Mitsubishi Fuso Motsis Lambası Neden Yanar

Mitsubishi Fuso Motsis Lambası Neden Yanar

Mitsubishi Fuso Kamyonetinizde ki arıza ikaz lambalarının ne anlama geldiklerini ve Mitsubishi araçlarda ki genel arıza lambaları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Mitsubishi markası 1800 lerin başından beri piyasada olan ve dönemin önde gelen nakliye şirketlerinden birisi idi. Sonraki dönemlerde ticari araçlar ve hafif binek araç segmentlerinde araçlar piyasaya sürmüştür. Mitsubishi Fuso da en çok karşılaşılan arızalar ile ilgili ikaz lambalarını tercüme etmeye çalışacağız. Mitsubishi Fuso motsis oldukça ekonomik ve dayanıklı bir ticari kamyonettir. Mitsubishi Fuso motsis genellikle nakliye işlerinde kullanılmak üzere esnaf ve ticaret ile uğraşan şirketlerin öncelikli tercihleri arasında yer almaya devam ediyor.

Mitsubishi Fuso motsis kamyonet ikaz lambaları hakkında aşağıda resimli bir şekilde bütün detayları bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz harici bir arıza lambası var ise yorum kısmından bizlere bildirmeyi unutmayınız. Mitsubishi Fuso kamyonetinizin gösterge panelinde birden yanmaya başlayan arıza lambaları hakkında sizlere fikir vermek maksadı ile hazırlanmış bu listede detaylı bir rehber yer almaktadır.

Mitsubishi Fuso Motsis Lambası nedeni nedir?

Bu arıza doğrudan temsa araçlarda motor arızasını işaret eder. Motorunuzda ciddi bir arıza oluşmuş olabilir. Muhtemelen kendi başınıza çözebileceğiniz bir problem değildir. Bu arıza ile birlikte aşağıdaki lambalardan biri yanıyor ise arızanın konumu tespit edebilirsiniz. Lütfen aşağıdaki listede ilgili arıza lambası ile birlikte yanan lambası inceleyiniz. Eğer yeterli teknik bilgiye sahip edeğilseniz duruma müdahale etmeye çalışmadan aracınızı en yakın servise götürünüz.

Mitsubishi Fuso Motsis Lambası Neden Yanar
Mitsubishi Fuso Motsis Lambası Neden Yanar

 

Mitsubishi Arıza Lambaları


Hibrit hizmet arıza lambası

Hibrit Hizmet UyarısıMitsubishi aracınızda bu şekilde bir ikaz lambası belirdiğinde ; Hibrit sisteminde yaşanan bir arızayı simgelediğini bilmelisiniz. Bu arızanın sebebi Mitsubishi aracınızın yaşına, kilometresine bağlı değişiklik gösterebilir. Kesin çözüm için bir yetkili servise danışmanız gerekebilir.

 

 


Direksiyon Yanında Ünlem işareti

Servo Direksiyon UyarısıMitsubishi araçlarda direksiyonun yanında bir ünlem işareti şeklinde arıza lambası yanar ise bu sorun elektrik destekli bir direksiyon sorununa işaret etmektedir. Bu problem yaşanır ise , aracınızı kenara çekin ve tamamen kapatın . Bir süre bekledikten sonra Mitsubishi aracınızı tekrar çalıştırarak sıfırlama işlemini uygulamayı deneyiniz.

 

 


Çalınmaya karşı uyarı lambası

Güvenlik - Hırsızlığa Karşı UyarıMitsubishi Aracınızda Kırmızı bir nokta şeklinde ikaz lambası yanıyor ise aracınızı çalınmaya karşı oluşturulmuş güvenlik sisteminde bir problemin olduğunu gösterir. Bu bir güvenlik sistemi ikaz lambasıdır.Alarm sistemi veya immobilizer arızasına işaret edebilir. Güvenlik sisteminizi kontrol ettiriniz.

