İsuzu Gösterge Paneli İşaretleri ve Anlamları

İsuzu Gösterge Paneli İşaretleri ve Anlamları

İsuzu kamyon , kamyonet ve araçlarındaki gösterge paneli ikaz lambalarına değineceğiz. İsuzu D-Max gibi kamyonetlerde ki gösterge paneli ikaz lambaları ile diğer isuzu marka araçlardaki gösterge paneli uyarı lambaları ortaktır. İsuzu marka araçlarda ortak olan arıza ışıklarını resimli bir şekilde aşağıda listeleyeceğiz. Yönergeleri dikkatli incelediğinizde yaşadığınız problebin sebebini öğrenebileceksiniz.

İsuzu marka aracınız var ise dikkat etmeniz gereken bazı işaretler vardır. İsuzu gösterge panelinde zaman zaman bazı ışıklar yanabailir ancak bu aracınızda bir arıza olduğu anlamına gelmez. İsuzu gösterge panelinde bir çok araclarda sistemin bir gereksinimi olarak ikaz ışıkları yanabilir. ve bu uyarı lambasının amacı sadece sizi uyarmak ta olabilir. Aracınızda veya kamyonetlerde gördüğünüz isuzu ikaz lambalarının ne anlama geldiğini birlikte inceliyelim.

isuzu ikaz lambaları

Haydi İsuzu marka araçlardaki ikaz lambalarını birlikte inceliyelim ;


İsuzu Hava yastığı uyarı lambası

Hava Yastığı ikazIsuzu SRS (Supplemental Restraint System) ek destekleyici emniyet sistemi hava yastığı uyarı lambası, ateşleme “on” konumunda olduğunda 7 defa yanmalıdır. SRS hava yastığıyla ilgili bir hata varsa:
• Uyarı lambası 7 defa yanmaz.
• SRS hava yastığı uyarı lambası sönmüyor.
• Sürüş sırasında SRS hava yastığı uyarı lambası yanar.
Eğer bu durumlardan herhangi biri meydana gelirse, kazada hava yastığı ve emniyet kemeri germe cihazı çalışmayabilir. Sistemi bir Isuzu servisinde kontrol ettirin.


Isuzu Park Freni / Fren Sistemi ikaz lambası

park freni lambası• Park freni kolu çekildiğinde yanar. Işık görünüyorsa, park freni kolunun kısmen çekilmediğinden emin olun.
• Fren uyarı lambası ateşleme “on” konumunda kısa bir süre yanar. Işık sürekli yanıyorsa veya sürüş sırasında yanarsa, fren balatasının aşındığı veya sıvı sızdığı için fren sıvısının seviyesinin düştüğü anlamına gelir. Güvenli bir yerde durun, fren sıvısı seviyesini ve sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Sızıntı bulunmazsa, Isuzu tarafından önerilen sıvıyla tamamlayın.
Not: Eğer fren uyarı lambası, ABS uyarı lambası ile birlikte yanıyorsa, bu EBD (elektronik fren kuvvet dağılımı) sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu, frenleme kabiliyetinin tahmin edilemez ve istikrarsız hale geleceği anlamına gelir. Sert fren yaparken arka tekerleklerin kilitlenme riski artar. Sürüşe devam etmek yerine, yardım için bir Isuzu servisiyle iletişime geçmeniz önerilir.


Isuzu ABS ikaz lambası

ABS Uyarı lambasıKilitlenme önleme fren sistemi (ABS), ağır yük altında tekerlek kilidini engellemek için sorumludur. Bu, sürücünün tekerlekler kilitlendiğinde yönlendirmesini sağlayabilmesini mümkün kılar. Isuzu ABS uyarı lambası, ateşleme “on” konumunda yaklaşık 3 saniye boyunca yanar. ABS lambası sürekli yanıyorsa veya sürüş sırasında yanarsa:
• Güvenli bir yere çekilin ve motoru durdurun.
• Motoru tekrar çalıştırın, aracı yavaşça ileri doğru hareket ettirin ve hızı yavaşça 15 km/sa (9 mph) civarına çıkarın. Uyarı lambası sönerse, ABS’nin düzgün çalıştığı anlamına gelir.
Not: ABS arızalandığında, normal frenler ABS’nin etkisiz olduğu durumlarda çalışmaya devam eder. Ancak, sert fren yaparken tekerleklerin kilitlenme riski artar. Sistemi mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin.


