Ford Courier Arıza Lambaları ve Anlamları

Ford Courier Arıza Lambaları ve Anlamları Resimli

Ford courier aracınıza bindiniz ve bir ikaz lambasının yandığını fark ettiniz. Peki ne yapmalısınız ? . 2023 Courier arıza lambası ne anlama geliyor ? . Bu ve bunun gibi sorularınızın cevaplarını aşağıda detaylı ve resimli bir şekilde kurier arabanız için ikaz lambalarını listeledik. Courier gösterge paneli arıza simgeleri ve Courier gösterge ekranı arıza lambaları hakkında detaylar verdiğimiz verimli bir içerik olacaktır.Ford araçlarda her lamba acil tedbir gerektirmez. Bazıları bilgi amaçlı olup aracınız çalıştıktan sonra kendiliğinden söner. Ancak bazıları mutlak bir arızayı işaret edebilir. Bu konuda dikkatli olmanız da fayda var .

Ford Courier Arıza Lambaları ve Anlamları
Ford Courier Arıza Lambaları ve Anlamları

Bazı lambalar, aracınızı çalıştırdığınızda çalışıp çalışmadıklarını kontrol etmek için yanar.Ford kurier arıza ikaz lambaları daha güvenli bir sürüş için gereklidir.Courier ikaz ışıkları sürücüler için adeta bir yol gösterici olup muhtemel kazaların da önüne geçebilmektedir.Courier araçlar aile sınıfı olmasından ötürü güvenlik paketleri ile satışa sunulmaktadır. Aileniz ile birlikte güvenli bir yolculuk için ikaz lambalarına dikkat etmeniz de fayda var. .Aracınızı çalıştırdıktan sonra herhangi bir lamba yanmaya devam ederse, daha fazla bilgi için aşağıdaki listeden ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

 


Ford Courier Arıza Lambaları Video;

Bu aşama da Courier aracınız için arıza lambaları video su yer almaktadır. İlgili videoyu inceleyerek arıza lambalarından başlıcalarının anlamlarınız hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.


(ABS)
(ABS)

Courier ; Anti-Blokaj Fren Sistemi (ABS) ikaz lambası
Sürüş sırasında yanıp sisteme bir hata bildiriyorsa, normal frenlemeye (ABS olmadan) devam edersiniz, ancak fren sistemi uyarı lambası da yanıyorsa. Sistemi hemen bir Ford bayisinde kontrol ettirin. Fren sistemi sürüş güvenliği için oldukça önemli bir sistem olup ihmal edilmeyecek kadar önemlidir.


Otomatik fren
Otomatik fren

Courier ; Otomatik fren uyarı lambası
Otomatik fren, gaz pedalına basana kadar aracınızı tutar ve hareket ettirmez.Gaz pedalına bastığınız da devreden çıkar ve aracınız hareket etmeye başlayabilir. Otomatik firen’nın nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

 


Akü
Akü

Courier ; Akü ikaz lambası
Sürüş sırasında yanıp bir sistem hatası bildiriyorsa, gereksiz tüm elektrikli ekipmanları kapatın . Yolda kaldıysanız takviye yaparak aracınızı çalıştırın ve akünüzü kontrol ettiriniz. Akü değerleriniz düşmüş ise şarj ettiriniz veya değiştiriniz. Harici bir durum sözkonusu ise sistemi hemen bir bayide kontrol ettirin.

 


Fren Sistemi
Fren

Courier ; Fren Sistemi ikaz lambası
Hareket halindeyken lamba yanarsa, park frenini uygulamış olabilirsiniz. Park freninin kapalı olduğundan emin olun. Lamba yanmaya devam ederse, aracınızı bir bayide kontrol ettirin.

Uyarı lambası yanarken aracınızı kullanmak tehlikelidir. Fren performansında önemli bir azalma olabilir. Aracınızı mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin. Park freni uygulanmış halde uzun mesafeler gitmek, fren arızasına ve kişisel yaralanma riskinin artmasına neden olabilir.

