Daf Arıza işaretleri ve Arıza Kodları

Daf Arıza işaretleri

Daf kamyon ve tırlarının gösterge panelinde yer alan arıza işaretlerinin ve arıza kodlarının ne anlama geldiğini anlayabilmek için size detaylı bilgiler sunmak istiyoruz. Daf’ın yeni nesil tır ve kamyonlarının gösterge panelleri oldukça karmaşık olabilir. Sıkça karşılaştığınız daf arıza işaretlerinin anlamlarını biliyor olabilirsiniz, ancak bu rehber, daha az bilinen daf ikaz lambaları ve daf arıza kodları hakkında da size yardımcı olacak.

Gösterge paneline baktığınızda, anlamını çözemediğiniz bir arıza lambası veya bir arıza kodu görüyorsanız, Daf kamyonunuzdaki bu garip sembolün ne anlama geldiğini aşağıda bulabilirsiniz. Örneğin, gösterge panelinde bir yağ bidonu simgesi görünüyorsa, bu arızanın yağla ilgili olduğunu anlamak kolay olabilir. Ancak, daha az yaygın ikaz lambalarının ne ifade ettiğini bilmiyorsanız, sorunu çözmek zor olabilir.Bu da size zaman ve extra maliyet bindirebilir.

daf arıza işaretleri
daf arıza işaretleri

Daf Gösterge Paneli Arıza Lambaları Hakkında Detaylı Rehberimizi Aşağıda Bulabilirsiniz. Daf’ın uyarı ışıkları için endişelenmenize gerek yok. Her bir arıza lambasının ne anlama geldiğini net bir şekilde açıklıyoruz. Şimdi, Daf ikaz lambalarını adım adım incelemeye başlayalım.

DAF Tır Kmayon Arıza Lambaları

 


Yük aktarım sembolüDaf Yük aktarım sembolü Üzerinde çarpı var Sarı yaniyor

Bu ikaz lambası, daf kamyonları veya tırların yük transferinin mümkün olmadığını ifade eden bir uyarıdır; çünkü boji aks diferansiyeli devre dışıdır.

 


yük aktarımı etkinDaf Yük aktarım senbolü sarı yanıyor

Sarı renkte yanmış olan bu sembol, yük aktarımının etkin olduğunu gösterir.

 


ilave dingil kaldırılmışDaf ilave dingil kaldırılmış sarı lamba

Eğer bu arıza ikaz lambası sarı renkte yanıyorsa, bu, tüm römorktaki ilave dingilin kaldırıldığını gösterir.

 


çekici dingil kaldırılmışDaf Çekici İlave dingil kaldırılmış ikaz lambası

Eğer bu ikaz lambası yanıyorsa, bu, çekici aracın üzerindeki ilave dingilin kaldırıldığını ifade eder.

 


havalı süspansiyonDaf Havalı süspansiyon ikaz lambası

Daf’da bu lamba sarı renkte yanıyorsa, havalı süspansiyon sisteminde bir arızanın bulunduğu anlamına gelir. Bu sorunu çözmek için bir Daf servisine başvurmanız gerekmektedir.


Motor hava temizleyiciDaf Tıkanmış hava filtresi kartuşu simgesi

Eğer bu ikaz lambası sarı renkte yanıyorsa, hava filtresi kartuşunun tıkandığı anlamına gelir. Eğer bu uyarı lambası beyaz renkte yanıyorsa, hava filtresi kartuşunun tıkanmaya başladığını gösterir. Hava filtresi kartuşunu en yakın zamanda değiştirmeniz gerekmektedir.

 


Bilgisayarlı Hız denetimiDaf Bilgisayarlı Hız denetimi Sembolü

Eğer ikaz lambası sarı renkte yanıyorsa, bilgisayarlı hız denetiminin çalışmadığı anlamına gelir. Eğer ikaz lambası beyaz renkte yanıyorsa, bilgisayarlı hız denetiminin otomatik olarak kapatıldığını gösterir.

 


Engellenmiş Mesafe sensörüDaf Engellenmiş Mesafe ve radar sensörü simgesi

Bu sembol sarı renkte yanıyorsa, mesafe sensörünün engellendiği anlamına gelir. Bu durum, bilgisayarlı hız denetimini devre dışı bırakabilir. Mesafe sensörünün engellenip engellenmediğini kontrol etmelisiniz.

Eğer bu sembol beyaz renkte yanıyorsa, radar sensörünün engellendiği anlamına gelir. Radar sensörünün önünü veya kendisini temizlemeniz gerekmektedir.


Daf Engellenmiş kamera simgesi
Engellenmiş kamera simgesi

Bu  arızanın ekranda görünmesinin iki sebebi olabilir.

  • Ön camın kameranın önündeki kısmını temizleyin ve kamera yı engelleyen birşeyin olup olmadığını kontrol edin.
  • Kameranız bozulmuş olabilir.

Daf AEB sembolü sarı renk yanıyor
EAB sembolü

Bu sembol, sınırlı veya etkinleştirilmemiş acil durum fren sistemi olan AEB’yi simgeler. Bu ikaz lambasının kalkması için AEB’yi etkinleştirin veya kamera ve radarın önünü temizleyin.

