Ford Connect Arıza Lambaları Anlamları

Ford Connect Arıza Lambaları

Bu rehberimiz’de ; Ford Connect Arıza Lambaları ve Connect gösterge paneli ikaz ışıklarından bahsedeceğiz. Ford Connect ikaz ışıkları ve genellikle 2007 Ford Connect modellerinde de meydana genelen gösterge paneli arıza simgelerine detaylı bir şekilde değineceğiz. Kornet hafif ticari bir araç olup oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ekonomik oluşu ve geniş iç hacmi sayesinde küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından oldukça sık kullanılmaktadır. Ford Connect dashboard lights incelerken her model gibi bu araç modelinde de çeşitli arızalar meydana gelebilmektedir. Buna bağlı olarak arıza çözümleri ve onarım için geçirilen süreler can sıkıcı bir hal alabilmektedir.

Ford Connect Arıza Lambaları Anlamları
Ford Connect Arıza Lambaları Anlamları

 

Ford Connect Arıza lambalarına değinirken sizler için arızaların tespitinin hızlıca yapılabilmesi için ayrıntılı bir rehber olmasına özen gösterdik. Ford Connect gösterge işaretlerini incelediğiniz de sizlere aracınız da bulunan arızanın konumunu tespit edebilmeniz için yön verecek bir içerik oluşturmaya çalışacağım. Özellikle eski modelleri olan 2005 ve 2007 model kullanıcılarının çok sıkşikayet ettiği bazı hususlara ayrıca değineceğim. Avrupa’da ve amerika’da neredeyse en çok tercih edilen ticari araçlardan birtanesi olması bu araç için bilgi arayışını zorlaştırmaktadır. Ford Connect gösterge paneli lambalarını aşağıda sırası ile hem resimli hemde videolu bir şekilde paylaşacağım .

 

Ford Connect Arıza lambaları Video;

Bu aşamada Ford Connect arıza lambalarını videolu bir şekilde hızlıca inceleyebilirsiniz. Ayrıca daha sonra tekrar görmek isterseniz bu sayfayı sık kullanılanlara ekleyerek pratik bir şekilde hızlı erişim yapabilirsiniz.

 

Ford Connect Arıza Lambaları Anlamları


ABS IşıkFord Connect / ABS Arıza Uyarı Lambası
Sürüş sırasında ABS (Anti-Bloke Fren Sistemi) uyarı lambası yanarsa, sistemde bir arıza olduğunu ifade eder. Normal frenler, bu durumda etkilenmeyecek ve düzgün bir şekilde çalışmaya devam edecektir (ancak fren sistemi uyarı lambası da yanmıyorsa). ABS, aracın kaymasını önleyerek kontrolü sağlamak için özellikle yoğun frenleme koşullarında büyük fayda sağlar. Daha fazla bilgi için ABS bölümüne başvurabilirsiniz.

 


Fren sistemiFord Connect / Fren Sistemi Uyarı Lambası

Ford Connect’in kırmızı ünlem işareti lambası iki farklı durumu belirtebilir. Bu gösterge paneli sembolü, sadece el freninin çekildiğini bildirmek için yanıyorsa, sürücüye bu durumu aktarır. Diğer bir durumda, sembol sürüş sırasında yanıyorsa ve el freni tamamen serbest bırakılmışsa, bu, aracın fren sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Frenleri dikkatlice kullanmalı, hızı azaltmalısınız. Mümkünse aracı kullanmaktan kaçının ve bir Ford teknisyeninden yardım alın.


Aşınmış Fren BalatalarıFord Connect / Aşınmış Fren Balataları Uyarı Lambası

Bu gösterge panelindeki ünlem işareti genellikle sarı / amber renkte yanar ve sürücüye fren balatalarının belirlenmiş güvenli sınırdan aşınarak eridiğini bildirir. Frenleri ve balataları en kısa sürede kontrol ettirmelisiniz. Balatalar değiştirilmeden aracın sürekli kullanılması, frenlerin etkinliğini önemli ölçüde azaltabilir, durma mesafelerini artırabilir ve fren disklerine zarar verebilir.


Hava Yastığı IşığıFord Connect / Hava Yastığı Uyarı Lambası

Ford Connect’te hava yastığı lambası, ateşleme anahtarı açıldığında sarı / amber renkte yanar ve kısa bir süre sonra söner. Eğer sembol yanıyorsa veya sürüş sırasında yanmıyorsa, bu durum hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bir kazada hava yastıkları açılmayabilir. Olabildiğince çabuk bir Ford teknisyeninden yardım istemelisiniz. Hava yastıkları ve olası arızalar hakkında daha fazla bilgi için “Hava yastığı lambası neden yanıyor?” bölümüne göz atabilirsiniz.


