Passat Arıza Lambaları Ve Anlamları 2024

Passat Arıza Lambaları

Passat gösterge paneli işaretlerinin anlamları ve Passat arıza lambalarının anlamlarını inceleyeceğimiz bu içeriğimize hoş geldiniz. Passat arabalar için hazırlanmış faydalı ve verimli bir arşiv olacağına inanıyorum. Passat aracınız var ise ve ekranda beliren arızanın anlamını bilmiyorsanız burası tam size göre. Passat arıza kodlarını aklınızda tutmanız oldukça zor olacaktır. Bu konuyu sık kullanılanlara ekleyerek Pasat aracınız da karşılaştığınız problemler de ziyaret edebilir ve ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz. 2023 Passat ikaz lambaları sürücülerine birçok kez hayati mesajlar vermektedir. Aracınızın size verdiği uyarıları dikkate almanız sürüş güvenliğiniz açısından çok önemlidir.

Passat Arıza Lambaları
Passat Arıza Lambaları

Passat araçları konforlu ve sağlam araçlardır. Özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerimizde aşiret paketleri çok tutulmaktadır. Passat Hayalet ekranlı aşiret paket aracınız da anlamını bilmediğiniz bir arızanın olmasını istemeyiz. Bu nedenle bu içeriğimiz de Passat aracınız ile yaşanabilecek muhtemel bütün arızalara ve Passat gösterge paneli işaretlerinin anlamlarına değineceğiz.

Geniş hacmi ve konforlu sürüşü nedeni ile tercih edilen Vw Passat araba modeli ülkemizde adeta bir aşk olarak nitelendirilmektedir. Benim gibi arabasına isim verenler bile var 🙂 . Passat Aracınızı en az benim kadar sevdiğinizi düşünüyorum ve hemen arıza lamabaları ile başlamak istiyorum . Aşağıda Passat arıza simgeleri ve anlamlarını bulabileceğiniz bir listem var. Ardından Passat arabalarda kronik sorunlar başlıklı muhtemel arızaların ve muhtemel çözümlerin yer aldığı kısım mevcuttur. Bu bilgiler sizin için çok önemli olabilir. İleride karşılaşacağınız durumlar hakkında sizi detaylı bir şekilde bilgilendirecektir.


Passat Arıza Lambaları videolu;

Bu aşamada passat aracınız için hazırladığımız arıza lambaları videosu ile arıza lambalarını hızlıca tanıyabilirsiniz. Bu Videoyu telefonunuza kaydedebilir veya sık kullanılanlara ekleyerek her zaman erişebilirsiniz.

 


Passat Arıza Simgeleri Ve anlamları Resimli ;

Bu aşamada passat aracınızın gösterge panelini tanımanıza yarıyacak ikaz simgeleri ve anlamlarını içeren detaylı bir liste bulacaksınız. Aşağıdaki arıza veya uyarı simgesini seçerek karşısında ilgili arızanın anlamını öğrenebilirsiniz.

 


Motor Yağı Basıncı Uyarı IşığıPassat Motor Yağı Basınç Uyarı Lambası : Hayır, bu bir sihirli lamba değil 🙂 ; o sizin yağ lambanız. Yanan bir yağ basınç lambası, aracınızda yeterli yağ olmadığını veya yağın düzgün dolaşmadığını gösterebilir.

 

 

 


Kia Arıza Gösterge IşığıPassat Arıza Göstergesi Lambası : Araç motorunun bilgisayarından gelen bir işarettir ve motora bağlı bir arıza durumunda yanar. Passat modellerinde bu lamba arıza göstergesi lambası olarak da adlandırılabilir.

 

 

 


Elektrikli El Freni (EPB) Uyarı IşığıPassat Elektrikli Park Freni (EPB) Uyarı Lambası : Sadece park freninizin aktif olduğunu gösteren işaret lambasıdır.

 

 

 


Emniyet Kemeri Uyarı IşığıPassat Emniyet Kemeri Uyarı Lambası : Bu lamba, emniyet kemerinizi takmanız gerektiğini işaret eder. Emniyet kemeriniz takılı değil ise bir sinyal sesi ile birlikte yanar.

