Lada Samara İkaz Lambaları Anlamları

Lada Samara İkaz Lambaları

1900 lu yıllar ve sonrasının sevilen araç modellerinden birtanesi olan Lada Samara otomobillere ait arıza lambaları ve uyarı ikaz ışıklarından bahsedeceğiz.Lada Samara ikaz lambaları ile ilgili bütün detayları vermeye çalışacağız. Lada Samara gösterge panelinde beliren ikaz lambaları ve anlamları hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını birlikte vermeye çalışacağız. Lada Samara ikaz lambalarını anlamak birçok sürücü için şu günlerde hayli önemli bir konu . Araclarını seven sürücüler yıllar geçse de bakımlarını aksatmıyor ve Lada Samara arabalarına güvenle binmeyi tercih edebiliyor. Lada Samara aracınız da karşılaştığınız arıza simgelerine bu içeriğimizde ayrıntılı bir şekilde değinmeye çalışacağız.

Lada Samara İkaz Lambaları
Lada Samara İkaz Lambaları

 

Lada Samara Gösterge paneli anlamları ve Lada Samara ikaz lambaları konusu oldukça önemli konulardan birtanesi. Nitekim Lada Samara aracınız var ise onu tanımanız ve problemleri ile ilgilenmeniz gerekmektedir. Lada Samara Aracınızı tanıdığınız da sorunları daha pratik bir şekilde çözebilirsiniz. Bu size zamandan ve ekonominizden tasarruf sağlayabilir.Sizi daha fazla bekletmeden Lada Samara gösterge paneli anlamlarına geçelim.

Lada Samara İkaz Lambaları Anlamları

Lada Samara Simge ikonları düşük çözünürlükte olduğu için aşağıda aynı simgeleri temsil eden başka simgeler kullanılmıştır. Amaç burada simgelerin anlamlarını öğrenmek olduğu için yeterli bir bilgi edinmiş olacaksınız.


Motor Yağı Basıncı Uyarı IşığıLada Samara Motor Yağı Basınç Uyarı Lambası : Bu alaaddinin sihirli lambasına benziyor olsa da ; o sizin yağ lambanız. Yanan bir yağ basınç ikaz lambası, aracınızda yeterli yağ olmadığını veya yağın düzgün dolaşmadığını gösterebilir.

 

 


Kia Arıza Gösterge IşığıLada Samara Arıza Göstergesi Lambası : Araç motorunun bilgisayarından gelen bir işarettir ve bir şeylerin yanlış olduğunu belirtir. Lada Samara modellerinde bu lamba motor arıza göstergesi lambası olarak da adlandırılabilir.Detaylı bilgi için BKZ : Motor arıza lambası

 

 

 


Elektrikli El Freni (EPB) Uyarı IşığıLada Samara Elektrikli Park Freni (EPB) Uyarı Lambası : Sadece park freninizin aktif olduğunu belirtir. Park freniniz aktif değilse söner.

 

 

 


Emniyet Kemeri Uyarı IşığıLada Samara Emniyet Kemeri Uyarı Lambası : Bu lamba, emniyet kemeriniz takılı değil ise sizi sürüş güvenliği açısından uyarır. Emniyet kemeri takmak hayatınızı kurtarır.

 

 

 


Lambalar AÇIK Gösterge IşığıLada Samara Farlar AÇIK Göstergesi Lambası : Aracınız da farlarınızdan biri veya birkaçı açıktır. farı kapatırsanız bu arıza lambası sönecektir.

 

 

 


Uzun Far Gösterge IşığıLada Samara Uzun Far Göstergesi Lambası : Araç uzun farları açıkken bu lamba yanar. Uzunlarınızı kapattığınız da sönecektir.

 

 

 


Ön Sis Lambası Gösterge IşığıLada Samara Ön Sis Lambası Göstergesi Lambası : Araç ön sis lambalarınız açıkken bu lamba yanar.Sis farlarınızı kapattığınız da sönmesi gerekmektedir.

 

 

 


Önden Çarpışma-Kaçınma YardımıLada Samara Ön Çarpışma Önleme Yardımcısı  Yaya (FCA-Ped) Uyarı Lambası : Bu lamba, bu özelliğin aktif olduğunu ve araç yolunda bir yaya tespit edildiğinde sürücüyü uyaracağını ve gerektiğinde fren yapacağını gösterir. Sürüş esnasıda diikkatli olmanız da fayda var.

 

 


Dört Çeker (AWD) Uyarı IşığıLada Samara Tüm Çeker (AWD) Uyarı Lambası : Bu lamba, AWD sisteminde bir problem olduğunu bildirir. ancak lada samara modellerinde böyle bir simge olmayabilir.

 

 

 

 


Dört Çeker (AWD) Kilit Gösterge IşığıLada Samara Tüm Çeker (AWD) Kilit Göstergesi Lambası : AWD sistemi kilitlidir. Bir problem vardır.

 

 

 

 


Elektronik Servo Direksiyon (EPS) Uyarı IşığıLada Samara Elektronik Güç Direksiyonu (EPS) Uyarı Lambası : EPS sisteminiz düzgün çalışmıyor.Elektronik direksiyon sisteminde yaşanan bir arızayı gösteren arıza lambasıdır.

