Peugeot 407 Arıza İşaretleri

Peugeot 407 Arıza İşaretleri

Bu içeriğimiz de Peugeot 407 Arıza İşaretlerinden bahsedeceğiz.Bu aracımız oldukça sağlam ve kalitelidir. Peugeot 407 arıza işaretleri pek sık rastlanan bir durum olmasa da sürücüleri bazen çeşitli arıza işaretleri ila karşı karşıya kalabilmektedir. Bu yazımız da bu arıza işaretlerinden mümkün olduğu kadar detaylı bir şekilde bahsetmeye çalışacağız. Peugeot 407 gösterge paneli arıza işaretleri hakkında merak ettiğiniz ve aklınız da soru işareti bırakan sorulara cevap vereceğiz. Peugeot 407 Gösterge işaretleri ve anlamları konusunda sizin için problem yaran işaretlere değinecek ve ne anlama geldiğini öğrenebileceksiniz. Peugeot 407 arıza işaretlerini aşağıdaki listeden işaretin resmini ve karşısına da işaretin anlamını ve varsa işaretin çözümünden bahsedeceğiz.

Peugeot 407 Arıza İşaretleri
Peugeot 407 Arıza İşaretleri

 

Peugeot 407 Arabalar orta sınıf ekonomik araçlar olarak geçmektedir. Fiyat ve performans aracı olarak nitelendirilen bu arabalar küçük ve orta gelirli aileler için uygun sayılabilecek araç türlerinden birtanesidir. Peugeot 407 aracınızın bazı arıza işaretleri ise aracınız da bir arızan kaynaklandığı için değil de fonksiyonları test etmek için yanar. Peugeot 407 aracınızı ilk çalıştırdığınız da test amaçlı yanıp sönen bazı ikaz işaretleri vardır ki bunlara dikkat etmenize gerek yoktur. Yaşadığınız arızayı tespit etmek çözüme kavuşturmak kadar önemlidir. Nitekim 407 lerde elektronik sorunlar diğer problemlere nazaran daha çok meydana gelmektedir. Ve elektronik sorunlar mekanik sorunlara göre daha baş ağrıtıcı bir niteliğe sahiptir.

Peugeot 407 arıza işaretlerinden bukadar bahsettiğimize göre sizlerle birlikte arıza işaretleri ve anlamlarını öğrenmeye geçebiliriz. Arıza lambaları konusunda bulabileceğiniz en verimli içerik olacağını düşünüyorum . Sizleri daha fazla bekletmeden Peugeot 407 arıza lambalarını aşağıda listeliyorum.

Peugeot 407 Arıza İşaretleri için Hızlı bri Video ;

Bu alanda Peugeot 407 Arıza İşaretlerini video şeklinde hızlıca inceleyebilirsiniz. Video da sıralı bir şekilde daha hızlı arıza lambaları listelenmektedir . tavsiye edierim.

 


Peugeot 407 Arıza işaretlerinin anlamları nedir? ;

KIRMIZI renk ikaz ışıkları ; En acil şekilde müdahale etmeniz gereken simgelerdir.Sorunu tespit edip gidermeniz gerekmektedir.

SARI renk Uyarı simgeleri ; Uygun bir zamanda ilgilenmeniz gereken durumları gösterir.

YEŞİL renk Uyarı ışığı ; Amaç sürücü yü bilgilendirmektir.


Peugeot 407 Servis Anahtar arıza işareti

Servis Uyarısı
Servis Uyarısı lambası

Turuncu tonlardaki Peugeot 407’nin servis Arıza İşareti, araç bakımıyla alakalı bir gösterge değil. Bu ışık, diğer özel uyarı sinyallerinden bağımsız olarak meydana gelen bir hatayı belirtiyor. Ayrıca, bu Arıza İşareti, diğer uyarı sinyalleriyle birlikte yanabilir. Eğer servis Arıza İşareti anlık olarak yanıp sönüyorsa, bu küçük bir hata tespit edildiğini ve gösterge panelinde bir mesajın görüntülendiğini ifade eder. Servis Arıza İşaretiı sürekli yanıyorsa, bu ciddi bir hatanın işareti olabilir. Bu durumda, aracınızı derhal bir Citroën servisine götürmeniz gerekebilir.

