Ford Focus İkaz Lambaları Anlamları

Ford Focus İkaz Lambaları Anlamları

Bu günkü içeriğimiz de ford focus ikaz lambaları ve focus arıza lambaları hakkında kaliteli bilgiler vermeye çalışacağız.Focus arıza lambaları konusu oldukça önemli bir konu olduğu için bu durumu hassasiyet ile ele alacağız. Ford focus ikaz lambalarını sırası ile listeleyecek ve ne anlama geldiklerini tek tek belirteceğim. Nitekim ford fokus arabalar dayanıklı ve performanslı araçlar olarak bilinseler de bazen istenmeyen arıza lambaları gösterge panelinizi işgal edebilir. Focus gösterge paneli işaretleri sıfırlama işlemlerinden de ayrıca bahsedeceğiz.Focus araba gösterge panellerinde arıza ışıkları bütün ford arabalar için ortak olsa da Focus araçlara özel bazı uyarı simgeleri olduğundan bunları açıklayacağız.

Ford Focus İkaz Lambaları Anlamları
Ford Focus İkaz Lambaları Anlamları

 

Biraz da piyasa daki ford focus araçlara değinelim. Yeni modelleri oldukça fiyakalı bir araç segmentidir. Eski modelleri ise 1,5 Motorları ödüllü bir motorun ve sağlam bir iskeletin konforunu yaşıyor olsa da zaman her mekanik araç gibi focusların da arızalanmasına neden olmaktadır. Focuslar ford gurubunun en gözde araçlarından diyebilirim. Ford focus aracınız var ve bir sorunu yok ise aynı günde satabilirsiniz. Bu yönü ile çok avantajlı olup piyasa değerini hemen hemen her zaman korumaktadır.

Ford focus gösterge panelleirnde beliren arızalar için çeşitli çözümler olsa da bazen her arıza yı çözemeyebilirsiniz. Bazı arızalar ise sadece kroniktir ve arızayı sildirmek daha akıllıcadır. Focus arıza lambaları konusu bu nedenle önemlidir. Sizleri daha fazla bekletmeden ford focus ikaz lambalarını sıralayalım ve hep birlite anlamlarını inceleyelim.

Ford Focus İkaz Lambaları Video;

Bu alanda focus arıza lambaları videolu bir şekilde yer almaktadır. Aşağıdaki videoyu izleyerek ford ikaz lambaları hakkında hızlıca bilgi edinebilirsiniz. Arızanızın tespiti için önemli bilgiler yer verilmektedir.

Ford Focus İkaz Lambaları Anlamları Resimli;

Bu alanda Ford focus ikaz lambalarını resimli bir şekilde inceleyebilir ve anlamlarını öğrenebilirsiniz. Ford fokus arıza lambaları hakkında detaylı bilgilere aşağıdaki resimli sıralamamızı inceleyerek edinebilirsiniz. Fokus aracınız daki arızaları görmezden gelmemeli ve çözümleri için caba sarfetmelisiniz. Güvendiğiniz bir teknik servis size bu konuda yardımcı olabilir.

Aşağıdaki tabloda belirtilen simgeye karşılık gelen Numaranı seç ve aşağıdaki listede anlamını öğrenebilirsin !

ford focus ikaz lambalari gorsel
ford focus ikaz lambalari gorsel

Yukarıda ki Görsel de Numaralandırılmış Focus ikaz simgeleri mevcuttur. Simgenize ait numarayı seçiniz ve aşağıda numaraya karşılık gelen anlamını öğrenebilirsiniz.

 

1- Focus Çalıştır/Durdur Uyarısı
Motoru Çalıştırmak veya kapatmak istediğinizde dikkate almanız gereken bir bildirimdir. Motoru yeniden Çalıştırmak için fren pedalını serbest bırakmanız gerekecektir. Freni bıraktıktan sonra tekrar deneyebilirsiniz. Eğer freni bıraktıktan sonra aynı hatayı alıyorsanız ilgili bölüm için bir arıza olduğu anlamına gelmektedir.

2- Focus Güvenlik Kemeri Bildirimi
Sürücü veya ön yolcu güvenlik kemeri takılı olmadığında bu uyarı lambası yanar. Güvenlik kemeri takıldığında uyarı ışığı söner. Emniyet kemerini kullanmak hayatınızı kurtarabilir. Nitekim benim hayatımı 1 defa kurtarmıştır. Sizlere de şiddetle tavsiye ediyorum.