Isuzu DSC Uyarı lambası

ESC uyarı lambasıElektronik denge kontrolü (DSC), araç stabilitesini artırmak için çeşitli güvenlik sistemlerini kullanarak desteklenen bir bilgisayar teknolojisidir. Isuzu DSC uyarı lambası, ateşleme “on” konumunda yaklaşık 3 saniye süreyle yanar. DSC sisteminde bir hata meydana gelirse:
• Uyarı lambası ateşlemeyle birlikte yanmazsa.
• Sürüş sırasında uyarı lambası yanarsa.
Bu durum, akü kablolarının çıkarıldığı veya pil voltajının düşük olduğu durumlarda ortaya çıkabilir. DSC hatası normal sürüşü etkilemez, ancak bazı güvenlik özellikleri devre dışı kalabilir.
Not: Eğer sarı DSC uyarı lambası yanıp sönüyorsa, bu sistemin çalıştığını ve aracın stabilizasyonunu sağlamaya çalıştığını gösterir.


Isuzu Motor Yağı Basınç uyarısı

Yağ basıncıIsuzu’nun kırmızı yağ bidonu, düşük motor yağı basıncı uyarı lambasıdır. Uyarı lambası, ateşleme “on” konumuna getirildiğinde normal olarak yanar ve motor çalıştığında söner. Eğer uyarı lambası sürekli yanıyorsa veya sürüş sırasında yanıyorsa, motor bileşenlerini yağlayan motor yağı basıncı anormaldir.
• Eğer araç sürüyorsanız, mümkün olduğunca güvenli bir şekilde kenara çekilin ve motoru durdurun.
• Motor yağı seviyesini kontrol edin ve gerekiyorsa yağ ekleyin.
• Yağ ekledikten sonra, yağ uyarı lambasının söndüğünü kontrol edin.
• Eğer yağ lambası hala yanıyorsa veya kontrol ettiğinizde yağ seviyeleri normal görünüyorsa, bu düşük yağ basıncını gösterir. Yağlama sistemi arızalıdır – sürüşe devam etmeyin. Yardım için Isuzu ile iletişime geçin.


İsuzu Gösterge Paneli İşaretleri ve Anlamları
İsuzu Gösterge Paneli İşaretleri ve Anlamları

Isuzu Motor Aşırı Isınma ikazı

hararet göstergesiIsuzu’nun motor sıcaklık uyarı lambası, motor aşırı ısındığında kırmızı renkte yanar. Motor aşırı ısındığında, motor soğutma sıvısı sıcaklık göstergesinde “H” bölgesini gösterecek şekilde yükselecek, yanıp sönecek ve bir uyarı sesi duyulacaktır. Hemen aracı yol kenarına çekin ve motora rölantide çalışmaya devam etmesine izin verin. Sürekli olarak sürmeye devam etmek, motora zarar verebilir. Motoru hemen kapatmak da motorun zarar görmesine neden olabilir.
• Uyarı lambası söneceğine kadar motorda rölanti çalışmaya devam edin.
• Motor soğutma sıvısı seviyelerini kontrol edin ve gerekiyorsa sıvı ekleyin.
• Eğer sıvı eklemeye gerek yoksa, soğutma sisteminde bir arıza olabilir, dikkatli olun.


Isuzu Akü Uyarı lambası

akü uyarı lambasıIsuzu’nun akü uyarı lambası, ateşleme “on” konumundayken yanar ve motor çalıştığında söner. Eğer akü lambası sürekli yanıyorsa veya sürüş sırasında yanıyorsa, şarj sisteminde bir hata tespit edilmiştir. Bu genellikle aşağıdaki nedenlerden dolayı olabilir:
• Kırık veya gevşek fan kayışı.
• Gevşek / paslanmış bağlantılar / terminaller.
• Arızalı jeneratör / alternatör.
• Arızalı akü.
Motor kısa bir süre içinde durabilir. Akü gücünü korumak için gereksiz araç sistemlerini hemen kapatın. Bir Isuzu servisine başvurun.


