir arıza olduğunu gösterir. Dacia Araçla birlikte verilen ikinci anahtarı veya kartı kullanmalıyım.


Zehirli duman uyarı lambasıDacia Toksik gaz uyarı lambası
İgnisyon açıldığında, toksik gaz filtresi uyarı lambam (bazılarına bir musluk gibi görünür) yanar ve kısa bir süre sonra söner. Eğer ışık sürekli yanık kalıyorsa, yetkili bir teknisyene danışmalıyım. Dacia Işık yanıp sönerse, motor hızını düşürmeli ve ışık yanıp sönmeyi durdurana kadar onaylı bir teknisyenden yardım talep etmeliyim.


Servo direksiyon sembolüDacia Direksiyon güç simgesi
Değişken güç destekli direksiyon gösterge simgem, kontağı açtığımda yanar ve birkaç saniye sonra sönüverir. Sürüş sırasında uyarı lambası yanarsa, sistemde bir hata olduğunu gösterir. Yetkili bir Dacia araç teknisyeniyle iletişime geçmeliyim

 


Elektronik arıza uyarısıDacia Elektronik hata uyarısı
Uyarı lambası, başlangıçta kontağı açtığımda yanar ve birkaç an sonra sönüverir. Işık sürüş sırasında yanarsa, enjeksiyon bilgisayarında veya otomatik şanzımanda bir hata olduğunu gösterir. Dacia için Yetkili bir Renault teknisyeniyle görüşmeliyim.

 


Dizel filtre lambasında su varDacia Dizel filtrede su ışığı
Işık, kontağı açtığımda yanar ve birkaç saniye sonra sönüverir. Eğer ışık sürüş sırasında yanarsa, dizelde su olduğunu gösterir. En kısa sürede yetkili bir Renault araç teknisyeniyle iletişime geçmeliyim.

 


Ciddi enjeksiyon hatasıDacia Ciddi enjeksiyon hatası
Işık, kontağı açtığınızda yanar, ancak motor çalıştıktan sonra söner. Işık sürüş sırasında yanarsa, güvenli bir yerde mümkün olan en kısa sürede durmalı ve yetkili bir Renault Dacia araç teknisyeniyle iletişime geçmelisiniz.

 


Dacia Dizel partikül filtresiDizel partikül filtresi

Işık yanarsa, filtre doygunluk riskini gösterir. Partikül filtresini temizlemek için en az 24 mph (40 km/s) ortalama hızda sürmelisiniz, uyarı lambası sönerse işlem tamamlanmış demektir. Uyarı lambası sönmezse, yeniden başlatma işlemini tekrarlamak gerekebilir. Temizleme işlemi yaklaşık 20 dakika sürer. Dacia Eğer uyarı lambası filtre ışığıyla birlikte yanarsa, yetkili bir Renault bayisinden yardım istemelisiniz.


Hız sınırlayıcı ışığıDacia Hız sınırlayıcı ışığı
Hız sınırlayıcı, belirli bir hız sınırında kalmanıza yardımcı olur. Bu özellik, belirli bir hız sınırını korumak istediğiniz bölgelerde faydalı olabilir.

 


Motor Durdurma ve Çalıştırma SistemiDacia Motor Dur ve Çalıştır Sistemi
Renault Dacia otomatik motor durdurma ve çalıştırma sistemi, yakıt tüketimini azaltmaya ve egzoz emisyonlarını düşürmeye yardımcı oluyor. Dur ve çalıştırma, aracı başlattığınızda otomatik olarak etkinleşir, ancak manuel olarak devre dışı bırakılabilir. Araç durduğunda, sistem motoru durdurur (bekleme moduna alır) ve tekrar hareket ettiğinizde otomatik olarak yeniden başlatır.
Dur ve çalıştırma işlemi için belirli koşulların sağlanması gereklidir. Eğer bu koşullar yerine getirilmezse, Renault Dacia Dur Start Kullanılamıyor Uyarı Işığı yanar. Eğer Dacia dur start sistemi çalışmıyorsa, olası nedenler için Renault dacia Dur Start kullanılamıyor sayfasına göz atmalısınız.”


Bu makalenin geçerli olduğu Renault dacia Modelleri; 

Bu içeriğimiz de bahsettiğimiz dacia arıza ışıkları ve uyarı simgeleri aşağıdaki dacia modelleri için geçerlidir;

  1. Dacia Sandero
  2. Dacia Logan
  3. Dacia Duster
  4. Dacia Dokker
  5. Dacia Lodgy

Bu içeriğimiz de sizin için dacia arabanızın gösterge panelin de yer alan simgelerden ve ne anlama geldiklerinden bahsettik. Aşağıda aynı üretici gurubuna ait olan Symbol arıza lambaları hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz bir bağlantı bırakıyorum. Bu sayede ilgili içeriğe erişebilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Renault Symbol Arıza Lambaları

“Dacia Arıza Lambaları Ve Anlamları (Resimli & Videolu)” üzerine bir yorum

  1. DACİA ARACIM İÇİN DAHA ÖNCE GÖSTERGE İŞARETLEİRNE BAKMAYI AKIL EDEMEDİĞİME İNANAMIYORUM . KIRT TAKLA ATIYORDUM YOK BUNUN ANLAMI NEDİR YOK İŞARETİ NE ANLAMA GELİR DİYE DİYE ADETA DELİRİYORDUM. YAZINIZ ÇOK GÜZEL VE ÇOK AÇIKLAYICI . BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM.

    Yanıtla

Yorum yapın