 


Peugeot 407 Dur Uyarı işareti

stop
stop ikaz

Peugeot 407’nin kırmızı durma Arıza İşareti, diğer uyarı ışıklarıyla ilişkilendirilir ve bir mesaj ve sesli bir uyarı ile birlikte gelir. Durma Arıza İşareti, motor, fren sistemi, direksiyon gücü veya büyük bir elektriksel sorun gibi ciddi bir hatanın tespit edildiğini gösterir. Eğer bu Arıza İşareti yanıyorsa, aracınızı en kısa sürede durdurmalı ve bir Citroën servisiyle iletişime geçmelisiniz.

 

 


Peugeot 407 Fren Uyarı işareti

Fren
Fren lambası

Peugeot 407’nin fren uyarı işareti aşağıdaki nedenlerle yanabilmektedir:

  • 1. Park freni uygulanmış olabilir veya düzgün bir şekilde serbest bırakılmamış olabilir. Lütfen park frenini gözden geçirin ve gerekiyorsa serbest bırakın veya uygulayın.
  • 2. Fren sistemi içindeki fren sıvısı seviyesi belirgin bir şekilde düşmüş olabilir. Hemen aracınızı durdurun ve üretici tarafından önerilen fren sıvısı ile eksikliği tamamlayın.
  • 3. Fren sisteminde bir hata meydana gelmiş olabilir. Sürüşe devam etmeyin ve acilen bir Citroën servisiyle iletişime geçin. Bu, güvenliğiniz için hayati önem taşır.

 


Peugeot 407 ABS arıza işareti

ABS
ABS uyarı

Peugeot 407’nin ABS Arıza İşareti yanarsa, bu, Anti-lock Braking System (ABS) olarak bilinen sistemin bir hatasının bulunduğunu gösterir. Araç, geleneksel fren sistemiyle çalışmaya devam eder. Orta hızda dikkatli bir şekilde sürüşü sürdürün ve en yakın uzman servisten yardım almak için iletişime geçin. ABS hatalarının en yaygın nedenlerinden biri genellikle tekerlek hız sensörleridir, ve her tekerlekte bir adet bulunmaktadır.

 


Peugeot 407 Fren + ABS arıza işareti

ABS
ABS
Fren
Fren

Peugeot 407’nin fren ve ABS uyarı ışıklarının yanması, Elektronik Fren Kuvveti Dağıtımı (EBFD) sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. EBFD, tekerlek bazında fren basıncını ayarlayarak fren performansını artıran bir fren güvenlik sistemi olarak işlev görür. EBFD sistemi arızalandığında, frenleme işlemi tahmin edilemez hale gelebilir. Bu durumda, aracınızı hemen durdurmanız ve bir Citroën servisiyle iletişime geçmeniz önemlidir.

 


Peugeot 407 Akü arıza işareti

Akü
Akü arızası

Peugeot 407 model aracın akü Arıza İşareti, alternatörün artık aküyü şarj etmediğini belirtir. Bu durumun olası nedenleri arasında kirli akü terminalleri, sıkılmamış veya kopuk alternatör kayışı, eskimiş bir akü veya bozuk bir alternatör bulunabilir. Bu sorun nedeniyle akü şarjı tükenene kadar motorun durma riski mevcuttur. Bu yüzden derhal bir otomobil tamirhane veya servisine başvurmanız önemlidir.

 

 


Peugeot 407 Yağ arıza lambası

Yağ Basıncı
Yağ Basıncı düşük

Peugeot 407’nin düşük yağ basıncı Arıza İşareti, düşük yağ seviyesi Arıza İşaretinden ayırt edilmelidir. Düşük yağ basıncı, motor yağlama sistemi üzerinde ciddi hasarlara neden olabilecek bir durumu işaret eder. Araç motorunu hemen durdurun ve yağ seviyesini kontrol edin. Gerekirse yağ eklemelisiniz.

Peugeot 407 model aracın düşük yağ basıncı Arıza İşareti, düşük yağ seviyesi Arıza İşareti ile karıştırılmamalıdır. Düşük yağ basıncı, motor yağlama sistemi için ciddi bir risk oluşturabilir ve önemli hasarlara yol açabilir.