Fren sistemi ışığı fonksiyonlu bir lambadır ve aşağıdaki durumlarda yanar:

  • Araç çalışırken park frenini uygularsınız.
  • Araç fren hatası veya düşük fren sıvı seviyesine sahip olabilir, park freni konumu fark etmeksizin.
Ford Courier Arıza Lambaları ve Anlamları
Ford Courier Arıza Lambaları ve Anlamları

Elektrikli Park Freni
Elektrikli Park

Courier ; Elektrikli Park Freni arıza lambası
Elektrikli park freni bir sistem hatası olduğunda yanar veya yanıp söner. Bu uyarı ışığı elektrikli fren sistemi bulunan araçlarda sıkça görülebilen bir arıza durumu olabilir.

 


Motor sıcaklığı
Motor

Courier ; Motor Soğutma arıza lambası

Araç soğutma suyu sıcaklığı yüksek olduğunda yanar. Mümkün olan en kısa sürede aracınızı durdurun, aracınızı kapatın ve soğumasını bekleyin.


Motor Yağı
Motor Yağı

Courier ; Motor Yağı Işığı Motor Yağı ikaz ışığı
Motor çalışırken veya sürüş yaparken yanarsa, bu bir sistem hatası olduğunu gösterir. Güvenli bir şekilde durduğunuzda ve motoru kapattığınızda aracınızı hemen durdurun. Motor yağ seviyesini kontrol edin.

Not: Doğru seviyede olmasına rağmen yanıyorsa yolculuğunuza devam etmeyin. Sistemi hemen bir bayide kontrol ettirin.


Ön Hava Yastığı
Ön Hava Yastığı

Courier ; Ön Hava Yastığı ikaz lambası
kontağı açtığınızda yanmaz, yanıp sönüyor veya motor çalışırken yanarsa, bu bir arıza olduğunu gösterir. Aracınızı mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmenizde fayda var.

 


Eğim Yardımı
Eğim Yardımı

Courier ; Yokuş Destek ve Overdrive İptal ikaz lambası
Yokuş kalkış desteğini temsil eder. Yokuş kalkış sistemi açık olduğunda yanar . Ve yokuşta iken aracınız durduğunda geriye doğru gitmeden ve zorlanmadan kalkış yapmasını sağlar.

 


Yüksek Gerilim
Yüksek Gerilim

Courier ; Yüksek Voltajlı Elektrik Sistemi arıza lambası
Hibrit elektrikli aracınızda bir elektrik bileşeni hatası veya arıza varsa yanar ve aracınızın kapanmasına veya sınırlı bir işletme moduna girmesine neden olur. Gösterge panelinde bir mesaj belirebilir.

 


Kısa Far Uyarısı
Kısa Far Uyarısı

Courier ; Düşük Işık Uyarı ikaz ışığı
Farlarınız ile ilgili bir problemi temsil eder. Farlarda bozukluk veya düşük ışık yayma durumu söz konusu ise yanar.

 


Düşük Lastik Basıncı
Düşük Lastik Basıncı

Courier ; Düşük Lastik Basınç arıza lambası
Lastik basıncı düşük olduğunda yanar. Motor çalışırken veya sürüş sırasında lamba yanmaya devam ederse, lastik basıncını mümkün olan en kısa sürede kontrol edin. Bu durumdaki bir aracın yakıt performans dengesi etkilenebilir.

 

  • Ayrıca, lambanın işlevsel olduğunu onaylamak için ignisyonu açtığınızda kısa süreliğine yanar. Ignisyonu açtığınızda yanmaz veya herhangi bir zamanda yanıp sönüyorsa, sistemi bir bayide kontrol ettirin.

Normal Sürüş Modu
Normal Sürüş Modu

Courier ; Normal Sürüş Modu Göstergesi ikaz ışığı
Aracınız Normal sürüş modunda olduğunda yanar. Sürüş modu kontrolü tarafından etkilenen tüm sistemler varsayılan ayarlarına getirilir.