 

 


Hava yastığı İkaz lambası

Hava Yastığı UyarısıMitsubishi aracınızda hava yastığı ve sürücü şeklinde bir ikaz lambası yanıyor ise , adı üstünde hava yastığı sistemi ile ilgili bir soruna işaret ediyordur. Mitsubishi araçlarda hava yastıklarınızdan biri veya birkaçı çalışmıyor olabileceği gibi bu sadece elektriksel bir arızadan da kaynaklanıyor olabilir.

 

 


Emniyet kemeri ikaz lambası

Emniyet kemeri hatırlatıcısıEmyent kemerinizi neden takmıyorsunuz ? Can güvenliği için Emniyet kemerinizi lütfen takınız. Bu baş ağrıtıcı sesin kaynağı kemerinizi takmadığınız için olabileceği gibi bazı araçlarda koltukta bir ağırlık var ise yine de yanabilir. Bu simge ile birlikte baş ağrıtıcı bir ikaz sesi duyabilirsiniz.

 

 


Şanzıman Yağı Aşırı ısındı

Şanzıman Yağı Aşırı Isınma UyarısıŞanzıman yağınızda aşırı bir ısınma var ise bu ikaz lambasını gösterge panelinizde yanıp sönerken bulabilirsiniz. Aracınızın şanzumanı aşırı zorlandığında veya şanzıman yağı eskidiğinde bu arızayı gösremk olasıdır.

 

 


Motor sıcaklık ikaz lambası

Motor Sıcaklık UyarısıTermometre şeklindeki bu arıza ikaz lambası Motor suyu sıcaklığının normal değerleirn üzerine çıktığını belirtmektedir. Motor suyunun aşırı ısınması motoru soğutma işlevini yerine getiremediğini ifade eder ve motorunuzun hararet yapmasına kadar can sıkıcı durumlar yaşanabilir. Kaliteli antifriz kullanmak veya su dağıtım sistemini(radyatör gibi) kontrol etmenizde fayda var.

 

 


Fren uyarı ikaz lambası

Fren UyarısıSatın aldığınız yerlere göre Mitsubishi’niz farklı görünebilir. Çoğu bölgede, fren uyarı lambası basitçe FREN yazısı olarak ortaya çıkar, ancak Kanada’da bir daire içinde fren balatalarıyla birlikte ünlem işareti olarak belirir. Kanada versiyonu biraz karmaşık çünkü bu sembol aynı zamanda birçok araç için el freni sembolü gibi görünmektedir.

 

 


Şarj sistemi arıza lambası

Şarj Sistemi UyarısıEğer gösterge panelinizde bu lamba yanarsa, bu durumda akünüz artık motor tarafından şarj edilmediği anlamına gelir. Kırmızı bir ışık olduğu için, hemen kenara çekmeniz ve aracı sürmeyi derhal durdurmanız gerektiği anlamına gelir. Bu sorunun yaygın bir sebebi, alternatörün çalışmayı bırakması veya aküye bağlı tellerin gevşemesidir. Neredeyse boş bir akü ile yolculuğa devam etmek, hayati önem taşıyan sistemleri aniden kaybetme riski nedeniyle ciddi bir kazaya yol açabilir.

 


Yağ basıncı ikaz lambası

Yağ Basıncı UyarısıÇevresinde hiçbir şey bulunmayan kırmızı bir Aladdin lambası tarzı simge, motordaki yağ basıncının düşük olduğunu gösterir. Bu durum, motor altından hızla yağ kaybına yol açan bir sızıntıdan veya egzozdan dışarı çıkan yanmış yağdan kaynaklanabilir. Bu kırmızı uyarı ışığı olduğundan dolayı, sönmeye kadar aracı sürmeye devam etmek önerilmez. Düşük yağ basıncı lambası yanarken araç kullanmak, motorda ciddi hasarlara yol açabilir çünkü motor yeterince yağlanmayacak ve aşırı ısınma ve/veya aşırı aşınmaya neden olabilecektir.

