Kia Sportage İkaz Lambaları Anlamları

Kia Sportage İkaz Lambaları Anlamları

Kia marka araçlar için hazırladığımız bu içeriğimize hoş geldiniz . Kia Sportage gösterge panelinde bulunan arıza simgelerinin ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz. Kia Sportage ikaz lambaları hakkında resimli ve detaylı bilgiler sunacağız. Kia Sportage arıza lambaları ve anlamlarını derinlemesine incelemeye çalışacağız. Kia Ceed ikaz lambaları ve Kia rio ikaz lambaları bir de kia cerato ikaz lambaları ortatık. 2023 yılın da bu modeller için gösterge paneline eklenmiş yazılımda meydana gelen ikaz lambaları için verilen terimler aynıdır.

Kia sportage İkaz Lambaları Anlamları
Kia sportage İkaz Lambaları Anlamları

 

Kia modellerde ortak olan ve Kia Sportage için özel olan bütün arıza simgelerini aşağıda liste halinde yayımlayacağız. Kia Sportage aracınız ile karşılaştığınız arıza simgesinin ne anlama geldiğini bu sayede bileceksiniz. Gösterge panelindeki arıza simgesinin anlamını bilmek sorunu çözmeniz de önemli bir yol kat etmenizi sağlıyacaktır. Kia Sportage gibi suv araçlarda arızalar çok sık yaşanma sa da bazen istenmeyen durumlar olabiliyor. Kia Sportage son yılların popüler suv segmentine has karizmatik araçlardır. Sürücüsüne konforlu ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşatmaktadır.Kia Sportage arıza simgelerini detaylı bir şekilde aşağıda yayımlayalım.

Kia Sportage İkaz Lambaları Video;

Kia Sportage arıza lambaları ile ilgili global videomuzu izlediniz mi ? Bu video da pratik olarak en çok karşılaşılan simgeler ve anlamları yer almaktadır.

 


Kia Sportage İkaz Lambaları ve Sembolleri

Kia sportage aracınız için hazırlanmış simgeleri ve karşılarında anlamlarını bulabileceğiniz listemiz aşağıda yer almaktadır. Lütfen inceleyiniz.


Motor Yağı Basıncı Uyarı IşığıKia SportageMotor Yağı Basınç Uyarı Lambası : Hayır, bir cin ve üç dilek almayacaksınız; o sizin yağ lambanız. Yanan bir yağ basınç lambası, aracınızda yeterli yağ olmadığını veya yağın düzgün dolaşmadığını gösterebilir.

 

 


Kia Arıza Gösterge IşığıKia Sportage Arıza Göstergesi Lambası : Araç motorunun bilgisayarından gelen bir işarettir ve bir şeylerin yanlış olduğunu belirtir. Kia modellerinde bu lamba arıza göstergesi lambası olarak da adlandırılabilir.

 

 

 


Elektrikli El Freni (EPB) Uyarı IşığıKia Sportage Elektrikli Park Freni (EPB) Uyarı Lambası : Sadece park freninizin aktif olduğunu belirtir.

 

 

 


Emniyet Kemeri Uyarı IşığıKia Sportage Emniyet Kemeri Uyarı Lambası : Bu lamba, Union Park yollarında yolcuların emniyet kemeri takmalarını hatırlatmak için tasarlanmıştır. Şoförün emniyet kemeri bağlı değilse, uyarı sesi de duyulabilir.

 

 

 


Lambalar AÇIK Gösterge IşığıKia Sportage Farlar AÇIK Göstergesi Lambası : Araç farlarınız açıkken bu lamba yanar.

 

 

 


Uzun Far Gösterge IşığıKia Sportage Uzun Far Göstergesi Lambası : Araç uzun farları açıkken bu lamba yanar.

 

 

 


Ön Sis Lambası Gösterge IşığıKia Sportage Ön Sis Lambası Göstergesi Lambası : Araç ön sis lambalarınız açıkken bu lamba yanar.

 

 

 


Önden Çarpışma-Kaçınma YardımıKia Sportage Ön Çarpışma Önleme Yardımcısı  Yaya (FCA-Ped) Uyarı Lambası : Bu lamba, bu özelliğin aktif olduğunu ve araç yolunda bir yaya tespit edildiğinde sürücüyü uyaracağını ve gerektiğinde fren yapacağını gösterir.

 

 


Dört Çeker (AWD) Uyarı IşığıKia Sportage Tüm Çeker (AWD) Uyarı Lambası : Bu lamba, AWD sisteminde bir problem olduğunu bildirir.

 

 

 

 


Dört Çeker (AWD) Kilit Gösterge IşığıKia Sportage Tüm Çeker (AWD) Kilit Göstergesi Lambası : AWD sistemi kilitlidir.

 

 

 

 


Elektronik Servo Direksiyon (EPS) Uyarı IşığıKia Sportage Elektronik Güç Direksiyonu (EPS) Uyarı Lambası : EPS sisteminiz düzgün çalışmıyor.

 

 

 


Akü Şarj Uyarı IşığıKia Sportage Akü/Şarj Uyarı Lambası : Aracınız pil veya alternatörle ilgili bir sorun algılarsa, bu lamba yanar.

 

 

 


Hava Yastığı Uyarı IşığıKia Sportage Hava Yastığı Uyarı Lambası : Bu lamba yanıyorsa ve bir çarpışmada yer alıyorsanız, hava yastıklarınız açılmayabilir. Ayrıca emniyet kemerlerinizle ilgili bir sorun olabileceğine dair bir işarettir.

 

 

 


Düşük Yakıt Seviyesi Uyarı IşığıKia Sportage Düşük Yakıt Seviyesi Uyarı Lambası : Bu lamba sadece aracınızın yakında durup yakıt almanız gerektiğini belirtir.