 


Şanzıman kontrol
Şanzıman kontrol
Şanzıman kontrol
Şanzıman kontrol

Courier ; Overdrive Kapalı arıza lambası
Şanzıman kontrol anahtarına basıldığında yanar. Işık yanarken, şanzıman overdrive’a geçmez. Şanzıman kontrol anahtarı bastırıldığında ışık yanmaz veya sürüş sırasında ışık yanıp sönüyorsa bayinize başvurun.

 


Aktarma organı Arıza ışığı
Aktarma organı Arıza ışığı

Courier ; Güç Aktarma Hatası arıza lambası
Bu, sistemin bir güç aktarma veya dört tekerlekten çekiş (4WD) / tüm tekerlekten çekiş (AWD) hatası algıladığında yanar. Bu ışık yanarken araç kullanmanızı önermiyoruz. Mümkün olan en kısa sürede bir bayiye başvurun.

 


Servis Motoru
Servis Motoru

Courier ; Yakında Servis Motoru ikaz ışığı
Motoru çalıştırmadan önce ignisyonu açtığınızda lamba yanar, ampülü kontrol etmek ve aracınızın İnceleme ve Bakım (I/M) testi için hazır olup olmadığını bildirmek için.

 

  • Normalde, motor çalıştırılıncaya kadar yanar ve sistem hataları bulunmadığında otomatik olarak kapanır. Ancak, 15 saniye sonra 8 kez yanıp sönüyorsa, aracınızın İnceleme ve Bakım (I/M) testi için hazır olmadığını gösterir.
  • Motor çalışırken yanarsa, bir sistem hatası olduğunu gösterir. On-Board Diagnostic sistemi, araç emisyon kontrol sisteminde bir hata tespit etmiştir.
  • Yanıp sönüyorsa, bir motor ateşleme hatası meydana gelebilir. Aracınızı kullanmaya devam etmek, azalmış güç veya motorun durmasına neden olabilir. Uyarı lambasına tepki vermemek, araç garantisinin kapsamı dışında bileşen hasarına neden olabilir. Aracınızı mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin.

Stabilite Kontrolü
Stabilite Kontrolü

Courier ; Stabilite Kontrol uyarı lambası
Sistem etkin olduğunda yanıp sönüyor. Sürekli yanarsa veya ignisyonu açtığınızda yanmazsa, bu bir sistem hatası olduğunu gösterir. Bir sistem hatası durumunda, sistem kapanır. Sistemi hemen bir bayide kontrol ettirin.

 


Stabilite Kontrolü Kapalı
Stabilite Kontrolü Kapalı

Courier ; Stabilite Kontrolü Kapalı ikaz lambası
Stabilite Kontrol Sistemi’ni kapattığınızda yanar. Bu lamba, sistemi tekrar açtığınızda veya ignisyonu kapattığınızda kapanır.

 

 


 

Couruer aracınız ile ilgili bazı detaylara değindik. İkaz lambalarına dikkat etmenizde fayda var . Aracınızın marka ve modeli ne olur ise olsun ikaz lambası yandığında bunu dikkate almalı ve gerekli onarımları yapmanız gerekmektedir. kuriyer arabalar sağlam oldukları için genellikle ikaz lambaları açısından çok sık arıza vermezler . Unutulmamalıdır ki mekanik bi aksam olduğu için her zaman bir arıza durumu yaşanabilir. Diğer marka vemodellere ait ikaz lambalarını web sitemizde bulabilir ve detaylı anlamlarını inceleyebilirsiniz.

Ford Fiesta Arıza Lambaları

“Ford Courier Arıza Lambaları ve Anlamları” üzerine 2 yorum

  1. Benim ford courier aracim var aldiktan sonra basim dertten kurtulmadi . Aslinda cok dayanikli bir araba oldugunu soyluyorlar ama bana mi denk geldi bilmiyorum ki . Her hafta ayri bi ariza isigi yaniyor . Surekli ariza lambalarini sondurmekle tamirlerle ugrasiyoruz . Verhasil allah kolaylik versin .

    Yanıtla

Yorum yapın