 


Peugeot 407 Motor Soğutma Suyu Sıcaklık arıza ışığı

Motor Soğutma
Motor Soğutma – hararet

Peugeot 407’nin motor soğutma suyu sıcaklık Arıza İşareti, kırmızı bir LED ile vurgulanır. Eğer bu Arıza İşareti yanıyorsa, aracınızı hemen durdurun ve motoru kapatın. Soğutma suyunun yeterince soğumasını bekleyin ve sonra sıvı seviyelerini kontrol edin. Gerekirse, su seviyesini tamamlayın.

 

 


Peugeot 407 Motor Öz-Diyagnostik + Dur arıza işareti

Motor Teşhis
Motor Teşhis arıza
stop
stop

 

Kırmızı motor öz-diyagnostik sistem Arıza İşareti, motorun önemli bir hatası olduğunu belirtir. Araç hemen durdurulmalı, motor kapatılmalı ve bir Peugeot servisiyle iletişime geçilmelidir.

 


Motor Öz-Diyagnostik + Servis ikaz ışığı

Servis Uyarısı
Servis Uyarısı lambası
Motor Teşhis
Motor Teşhis

 

Turuncu motor öz-diyagnostik sistem uyarı lambası, motorun küçük bir hatasını işaret eder. Araç sürmeye devam edebilir, ancak en yakın zamanda aracın kontrol edilmesi tavsiye edilir.

 


Peugeot 407 Motoru kontrol et ikaz işareti

Motoru kontrol et
Motoru kontrol et

Peugeot 407 aracında kontrol motoru uyarı lambası, motor yönetim sisteminin bir hatayı algıladığını gösterir. Bu genellikle egzoz emisyonlarıyla ilgili bir problemi işaret eder. Sorunu tespit etmek için kaydedilmiş hata kodlarını okuyabilen teşhis ekipmanı kullanmak gerekir. Kontrol motoru uyarı lambası sürekli yanıyorsa, aracınızı kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak aracın en yakın zamanda kontrol edilmesi önemlidir. Kontrol motoru uyarı lambası yanıp sönüyorsa, bu durum, motor sorunu ile ilişkilendirilmiş olup katalitik konvertöre zarar verebileceğini gösterir. Hızınızı hemen azaltın ve yüksek motor yüklerinden kaçının. Aracınızı en kısa sürede kontrol ettirin.


Peugeot 407 Çarpışma Riski Uyarı işareti

Çarpışma Uyarısı
Çarpışma Uyarısı lambası

Peugeot 407 çarpışma riski uyarı lambası, olası bir çarpışma yaklaştığında yanar. Sistem, aracı hızını azaltmak için kısa bir süre frenler. Uyarı lambası (sabit) bir mesaj ve sesli bir sinyal eşliğinde yanabilir.

 

 


Peugeot 407 Lastik Basınç ikaz simgesi

Lastik basıncı
Lastik basıncı

Peugeot 407’de lastik basınç uyarı lambası, bir veya daha fazla lastikteki basıncın önemli ölçüde düşük olduğunu belirten bir mesaj ve sesli uyarı ile birlikte yanar. Lastik basınçlarını derhal kontrol etmekte fayda var.

 

 

 


Peugeot 407 Lastik Basınç Sistemini Sıfırlama arıza işareti

Lastik basıncı
Lastik basıncı

Lastik basınçlarını düzelttikten sonra, Citroën C3’ün lastik basınç izleme sistemi sıfırlanmalıdır. Bu işlem için lastik basınç sıfırlama düğmesini basılı tutmanız gerekebilir. Daha fazla bilgi için aracınızın kullanıcı kılavuzuna başvurmanız önemlidir.

 

 

 


Peugeot 407 DSC ikaz lambası

DSC
DSC

Peugeot 407’nin stabilite sistemlerini oluşturan DSC (Dinamik Stabilite Kontrolü) ve ASR (Kayma Önleme Düzenlemesi), bu özelliklere referans verir. Bu sistem, aracın stabilitesini korumak için çalışır. Eğer bu uyarı lambası sürekli yanıp sönüyorsa, sistem stabilizasyon işlevini yerine getiriyor demektir. Ancak, eğer uyarı lambası sürekli yanıyorsa, bu bir arıza olduğunu gösterir. DSC/ASR arızaları genellikle hatalı tekerlek hız sensöründen kaynaklanır.