 


Genel Master arıza ikaz lambası

Master İkaz LambasıÜçgen şeklindeki bir uyarı sembolü, genellikle aracın ciddi bir sorun tespit ettiğini ifade etmek için kullanılır. Eğer uyarı sembolü sadece birkaç saniye boyunca belirirse, bu durumda aracınızın geçici bir çekiş kaybı yaşadığını ve bu sorunu düzeltmek için harekete geçtiğini söyleyebiliriz. Ancak, aracınızı yeniden başlattıktan sonra bile uyarı lambasının hala yanık olduğunu fark ederseniz, yardım almak için bir Mitsubishi bayisine veya uzman bir tamirciye başvurmanızı öneririm.

 


Ayarlanabilir Hız sabitleyici ikaz lambası

Uyarlanabilir Hız Sabitleyici UyarısıBir araçta hız göstergesi ve ünlem işareti uyarısı bulunması, uyarlanabilir hız sabitleyici sisteminin bir arıza bildiriminde bulunabileceğini gösterir. Ayrıca, “ACC” harfleriyle sarı veya kırmızı ışıklandırma kullanılarak da gösterilebilir. Bu sistem, araç önündeki trafiği izlemek ve hızı ona göre ayarlamak için radarlar ve/veya kameralar kullanır. Eğer bu uyarı ışığı yanıyorsa, aracı yeniden başlatarak direncin devam edip etmediğini kontrol etmeyi deneyin.

 


Şerit takip sistemi ikaz lambası

Şerit Algılama UyarısıEğer üzerinden kırık veya düz çizgiler geçen bir araç şeklinde bir uyarı ışığı görüyorsanız, aracınız size şerit değiştirdiğinizi bildirebilir. Bu uyarıya sesli bir uyarı da eşlik edebilir ve bu sistem, şeritleri yalnızca bir kamera veya başka bir teknoloji kullanarak algılayabiliyorsa çalışır. Bazı Mitsubishi modelleri, sürücünün adına hareket edebilir ve aracın direksiyonunu düzelterek mevcut şeritte kalmasını sağlayabilir.

 


Çarğışma Algılama sistemi Kapalı Mod uyarı lambası

İleri Çarpışma Algılama KapalıÖn panelde, “KAPALI” yazısıyla birlikte çarpışmayı simgeleyen bir yıldız ve 2 aracı gösteren bir uyarı lambası, önden çarpışma algılama sisteminin devre dışı olduğunu belirtir. Eğer sistemi kendiniz kapatmadıysanız, bu güvenlik özelliğini düzeltmek için eğitimli bir teknisyen veya Mitsubishi bayisini ziyaret etmeniz önerilir.

 

 


İleri çarğışma algılama uyarı lambası
İleri Çarpışma Algılama Uyarısı

Bir ünlem işareti ve ok simgesinin altında takip eden 2 aracı gösteren bir uyarı lambası, önden çarpışma algılama sistemi için olabilir. Bu sistem, potansiyel bir çarpışmanın olabileceği bir durumu tespit ettiğini size bildirmeye çalışır ve buna frenler, süspansiyon ve emniyet kemerlerini ayarlayarak tepki verir. Bu güvenlik özelliğini düzeltmek için eğitimli bir teknisyen veya Mitsubishi bayisini ziyaret etmeniz önerilir.


Anahtar Fob Algılandı GöstergesiAnahtar Fob Algılandı ikaz lambası

Gösterge panelinizde dalgalı çizgilerle çevrili bir anahtar simgesi görüyorsanız, aracınızın anahtarının algılandığını size bildirmek için olabilir. Eğer aracınızda anahtarsız bir sistem varsa, bu gösterge size artık aracınızı çalıştırabileceğinizi belirtir. Eğer arabada anahtarlar mevcutken bu simge görüntülenmezse, anahtarın pili boşalmış olabilir. Anahtarlığın pilini yenilemek için bir teknisyene veya yetkili bir bayiye başvurmanız önerilir.


