iveco Daily Gösterge işaretleri Anlamları

iveco Daily Gösterge işaretleri

Bu içerğimiz de iveco daily arıza lambalarından ve iveco daily arıza ışıklarından bahsedeceğimiz detaylı ve verimli bir içerik olacak.iveco Daily Gösterge işaretleri Anlamları hakkında sizleri aydınlatacak detaylı ve bilgilendirici bilgiler vereceğiz. iveco Daily kamyonetiniz de bir arıza lambası belirdi ve bu arıza lambasının ne anlama geldiğini merak ediyorsunuz. Bu rehber niteliğindeki içeriğimiz de iveco Daily kamyonet veya bazı türlerinde transit olarak da kullanılan minibüs türleri için gösterge paneli arıza ışıkları ve bu ışıkların ne anlama geldiklerine aşağıda detaylı bir şekilde değineceğiz. iveco Daily Oldukça sağlam ve nakliye süreçleri için kullanılan bir kamyonet türüdür. Bazıları kapalı kasa transit şeklinde bazırları açık kasa kamyonet şeklinde kullanmaktadır.

iveco Daily Gösterge işaretleri Anlamları
iveco Daily Gösterge işaretleri Anlamları

iveco Daily Orta ölçekli işletmeler için ideal nakliye çözümleri sunan kamyonetlerdendir. Her araçta olduğu gibi iveco Daily kamyonetlerde de çeşitli arıza kodları ve arıza simgeleri yanabilmektedir. Her arıza kodu bir arızaya işaret etmese de bazıları çok ciddi anlamlar taşımakta olup işlem yapılmasını gerektirmektedir. iveco Daily aracınız için merak ettiğiniz bütün sorulara bu içeriğimiz de yanıt vemeye çalışacağız.

iveco Daily Gösterge işaretleri Anlamları

Aşağıda iveco Daily gösterge paneli işaretleri numaralandırılmıştır. Hemen altında İlgili numaraya denk gelen açıklaması yer almaktadır. Numaranı seç ve anlamını hemen öğrenebilirsin.

iveco daily gösterge Paneli
iveco daily gösterge Paneli

 

Yukarıdaki görseli baz alarak Numaranızı seçin ve anlamını listede bulabilirsiniz.

 1. ESP/ASP Fonksiyonu: Elektronik Stabilite Programı / Aktif Şasi Programı’nın (ESP/ASP) işaretidir. Sürücüyü aracın kontrolünü kaybetme riskine karşı uyarır.
 2. ABS Arızası: Anti-Blokaj Fren Sistemi’nin (ABS) arızasını gösterir. Fren sistemindeki bir problemi işaret eder.
 3. El Freni Çekili: Araç el freninin çekik olduğunu belirtir. Araç hareket etmeden önce el freninin indirilmesi gerektiğini gösterir.
 4. Fren Arızası ve EBD Arızası: Fren sistemi veya Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) ile ilgili bir arızayı bildirir. Bu, fren sisteminin normal çalışmaması anlamına gelebilir.
 5. Araç Koruma Sistemi Arızası: Araç koruma sistemlerinden birinde bir sorun olduğunu gösterir. Özellikle araç güvenlik sistemlerini etkileyebilir.
 6. Difrensiyal Kilidi Devrede: Araçta bulunan diferansiyel kilidinin devrede olduğunu gösterir. Genellikle zorlu yol koşullarında kullanılır.
 7. Hava Yastığı Arızası: Araçta hava yastığıyla ilgili bir arıza olduğunu belirtir. Acil durumlarda hava yastığının çalışmayabileceğini gösterir.
 8. Yolcu Hava Yastığı Kapalı: Yolcu hava yastığının kapalı olduğunu gösterir. Bu durum, hava yastığının devre dışı bırakıldığı veya etkinleştirilmediği anlamına gelebilir.
 9. Sol Sinyal Lambası: Aracın sol tarafındaki sinyal lambasının çalıştığını gösterir. Yön değişikliği yapılacağını diğer sürücülere bildirir.
 10. Genel Arıza: Araçta genel bir arıza olduğunu gösteren işarettir. Aracın farklı sistemlerinde bir sorun olabileceğini belirtir.
 11. Sürücü Emniyet Kemeri Takılı Değil: Sürücü emniyet kemeri takılı değilse uyarı verir. Emniyet kemeri takılmadan araç kullanılmamalıdır.
 12. Sis Lambaları: Araçta sis lambalarının açık olduğunu gösterir. Görüşü düşük hava koşullarında artırmak için kullanılır.
 13. Uzun Farlar: Uzun farların açık olduğunu belirtir. Uzun mesafedeki alanları aydınlatmak için kullanılır.
 14. Yan Park Lambaları: Aracın yan park lambalarının açık olduğunu gösterir. Park halindeyken diğer sürücülere aracın konumunu bildirir.
 15. Dış Lamba Arızası: Aracın dış lambalarından birinde bir arıza olduğunu gösterir.
  İveco Daily arızaları
  İveco Daily arızaları