3- Focus Motor Yağı Basınç İkazı
Bu uyarı, motor yağ basıncının düşük olduğunu belirtir. Motoru hemen kapatıp yetkili servisle iletişime geçmek önemlidir. Motor yağı basıncı, motorun sağlıklı çalışması için kritik bir faktördür. Acil önlem olarak motor yağı seviyesini kontrol edin ve eksikse yağ ekleyin.

elektronik hidrolik direksiyon (EPS) uyarısı
elektronik hidrolik direksiyon (EPS) uyarısı

4- Focus Elektrik Destekli Direksiyon Bildirimi
Elektrik destekli direksiyon desteği devre dışı olduğunda bu uyarı lambası yanar. Direksiyonun düzgün çalışması için yetkili servise başvurmanız gerekebilir. Elektronik sistemlerin düzgün çalışmasını sağlamak için zamanında bakım yapmak önemlidir.

5- Focus Fren Sistem İkazı
Bu uyarı, el freninin etkin olduğunu gösterir. Ancak bu uyarı, el freni çekilmediği halde yanıyorsa fren destek sistemlerinin devre dışı olduğu anlamına gelebilir. Fren hidroliği düşükse veya fren sistemi sorunluysa, en yakın yetkili servise başvurmanız gerekecektir.

6- Focus Akıllı Hız Sabitleme Bildirimi
Akıllı hız sabitleme sistemi, otomatik mesafe ayarını (ACC) ifade eder. Mesafe azaldığında sistem fren yapabilir. Bu sistem, güvenli sürüş için tasarlanmıştır.

7- Focus Akü Uyarı Işığı
Bu ışık yanarsa, gereksiz elektriksel ekipmanları kapatıp aracı hemen yetkili servise götürmeniz önerilir. Elektrik sistemi sorunları ciddi sonuçlara yol açabilir. Bazı modellerde bu bildirim bulunmaktadır.

Sıvı Sıcaklık uyarı ışığı
Sıvı Sıcaklık uyarı ışığı

8- Focus Soğutma Sistemi İkazı
Bu uyarı, motorun soğutma suyu sıcaklığının çok yüksek veya soğutma suyu seviyesinin düşük olduğunu belirtir. Motoru hemen kapatıp yetkili servisle iletişime geçmelisiniz. Motorun aşırı ısınması, ciddi hasarlara yol açabilir.

9- Focus Dizel Motor Uyarı Simgesi
Bu simge, dizel aracınızın sistemlerini kontrol eder. Sürüş sırasında yanıyorsa, en yakın yetkili servise danışmanız gerekebilir. Nedeni birçok faktörden kaynaklanabilir. Sorunu tespit etmek için ford focus aracınızı bir OBD cihazına bağlamanız gerekebilir.Bu her serviste yapılabilen bir işlemdir.

10- Focus Şeritte Tutma Asistanı İkazı
Bu uyarı, şerit tutma asistanının etkin olmasına rağmen devre dışı olduğunu belirtir. Aracınızın güvenliği için yetkili servisi aramanız gerekecektir. Bu özellik bazı modellerde bulunmaktadır.

11- Focus Benzinli Motor Uyarı Simgesi
Bu simge, motor yönetim sistemiyle ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Aracınızın sağlığı için hemen yetkili servis ile iletişime geçmelisiniz.

Yıkama Sıvısı Gösterge Işığı
Yıkama Sıvısı Gösterge Işığı

12- Focus Cam Suyu Uyarısı
Bu uyarı, cam yıkama suyunun tükendiğini belirtir. Cam yıkama suyu haznesine su ekledikten sonra uyarı ışığı sönecektir.Silecek suyu olarak da geçen bu sıvının olmaması ön sileceklerinizin boşta çalışmasına neden olur.

13- Focus Elektrik Destekli Direksiyon Bildirimi
Bu uyarı, elektrik destekli direksiyon desteğinin azaldığını veya devre dışı olduğunu gösterir. Aracınızın güvenliği için yetkili servisi aramanız gerekecektir.

14- Focus Yakıt Seviyesi İkazı
Bu sembol, yakıt deposunda yaklaşık 7 litre yakıt kaldığını belirtir. En yakın benzin istasyonuna gidip yakıt almanız gerekecektir.

