Peugeot 301 Arıza Lambaları Ve Anlamları

Peugeot 301 Arıza Lambaları

Peugeot 301 araçları ekonomi sınıfına hitap eden tasarruflu ve verimli bir araç olarak tanımlanmaktadır. Peugeot 301 gösterge paneli arıza ikaz lambaları ve bu arıza ışıklarının anlamları hakkında detaylar vermeye çalışacağız. Peugeot 301 arıza ışıkları yandığında hangi arızanın ne anlama geldiğini öğrenebilmeniz için bu yazımızda detaylı bir rehber sunmaya çalışacağız. Peugeot 301 ikaz ışıkları ile Ctroen ikaz ışıkları marka ve modeline bağlı olarak aynı semptomları gösterdiğini söyleyebiliriz. Peugeot 301lerde hareket halinde iken yana arıza ışığı veya Peugeot 301 ekranında beliren arıza mesajları hakkındaki detaylı bilgilendirmeyi bu makalede bulabilirsiniz.

Peugeot 301 Arıza Lambaları
Peugeot 301 Arıza Lambaları

Peugeot 301 ikaz lambaları her zaman bir arızanın olşutuğunu haber vermek için yanmaz.Bazı durumlarda aracınız mevcut durum hakkında sizi bilgilendimeye çalışıyor olabilir. Örneğin aracı ilk çalıştırdığınızda bazı sistem kontrolleri yapılması için çeşitli arıza  lambaları yanabilir ve bir süre sonra sönebilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken pek birşey yoktur. Peugeot 301 araçları mekanik aksam olarak sağlam araçlardır ve genellikle elektronik kısımda canınızı sıkan problemler yaşanabilir. Peugeot 301 elektronik arıza kodları için yetkili bir servise başvurmanız gerekebilir.

Peugeot 301 Arıza Lambalarının Anlamları;

KIRMIZI renk ikaz lambası ; Acil bir şekilde mudahale edilmesi gereken bir durumu ifade eder.

SARI renk Uyarı lambası ; Mümkün olan bir sürede ilgilenilmesi gereken durumlardır.

YEŞİL renk Uyarı lambas ; Sürücüyü bilgilendirme maksadı taşıyan durumdur.


Peugeot 301 Servis Anahtar ikaz lambası

Servis Uyarısı
Servis Uyarısı

Turuncu renkteki Peugeot 301’ün servis uyarı lambası, araç bakımıyla ilgili bir gösterge değildir. Bu lamba, diğer özel uyarı lambalarından bağımsız olarak ortaya çıkan bir hata olduğunu belirtir. Ayrıca, bu uyarı lambası, diğer uyarı lambalarıyla birlikte yanabilir. Eğer servis uyarı lambası geçici olarak yanıp sönüyorsa, bu küçük bir hatanın tespit edildiğini ve gösterge panelinde bir mesajın görüntülendiğini ifade eder. Eğer servis uyarı lambası sürekli olarak yanıyorsa, bu ciddi bir hatayı gösterir. Bu durumda, aracınızı hemen bir Citroën servisine kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

 


Peugeot 301 Dur Uyarı Lambası

stop
stop

Peugeot 301’ün kırmızı renkteki dur uyarı lambası, diğer uyarı lambalarıyla bağlantılıdır ve bir mesajın ve bir sesli uyarının eşlik ettiği bir uyarıdır. Dur uyarı lambası, motor, fren sistemi, direksiyon gücü veya büyük bir elektriksel sorun gibi ciddi bir hatanın tespit edildiğini gösterir. Eğer dur uyarı lambası yanıyorsa, aracınızı en kısa sürede durdurmalı ve bir Citroën servisiyle iletişime geçmelisiniz.

 


Peugeot 301 Fren Uyarı ışığı

Fren
Fren

Peugeot 301’ün fren uyarı lambası aşağıdaki sebeplerle yanabilir:

  1. Park freni uygulanmış veya düzgün bir şekilde serbest bırakılmamış olabilir.
  2. Fren devresindeki fren sıvısı seviyesi önemli ölçüde azalmış olabilir. Hemen durun ve üreticinin tavsiye ettiği sıvıyla eksikliği giderin.
  3. Fren sisteminde bir hata meydana gelmiş olabilir. Sürmeye devam etmeyin ve bir Citroën servisiyle iletişime geçin.

