Fiat Egea Start Stop Devreye Girmiyor Arızası

Fiat Egea Start Stop Devreye Girmiyor

Egea aracınızda Start Stop arızası mevcut ise ve Start Stop devreye girmiyor ve Motoru kontrol ettirin start stop arızası ise bu sorunu nasıl çözebileceğiniz konusunda sizlere çeşitli bilgiler vermeye çalışacağız. Egea ailesinin Start Stop lu araçlarında sıkça rastlanan bu durum sürücülerin canını oldukça sıkmışa benziyor . sizleri bu arızadan kurtarmamız gerekiyor 🙂 . Satart stop arızası için aşağıda bazı kullanıcı deneyimlerine bağlı olarak en sık karşılaşılan problemlerden ve gerçek deneyimlerden bilgiler derledim. Umarım işinize yarar.

Fiat Egea Start Stop Devreye Girmiyor arızası
Fiat Egea Start Stop Devreye Girmiyor arızası

Egea Start Stop Arızası Nasıl Giderilir

Bugün Fiat Egea’larda start-stop hatalarıyla ilgili sizlere kısa bir bilgi vereceğim arkadaşlar. Şu anda Fiat Egea aracımızı kullanıyoruz. Start-stop ışığı yanıyor ve start-stop devre dışı uyarısı alıyoruz. Aynı şekilde motor ikaz lambası da yanıyor ve start-stop düğmesine bastığımızda hiçbir işlem gerçekleşmiyor arkadaşlar. Şimdi hızlıca start-stop hatası neden oluşur, onu anlatayım.

Start-stop hataları genellikle aracı devirsiz kullanırsanız ortaya çıkar, yani ani hızlanıp hemen sonra hızınızı düşürürseniz. Bu, aracın devirsiz kullanılması anlamına gelir. Bu da aracın bazı durumlarda start-stop özelliğini devre dışı bırakmasına neden olabilir. Çözümü ise oldukça basit: Arkadaşlar, aracı devirli bir şekilde kullanmalısınız. Yani vites yükseltirken veya düşürürken devirli bir şekilde hareket etmelisiniz.

Start-stop sistemi arızasıyla karşılaştığımda, hemen aracımı kullanmaya devam etmek yerine sorunu çözmek adına birkaç adım attım. İlk olarak, aracıma yaklaşık 10 kilometrelik bir mesafe kat ederek motoru 3.000 devirde çalıştırdım. Bu süre zarfında aracın performansını ve motorunun tepkilerini dikkatlice gözlemledim.

Otomatik Stop-Start Uyarısı
Otomatik Stop-Start Uyarısı

Daha sonra, aracı bir süreliğine durdurarak kontağı kapattım ve yaklaşık 10 dakika bekledim. Bu bekleme süresi, sistemin kendini sıfırlamasına veya belirli bir ısınma durumunu düzelmesine fırsat tanıdı. Bu süre zarfında aracın içinde veya dışında herhangi bir belirgin sorun belirtisi gözlemlenmediğinden emin oldum.

Bekleme süresinin ardından tekrar kontağı açtığımda, start-stop sistemi arızasının kendiliğinden geçtiğini fark ettim. Bu basit ancak etkili yöntem, araçtaki geçici arızaların düzelmesine yardımcı olabilir. Ancak, benzer sorunlar devam ederse veya sık sık tekrarlanıyorsa, konuyu daha detaylı bir şekilde incelemek ve gerekirse uzman bir servisten yardım almak önemlidir.

start stop çalışmıyor
start stop çalışmıyor

Egea Motoru Kontrol Ettirin Start Stop devre dışı

Şimdi, aracınızın ekranında böyle bir uyarı gördüğünüzde yapmanız gerekenleri anlatayım. Bu uyarının birkaç sebebi olabilir. İlk sebep, yakıt pompasının arızalı olması olabilir. İkinci sebep, kirli yakıt alınmış olabilir. Üçüncü sebep, motorunuzda bir arıza olabilir. Dördüncü ve en yaygın sebep ise mazotunuz ya da benzininizin bitmiş olmasıdır. Arabaya mazot ya da benzin eklemek için bir bidon kullanmış ve ardından aracı tekrar çalıştırmış olabilirsiniz. Bu nedenle göstergelerde bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. En yaygın sebep genellikle budur.

Akaryakıt fiyatları yükseldiği için depoyu tam dolduramıyoruz, bu da sık sık yakıt bitmesi nedeniyle aracın stop etmesine yol açabilir. Bu sorunu çözmek oldukça basittir, arkadaşlar. Yüksek devirde kullanın veya hızlı kullanın gibi bazı öneriler olsa da ben bunların bir faydasını görmedim. En basit çözümü ise aracı kapatıp, motorun soğumasını beklemektir. Motor soğuduktan sonra tekrar çalıştırdığınızda uyarılar geçecektir.

start stop arızası
start stop arızası

Kaç saat beklemeniz gerektiği konusunda kesin bir süre vermek zor, çünkü motor soğuma süresi kullanım koşullarına bağlı olarak değişebilir. Ancak, genellikle birkaç saat beklemenin yeterli olacağını söyleyebilirim. Bu şekilde aracı kullanmanız sorun yaratmayacaktır. Yani, ekrandaki sarı uyarı işareti büyük bir sorun teşkil etmez; ancak acil bir durum değildir. Gün içinde işlerinizi halledin, akşam aracınızı kapatın ve sabah tekrar çalıştırdığınızda bu sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.


Bir başka içeriğimiz olan Üçgen içerisinde ünlem işareti ni incelemek isterseniz aşağıda bunu sağlamak için bir bağlantı etiketi bırakıyorum. Arızasız ve keyifli yolculuklar dilerim.

Kırmızı Üçgen İçinde Ünlem İşareti Anlamı

Yorum yapın