Seyir kontrolüFord Connect  / Hız Sabitleme Kontrolü Lambası

Hız sabitleme kontrolü gösterge paneli sembolü, hız sabitleme kontrolünün aktif hale getirildiğinde yanar. Kaygan yollarda, yoğun trafikte veya virajlı yollarda hız sabitleme kontrolünü kullanmaktan kaçının. Aşağı doğru hareket ettiğinizde, aracın hızı belirlenen limitin üzerine çıkabilir. Sistem fren uygulamaz. Bir vites düşürün ve belirlenen hızı korumak için SET düğmesine basarak sisteme yardımcı olun.


Aktarma organı uyarısıFord Connect / Güç Aktarma Organı (dişli / ünlem işareti) uyarı lambası

Bu gösterge panelindeki sembol, Ford Connect üzerinde kırmızı veya sarı / amber renkte yanabilir. İçinde ünlem işareti bulunan dişli sembolü, güç aktarma organında, bir sensörde veya yazılım arızasında bir problem olduğunu gösterir. Güç aktarma organındaki bir arıza, aracın belirli bir miktarda güç kaybetmesine neden olabilir, ancak çalışmaya devam eder.

Sürüş sırasında ışık yanıp sönüyorsa, aşırı hızlanma veya yavaşlama yapmaktan kaçının ve hızınızı yavaşça azaltın. Sembol, motor uyarı lambası (MIL) ile birlikte yanabilir (aşağıya bakınız). İki lamba birlikte yanıyorsa, muhtemelen sürekli güç azalması meydana gelecek ve ardından araç kapanabilir. Araç, derhal bir Ford teknisyeni tarafından kontrol edilmelidir.


Arıza UyarısıFord Connect / Arıza Göstergesi Dashboard Uyarı Lambası

Arıza gösterge lambası (MIL) veya motor yönetim lambası, birçok arıza durumunu ifade edebilir ve LCD bilgi ekranında bir sembol veya mesajla birlikte yanabilir. Sembol, genellikle “Motoru Kontrol Et” mesajıyla birlikte motor sembolü içinde görünebilir. Tipik sorunlar genellikle emisyon arızalarından kaynaklanır, ancak arızalar önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Araç, bu tür arızaları teşhis etmek için özel ekipmanlarla kontrol edilmelidir.


Ateşleme UyarısıFord Connect / Ateşleme Uyarı Lambası

Bu sembol, Ford Connect üzerinde ateşlemeyle ilgili bir elektrik arızasını veya arızalı bir alternatör nedeniyle artık şarj edilmeyen bir bataryayı gösterir. Eğer bu ışık sürüş sırasında yanarsa, Ford Connect içindeki gereksiz tüm elektrik ekipmanını kapatmalı ve bataryadan elektrik tüketimini azaltmalısınız. Sistem derhal kontrol edilmelidir, aksi takdirde araç çalıştırılamaz hale gelebilir.


Yağ Basıncı UyarısıFord Connect / Düşük Yağ Seviyesi Göstergesi Dashboard Uyarı Lambası

Bu sembol, motordaki düşük yağ basıncını göstermek üzere yanar. Sürüş sırasında sembol yanıyorsa, güvenli bir şekilde mümkün olan en kısa sürede durun ve moturu kapatın. Yağ seviyelerini kontrol edin. Eğer yağ seviyeleri doğruysa, yolculuğa devam etmeyin ve bir Ford teknisyeniyle iletişime geçin.

 


Sıcaklık UyarısıFord Connect / Motor Sıcaklık arıza lambası

Bu sembol, Ford Connect üzerinde motorun aşırı ısındığını sürücüye bildirmek üzere yanar. Mümkün olan en kısa sürede aracı durdurun ve moturu kapatın. Motora yaklaşık 20 dakika kadar soğuması için zaman tanıyın ve soğutucu seviyelerini kontrol edin. Motor aşırı ısınırsa, bu durum motor bileşenlerinin zarar görmesine ve geri dönüşü olmayan motor hasarına neden olabilir, bu nedenle yolculuğa devam etmemeniz önemlidir.