 

 

 


Lambalar AÇIK Gösterge IşığıPassat Farlar AÇIK Göstergesi Lambası : Aracınızın kısa farları açıktır ve bu işaretin yanması çok doğaldır.

 

 

 


Uzun Far Gösterge IşığıPassat Uzun Far Göstergesi Lambası : Araç uzun farları açıktır ve işaretin yanması doğaldır.

 

 

 


Ön Sis Lambası Gösterge IşığıPassat Ön Sis Lambası Göstergesi Lambası : Araç ön sis lambaları yanıktır ve bu nedenle bu işaret gösterilmektedir.

 

 

 


Önden Çarpışma-Kaçınma YardımıPassat Ön Çarpışma Önleme Yardımcısı  Yaya (FCA-Ped) Uyarı Lambası : Bu lamba, bu özelliğin aktif olduğunu ve araç yolunda bir yaya tespit edildiğinde sürücüyü uyaracağını ve gerektiğinde fren yapacağını gösterir.

 

 


Dört Çeker (AWD) Uyarı IşığıPassat Tüm Çeker (AWD) Uyarı Lambası : Bu lamba, AWD sisteminde bir problem olduğunu bildirir.

 

 

 

 


Dört Çeker (AWD) Kilit Gösterge IşığıPassat Tüm Çeker (AWD) Kilit Göstergesi Lambası : AWD sistemi kilitlidir.

 

 

 

 


Elektronik Servo Direksiyon (EPS) Uyarı IşığıPassat Elektronik Güç Direksiyonu (EPS) Uyarı Lambası : EPS sisteminiz düzgün çalışmıyor.

 

 

 


Akü Şarj Uyarı IşığıPassat Akü/Şarj Uyarı Lambası : Aracınız pil veya alternatörle ilgili bir sorun algılarsa, bu lamba yanar.

 

 

 


Hava Yastığı Uyarı IşığıPassat Hava Yastığı Uyarı Lambası : Bu lamba yanıyorsa ve bir çarpışmada yer alıyorsanız, hava yastıklarınız açılmayabilir. Ayrıca emniyet kemerlerinizle ilgili bir sorun olabileceğine dair bir işarettir.

 

 

 


Düşük Yakıt Seviyesi Uyarı IşığıPassat Düşük Yakıt Seviyesi Uyarı Lambası : Bu lamba sadece aracınızın yakında durup yakıt almanız gerektiğini belirtir.

 

 

 


İmmobilizer Gösterge IşığıPassat İmmobilizer Göstergesi Lambası : Eğer bir anahtar tanınmazsa, bu lambayı göreceksiniz.

 

 

 


Motor Soğutucu Sıcaklığı Uyarı IşığıPassat Motor Soğutma Sıcaklık Uyarı Lambası : Bu lamba, soğutma sıvınızın ve dolayısıyla motorunuzun aşırı ısınması durumunda sizi uyarır.

 

 

 

 


Buzlu Yol Uyarı Gösterge IşığıPassat Buzlu Yol Uyarı Göstergesi Lambası : Hava koşulları buzlu yollara neden olabilecekse, bir uyarı sesi duyarsınız ve bu lamba yanar.

 

 

 


Düşük Lastik Basıncı IşığıPassat Düşük Lastik Basınç Uyarı Lambası / Lastik Basınç İzleme Sistemi (TPMS) Arıza Göstergesi Lambası : Bir veya daha fazla lastik düşük basınçlıysa veya TPMS sisteminde bir sorun varsa, bu lamba yanar.

 

 

 


Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS) Uyarı IşığıPassat Anti-Bloke Fren Sistemi (ABS) Uyarı Lambası : Bu uyarı lambası ABS sisteminizin düzgün çalışmadığını belirtir. Frenleriniz hala çalışacaktır, ancak acil bir durumda ani fren yaptığınız da ABS frenleme sistemi düzgün çalışmayacaktır.

