P1162 Arıza Kodu : Anlamı, Nedenleri ve Çözümü

P1162 Arıza Kodu ; Arızalı Hava/Yakıt Oranı Sensörü 1

OBD cihazındaki açıklaması (ingilizcesi)
Air/Fuel Ratio Sensor 1 Circuit Malfunction

P1162 Arıza Kodu Olası Nedenleri

Hava/Yakıt Oranı Sensörü 1 arızalanmış olabilir
Hava/Yakıt Oranı Sensörü 1 kablosu açık veya kısa devre yapmış olabilir
Hava/Yakıt Oranı Sensörü 1 devresinde elektrik bağlantısı zayıf olabilir

P1162 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

Yukarıda listelenen “Olası Nedenleri” kontrol edin. İlgili kablo demetini ve bağlantıları görsel olarak inceleyin. Hasarlı bileşenleri kontrol edin ve kırık, bükülmüş, çıkıntı yapmış veya paslanmış konektör pimlerine bakın.

P1162 arıza kodu
P1162 arıza kodu

P1162 Arıza Kodu için Maliyet Nedir?

tahmini İşçilik: 1.0 saat
P1162 kodunun teşhis maliyeti 1.0 saatlik işçilik maliyetidir. Otomatik tamir işçilik ücretleri konuma, aracınızın marka ve modeline ve hatta motor tipinize göre değişir. Çoğu otomatik tamir dükkanı saat başı 75 ila 150 dolar arasında ücret talep etmektedir.

P1162 Arıza Kodu Ne Zaman Algılanır?

Eğer element aktif değilse veya Motor Kontrol Modülü (ECM) terminal voltajı, güç A/F sensörüne (sensör 1) çekildiğinde belirli bir zaman aralığında belirli bir değer veya daha düşükse, bir arıza algılanır ve kod depolanır.

P1162 Arıza Kodu Olası Belirtileri Nelerdir?

Arıza Lambası motor ışığı yanar  (veya Servis Motoru Yakında Uyarı Lambası yanar)

P1162 Arıza Kodu Açıklaması

Hava/Yakıt Oranı (A/F) sensörü 1 egzoz sisteminde yerleştirilmiştir ve egzoz gazındaki oksijen içeriğini algılar. A/F sensörü çıkış voltajını Motor Kontrol Modülü’ne (ECM) iletilir. Sensör elemanı için bir ısıtıcı A/F sensörüne (sensör 1) gömülüdür. Bu ısıtıcı aktive edilir ve akımı kontrol ederek sensörü stabil hale getirir ve oksijen içeriğinin hızlı bir şekilde algılanmasını sağlar. Uygulanan voltaj elektrotuna ulaştığında, oksijenin difüzyon tabakası aracılığıyla geçirildiği miktar sınırlı olduğu için, akım miktarı bir belirli aralıkta dengelenir. Akım amperajı egzoz gazındaki oksijen içeriği ile orantılıdır, bu nedenle hava/yakıt oranı akım amperajının ölçümüyle tespit edilir. ECM, belirlenen bir hedef hava/yakıt oranını algılanan hava/yakıt oranı ile karşılaştırır ve yakıt püskürtme zamanını kontrol eder.
Eğer A/F sensörü (sensör 1) voltajı düşükse, hava/yakıt oranı zayıftır ve ECM A/F geri besleme kontrolünü kullanarak Zengin komutu verir. Eğer A/F sensörü (sensör 1) voltajı yüksekse, hava/yakıt oranı zengindir ve ECM A/F geri besleme kontrolünü kullanarak Zayıf komutu verir.

P1162 Arıza Kodu Marka bazlı arıza isimleri

  • P1162 Acura Hava/Yakıt Oranı Sensörü 1 Devre Arızası
  • P1162 Audi Emme Hava Sıcaklık Sensörü Toprakla Kısa Devre
  • P1162 BMW Yakıt Trim İlave Banka 1 Düşük
  • P1162 Honda Hava/Yakıt Oranı Sensörü 1 Devre Arızası
  • P1162 Hyundai Yüksek Basınçlı Pompa ve Yakıt Hattı
  • P1162 Land Rover LH Banka Lambda Kontrol Uyumu İçin Çok Büyük
  • P1162 MINI Yakıt Trim İlave Banka 1 Düşük
  • P1162 Volkswagen Emme Hava Sıcaklık Sensörü Toprakla Kısa Devre

Not: Kuvvetle muhtemel bu arıza kodu oluştuğunda ilgili sensörün arıza olduğunu göstermektedir. Bu sensörü değiştirmeniz gerekebilir.

Yorum yapın