 


Peugeot 301 ABS Uyarı Lambası

ABS
ABS

Peugeot 301’ün ABS uyarı lambası yanarsa, bu, Anti-lock Braking System (ABS) adı verilen sistemin bir hatası olduğunu gösterir. Araç, geleneksel fren sistemiyle devam eder. Orta hızda dikkatli bir şekilde sürmeye devam edin ve en kısa sürede yetkin bir servisten destek alın. ABS hatalarının en yaygın nedeni genellikle tekerlek hız sensörleridir. Her tekerlekte bir sensör bulunmaktadır.

 

 


Peugeot 301 Fren + ABS Uyarı Lambası

ABS
ABS
Fren
Fren

Peugeot 301’ün fren ve ABS uyarı lambalarının yanması, Elektronik Fren Kuvveti Dağıtımı (EBFD) sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. EBFD, fren performansını artıran tekerlek bazında fren basıncı ayarı yapabilen bir fren güvenlik sistemi olarak çalışır. EBFD arızası nedeniyle frenleme işlemi öngörülemez hale gelebilir. Bu durumda, aracınızı derhal durdurmanız ve bir Citroën servisiyle iletişime geçmeniz önerilir.

 

 


Peugeot 301 Akü Uyarı ışığı

Akü
Akü

Peugeot 301 model aracın akü uyarı lambası, alternatörün artık aküyü şarj etmediğini ifade eder. Bu durumun olası nedenleri arasında kirlenmiş akü terminalleri, gevşek veya kopuk alternatör kayışı, eski bir akü veya arızalı bir alternatör bulunabilir. Akünün şarjı tükenene kadar motor durma riski vardır. Bu nedenle, bir araç tamir atölyesine hemen başvurmanız önemlidir.

 

 


Peugeot 301 Yağ Uyarı Lambası

Yağ Basıncı
Yağ Basıncı

Peugeot 301’ün düşük yağ basıncı uyarı lambası, düşük yağ seviyesi uyarı lambasıyla karıştırılmamalıdır. Düşük yağ basıncı, motor yağlama sistemi üzerinde ciddi hasarlara yol açabilecek bir durumu işaret eder. Araç motorunu derhal durdurun ve yağ seviyesini kontrol edin. Gerekirse yağ ekleyin.

Peugeot 301 model aracın düşük yağ basıncı uyarı lambası, düşük yağ seviyesi uyarı lambasıyla karıştırılmamalıdır. Düşük yağ basıncı, motor yağlama sistemi için ciddi bir risk oluşturabilir ve önemli hasarlara yol açabilir.

 


Peugeot 301 Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Uyarı Lambası

Motor Soğutma
Motor Soğutma

Peugeot 301’ün motor soğutma suyu sıcaklık uyarı lambası, kırmızı bir LED ile işaretlenir. Eğer bu uyarı lambası yanıyorsa, aracı hemen durdurun ve motoru kapatın. Soğutma suyunun yeterince soğumasını bekleyin ve ardından sıvı seviyelerini kontrol edin. İhtiyaç halinde, su seviyesini tamamlayın.

 

 


Peugeot 301 Motor Öz-Diyagnostik + Dur arıza lambası

Motor Teşhis
Motor Teşhis
stop
stop

 

Ünlem işareti içeren kırmızı motor öz-diyagnostik sistem uyarı ışığı, motorun ciddi bir hatasını gösterir. Araç mümkün olan en kısa sürede stop edilmelidir, motor kapatılmalı ve bir Pegout servisiyle irtibat kurulmalıdır.

 

 


Motor Öz-Diyagnostik + Servis Uyarı Lambası

Servis Uyarısı
Servis Uyarısı
Motor Teşhis
Motor Teşhis

 

Ünlem işareti içeren turuncu motor öz-diyagnostik sistem uyarı lambası, motorun küçük bir hatasını gösterir. Araç sürmeye devam edebilir, ancak en kısa sürede aracın kontrol edilmesi önerilir.