Isuzu MIL – Motor Kontrol Uyarı lambası

MIL - Motoru Kontrol EtIsuzu’nun MIL veya motor kontrol lambası, ateşleme “on” konumuna getirildiğinde yanar ve motor çalıştığında söner. Eğer motor çalışırken uyarı lambası yanıyorsa, motorun elektronik kontrol sisteminde veya dizel partikül filtresinde bir sorun olduğunu bildirir.
• Eğer motor kontrol uyarı lambası yanıyorsa ve motor durduysa, motorun koruma moduna girdiği olabilir. Bu azaltılmış güç modu veya ‘sınırlı mod’, bir motor yazılımı koruma sistemi olabilir. Güç anahtarının “kapalı” veya marş anahtarının “kilit” konumunda olduğundan emin olun ve yeniden başlatmadan önce en az 10 saniye bekleyin. Eğer motor çalışıyorsa, en kısa sürede kontrol ettirin.
• Yüksek hızlarda ve/veya yüksek motor yüklerinde sürmekten kaçının.
• Işık aralıklı olarak bile yanıyorsa, aracı kontrol ettirin.

İspanyol anahtarı/ingiliz anahtarı ile bir Isuzu aracınızda Yakında Servis (SVS) uyarı ışığı yanabilir. Bu genel bir uyarı ışığı olup belirli bir arıza ile ilişkili değildir. Bu tür bir hatayı okumak için özel Isuzu teşhis ekipmanına ihtiyaç duyulur.


Isuzu Su Ayırıcı Uyarı ikazı

sıvı ayırıcı ikazıIsuzu su ayırıcı uyarı ışığı, ateşleme “on” konumuna getirildiğinde yanar ve yaklaşık 3 saniye sonra söner. Su ayırıcısında su birikimi olduğunda, su ayırıcı uyarı ışığı yanar.
• Sürüş sırasında su ayırıcı uyarı ışığı yanarsa, hemen yakıt filtresinden suyu boşaltın. Uyarı ışığı yanarak sürmeye devam ederseniz, yakıt enjeksiyon sistemi başarısız olabilir.

 


Isuzu Yakıt Filtresi Tahliye Tapası ikaz ışığı

yakıt tahliye tıpası1. Yakıt filtresi, motor bölmesinin arka sol tarafında bulunur. Bir hortumun bir ucunu yakıt filtresinin altındaki tahliye tapasına bağlayın ve hortumun diğer ucunu uygun bir kap içine yerleştirin.
2. Tahliye tapasını gevşetin ve başlatma pompasını el ile 10 ila 20 kez yukarı ve aşağı hareket ettirin.
3. Tahliye tapasını sıkın ve başlatma pompasını birkaç kez hareket ettirin.
4. Motoru test edin, sızıntıları kontrol edin ve uyarı ışığının sönüp sönmediğini kontrol edin.
5. Kullanılmış yağı sorumlu bir şekilde atın.


Isuzu Yakıt Filtresi Uyarı lambası

Yakıt filtresiIsuzu yakıt filtresi uyarı ışığı, ateşleme “on” konumunda yanar ve yaklaşık 3 saniye sonra söner. Yakıt filtresi uyarı ışığı yanıyor veya sürüş sırasında yanıyorsa, filtre tıkanmış ve temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekmektedir.

 


Isuzu Şanzıman Uyarı lambası

isuzu şanzumanDişli ve ünlem işareti sembolü, Isuzu şanzıman kontrol uyarı ışığıdır. Uyarı ışığı, ateşlemeyle yaklaşık 3 saniye yanar ve söner. Eğer yanarsa, bu otomatik şanzımanda bir arıza belirtisidir. Işık yanıp sönüyorsa, şanzıman elektronik kontrol sisteminde bir hata olduğunu gösterir. Araç acil durum moduna girebilir, bu durumda motor gücü azalır ve belirli dişliler çalışmayabilir.

 


Isuzu Dizel Partikül Temizleyici Uyarı Işığı

dizel partikülIsuzu dizel partikül temizleyici (DPD) uyarı ışığı, ateşleme “on” konumunda yanar ve motor çalıştığında söner. DPD uyarı ışığı ve versiyonunuza bağlı olarak “PM SEVİYESİ KONTROL EDİLİYOR” (partikül madde) mesajı görüntülenir. Bu durumda, dizel partikül filtresinin işletici tarafından temizlenmesi gerekmektedir.

