Ford Cargo Arıza Lambaları Anlamları Ve Çözümleri

Ford Cargo Arıza Lambaları Anlamları

Sağlamlığı ile bilinen ford araçlar diğer araçlarda olduğu gibi bazen çeşitli arızalar verebilir. Ford cargo aracınız da oluşabilecek muhtemel arızalara karşı gösterge panelinde çeşitli bazı ikaz lambaları yer almaktadır. Bu ikaz lambaları sürücülere o an yaşanan arıza durumunu bildirmek için tasarlanmıştır. Ford Cargo gösterge panelindeki arıza lambalarının ne anlama geldiğini bilmek sürüler için hayati önem taşımaktadır.

Ford Cargo arıza lambalarını ve anlamlarının ne işe yaradığını öğrendiğimiz de , yaşanan arıza durumu için nasıl bir aksiyon alabileceğimizi öğrenmiş oluruz. Yolda giderken veya stop ederken yaşanan arıza durumlarına karşı Ford Cargo araç sürücüleri oldukça dikkatli olmalıdır. Ford Cargo ve diğer araç türlerinde en basit arıza yı veya en hafifi ikaz lambasını dahi göz ardı etmemelisiniz. Göz ardı edilen arızalar ileride bütceniz için ciddi maliyet artışlarına neden olabilir.

Peki Ford Cargo aracınızda ki İkaz lambalarını hep birlikte inceleyelim. Lambaların ne anlama geldikleri birlikte kısa kısa detaylandıralım. Muhtemel çözümleri hakkında küçük notlar düşelim. Yazımızın devamında resimli bir şekilde ilgili arıza ikaz lambasını ve karşısında da anlamını görebilirsiniz.

 

Ford Cargo Arıza Lambaları Anlamları
Ford Cargo Arıza Lambaları Anlamları

 

 


(ABS)
(ABS)

Ford Cargo ; Anti-Blokaj Fren Sistemi (ABS) ikaz lambası
Fren sistemi uyarı lambası yanıyorsa ve sürüş sırasında bir hata bildiriyorsa, güvenliğiniz için hemen bir Ford bayisinde kontrol ettirmeniz önemlidir.


Otomatik fren
Otomatik fren

Ford Cargo ;Otomatik Tutma uyarı lambası
Otomatik Tutma, aracın tam bir duruşta kalmasını sağlamak için gaz pedalına basılan süreye kadar devreye giren bir özelliktir. Aracınızı yerinde sabitler.

 


Akü
Akü

Ford Cargo ; Akü ikaz lambası
Sürüş sırasında bir sistem hatası bildirildiğinde, güvenliğiniz için gereksiz tüm elektrikli ekipmanları kapatmanız ve sistemi hemen bir bayide kontrol ettirmeniz önemlidir.


Fren Sistemi
Fren

Ford Cargo ; Fren Sistemi ikaz lambası
Hareket halindeyken bir uyarı lambası yanıyorsa, ilk olarak park frenini kontrol etmek önemlidir. Eğer park freni kapalıysa ve lamba hala yanmaya devam ediyorsa, aracınızı bir bayide kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Uyarı lambası yanarken araç kullanmak tehlikeli olabilir çünkü fren performansında önemli bir azalma olabilir. Bu nedenle, aracınızı mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmeniz önemlidir. Park freninin uygulanmış halde uzun mesafeler gitmek, fren arızası ve kişisel yaralanma riskini artırabilir.

Fren sistemi ışığı fonksiyonlu bir lambadır ve aşağıdaki durumlarda yanar:

  • Araç çalışırken park frenini uygularsınız.
  • Araç fren hatası veya alçak fren sıvı seviyesine sahip olabilir, park etme freni konumu fark etmeksizin.

Elektrikli Park Freni
Elektrikli Park

Ford Cargo ; Elektrikli Park Freni arıza ışığı
Elektrikli park freni sisteminde bir hata olduğunda, uyarı lambası yanar veya yanıp sönerek sürücüye hatayı bildirir.

 


Motor sıcaklığı
Motor

Ford Cargo ; Motor Soğutma ikaz ışığı
Motor soğutma suyu sıcaklığı yüksek olduğunda, uyarı lambası yanarak sürücüye bilgi verir. Bu durumda, güvenliğiniz için aracınızı mümkün olan en kısa sürede durdurmanız, aracı kapatmanız ve soğumasını beklemeniz önemlidir.


Motor Yağı
Motor Yağı

Ford Cargo ; Motor Yağı Işığı Motor Yağı arıza lambası
Motor çalışırken veya sürüş yaparken bir uyarı lambası yanarsa, bu aracın bir sistem hatası olduğunu gösterir. Güvenli bir şekilde durarak motoru kapattığınızda, aracınızı hemen durdurmanız önemlidir. Ardından, motor yağ seviyesini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Dip Not: Motor yağı seviyesi doğru olmasına rağmen uyarı lambası yanıyorsa, yolculuğunuza devam etmek yerine sistemi hemen bir bayide kontrol ettirmeniz önemlidir.


Ön Hava Yastığı
Ön Hava Yastığı

Ford Cargo ; Ön Hava Yastığı ikaz lambası
İgnisyonu açtığınızda uyarı lambası yanmaz, yanıp sönüyor veya motor çalışırken yanarsa, bu durum bir arızayı işaret eder. Güvenliğiniz için aracınızı mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmeniz önemlidir.

 


Eğim Yardımı
Eğim Yardımı

Ford Cargo ; Yokuş Destek ve Overdrive İptal ikaz lambası
Yokuş destek sistemi açık olduğunda, ilgili uyarı lambası yanar.