 


Çarpışma uyarı sembolüDaf Çarpışma Uyarı sembolü ikaz lambası

Bu simge kırmızı yanar ve bir uyarı sesi duyduğunuzda, bu bir çarpışma uyarısıdır. Bu durumda, tam frenleme için frene basmalı ve araca fren yaptırmalısınız. Herhangi bir eylemde bulunmazsanız, Acil Durum Frenleme (AEB) sistemi araca fren uygulayacaktır. Ancak, bu frenleme sınırlı bir frenleme olabilir. Bu tür bir uyarı ve sistemin kullanımı güvenliğinizi artırabilir.

 


Daf CMS Simgesi ikaz lambası
Cms sembolu

Bu uyarı simgesi sarı veya kırmızı renkte yanabilir. Şasi yönetim sisteminde bir arıza olduğunu belirtir. Bu tür bir sorunu muhtemelen kendi başınıza çözemezsiniz. Bu nedenle aracınızı derhal durdurmalı ve bir DAF servisine başvurmalısınız. Güvenliğiniz ve aracınızın bakımı için profesyonel yardım gerekebilir.


Daf Direksiyon devresi sembolü
Direksiyon devresi sembolü

Bu ikaz lambası sarı renktedir. Sürüş devreleri 1 ve 2 de hem akış kaynaklı hemde basınç kaynaklı bir arıza meydana geldiğini belirtir.

 


Daf Yüksek Egzoz Gazı Sıcaklığı
Yüksek Egzoz Gazı Sıcaklığı

Bu ikaz lambası Daf araçlarda egzoz gazı sıcaklığının normalin üstünde YÜKSEK olduğunu belirtir.

 


Daf Aşırı ısınan marş motoru ikaz lambası
Aşırı ısınan marş motoru ikaz lambası

Bu arıza lambası, marş motorunun aşırı ısındığını belirtir. Marş motorunu yeniden çalıştırmak için en az 5 dakika beklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, marş motoru devreye girebilir. Sürenin tamamlanmasını beklemek, marş motorunun düzgün şekilde çalışmasını sağlayacaktır.


Daf Motor arıza sembolü Motor arıza sembolü scania

Bu arıza sembolü KIRMIZI renkte ise ;

  • Aracı en kısa sürede durdurulması
  • Motoruda derhal durdurulması
  • Bir Daf servisine başvurulması

Bu arıza sembolü SARI renkte ise ;

  • Motor arızası
  • En sonki seferde akü ana anahtarı çok erken kapatıldı
  • Akü anahtarı voltajdan önce 10 defa peş peşe kapatıldı.
  • Arıza devam eder ise bir Daf servisine başvurmanız gerekmektedir.

Daf Motor gücü simgesi Daf Motor gücü sembolü

Bu simge, motor gücünün sınırlı olduğunu ifade eder. Bu sembolle birlikte bir sayaç görünebilir, bu sayaç güç sınırlamasının ne kadar süreyle devam edeceğini gösterir. Bu durum ağır sürüş veya normal sürüş sırasında meydana gelebilir, ancak yetkili bir servise başvurmanız gerekebilir. Bu tür bir sınırlama genellikle araçta ciddi bir sorunun işareti olabilir ve profesyonel yardım almanız önemlidir.

 


Daf Gösterge gurubu İkaz lambasıGösterge gurubu sembolü

Gösterge gurubu birimleri kendi aralarında iletişim halinde olması gerekirken şu anda iletişimde değildir. Anlamını ifade etmektedir. Bu arıza durumunda Aracınızı durdurun ve aracınızın sigortaların kontrol edin.

 


Daf COO Kordinatör sembolü COO Kordinatör sembolü scania

Bu arıza simgesi sarı veya kırmızı renkte yanabilir ve koordinatörün programlanmadığı anlamına gelebilir. Ayrıca, kordinatör arızası veya kordinatörü etkileyen bir sorunun olduğunu belirtebilir. Bu tür bir uyarı, aracı derhal durdurmaya ve sigortaları kontrol etmeye teşvik eder. Sorun düzelmezse, teknik destek veya yetkili bir servisle iletişime geçmek önemlidir. Bu tür elektronik sorunlar, aracın doğru çalışmasını etkileyebilir ve profesyonel yardım gerekebilir.


İlave dingil liftiDaf İlave dingil ; Engellenmiş ilave dingil lifti ikaz lambası 

Bu sarı arıza simgesi, ilave dingil liftinin kullanılamayacağını ve bu durumun yarım aks mili üzerinde fazla yüklenmeye neden olabileceğini belirtir. Bu sembol bir uyarıdır ve ilave dingil liftinin kullanımının geçici olarak engellendiğini gösterir. Yarı aks mili üzerindeki yükün kontrol altında tutulması önemlidir, bu nedenle bu uyarıya dikkat etmek gerekebilir.

 


 

Bu içeriğimiz de sizler için oluşturduğumuz arıza lambalarından ve anlamlarından bahsettik. Çeşitli arıza lambalarını kodu edindiğimiz içeriklerimizi sizlere sunmaya devam ediyoruz. Bir başka içeriğimiz olan Man TGA Arıza Kodları hakkında bilgi edinmek isterseniz sizin için aşağıda bir bağlantı kartı yerleştireceğim. Bu sayede ilgili içeriğe erişebilir ve arıza kodları hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

 

Man TGA Arıza Kodları Türkçe Liste Ve Anlamları

Yorum yapın