ABS Uyarı ikaz lambasıABS Uyarısı

Bu uyarı ışığı oldukça belirgin olup bir daire ile çevrelenmiş “ABS” harflerini ve kabaca çizilmiş bazı fren balatalarını içerebilir. Bu uyarı, ABS fren destek sisteminin bir arıza tespit ettiğini, ancak frenlerin yardımsız şekilde normal bir şekilde çalışabileceğini size bildirmek amacıyla görüntülenir.

 


Denge - Çekiş Kontrolü KapalıDengeleyici ve Çekiş kontrolü KAPALI modu ikaz lambası

Stabilite kontrolü (çekiş kontrolü olarak da bilinir) uyarı sembolüne oldukça benzer bir şekilde, bu sembolün altında “KAPALI” kelimesi bulunarak sistemin kapalı olduğu size bildirilir. Bir araçta denge kontrolünü devre dışı bırakmak genellikle yanlışlıkla bir düğmeye basmak kadar basit değildir; genellikle bir düğmeyi birkaç saniye basılı tutmanız gerekmektedir. Eğer siz kendiniz kapatmadıysanız, bu durumda bir arıza yaşanıyor olabilir.


Stabilite Kontrol Uyarı ikaz lambasıStabilite Kontrol Uyarısı

Denge kontrolünün devreye girmesi gerektiğinde, muhtemelen aşağıya doğru girdaplı bir aracı temsil eden turuncu/sarı bir uyarı ışığı göreceksiniz. Genellikle bu devreye girdiğinde, aracın çekişi yeniden sağlamak için müdahale ettiğini size bildiren bir sesli uyarı da duyabilirsiniz. Eğer çekiş sorunu yaşamıyorsanız ve ışık yanıyorsa, Mitsubishi aracınızda büyük olasılıkla bir sistem arızası meydana gelmiş demektir.


Gevşek gaz kapağı ikaz lambasıGevşek Gaz Kapağı Uyarısı

Eğer yanında asılı duran bir vidayla içinden bir parça çıkarılmış bir araba simgesi görüyorsanız, bu garip sembol benzin kapağınızın gevşek olduğunu gösteriyor olabilir. Eğer gaz kapağınızı kontrol ettiyseniz ve doğru şekilde takıldığını fark ettiyseniz, başka sorunları kontrol edebilecek eğitimli bir tamirciden yardım almanız gerekebilir. Gevşek bir gaz kapağı veya bu sisteme bağlı bir sızıntı, modern motorlarda (özellikle dizel motorlu olanlarda) basınç sorunlarına ve motorun düzensiz çalışmasına neden olabilecek bir duruma yol açabilir.


Motor arızası ikaz lambasıMotor Işığı Uyarısını Kontrol Edin

Korkulan kontrol motoru ışığı, Mitsubishi aracınızda çeşitli anlamlara sahip olabilir ve basit bir onarımdan büyük bir maliyet gerektirene kadar değişebilir. Bu sembol, metin içeren bir simge olarak ortaya çıkabilir veya herhangi bir metin olmadan görünebilir ve bir tür aktarım sorununu işaret edebilir. Eğer bu uyarı ışığını görüyorsanız, aracınızı kenara çekip motoru yeniden çalıştırmayı deneyin, çünkü bazen şiddetli bir titreşim motorun yanlışlıkla bu uyarıyı tetikleyebilir. Eğer ışık sabit bir şekilde yanıp sönmezse, büyük olasılıkla motor için ciddi bir sorun söz konusudur ve en kısa sürede aracı durdurmanız gerekmektedir.