 


Peugeot 301 Motoru kontrol et ikaz lambası

Motoru kontrol et
Motoru kontrol et

Peugeot 301 aracında kontrol motoru uyarı lambası, motor yönetim sisteminin bir hata saptadığını ifade eder. Bu genellikle egzoz emisyonlarıyla ilgili bir sorunu gösterir. Sorunu teşhis etmek için kaydedilmiş hata kodlarını okuyabilen teşhis ekipmanı kullanmak gereklidir. Eğer kontrol motoru uyarı lambası sürekli yanıyorsa, aracı kullanmaya devam edebilirsiniz; ancak aracın mümkün olan en kısa sürede kontrol edilmesi önemlidir. Kontrol motoru uyarı lambası yanıp sönüyorsa, bu, motor arızasıyla ilişkili olarak katalitik konvertöre zarar verebileceğini gösterir. Hızınızı hemen azaltın ve yüksek motor yüklerinden kaçının. Aracı en kısa sürede kontrol ettirin.

 


Peugeot 301 Çarpışma Riski Uyarı ışığı

Çarpışma Uyarısı
Çarpışma Uyarısı

Peugeot 301 çarpışma riski uyarı lambası, olası bir çarpışma yaklaştığında yanar. Sistem, aracı hızını azaltmak için kısa bir süre frenler. Uyarı lambası (sabit) bir mesaj ve sesli bir sinyal eşliğinde yanabilir.

 

 


Peugeot 301 Lastik Basınç ikaz ışığı

Lastik basıncı
Lastik basıncı

Peugeot 301 lastik basınç uyarı lambası, bir veya daha fazla lastikteki basıncın çok düşük olduğunu gösteren bir mesaj ve sesli bir sinyal eşliğinde yanar. Lastik basınçlarını mümkün olan en kısa sürede kontrol edin.

 

 


Peugeot 301 Lastik Basınç Sistemini Sıfırlama

Lastik basıncı
Lastik basıncı

Lastik basınçlarını ayarladıktan sonra, Citroën C3 lastik basınç izleme sistemi sıfırlanmalıdır. Bunun için lastik basınç sıfırlama düğmesini basılı tutmanız gerekebilir. Daha fazla ayrıntı için aracınızın kullanım kılavuzuna başvurun.

 

 


Peugeot 301 DSC Uyarı Lambası

DSC
DSC

Peugeot 301’ün stabilite sistemlerini oluşturan DSC, yani “Dinamik Stabilite Kontrolü” ve ASR, yani “Kayma Önleme Düzenlemesi”, bu özelliklere atıfta bulunmaktadır. Bu sistem, aracın stabilitesini sağlamak için çalışır. Eğer bu uyarı lambası sürekli olarak yanıp sönüyorsa, sistem aracın stabilizasyonunu sağlamak için faaliyette demektir. Ancak, eğer uyarı lambası sürekli olarak yanıyorsa, bu bir arıza olduğunu gösterir. DSC/ASR arızaları genellikle hatalı tekerlek hız sensöründen kaynaklanmaktadır.

 

 


Peugeot 301 Hava Yastığı Uyarı Lambası

hava yastığı
hava yastığı

Citroën C3 hava yastığı uyarı lambası sürekli yanıyorsa, hava yastıklarından birinin veya emniyet kemeri pretansiyonerinin arızalı olduğunu gösterir. Araç en kısa sürede servise götürülmelidir.

 

 


Peugeot 301 Dizel Partikül Filtresi Uyarı simgesi

DPF
DPF

DPF, yani “Dizel Partikül Filtresi”, dizel araçlardaki zararlı partikül emisyonlarını tutmaya yardımcı olan bir sistemdir. DPF genellikle otomatik olarak temizlenir, ancak bazen (özellikle kısa mesafe yolculuklarında) sürücünün müdahalesini gerektirebilir. Peugeot 301’ün DPF uyarı lambası yanarsa, filtrenin yeniden oluşturulması için en az 37 mph (60 km/s) hızla sürüş yapmanız ve uyarı lambasının söndüğünde durmanız gerekmektedir. Bu uyarı lambası aynı zamanda partikül filtresindeki katkı maddesi seviyesinin düşük olduğunu gösteren bir sinyal olabilir. Katkı maddesi deposu minimum seviyeye ulaşmıştır. Depoyu hızlı bir şekilde doldurmak için en yakın Pegout bayisine başvurmanız gerekmektedir.