   

 16. Arka Sis Lambası: Aracın arka sis lambasının açık olduğunu gösterir. Düşük görüş koşullarında arkadaki araçlara daha iyi görünürlük sağlar.
 17. Kapılar Açık: Bir veya birden fazla kapının tam olarak kapanmadığını gösterir.
 18. Yakıt Deposu: Yakıt seviyesinin düşük olduğunu belirtir. Yakıt ikaz lambası genellikle yakıt seviyesinin minimum seviyenin altına düştüğünde yanar.
 19. Programlanmış Bakım: Araçta programlanmış bir bakımın yapılmak üzere olduğunu gösterir.
 20. Takograf Arızası: Takografın, genellikle sürüş süreleri ve mesafe kaydı yapan cihazın, bir arızası olduğunu belirtir.
 21. Yüksek Motor Soğutma Sıvısı Sıcaklığı: Motor soğutma sıvısının normalden yüksek sıcaklıkta olduğunu gösterir. Motorun aşırı ısındığını gösterebilir.
 22. Sağ Sinyal Lambası: Aracın sağ tarafındaki sinyal lambasının çalıştığını gösterir. Yön değişikliği yapılacağını diğer sürücülere bildirir.
 23. Hava Süspansiyon Arızası: Hava süspansiyon sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Araç süspansiyonunun normal işlevini yerine getiremeyebilir.
 24. EOBD: Avrupa On-Board Diagnostics’in (EOBD) bir göstergesidir. Araç motorundaki bir arızayı belirtir.
 25. Akü Şarj Olmuyor: Araç aküsünün şarj olmadığını veya şarj sisteminde bir sorun olduğunu belirtir.
 26. EDC Arızası: Motorun elektronik kontrol cihazında bir arıza olduğunu gösterir.
 27. Düşük Motor Yağ Basıncı: Motor yağ basıncının normalden düşük olduğunu belirtir. Motorun yağlanmasında bir sorun olabilir.
 28. Düşük Motor Soğutma Sıvısı Seviyesi: Motor soğutma sıvısının seviyesinin düşük olduğunu belirtir.
 29. Kızdırma Bujisi Ön Isıtma: Motorun soğukken daha iyi çalışması için kızdırma bujilerinin ön ısıtmasının olduğunu gösterir.
 30. Yakıt Filtresinde Su: Yakıt filtresinde suyun olduğunu gösterir. Bu, yakıt sistemi için bir problem olabilir.
 31. Retarder Devrede: Araçta retarder sisteminin aktif olduğunu belirtir. Araç hızını azaltmak için kullanılır.

 

Bu içeriğimiz de iveco daily ile ilgili çeşitli işaretler hakkında öz ve net bilgiler vermeye çalıştık. Simgelerin daha detaylı anlamlarından merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığı ile bizlere bildirebilirsiniz. Yorumlarınıza gün içerisinde detaylı dönüşler yapılacaktır.

Bir sonraki içeriğimiz olan Daf arıza lambalarını inceleyebilirsiniz. Bunun için aşağıda bir bağlantı kartı bırakacağım .Bu sayede başka merak ettiğiniz sorular varsa çeşitli çözümler bulabilirsiniz.

Daf Arıza işaretleri ve Arıza Kodları

Yorum yapın