Not: DPD temizliği, ışık yavaşça yanıp sönüyorsa gerçekleştirilmemelidir, çünkü ışık daha hızlı yanıp sönme işaret eder. Eğer hala temizlenmezse, DPD başarısız olabilir.
DPD’nin Temizlenmesi
Dizel partikül filtresini temizlemek için:
• 45 mph (70 km/saat) üzerinde sabit bir hızda sürün.
• Belirli koşullar sağlandığında, DPD ışığı yanıp sönme işlemini durduracak ve sürekli yanacak. Bu temizleme işlemi gerçekleştiğinde olur.
• Temizleme işlemine müdahale etmemek için durmayın veya yavaşlamayın. Temizleme işlemi tamamlandığında, ışık söner.


Isuzu Otomatik Şanzıman Sıvısı Sıcaklık Uyarı Işığı

Otomatik şanzıman sıvısıIsuzu otomatik şanzıman sıvısı sıcaklık uyarı ışığı, ateşleme “on” konumunda yaklaşık 3 saniye yanar ve sonra söner. Uyarı ışığı sürüş sırasında yanarsa, otomatik şanzıman sıvısının anormal derecede sıcak olduğunu gösterir. Hemen durun, vites seçicisini ‘P’ konumuna getirin ve motoru boşta çalışır durumda tutun. Işık sönene kadar sürmeye devam etmeyin. Uyarı ışığı hala yanıyorsa, otomatik şanzıman yağlama sistemi kontrol edilmelidir.


Isuzu 4WD Kontrolü Uyarı Işığı

4WD'yi kontrol edinIsuzu 4WD kontrol uyarı ışığı, ateşleme “on” konumunda yaklaşık 3 saniye yanar. Bu uyarı ışığı yanık kalıyorsa veya sürüş sırasında yanarsa, 4WD sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Sistemin en kısa sürede kontrol ettirilmesi gerekmektedir.

 


Isuzu Yol Buzlanması Uyarı Işığı

buzlu yolKar tanesi sembolü, Isuzu yol buzlanması uyarı ışığıdır. Bu ışık gösterge tablosunda yanarsa, dış hava sıcaklığı düşüktür ve yol yüzeyi donmuş olabilir. Bu, dış havasıcaklığıyla belirlenir.

 


Isuzu Elektronik Anahtar Uyarı Işığı

Elektronik anahtarAnahtar ve ünlem işareti sembolü, Isuzu pasif giriş ve çalıştırma sistemi uyarı ışığıdır. Bu ışık, pasif giriş ve çalıştırma sisteminde, güç yönetim sisteminde veya direksiyon kilitleme sisteminde anormallikleri gösterir.
“Elektronik Anahtar Yok” uyarı mesajı sembolle birlikte yanarsa, şunları ifade eder:
• Elektronik anahtarın çalışma mesafesi içinde olmayan bir kapının kilitlenmesi denemesi yapılır.
• Elektronik anahtar araç dışına çıkarılır ve ardından kapılar “ACC” veya “ON” güç modunda kapatılır.
• Güç modu “OFF” konumunda ve elektronik anahtar çalışma mesafesi içinde değilken motor start/stop düğmesine basılır.


Isuzu Düşük Pil Elektronik Anahtar Uyarı Işığı

Düşük Pil Elektronik AnahtarıDüşük pil elektronik anahtar uyarı ışığı, anahtar kabının içindeki pilin düşük olması veya bitmiş olması durumunda yanar. İlgili pilin nasıl değiştirileceği ve gereken pil türü için Isuzu anahtar pil değiştirme rehberine bakın.
Pasif giriş ve çalıştırma sistemi çalışmayabilir. Bu durumda, kapıları kilitlemek ve açmak için mekanik anahtarı kullanın ve motora başlamak için elektronik anahtarı kullanın. Bunun için elektronik anahtarı motor start/stop düğmesine yakın bir yere yerleştirin.


Bu yazımız da isuzu uyarı ve ikaz lambalarından detaylı bir şekilde bahsettik. İsuzu araçlar (özellikle de kamyonet gurubu) oldukça sağlamdırlar. Bu sağlamlıkları sayesinde kullanıcıların vazgeçilmez tercihlerinden birtanesi olmayı başarmıştır. İsuzu ikaz lambalarını inceledi iseniz bir önceki yazımız olan Hyundai Arıza Lambaları ile ilgili konumuzu incelemek isteyebilirsiniz. Keyifli yolculuklar ve arızasız günler dileriz.

Yorum yapın