 

 


Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) KAPALI Gösterge IşığıPassat Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) KAPALI Göstergesi Lambası : Bu lamba, ESC’nin devre dışı bırakıldığını gösterir.

 

 

 

 


Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) Uyarı Gösterge IşığıPassat Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) Uyarı Göstergesi Lambası : Araç, çekiş kontrolünü sağlamaya çalıştığında bu lamba yanar.

 

 

 


AUTO HOLD GöstergesiPassat OTO TUTMA Göstergesi : Bu özellik, dur-kalk trafik gibi durumlarda otomatik olarak park frenini uygulayıp bırakan bir özellik olduğunda, bu gösterge lambasını görürsünüz.

 

 

 


Hız Sabitleyici AÇIK GöstergesiPassat Hız Sabitleyici AÇIK Göstergesi : Bu simge ; hız sabitleyiciyi açtığınızda görünür ve hız sabitleyicinin açık olduğunu belirtir.

 

 

 


Ana Uyarı IşığıPassat Ana Uyarı Lambası : Bu lamba genellikle başka bir uyarı lambasıyla birlikte gelir. Bir veya daha fazla uyarı sisteminin algılandığını belirtir.

 

 

 


Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) Sistemi Uyarı IşığıPassat Elektronik Fren Kuvvet Dağıtımı (EBD) Sistemi Uyarı Lambası (Araç Göstergesi Üzerinde İki Ayrı Gösterge Birlikte Yanar) : Bu, EBD sisteminin kullanılamaz veya düzgün çalışmadığını belirtir. Birleşik olarak, sistemde bir hata olduğunu uyarır.

 

 


Şeritte Kalma YardımıPassat Şerit Takip Asistanı (LKA)* AÇIK/KAPALI Göstergesi Lambası : Bu lamba, LKA özelliğini kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak açılır veya kapanır.

 

 


LED Far Uyarı GöstergesiPassat LED Far Uyarı Göstergesi : Kontak anahtarını veya Motor Çalıştırma/Durdurma düğmesini açtığınızda veya LED farlar arızalanıyorsa, bu lamba yanabilir.

 

 

 


 

Passat Kronik sorunları;

Aşağıda passat araçları için En çok şikayet edilen kronik sorunlar sırası ile listelenmiştir.

 • Passat Cam Tavan Kenar çerçevesinde Mika Çatlaması (  En yaygın olanı )
 • Su eksiltme sorunu
 • Far camının sebepsiz yere çatlaması
 • Bazı modeller de aksam dan çok ses gelmesi
 • Bazı modellerde devridaim pompasının sürekli arızalanması
 • 2006 çevresi modeller de Kolon kilidi sorunu ( Bu arızada araç direksiyonu kilitler)
 • Eski modeller de Yağ eksiltme sorunu

Passat Servis sıfırlama işlemi Nasıl Yapılır ?

Bu aşamada passat aracınız ile servis sonrası “servis muayene” uyarısını sıfırlama konusunda detaylı bilgi vereceğim. Adım adım passat yağ bakımı servis sıfırlama işlemini birlikte yapalım

 • Gösterge panelindeki 00 butonuna basılı tutarak
 • Kontağı açınız
 • Ekranda “Yağ değiştirme işlemi sıfırlansınmı ?” mesajını görüyoruz.
 • Gösterge panelindeki 00 butonundan elinizi çekip tekrar basınız
 • Passat servis sıfırlama işlemi yapılmıştır.

Hepsi bukadar . Artık servis ışığı yanmayacaktır.

 


Bu içeriğimiz de passat aracınız ile ilgili arıza lambalarına ve muhtemel kronik sorunlarına değindik. Bir başka konumuz olan ve sürücülerin en çok tercih ettiği araçlardan olan Ford courier arıza lambaları konumuzu incelemek isteyebilirsiniz. Buna imkan sağlamak için senin için aşağıda bir bağlantı paylaşıyorum . Bu bağlantı seni ilgili içeriğe götürecektir. Kazasız yolculuklar dileriz.

 

Ford Courier Arıza Lambaları ve Anlamları

Yorum yapın