P0505 Arıza Kodu ; Rölanti Hızı Kontrol Sistemi Arızası

P0505 OBD Cihazında ki Arıza Kodu Teknik Açıklaması
IAC (Idle Air Control) System Malfunction

P0505 Arıza Kodu ne anlama geliyor?

IAC (Rölanti Hava Kontrolü) valfi, motorun rolanti hızını kontrol eder. Tabii ki, rölantide gaz kelebeği plakası kapalıdır. IAC bilgisayar kontrollüdür ve gaz kelebeği plakası etrafında belirli bir hava miktarına izin verir. Bu ölçülen hava rölanti hızını kontrol eder. IAC’nin açılması veya kapanması için hareket eden bir “tıp” veya “perde” bulunur ve böylece yan geçiş hava yolunu açar veya kapatır.

Rölanti Hava Kontrolü gaz kelebeği plakası etrafında daha fazla hava izin verirse, rölanti hızı o kadar yüksek olur. PCM (Güç Aktarma Organı Kontrol Modülü), değişen motor taleplerine göre rölanti hızını doğru tutmak için Rölanti Hava Kontrolü valfini kullanır. Modeline bağlı olarak üç veya dört telli bir sensör olabilir.

PCM, Rölanti Hava Kontrolü devrelerinin voltajını izler ve bir veya daha fazla Rölanti Hava Kontrolü motor devresinde yanlış bir voltaj tespit ederse P0505 kodunu ayarlar.

NOT: Rölanti Hava Kontrolü ile ilgili sorunlar yalnızca rölantide veya gaz kelebeği kapalı olduğunda fark edilebilir.

P0505 arıza kodu
P0505 arıza kodu

P0505 Arıza Kodu Belirtiler

Belirtiler şunları içerebilir:

  • MIL (Arıza Gösterge Lambası) yanması
  • Motor durabilir ve gaz kelebeği basılmadıkça rölanti yapmayabilir
  • Gaz kelebeği bırakıldığında aralıklı olarak durabilir
  • Motor rölanti hızı çok yüksek olabilir

P0505 Arıza Kodu Nedenleri

P0505 kodunun olası nedenleri şunları içerir:

  • Rölanti Hava Kontrolü motor bağlayıcısı hasarlı (bağlayıcı ve pinlerde hasar ve nem kontrol edin)
  • Bir veya daha fazla Rölanti Hava Kontrolü devresi açık veya toprağa kısa devre yapmış
  • Bir veya daha fazla Rölanti Hava Kontrolü devresi voltaja kısa devre yapmış
  • Rölanti Hava Kontrolü arızalı
  • PCM arızalı

P0505 Arıza Kodu Olası Çözümler

Birkaç adımda basit tespitler yapalım. Öncelikle hata kodlarını temizleyin. Ardından IAC’yi çıkarın ve moturu çalıştırın (Bu, diğer IAC kodlarının ayarlanmasına neden olabilir. Şimdilik onları görmezden gelin). Eğer P0505 kodu sıfırlanmazsa, IAC’yi yani Rölanti Hava Kontrolü nü değiştirin.

İçsel olarak Rölanti Hava Kontrolü devrelerinden birinde kısa devre yapmaktadır. Rölanti Hava Kontrolü’yi çıkarıp moturu çalıştırdıktan sonra kod TEKRAR dönüyorsa, o zaman Rölanti Hava Kontrolü motoru değildir. Kabloyu PCM’ye kadar görsel olarak kontrol edin. Tüm yalıtımı kabloların üzerinden çıkartarak kablo demetini görsel olarak kontrol etmeniz gerekebilir. Kabloların birbirine veya demetteki diğer tellere kısa devre yapması mümkündür.

Eğer kablo sorunları yoksa ve Rölanti Hava Kontrolü çıkarıldığında kod tekrar dönüyorsa, PCM’yi kontrol etmek için IAC tellerini PCM bağlayıcısından çıkarın (veya tamir edilebilir bir konumda telleri kesin) ve ardından moturu çalıştırın (Emin değilseniz, yapmayın. Nitelikli bir uzmana götürün). Şimdi eğer kod sıfırlanmazsa, kabloda bir sorun var demektir. Tüm Rölanti Hava Kontrolü tellerinde süreklilik kontrol edin. Herhangi bir direnç bir soruna işaret eder.

Teller üzerinde herhangi bir gerilim kontrol edin (Şu anda Rölanti Hava Kontrolü tellerinin bir ucunda kesildiği ve Rölanti Hava Kontrolü’den çıkarıldığı için tellerde gerilim olmamalıdır). Gerekirse onarın. Ancak P0505 kodu, Rölanti Hava Kontrolü tellerini PCM bağlayıcısından çıkararak (veya keserek) çıkarıldıktan sonra SIFIRLANIRSA, PCM’yi değiştirin, Rölanti Hava Kontrolü kontrol devresinde içsel bir sorun vardır.

Diğer OBD Arıza kodları için ilgili kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayınız.

Yorum yapın