 


Yüksek Gerilim
Yüksek Gerilim

Ford Cargo ; Yüksek Voltajlı Elektrik Sistemi arıza lambası
Hibrit elektrikli aracınızda bir elektrik bileşeni hatası veya arıza tespit edildiğinde, ilgili uyarı lambası yanar ve aracınız kapanabilir veya sınırlı bir işletme moduna geçebilir. Ayrıca, gösterge panelinde bir mesaj belirebilir.

 


Kısa Far Uyarısı
Kısa Far Uyarısı

Ford Cargo ; Düşük Işın Uyarı ikaz lambası
Düşük ışın far lambası düzgün çalışmadığında, ilgili uyarı lambası yanar.

 


Düşük Lastik Basıncı
Düşük Lastik Basıncı

Ford Cargo ; Düşük Lastik Basınç ışığı
Lastik basıncı düşük olduğunda uyarı lambası yanar. Eğer motor çalışırken veya sürüş sırasında lamba hala yanmaya devam ediyorsa, lastik basıncınızı mümkün olan en kısa sürede kontrol etmeniz önemlidir.

  • Ayrıca, lambanın işlevsel olduğunu onaylamak için ignisyonu açtığınızda kısa süreliğine yanması normaldir. Ancak, ignisyonu açtığınızda yanmaz veya herhangi bir zamanda yanıp sönüyorsa, sistemi bir bayide kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Normal Sürüş Modu
Normal Sürüş Modu

Ford Cargo ; Normal Sürüş Modu Göstergesi ikaz lambası
Aracınız Normal sürüş modunda olduğunda, ilgili uyarı lambası yanar ve sürüş modu kontrolü tarafından etkilenen tüm sistemler varsayılan ayarlarına getirilir.

 


Şanzıman kontrol
Şanzıman kontrol
Şanzıman kontrol
Şanzıman kontrol

Ford Cargo ; Overdrive Kapalı arıza lambası
Şanzıman kontrol anahtarına basıldığında ilgili uyarı lambası yanar. Işık yanarken, şanzıman overdrive’a geçiş yapmaz. Eğer şanzıman kontrol anahtarı bastırıldığında ışık yanmaz veya sürüş sırasında ışık yanıp sönüyorsa, bayinize başvurmanız gerekmektedir.


Aktarma organı Arıza ışığı
Aktarma organı Arıza ışığı

Ford Cargo ; Güç Aktarma Hatası arıza ışığı
Bu, sistemin bir güç aktarma veya dört tekerlekten çekiş (4WD) / tüm tekerlekten çekiş (AWD) hatası algıladığında yanar. Bu uyarı lambası yanarken araç kullanmanızı önermiyoruz. Güvenliğiniz için mümkün olan en kısa sürede bir bayiye başvurmanız önemlidir.

 


Servis Motoru
Servis Motoru

Ford Cargo ; Yakında Servis Motoru ikaz lambası
Motoru çalıştırmadan önce ignisyonu açtığınızda, ilgili uyarı lambası yanar ve ampülü kontrol etmek amacıyla aracınızın İnceleme ve Bakım (I/M) testi için hazır olup olmadığını bildirir.

 

  • Normalde, motor çalıştırılıncaya kadar ilgili uyarı lambası yanar ve sistem hataları bulunmadığında otomatik olarak kapanır. Ancak, eğer lamba 15 saniye sonra 8 kez yanıp sönüyorsa, bu aracınızın İnceleme ve Bakım (I/M) testi için hazır olmadığını gösterir.
  • Motor çalışırken ilgili uyarı lambası yanarsa, bu aracın emisyon kontrol sisteminde bir sistem hatası olduğunu gösterir. On-Board Diagnostic sistemi, bu hatayı tespit etmiştir.
  • Eğer uyarı lambası yanıp sönüyorsa, bu durumda bir motor ateşleme hatası meydana gelebilir. Aracınızı kullanmaya devam etmek, azalmış güç veya motorun durmasına yol açabilir. Uyarı lambasına tepki vermemek, bileşen hasarına ve hatta araç garantisinin kapsamı dışında kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle, aracınızı mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmeniz önemlidir.

Stabilite Kontrolü
Stabilite Kontrolü

Ford Cargo ; Stabilite Kontrol ikaz lambası
Sistem etkin olduğunda ilgili uyarı lambası yanıp sönüyor. Ancak, eğer lamba sürekli yanıyorsa veya ignisyonu açtığınızda hiç yanmıyorsa, bu durum bir sistem hatasını gösterir. Bir sistem hatası durumunda, sistem otomatik olarak kapanır. Bu durumda, aracınızı hemen bir bayide kontrol ettirmeniz önemlidir.


Stabilite Kontrolü Kapalı
Stabilite Kontrolü Kapalı

Ford Cargo ; Stabilite Kontrolü Kapalı ikaz ışığı
Stabilite Kontrol Sistemi’ni kapattığınızda ilgili uyarı lambası yanar. Bu lamba, sistemi tekrar açtığınızda veya ignisyonu kapattığınızda ise kapanır.

 


 

Bu içeriğimiz de sizler için ford cargo arıza ikaz lambalarından bahsettik. Merak ettiğiniz veya detaylandırmamızı istediğiniz bir konu var ise bizlere yorum yazmaktan çekinmeyiniz.  Dilerseniz Ford Courier Arıza Lambaları Konumuza da göz atabilirsiniz.

Yorum yapın