Park Lambası İşareti Arızası Ve Çözümü?

Park Lambası İşareti

Aracınız ile ilgili park lazmbası göstergesi ve araç park işareti arızası ile ilgili merak ettiklerinizi bu içeriğimiz de bulabilirsiniz. Park Lambası arızasının çözümü ve Park Lambası sürekli yanıyor ise ne yapabileceğiniz konusunda detaylı yönlendirmeler yapacağız.

Araçlar da Park Lambası işareti farklılık göstermektedir . Bir çok park uyarı işareti vardır. Bazıları park sensörü ile ilegilidir. Bazıları park freni ile ilgilidir. Bazıları elektrikli araçlar da park freni ile alakalıdır. Okumaya devam edin sorunlarınız ile ilgili detaylı bilgileri aşağıda bulabileceksiniz

park lambası işareti
park lambası işareti

 

Park Lambası Göstergeleri ;

Aşağıda çeşitli tür ve işlevdeki park sensörü veya park lambaları ile ilgili göstergeler yer almaktadır. Göstergelerin anlamları da hemen altına yazdım . Gösterge paneliniz de gördüğünüz simgeye göre bilgi edinebilirsiniz.

 

Elektrikli Park Freni Uyarı Işığı
Elektrikli Park Freni Uyarı Işığı

Elektrikli Park Freni Uyarı Lambası

Bu simge elektrikli park frenli araçlarda park freni devre iken yanan ikaz lambasıdır. Bu normaldir ve park freni devre dışı brakıldığın da sönmesi gerekmektedir. Ancak araç hareket halinde iken yanmaya devam ediyor ise bir arıza söz konusudur ve onarım işlemi gereklidir.

Park Sensörleri Uyarı Işığı
Park Sensörleri Uyarı Işığı

Park Sensörü Uyarı Işığı

Bu simge Ultrasonik park sensörünün devrede olduğunu ve aracın ilgili ön veya arkasında yakın mesafede bir cismin olduğunu gösterir. Eğer park etmeye çalışıyorsanız ve bazı engeller sözkonusu ise bunun yanması normaldir . Ancak hareket halinde iken bu ultrasonik park sensörü lambası yanıyor ise park sensörü arızasına işaret etmektedir. Park sensörü için onarım işlemi yapmanız gerekecektir.

park freni göstergesi
park freni göstergesi

Park freni göstergesi

Manuel veya otomatik araçlarda aracınızı park ettiğiniz de bir diğer ismi el freni olan park frenini devreye aldığınız da yanar. Ancak bu da araç hareket halinde iken yanıyor ise park freni hala devrede demektir . Veya park freni sisteminde bir arıza meydana gelmiş demektir. Bu aşamada onarım ve tespit işlemine ihtiyacınız olacaktır.

 

Park Lambaları ve Kısa Işıklar
Park Lambaları ve Kısa Işıklar

Park Lambaları ve Kısa göstergesi

Aracınızın gösterge panelinde park lambası kısa farların yanık olduğunu göstermek için yanar. Bu ışık aynı zaman da frene bastığınıuz da da yanan bir ışıktır. Aracınızın arkasında bulunan ve El freni ile fren pedalına bağlı olan lambalardır. Bunlar sürekli yanıyor ise el freni devrede olabilir veya hareket halinde yanıyor ise ilgili sistemde bir arıza var demektir.

 

Elektrikli Park Freni
Elektrikli Park Freni

Elektrikli Park freni göstergesi

Elektrikli araçlarda park freninin devrede olduğunu göstermek için gösterge panelinde beliren simgedir. Arac hareket halinde iken veya elektrikli park freni devre dışı iken yanıyor ise bir arıza mevcuttur . Tespit ve onarım işlemi yapmanız gerekecektir.

Park Sensörü Arızası
Park Sensörü Arızası

Park sensörü Arızası lambası

Bu simge park sensörünün devredışı olduğunu bildirmek için gösterge paneliniz de beliren simgedir. Bu simge belirdiğinde aracınızı park ederken dikkatli olmalısınız çünkü arkanızdaki veya önünüzdeki cisimleri algılamayacaktır. Bu aşamada bir tespit ve onarım işlemi yapmanız gerekebilir.

 

Park Lambası İşareti Çözümü nedir ?

Park sensörüleri ve park freni lambaları genellikle dogrudan kendilerina bağlı arızalar veren sistemlerdir. Örneğin arka park lambası işaretini görüyorsanız yüksek ihtimalle arka park lambası yanmıştır ve değiştirmeniz gerekecektir. Arka park sensörü yanıyor ise ilgili sensörün fişi çıkmıştır veya işlev görmüyordur ve değişmesi gerekiyordur.

Ancak park freni ile ilgili durumlar farklıdır ve park fren sisteminin kontrol edilmesi gerekebilir bu konuda dikkat etmelisiniz.


 

Bu içeriğimiz de park sistemleriniz için bazı bilgilendirme ve öneriler de bulunduk. En kesin çözümleri yetkili servislerin sunabileceğini unutmamalısınız. Bir başka içeriğimiz olan Mazot basınç Müşürü arızası isimli konumuzu incelemek isteyebilirsiniz. Bunu sağlayabilmek için aşağıda bir bağlantı bırakıyorum . Kazasız ve arızasız yolculuklar dilerim.

 

Yakıt Basınç Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır? – P0191

Yorum yapın