 

 

 


Akü Şarj Uyarı IşığıLada Samara Akü/Şarj Uyarı Lambası : Aracınız pil veya alternatörle ilgili bir sorun algılarsa, bu lamba yanar.Akünüzü şarj etmeniz veya değiştirmeniz problemi çözebilir.

 

 

 


Hava Yastığı Uyarı IşığıLada Samara Hava Yastığı Uyarı Lambası : Bu lamba yanıyorsa ve bir çarpışmada yer alıyorsanız, hava yastıklarınız açılmayabilir. Ayrıca emniyet kemerlerinizle ilgili bir sorun olabileceğine dair bir işarettir.

 

 

 


Düşük Yakıt Seviyesi Uyarı IşığıLada Samara Düşük Yakıt Seviyesi Uyarı Lambası : Bu lamba sadece aracınızın yakında durup yakıt almanız gerektiğini belirtir.

 

 

 


İmmobilizer Gösterge IşığıLada Samara İmmobilizer Göstergesi Lambası : Eğer bir anahtar tanınmazsa, bu lambayı göreceksiniz.

 

 

 


Motor Soğutucu Sıcaklığı Uyarı IşığıLada Samara Motor Soğutma Sıcaklık Uyarı Lambası : Bu lamba, soğutma sıvınızın ve dolayısıyla motorunuzun aşırı ısınması durumunda sizi uyarır.

 

 

 

 


Buzlu Yol Uyarı Gösterge IşığıLada Samara Buzlu Yol Uyarı Göstergesi Lambası : Hava koşulları buzlu yollara neden olabilecekse, bir uyarı sesi duyarsınız ve bu lamba yanar.

 

 

 


Düşük Lastik Basıncı IşığıLada Samara Düşük Lastik Basınç Uyarı Lambası / Lastik Basınç İzleme Sistemi (TPMS) Arıza Göstergesi Lambası : Bir veya daha fazla lastik düşük basınçlıysa veya TPMS sisteminde bir sorun varsa, bu lamba yanar. Lastiklerinize dengeli hava doldurmanız bu sorunu çözecektir.

 

 

 


Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS) Uyarı IşığıLada Samara Anti-Bloke Fren Sistemi (ABS) Uyarı Lambası : Bu uyarı lambası ABS sisteminizin düzgün çalışmadığını belirtir. Frenleriniz hala çalışacaktır, ancak Union Park yollarında acil durma yapmanız gerektiğinde ABS çalışmayabilir.

 

 


Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) KAPALI Gösterge IşığıLada Samara Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) KAPALI Göstergesi Lambası : Bu lamba, ESC’nin devre dışı bırakıldığını gösterir.

 

 

 

 


Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) Uyarı Gösterge IşığıLada Samara Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) Uyarı Göstergesi Lambası : Araç, çekiş kontrolünü sağlamaya çalıştığında bu lamba yanar. Veya Çekiş kontrol sisteminde bir sorun vardır.

 

 

 


AUTO HOLD GöstergesiLada Samara OTO TUTMA Göstergesi : Bu özellik, dur-kalk trafik gibi durumlarda otomatik olarak park frenini uygulayıp bırakan bir özellik olduğunda, bu gösterge lambasını görürsünüz.

 

 

 


Hız Sabitleyici AÇIK GöstergesiLada Samara Hız Sabitleyici AÇIK Göstergesi : Bu lamba, hız sabitleyicinin etkinleştirildiğini belirtir. Hız sabitleyici sabit hızda ilerlemenizi sağlar.

 

 

 


Ana Uyarı IşığıLada Samara Ana Uyarı Lambası : Bu lamba genellikle başka bir uyarı lambasıyla birlikte gelir. Bir veya daha fazla uyarı sisteminin algılandığını belirtir. Detaylı bilgisine ulaşmak için Bir OBD cihazına bağlatmanız gerekebilir.

 

 

 


Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) Sistemi Uyarı IşığıLada Samara Elektronik Fren Kuvvet Dağıtımı (EBD) Sistemi Uyarı Lambası (Araç Göstergesi Üzerinde İki Ayrı Gösterge Birlikte Yanar) : Bu, EBD sisteminin kullanılamaz veya düzgün çalışmadığını belirtir. Birleşik olarak, sistemde bir hata olduğunu uyarır.

 

 


Şeritte Kalma YardımıLada Samara Şerit Takip Asistanı (LKA)* AÇIK/KAPALI Göstergesi Lambası : Bu lamba, LKA özelliğini kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak açılır veya kapanır.

 

 


LED Far Uyarı GöstergesiLada Samara LED Far Uyarı Göstergesi : Kontak anahtarını veya Motor Çalıştırma/Durdurma düğmesini açtığınızda veya LED farlar arızalı ise bu arıza simgesi yanabilir.

 

 

 


 

Bu içeriğimiz de çeşitli arıza lambaları hakkında bilgilendirici bir içerik hazırladık. Umarız ki bu içerik sizin için faydalı olmuştur. Bir başka içeriğimiz olan Opel meriva arıza işaretleri ni incelemek isteyebilirsiniz. Bunu sağlamak için aşağıda sizler için bir bağlantı bırakıyorum . Arızasız ve kazasız yolculuklar dilerim.

 

Opel Meriva Arıza İşaretleri ve Anlamları

Yorum yapın