Egea Adblue Göstergesi Uyarısı Çözümü!

Yeni detaylı içeriğimiz’e Hoş geldiniz. Egea Adblue Göstergesi Neden yanar ? , Egea adblue uyarısı yandığın da ne yapmalı?, Egea adblue deposu kaç litre?,Egea adblue sistemini kontrol ettirin ne demek ve fiat egea adblue ikaz lambası yanınca ne yapmalı yada egea adblue işaretinin anlamı nedir? gibi çeşitli soruların cevaplarını bu içeriğimiz de vermeye çalışacağız. Bu içeriğimiz de egea aracınızın adblue sıvısı sistemi için geniş bir bilgi arşivi sunmayı amaçlıyoruz.

Egea Adblue Göstergesi
Egea Adblue Göstergesi

 

Yokluğunda motorun çalışmasını durduran adblue neden bukadar önemli ve bu konuda sürücüler ne yapmalı?. Bu konularda çeşitli ve ayrıntılı bilgileri aşağıda bağlıklar halinde listeleyeceğim. Bu bilgiler egea sürücüleri için çok verimli ve değerli bilgiler sunacaktır. Egea sürücülerini çoğu zaman yolda kalmaktan kurtaracak bu bilgilere her zaman erişebilmek için bu içeriği sık kullanılanlara ekleyebilirsiniz.

 


Adblue Nedir ?

Adblue; Dizel motorlu taşıtların emisyon salınımlarını azaltma amacı güden bir çözüm olan AdBlue, %32,5 oranında arındırılmış üre ile %67,5 saf suyun karışımından meydana gelir. SCR (Seçici Katalitik İndirgeme) sistemine sahip taşıtlarda kullanılan bu özel emisyon sıvısı, egzoz gazlarında bulunan azot oksit miktarını azaltarak çevresel etkiyi minimize etme görevini üstlenir. Adblue sıvısı bittikten birkaç kilometre sonra aracınız tekrar çalışmaz.

adblue simgeleri
adblue simgeleri nelerdir

 


Adblue simgeleri nelerdir?

Adblue arıza lambası araçta araca küçük farklılıklar gösterebilir . Her nekadar hepsinde amaç egzoz emisyonunu düşürmek olsa da gösterge panelinde ki simgeleri farklı olabilir. Aşağıda bilinen adblue ikaz ışıkları yer almaktadır.

adblue simgeleri
adblue simgeleri araçlara göre

 


Egea Adblue Göstergesi Neden yanar?

Egea araçlarda adblue sistemi lambası yanıyor ise bunun sebebi adblue sıvısının eksik olması veya adblue sisteminde yaşanan bir arızadan kaynaklanmasıdır. Adblue sıvısı yakıt ile karıştırılmamalıdır. Adblue sıvı tankı ayrıdır ve dolum yeri hemen yakıt dolum yerinin yanındadır. Öncelikle adblue sıvısının yeterli düzeyde olduğundan emin olmalısınız.

Extra Bilgi ; 2019 Egea sedan 1.3 Multijet Euro 6 Motorlar 2 çeşittir. Bir türünde adblue mevcut iken diğer bir türünde ise adblue mevcut değildir. Aracınız da adblue simgesi yok ise , Yakıt girişinde adblue girişi yok ise , son olarak kaputu açtınız ve adblue yakıt dolum tankı (mavi kapaklı plastik) yok ise , aracınız da adblue yoktur.

adblue simgeleri
adblue simgeleri ve anlamları

 


Adblue göstergesi yandığın da ne yapmalı?

ÖNEMLİ UYARI! ; Aracınız da adblue biter ise bir KM geri sayımı başlar .Bu geri sayım bittiğin de hala aracınıza adblue takviyesi yapılmamış ise , kontağı kapattığınız da aracınız çalışmaz ve yolda kalırsınız !.

  • Adblue Seviyesini Gözden Geçirmelisin: Aracınızdaki AdBlue tankının seviyesini inceleyin. Tipik olarak bu tankın konumu ve açma yöntemi, kullanım kılavuzunda açıklanmıştır. Eğer seviye düşükse, yakınlardaki bir AdBlue dolum noktası bulup tankınızı yeniden doldurmanız gerekebilir.
  • AdBlue İstasyonuna Yönelin: AdBlue deposunu yeniden doldurmak için bir dolum istasyonuna gitmeye hazırlanın. Bu dolum noktaları genellikle benzin istasyonları veya kamyon istasyonları yakınında bulunur. Dolum işlemine başlamadan önce kullanım kılavuzunu inceleyin.
  • AdBlue Ekleyin: AdBlue deposunu açın ve dolum istasyonundan temin ettiğiniz AdBlue sıvısını tanka ilave edin. Genellikle dolum istasyonları, bu işlemi basit ve sorunsuz bir hale getirmek için gereken her tür donanıma sahiptir.
  • Göstergeyi Sıfırlayın: AdBlue deposunu doldurduktan sonra, aracınızın gösterge panelindeki AdBlue göstergesini sıfırlayın. Kılavuzda bu işlemi nasıl yapacağınızı bulabilirsiniz.
  • Uyarı Işığının Sönmesini Bekleyin: AdBlue deposunu doldurduktan ve göstergenin sıfırlandığından emin olun. Uyarı ışığı sönene kadar bir süre beklemeniz gerekebilir.
adblue simgeleri
adblue simgeleri

Egea Adblue Deposu Kaç Litre?

Egea araçlar ortalama olarak 1.000 Kilometre için 1 LT adblue sıvısına ihtiyaç duyar. Bu yaklaşık bir değerdir. Adblue sıvı tankı ise 6 Litre adblue sıvısı almaktadır. Bazı araçlar da bu daha fazla olabilir ancak genel anlamda egea modellerin de 6 litre olduğu bilinmektedir.

EXTRA BİLGİ ; Egea araçlar da adblue sıvı girişi yakıt dolum girişi ile aynı yerdedir. Ancak fiorino gibi bazı modeller de Motor kısmındadır . Kputu açınız ve mavi kapaklı bir sıvı dolum yeri bulacaksınız . Aracınızın kullanım klavuzunu kontrol edebilirsiniz.

adblue simgeleri
adblue deposu kaç litre


Adblue Litre Fiyatı nedir?

Adblue almak istediğiniz de Yaklaşık olarak 1 Litresi  1.33 USD ye alabilirsiniz. Nitekim 10 Litresi de 12 USD dir. Adblue aslında okadar da pahallı değildir. Nitekim yakıtla aynı oranda tükenmediği için oldukça uygun fiyatlıdır. 10 Bin kilometre de 10 litre adblue tüketeceğini düşünür isek bu uygun bir maliyet gibi görünmektedir.

adblue simgeleri
adblue simgeleri hangileridir

Adblue Dolumu nasıl yapılır?

Aşağıda abdlue dolumu yapıldığı anda çekilmiş bir video mevcuttur. Adblue dolum yerini bilmiyorsanız bu video sizler için bir dolum rehberi olacaktır. Video kısadır ve hemen izleyerek öğrenebilirsiniz.

 


Bu içeriğimiz de egealar için çeşitli bazı simgeleirn anlamları hakkında detaylar vermeye çalıştık. Bir başka içeriğimiz olan Araba Göstergeleri konusu incelemek isterseniz aşağıda ilgili içeriğe ulaşabilmeniz için bir bağlantı kartı bırakıyorum . Arızasız ve kazasız yolculuklar dileriz.

https://ikazlamba.com.tr/araba-gostergeleri-ve-arac-ariza-isaretleri/

Yorum yapın