P0420 Arıza Kodu : Anlamı, Nedenleri ve Çözümü

P0420 Arıza Kodu ; Katalizör sistemindeki verimlilik düşüktür.

Obd cihazındaki teknik açıklaması
Catalyst System Low Efficiency

P0420 Arıza Kodu Nedir?

P0420 kodu, düşük katalizör sistem verimliliğini belirtir. Bu kod, oksijen seviyelerinin istenen eşik değerin altında olduğunu (Banka 1) gösterir ve genellikle aracınızın egzoz veya yakıt sistemleriyle ilgili sorunlardan kaynaklanır. Bazen teşhis etmek zor olabilir.

Katalitik konvertör, aracın egzoz sistemine ait bir bileşendir. Kombinasyon sürecindeki kalan yanmamış yakıt ve karbon monoksiti (CO) karbondioksit (CO2) ve su (H2O) haline oksitleyerek çalışır. Ayrıca azot oksitlerini (NOx) azaltır.

Konvertör, iki oksijen sensörü kullanır – biri yukarı akıntıda, diğeri ise aşağı akıntıda bulunur. Eğer bu sensörler benzer okumalar gösteriyorsa, bir şeyler yanlıştır. İşte güç aktarma kontrol modülü (PCM), P0420 kodunu tetikler ve arıza lambasını yanıp sönerek size katalizör sorunu olduğunu bildirir.

En iyi yapmanız gereken şey profesyonel yardım almak. Böylece eğitimli bir tamirci aracınızı inceleyecek ve P0420 kodunu temizlemek için çözümler sunacaktır.

P0420 arızaa kodu
P0420 arızaa kodu

P0420 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

P0420 kodunun ilk ve en yaygın belirtisi arıza lambasının yanmasıdır. İkincisi, motorunuz normalde olduğu gibi düzgün çalışmayabilir, bu da 30 ila 40 mph üzerine çıkmanızı engelleyebilir. Bu, motorun güç çıkışının azalmasından kaynaklanır. Ayrıca egzozdan çürümüş yumurta benzeri bir koku fark edebilirsiniz. Bu durum, katalitik konvertörün normal sürüş özelliklerinin dışında veya aşırı çalıştığı durumlarda da meydana gelir.

P0420 Arıza Kodu Nedenleri Nelerdir?

P0420 kodunun en yaygın nedeni arızalı bir katalitik konvertördür.

Aşağıdakiler de olası diğer nedenlerdir:

 • Egzoz manifoldu hasarı veya sızıntısı
 • Egzoz borusu hasarı veya sızıntısı
 • Düzensiz ateşleme yapan motor
 • Katalitik konvertörde yağ kirlenmesi
 • Düzensiz motor soğutma sıcaklık sensörü
 • Arızalı arka veya ön oksijen sensörü
 • Oksijen kablosu hasarı
 • O² kablosunda gevşek bağlantı
 • Yakıt püskürtme cihazı sızıntısı
 • Yüksek yakıt basıncı
 • Araç içine yanlış yakıt türü doldurma (örneğin, kurşunlu yerine kurşunsuz yakıt)

P0420 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi bir sorun ?

Aracınızı P0420 koduyla kullanmak, sadece katalitik konvertörde daha fazla hasara yol açacaktır. Ayrıca, bu sorun yakıt hattı ve egzoz sistemleri gibi aracın diğer parçalarını da etkileyebilir. Bu nedenle, aracınızın katalitik konvertörünü aktif bir şekilde izlemek ve diğer maliyetli tamiratları önlemek önemlidir. Herhangi bir katalitik konvertör hasarı şüphesi durumunda nitelikli bir teknisyene danışmanız gerekmektedir.

P0420 Arıza Kodu varken Aracımı Kullanabilir miyim?

Arıza lambası yanıp söndüğü dışında, bir kişi aracın performansında önemli farklılıklar fark etmeyebilir. Bununla birlikte, bu sorunu ihmal etmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Araçınızı bir servis merkezine götürerek sorunun bir tamirci tarafından doğru şekilde teşhis edilmesini sağlamak en iyi seçenektir.

P0420 Arıza Kodu için Ne yapabilirim?

Araçla ilgili sorun ne olduğunu merak eden bir kişinin yaptığı En yaygın hata, teşhis sürecinden tam olarak geçmeden önce bir şeyleri değiştirmektir. Bu durumda, O2 sensörlerini değiştirmek sorundan kurtulacağınız anlamına gelmez, çünkü aracınızı P0420 kodunu göstermeye sebep olan başka bir bileşen olabilir. Sorunun kaynağını kesin bir şekilde çözmeden onarıma geçmek çılgınlık olabilir.

Yorum yapın