Peugeot 301 Düşük Yakıt Uyarı Lambası

Düşük yakıt
Düşük yakıt

Düşük yakıt turuncu uyarı lambası ilk yanmaya başladığında, deposunda yaklaşık olarak 5 litre yakıt kalmış demektir.

 

 

 


Peugeot 301 Dizel Filtresinde Su Uyarı Lambası

Filtredeki Su
Filtredeki Su

Bu uyarı lambası, yakıt dizel su filtresinin dolu olduğunu ve drenaj gerektirdiğini gösterir. Filtrenin drenajı için Citroën servisiyle iletişime geçin.

 

 


Peugeot 301 Şerit Ayrılma Uyarı ışığı

Şeritten Ayrılma
Şeritten Ayrılma

Şerit ayrılma sistemi uyarı lambası, sistem arızalandığında birlikte yanar ve bir hata mesajı görüntüler. Bunun nedeni, ön camın üst ortasında bulunan kameranın kir veya karla kaplı olması olabilir. Camı temizlemek sorunu çözebilir.

 

 


Peugeot 301 AdBlue ikaz lambası

adblue
adblue

AdBlue, dizel motorların oluşturduğu hava kirliliğini azaltmak amacıyla kullanılan bir egzoz sıvısıdır. Sıvı seviyesi düştüğünde, motor artık çalışmayabilir. Uyarı lambası, kalan araç menzilini gösteren bir mesajla birlikte yanar. Eğer lamba sürekli yanıp sönüyorsa, kalan mesafe 62 mil (100 km)’den daha azdır.

 

 


Peugeot 301 AdBlue+ Motor kontrol + Servis  ikaz lambası

Servis Uyarısı
Servis Uyarısı
Motoru kontrol et
Motoru kontrol et
adblue
adblue

SCR Emisyon Kontrol Sistemi Uyarı Lambası
SCR emisyon kontrol sistemi uyarı lambası, AdBlue, servis anahtarı ve motor yönetimi uyarı lambaları ile birlikte, emisyon kontrol sisteminde bir sorun tespit edildiğinde aynı anda yanar. Bu durumda sesli bir uyarı ve bir uyarı mesajı da görüntülenir. Bu uyarı, normal egzoz emisyonları normale döndüğünde ortadan kalkar.

 


Servis Uyarı Lambası ve Motor Servis ikaz ışığı

Servis Uyarısı
Servis Uyarısı

Servis anahtarı uyarı lambası ve motor bakım servis anahtar lambası birlikte yanıyorsa, servis aralığı aşılmış demektir. Araç en kısa sürede servise götürülmelidir.

 

 


Peugeot 301 Dizel Ön Isıtma Uyarı Lambası

Dizel Ön Isıtma
Dizel Ön Isıtma

Bu,Peugeot 301 dizel versiyonlarında dizel ön ısıtma sistemi lambasıdır. Motoru çalıştırmadan önce lamba sönene kadar bekleyin. Soğuk havalarda, ışık en fazla 30 saniye boyunca yanabilir.

 

 


Peugeot 301 Start Stop Uyarı Lambası

start stop
start stop

Bu uyarı lambası, Peugeot 301’ün otomatik motor start-stop sistemi tarafından motorun durdurulduğunda yanar. Eğer lamba geçici olarak yanıp sönüyorsa, durma modu geçici olarak kullanılamaz veya başlatma modu otomatik olarak tetiklenmiş olabilir.

 

 


 

Bu yazımızdaki bilgilendirici içeriği beğendiyseniz Opel astra arıza işaretlerine göz atmak isteyebilirsiniz. Kazasız yolculuklar diler ve gereksız hızdan kaçınmanızı temenni ederiz.

Opel Astra Arıza İşaretleri Ve Anlamları

Yorum yapın