jenerik Arıza Nedir ? Ne anlama Gelir ?

Aracınızın çalışma sistemini etkileyen sorunlar bütününe jenerik arıza denir. Ayrıca motor veya şanzıman kısmında oluşan bir problem de jenerik arıza kapsamındadır. Son olarak aracınızın sensörlerinden birtanesi veya birkaçı kirlendiğinde ve aracınızın beynine gerekli sinyalleri vermemesi durumuna da jenerik arıza denilmektedir. Aşağıda aracınız ile ilgili jenerik bir arızayı nasıl tespit edebileceğinizi kısaca anlatalım.

jenerik Arıza Nedir
jenerik Arıza Nedir

Standart veya Jenerik arıza kodları, tüm üreticilere ortak olan bir kod listesidir.

Bu arıza listesi, Data Trouble Code (DTC) olarak da adlandırılan herhangi bir teşhis cihazının bunları okuyabilmesi ve çözümleyebilmesi için tanımlanmıştır. Aşağıda gösterildiği gibi standart bir formata sahiptirler:

Örnek Kodumuz:  P0301

Arıza kodlarının ilk Harfi arızanın Hangi kategori ye ait olduğunu belirtir.

P: Powertrain, (yani motor ve şanzıman kategorisinde)
C: Şasi
B: Gövde
U: Kullanıcı ağı

İlk rakam ise , arızanın genel mi yoksa özel mi olduğunu belirtir ;

0: Genel arıza
1: Üretici arızası

Genel OBD kodu listesi her zaman yeterli olmadığından, üreticiler ihtiyaçları doğrultusunda kendi kodlarını ekleyebilirler.

Son 3 rakam artan bir numaraya karşılık gelir 

Bu bir onaltılık sayı olabilir (yani 0’dan 9’a + A’dan F’ye). P aile kodları için, alt aileler 1. rakam kullanılarak tanımlanmıştır (bu örnekte “3”):

0, 1 ve 2: Hava/yakıt karışımı için
3: Ateşleme sistemi için
4: Yardımcı emisyonların kontrolü için
5: Motor rölantisinde
6: Araç bilgisayarı ve yardımcı çıkışlar için
7, 8 ve 9: Şanzıman (şanzıman) için
A, B ve C: Hibrit tahrik için

Bu OBD kodları, SAE J2012 ve ISO 15031-6 standartlarını kullanarak standartlaştırılmış olup, bilgilerimize göre en yeni versiyonda yaklaşık 11.000 tanım içermektedir. Muhtemelen onarıma götürdüğünüz serviste ki OBD cihazında bu kodlara karşılık gelen anlamları net bir şekilde görebilirsiniz. Jenerik arıza kdunuzu tam olarak biliyorsanız kodu vebsitemizde aratarak şansınızı deneyebilirsiniz.

 


jenerik Arıza ne demek
jenerik Arıza ne demek

Fiat jenerik arıza nedir

Fiat marka aracınız jenerik arızası veriyor ise bunun anlamı motor sisteminde bir arızayı işaret edebileceği gibi problem sadece küçük bir sensörden de ibaret olabilir.

jenerik arıza nedir doblo

Doblo aracınızdaki jenerik arıza kodu arızanın koduna göre değişmekte olup yukarıda verdiğimiz okuma şemasına göre teşhis koymanızda fayda var.

jenerik arıza nedir egea

Egea mode arabanızda jenerik arızanın sebebi arıza koduna göre farklılık gösterebileceği gibi çeşitli motor sistemi arızalarına işaret ediyor olabilir.

jenerik arıza nedir linea

Linea aracınızda jenerik arızanın ne olduğundan emin olmak istiyorsanız yukarıdaki şemaya göre net bir şekilde arızayı tespit edebilirsiniz.

jenerik arıza nedir skoda

Skoda araçlarda jenerik arıza genellikle sarı bir ışık ile ortaya çıkar. Arızanın kudunu şemamız ile eşleştirerek arızanın motor mu yoksa şanzuman veya hava sistemine mi ait olduğunu anlayabilirsiniz.

Yorum yapın