Hibrit Güç düşüşü ikaz lambasıHibrit Güç Sınırlaması Uyarısı

Eğer gösterge panelinizde sarı/turuncu bir daire içinde bir kaplumbağa sembolü görüyorsanız, bu Mitsubishi aracınızın hibrit sisteminin gücünün düşük olduğunu belirtmektedir. Bu durum, pilin yoğun kullanım sonucu boşalması gibi bir nedenle oluşabilir, ancak daha ciddi bir sorun pil hasarı olabilir. Bu durumu çözmek için, öncelikle aracınızı bir süre duraklatıp hibrit sisteminin yeniden şarj olmasını bekleyebilirsiniz. Ancak sembol hala yanıyorsa veya pil hasarı şüphesi varsa, bir uzmandan yardım almanız önerilir.


Elektronik kısma İkaz lambasıElektronik Kısma Kontrol Uyarısı

Eğer gösterge panelinde iki eğri çizgi arasında zikzak şeklinde bir şimşek simgesi görüyorsanız, aracınızın elektronik gaz kelebeği kontrol sistemiyle ilgili bir sorun yaşayabilirsiniz. Bu sorunu çözmenin en basit yöntemi, aracı kenara çekip yeniden başlatmaktır.

 


Hız sabitleyici Kontrol uyarı ışığıSeyir Kontrolü Göstergesi

Yeşil bir uyarı ışığı, bir okla birlikte hız göstergesini göstererek, aracınızın hız sabitleme sistemini aktif hale getirdiğini belirtir. Bu sembol ayrıca sarı renkte ve yanında bir araba şeklini gösteren bir simgeyle de görülebilir.

 


Fren balatası arıza ikaz lambasıFren Balatası İkaz Lambası

Sarı bir fren diski üzerindeki sarı bir ünlem işareti, fren balatalarının aşındığını gösteren bir işarettir. Bu durum modern modellerde daha sık görülmektedir ve balataların tehlikeli bir şekilde incelmeden önce sorunu çözmeniz için size yeterli zaman tanır.

 

 


Aktarma Organı uyarısı ikaz lambasıAktarma Organı Uyarısı

Mitsubishi’nizin aktarma organları, aracınızın motorundan tekerleklere güç ileten mekanik parçaları ifade eder. Bu, şanzıman, debriyaj, diferansiyeller, arazi ekipmanı ve akslar gibi birçok parçayı ve sürüş yardımcılarını içerir. Gösterge panelinde görünen ve aracınızı durdurup yeniden başlattığınızda kaybolmayan bir uyarı ışığı genellikle ciddi bir sorunu gösterir ve bu durumda araç kullanmak tehlikeli olabilir.

 


Uyarı ekranı ikaz lambasıDikkat Ekranı Uyarısı

Mitsubishi’nizin kontrol panelinde beliren, çizgileri olan ve tırtıl gibi görünen veya yanıp sönen uzun bir tüp şeklindeki uyarı ışığı genellikle uyarı ekranıyla ilgilidir. Eğer ayrı bir baş üstü ekranınızda da bir hata görmüyorsanız, sisteme ilişkin bir sorun olabilir. Sorunu teşhis etmek için bir Mitsubishi tamircisi veya bayisiyle iletişime geçerek aracınızdaki teşhis çalışmalarını yapmanızı öneririz.

 


Kör nokta uyarı sistemi KAPALI mod ikaz lambasıKör Nokta Uyarısı KAPALI

Arada radar etkisi yapan yan yana 2 araçtan oluşan ikaz ışığı ve üzerindeki “KAPALI” yazısı, kör nokta algılama sisteminin devre dışı olduğunu size bildirir. Kör nokta, çoğu sürücünün görüş alanında eksik olan bir bölge olarak bilinir. Eğer kör nokta tespit sistemi kendiniz tarafından kapatılmadıysa ve aracı kapatıp tekrar açtığınızda dahi sorun devam ediyorsa, bir tamirciden yardım almanızı öneririz.