Dizel partikül filtresi (DPF) arıza lambası
Dizel partikül filtresi (DPF) arıza lambası

15- Focus Dizel Partikül Filtresi Bildirimi
Bu uyarı, dizel aracınızın partikül filtresinin temizlenmesi gerektiğini gösterir. Nasıl yapılacağını öğrenmek için kullanım kılavuzuna başvurabilirsiniz.

16- Focus Egzoz Emisyonları Bildirimi
Bu uyarı, aracın egzoz emisyonlarında sorun olduğunu gösterir. Aracınızı yüksek hızda kullanmaktan kaçının ve yetkili servisi arayın.

17- Focus Lastik Basıncı İkaz Lambası
Bu lamba, lastik basıncının düştüğünü veya zincir takıldığını belirtir. Lastik basıncını düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın.

Esp Arıza Lambası
Esp Arıza Lambası

18- Focus ESP/ASR Sistem Bildirimi
Bu uyarı, ESP/ASR sisteminin aktif olduğunu veya devre dışı olduğunu gösterir. Sürekli yanıyorsa yetkili servisi aramanız gerekecektir.

19- Focus ABS Fren Sistemi Bildirimi
ABS sisteminin devre dışı olduğunu belirten bu uyarı, fren sisteminin hala çalışacağını ancak ABS özelliğinin olmayacağını gösterir. Yetkili servise başvurmak bu sorunun çözümü için önemlidir.

20- Focus Fren Balatası Aşınma İkazı
Bu uyarı, fren balatalarının ömrünü tamamladığını belirtir. Yetkili servise giderek değişim yaptırmanız önemlidir.

hava yastığı ve kemer gerdirici sistemi uyarı ışığ
hava yastığı ve kemer gerdirici sistemi uyarı ışığ

21- Focus Airbag Sistemi Arıza Lambası
Bu uyarı, hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu belirtir. Bu ciddi bir konu olduğundan hemen yetkili servisi aramalısınız.

22- Focus Arızalı Lamba Uyarısı
Aracınızın dış aydınlatma sisteminde bir lambanın çalışmadığını gösterir. Bu durumu yetkili serviste kontrol ettirmeniz önerilir.

Yağ basıncı uyarı ışığı
Yağ basıncı uyarı ışığı

23- Focus Motor Yağı Seviye Uyarısı
Sürekli yanıyorsa motor yağ seviyesini kontrol etmelisiniz. Eksik motor yağını tamamlayınız. Veya tamam olduğunu düşünüyorsanız bir ford yetkili servisine başvurun.

Bu uyarı, sisli hava koşullarında arka sis farlarının etkin olduğunu gösterir. Arka sis farının etkin olduğunu göstermesi bir arıza olduğu anlamına gelmez.

25- Focus İmmobilizer Bildirimi
Aracınızın anahtar sisteminde bir elektronik arıza olduğunu belirtir. BBu ancak bir tamirci veya yetkili servis tarafından incelenmesi gereken bir konudur.

otomatik şanzıman uyarı lambası
otomatik şanzıman uyarı lambası

26- Focus Otomatik veya DSG Şanzıman Uyarısı
Bu uyarı, otomatik veya çift kavramalı şanzıman kullanırken fren yapmanız gerektiğini ifade eder. Frenleme yapınız ve en yakın yetkili servise başvurunuz.

27- Focus Hız Sabitleme Sistemi İkaz Işığı
Bu uyarı, hız sabitleme sisteminin etkin olduğunu belirtir. Hız sabitleme sistemi uzun yolda verimli bir özelliktir.

28- Focus Adaptif Hız Kontrol Simgesi
Bu sistem, önündeki aracın hızına göre hızınızı otomatik olarak ayarlayarak güvenli bir takip mesafesi sağlar. Bu birçok kazanın önlenmesine yardımcı olan bir özelliktir.


Bu içeriğimiz de ford markasına ait Focus aracı ile ilgili çeşitli gösterge paneli simgelerinden bahsettik. Oldukça faydalı olabileceğini düşünüyorum . Kazasız yolculuklar dilerim. Bir başka içeriğim olan Nissan qashqai Arıza lambaları konusunu incelemek isterseniz ilgili içeriğe ulaşabilmeniz için aşağıda bir kart bırakıyorum . Bu kartı takip ederek bilgi edinebilirsiniz.

Nissan qashqai Gösterge Paneli Anlamları

Yorum yapın