 

 

 


İmmobilizer Gösterge IşığıKia Sportage İmmobilizer Göstergesi Lambası : Eğer bir anahtar tanınmazsa, bu lambayı göreceksiniz.

 

 

 


Motor Soğutucu Sıcaklığı Uyarı IşığıKia Sportage Motor Soğutma Sıcaklık Uyarı Lambası : Bu lamba, soğutma sıvınızın ve dolayısıyla motorunuzun aşırı ısınması durumunda sizi uyarır.

 

 

 

 


Buzlu Yol Uyarı Gösterge IşığıKia Sportage Buzlu Yol Uyarı Göstergesi Lambası : Hava koşulları buzlu yollara neden olabilecekse, bir uyarı sesi duyarsınız ve bu lamba yanar.

 

 

 


Düşük Lastik Basıncı IşığıKia Sportage Düşük Lastik Basınç Uyarı Lambası / Lastik Basınç İzleme Sistemi (TPMS) Arıza Göstergesi Lambası : Bir veya daha fazla lastik düşük basınçlıysa veya TPMS sisteminde bir sorun varsa, bu lamba yanar.

 

 

 


Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS) Uyarı IşığıKia Sportage Anti-Bloke Fren Sistemi (ABS) Uyarı Lambası : Bu uyarı lambası ABS sisteminizin düzgün çalışmadığını belirtir. Frenleriniz hala çalışacaktır, ancak Union Park yollarında acil durma yapmanız gerektiğinde ABS çalışmayabilir.

 

 


Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) KAPALI Gösterge IşığıKia Sportage Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) KAPALI Göstergesi Lambası : Bu lamba, ESC’nin devre dışı bırakıldığını gösterir.

 

 

 

 


Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) Uyarı Gösterge IşığıKia Sportage Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) Uyarı Göstergesi Lambası : Araç, çekiş kontrolünü sağlamaya çalıştığında bu lamba yanar.

 

 

 


AUTO HOLD GöstergesiKia Sportage OTO TUTMA Göstergesi : Bu özellik, dur-kalk trafik gibi durumlarda otomatik olarak park frenini uygulayıp bırakan bir özellik olduğunda, bu gösterge lambasını görürsünüz.

 

 

 


Hız Sabitleyici AÇIK GöstergesiKia Sportage Hız Sabitleyici AÇIK Göstergesi : Bu lamba, hız sabitleyicinin etkinleştirildiğini belirtir.

 

 

 


Ana Uyarı IşığıKia Sportage Ana Uyarı Lambası : Bu lamba genellikle başka bir uyarı lambasıyla birlikte gelir. Bir veya daha fazla uyarı sisteminin algılandığını belirtir.

 

 

 


Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) Sistemi Uyarı IşığıElektronik Fren Kuvvet Dağıtımı (EBD) Sistemi Uyarı Lambası (Araç Göstergesi Üzerinde İki Ayrı Gösterge Birlikte Yanar) : Bu, EBD sisteminin kullanılamaz veya düzgün çalışmadığını belirtir. Birleşik olarak, sistemde bir hata olduğunu uyarır.

 

 


Şeritte Kalma YardımıKia Sportage Şerit Takip Asistanı (LKA)* AÇIK/KAPALI Göstergesi Lambası : Bu lamba, LKA özelliğini kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak açılır veya kapanır.

 

 


LED Far Uyarı GöstergesiKia Sportage LED Far Uyarı Göstergesi : Kontak anahtarını veya Motor Çalıştırma/Durdurma düğmesini açtığınızda veya LED farlar arızalanıyorsa, bu lamba yanabilir.

 

 

 


Yukarıdaki arıza simgelerinin geçerli olduğu kia modelleri ;

  • Kia Sportage: Sportage, kompakt SUV sınıfında oldukça popüler bir araçtır. Şık tasarımı, iyi donanım seçenekleri ve dayanıklı yapısı nedeniyle tercih edilir.
  • Kia Rio: Rio, kompakt sedan ve hatchback modelleriyle kullanıcılar arasında yaygın olan bir seçenektir. Ekonomik yakıt tüketimi ve uygun fiyatlı olması, tercih edilme nedenleri arasındadır.
  • Kia Ceed: Ceed, kompakt hatchback ve station wagon modelleriyle dikkat çeken bir araçtır. Geniş iç mekanı ve iyi sürüş özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir.
  • Kia Stonic: Stonic, küçük crossover SUV segmentinde yer alan bir modeldir. Şehir içi kullanıma uygun boyutları ve pratik yapısıyla tercih edilen bir seçenektir.
  • Kia Picanto: Picanto, küçük sınıf bir hatchback araçtır. Kompakt boyutları ve düşük yakıt tüketimi nedeniyle özellikle şehir içi kullanım için tercih edilir.
  • Kia Cerato: Cerato, kompakt  sınıfında yer alır ve ülkemizde popüler bir modeldir. Geniş iç mekanı, iyi donanım seçenekleri ve şık tasarımıyla ilgi çeker.

Bu içeriğimiz de kia arabaları için gösterge panelinde beliren simgeleri ve anlamlarını tanıtmaya çalıştık. Gösterge panelinizde beliren ancak tanımlayamadığınız uyarı veya arıza simgesi olur ise mutlaka yorum kısmında belirtiniz.  Bir başka içeriğimiz olan Volkswagen Arıza Lambaları konusunu incelemek isterseniz sizin için aşaıya bir bağlantı bırakıyorum . Arızasız ve kazasız yolculuklar dileriz.

Volkswagen Arıza Lambaları ve Anlamları

 

Yorum yapın