Motor hava filtresi arıza ikaz ışığıMotor Hava Filtresi Uyarısı

Hava filtresi tıkalıysa, bunu değiştirmeniz önemlidir – bu işlem kolay ve oldukça ekonomiktir. Bazı modern Mitsubishi modellerinde, filtre tıkanmadan önce sizi uyaracak bir sensör bulunabilir. Bu uyarı işareti, ön panelinizde, içinden esen bir rüzgar gibi görünen bir dizi top şeklinde görünür.

 


Kızdırma bujisi uyarı ikaz ışığıKızdırma Bujisi Uyarısı

Sarı renkte yanıp sönen bir uyarı işareti, kızdırma bujisinin ısındığını ifade eder ve genellikle tel veya ip bobinine benzer bir görüntüye sahiptir. Bu, dizel motorunun çalışması için önemli bir parçadır ve soğuk havalarda motorun daha kolay başlamasına yardımcı olur. Kontağı açtığınızda bu işaret kısa bir süre görünmeli ve ardından hızla kaybolmalıdır, bu da kızdırmanın tamamlandığını gösterir. Eğer uyarı işareti gösterge panelinizde kalıyorsa, bu durumda bir sorun olabilir ve kontrol ettirilmesi önerilir.


Servis hatırlatma lambasıServis Hatırlatma

Bazı modellerde, belirli bir mesafe veya zaman dilimi geçtiğinde aktif hale gelen bir servis hatırlatıcısı bulunabilir. Bu hatırlatıcı genellikle bir İngiliz anahtarını andıran bir sembolle temsil edilir. Bu hatırlatıcı genellikle sadece dostça bir uyarıdır ve bir sorun olduğunun bir göstergesi değildir. Bununla birlikte, aracınızın en iyi durumda kalması için sorunu en kısa sürede çözmeniz önerilir.

 


Far veya Arka lamba söndü ikaz lambasıFar -Arka Lamba Bitti Uyarısı

Bir far veya arka lamba arızalandığında size bildiren bir uyarı sistemi bulunmaktadır. Bu, oldukça kullanışlıdır çünkü dışarıdaki bir ışığın arızalandığını fark etmek bazen zor olabilir, ancak hızlıca güvenlik sorunlarına neden olabilir. Uyarı sembolü, içinde iki küçük yarım daire bulunan bir daire içinde hapsedilmiş bir ampule benzer.

 


Havalı Süspansiyon Uyarı ikaz lambasıHavalı Süspansiyon Uyarısı

Aracınızda havalı süspansiyon sistemi bulunabilir, bu da aracın alçaltılmasına veya yükseltilmesine olanak tanır. Ne yazık ki, bu sistemlerde birçok hareketli parça ve hasar riski taşıyan borular bulunur. Eğer yukarı ve aşağı okları olan bir arabanın ana hatlarına benzeyen bir uyarı ışığı görüyorsanız, bu havalı süspansiyonla ilgili bir sorun olabilir. Arızalı bir süspansiyonla araç kullanmak tehlikeli olabilir.


Otomatik şanzuman İkaz lambasıOtomatik Şanzıman Uyarısı

Otomatik vites sistemi, araç kullanımını daha kolay hale getirebilir, ancak aynı zamanda karmaşık bir bileşendir. Yanlışlıkla yapılan bir hata ciddi sonuçlara yol açabilir. Eğer ünlem işareti olan bir dişliye benzeyen bir simge görüyorsanız, aracınızda bir şanzıman arızası tespit edildiğini belirtiyor olabilir. En kısa sürede kontrol ettirin ve itmekten kaçının – daha fazla hasar riskini önlemek için araç kullanmaktan kaçının.


 

Oldukça uzun bir içerik olduğunun farkındayım ancak Mitsubishi kamyonetinizdeki bütün ikaz lambalarına değindiğimden emin olmak istedim. Diğer arıza lambaları ile ilgili Audi A3 A4 Tahrik Arızası nedir hakkında detaylı bilgilere erişmek isterseniz ilgili yazımızı kontrol edebilirsiniz.

Yorum yapın