Mesaj GöstergesiFord Connect / Mesaj Gösterge Paneli lambası

Bu sembol, yeni bir mesajın bilgi ekranında depolandığını gösterdiğinde yanar. Belirli uyarı mesajları ekranda göründüğünde, bunları kabul etmek için “Set” ve “Reset” düğmelerine basmalısınız. Uyarı mesajları genellikle kırmızı veya amber renkli bir gösterge paneli uyarı lambası ile birlikte kullanılır.

 


Servis gerekliFord Connect / İspanyel Servis Dashboard lights

Ford Connect için bir anahtar sembolü, aracın bir motor servisi gerektirdiğini göstermek üzere turuncu / sarı / amber renkte yanar. Semboller değişebilir; örneğin, bir aracın içinde yer alan bir anahtar sembolü gösterebilir. Sembol, değiştirilmesi gereken kontamine olmuş bir yağı belirtmek için kırmızı renkte de yanabilir. Lamba servisten sonra kapatılır.


Emisyon SıvısıFord Connect Egzoz Emisyon Sıvısı Uyarı Lambası

Adblue, İngiltere’deki dizel araçların egzozundan azot oksit emisyonlarını azaltmak için kullanılan bir çözeltidir ve Seçici Katalitik İndirgeme sistemi (SCR) ile entegre edilmiştir. Bu sembol, dizel egzoz sıvısının düşük olduğunda yanar. Eğer dizel egzoz sıvısı yeterli seviyede ise ve sürüş sırasında sembol yanmıyorsa, bir arıza olabilir. Araç, derhal bir Ford teknisyeni tarafından kontrol edilmelidir.


Çarpışma UyarısıFord Connect Çarpışma Uyarı Sistemi İndikatör simgesi

Bu gösterge paneli sembolü, çarpışma önleme sisteminin devre dışı bırakıldığını göstermek üzere yanar. Eğer sistem devre dışı bırakılmadığı halde ışık yanıyorsa, bu durum bir arıza belirtisi olabilir.

 


Stabilite KontrolüFord Connect Stabilite Kontrol ikaz lambası

Bu sembol, ateşleme anahtarı açıldığında kısa bir süre yanar. Eğer sürüş sırasında yanıyorsa, bu durum bir arıza olduğunu gösterir. Arıza durumunda sistem kapanır ve aracınızı Ford teknisyenine kontrol ettirmeniz gereklidir. Sürüş sırasında sembol normal bir şekilde yanıp sönerse, sistem normal çalışıyor demektir.


Yokuş BaşlangıcıFord Connect Yokuş Kalkış Yardımcısı göstergesi

Sürüş sırasında, yokuş kalkış sistemi devreye girdiğinde sembol, gösterge panelinde yanar. Bu ışık, ateşleme anahtarı açıldığında yanmalıdır. Eğer ışık yanmıyorsa, bu durumda sistem devre dışı bırakılmış olabilir. Bir Ford bayisi, sistemi tekrar etkinleştirebilir.

 


Yakıttaki SuFord Connect Yakıtta Su Göstergesi gösterge işareti

Ford Connect için, su yakıtta sadece dizel modeller için geçerlidir ve yakıt filtresinde fazla su olduğunda yanar. Su, hemen su musluğu kullanılarak boşaltılmalıdır. Su boşaltıldıktan sonra sembol hala yanıyorsa, bu durum yakıt filtresinin servis gerektirdiğini gösterir.

 


Düşük Lastik BasıncıFord Connect Düşük Lastik Basınç ikaz ışığı

Eski versiyonlarda Ford Connect, lastik basınç izleme sistemi ile donatılmış olmayabilir. Donatılmış olanlar, lastiklerden bir veya daha fazlasının basınç seviyesinin eşiğin altına düştüğünü gösteren sarı renkte bir gösterge paneli uyarısı alır. Diğer hatalar için, uygun basınca sahip olsalar bile uyarı ışığı yanık kalıyorsa, lastik basınç uyarı lambası sürekli yanıyor demektir. Ford Connect lastik basınç ışığı sıfırlama işlemi için kullanıcı kılavuzuna başvurun.


 

Bu içeriğimde sizler için faydalı olduğuna inandığım bazı simgeler ve anlamları hakkında çeşitli bilgiler sunmaya çalıştım. Bir başka içeriğimiz olan Araba Göstergeleri İsimli yazımız da araçlar için ortak olan birçok gösterge hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz. İlgili içeriğe ulaşabilmeniz için aşağıda da bir bağlantı kartı bırakacağım . Arızasız ve kazasız yolculuklar dilerim.

 

https://ikazlamba.com.tr/araba-gostergeleri-ve-arac-ariza-isaretleri/

Yorum yapın