 

 

 


Peugeot 407 Hava Yastığı hata simgesi

hava yastığı
hava yastığı

Citroën C3’ün hava yastığı uyarı lambası sürekli yanıyorsa, bu durum hava yastıklarından birinin veya emniyet kemeri pretansiyonerinin arızalı olabileceğini gösterir. Bu ciddi bir güvenlik sorunu olduğundan, aracınızı en kısa sürede bir servise götürmelisiniz.

 

 

 


Peugeot 407 Dizel Partikül Filtresi arıza simgesi

DPF
DPF

DPF (Dizel Partikül Filtresi), dizel araçlardaki zararlı partikül emisyonlarını kontrol etmeye yardımcı olan bir sistemdir. DPF genellikle otomatik olarak temizlenir, ancak bazen (özellikle kısa mesafe sürüşlerinde) sürücünün müdahalesini gerektirebilir. Peugeot 407’nin DPF uyarı lambası yanarsa, filtrenin yeniden oluşturulması için en az 37 mph (60 km/s) hızla sürmeniz ve uyarı lambasının söndüğünü gördüğünüzde aracı durdurmanız gerekebilir. Bu uyarı lambası aynı zamanda partikül filtresindeki katkı maddesi seviyesinin düşük olduğunu da gösterebilir. Katkı maddesi deposu minimum seviyeye ulaştığında, depoyu hızlı bir şekilde doldurmak için en yakın Peugeot bayisine başvurmanız gerekecektir.

 


Peugeot 407 Düşük Yakıt arıza işareti

Düşük yakıt
Düşük yakıt

Turuncu düşük yakıt uyarı lambası yanmaya başladığında, depoda yaklaşık olarak 5 litre yakıt kalmış demektir.

 

 


Peugeot 407 Dizel Filtresinde Su arıza lambası

Filtredeki Su
Filtredeki Su

Bu uyarı lambası, yakıt dizel su filtresinin dolu olduğunu ve drenaj gerektirdiğini belirtir. Filtrenin drenaj işlemi için bir Citroën servisi ile iletişime geçmeniz önemlidir.

 

 

 


Peugeot 407 Şerit Ayrılma arıza işareti

Şeritten Ayrılma
Şeritten Ayrılma

Şerit ayrılma sistemi uyarı lambası, sistem arızalandığında yanar ve bir hata mesajı görüntüler. Bu sorunun nedeni, ön camın üst ortasında bulunan kameranın kir veya karla kaplı olması olabilir. Camı temizlemek, sorunu çözebilir.

 

 

 


Peugeot 407 AdBlue ikaz işareti

adblue
adblue

AdBlue, dizel motorların neden olduğu hava kirliliğini azaltmak için kullanılan bir egzoz sıvısıdır. Sıvı seviyesi düştüğünde, motor artık çalışmayabilir. Uyarı lambası, kalan araç menzilini gösteren bir mesajla birlikte yanar. Eğer lamba sürekli yanıp sönüyorsa, kalan mesafe 62 mil (100 km) veya daha azdır.

 

 


Peugeot 407 AdBlue+ Motor kontrol + Servis  uyarı işareti

Servis Uyarısı
Servis Uyarısı
Motoru kontrol et
Motoru kontrol et
adblue
adblue

 

SCR emisyon kontrol sistemi uyarı lambası, AdBlue, servis anahtarı ve motor yönetimi uyarı lambaları ile birlikte, emisyon kontrol sisteminde bir sorun tespit edildiğinde aynı anda yanmaktadır. Bu durumda, bir sesli uyarı ve bir uyarı mesajı da görüntülenmektedir. Bu uyarı, normal egzoz emisyonları normale döndüğünde ortadan kalkacaktır.

 

 


Servis Uyarı Lambası ve Motor Servis arıza işareti

Servis Uyarısı
Servis Uyarısı

Servis anahtarı uyarı lambası ve motor bakım servis anahtar lambası aynı anda yanıyorsa, bu servis aralığının aşıldığını gösterir. Araç, en kıısa sürede servise götürülmelidir.

 

 

 


Peugeot 407 Dizel Ön Isıtma arıza lambası

Dizel Ön Isıtma
Dizel Ön Isıtma

Bu, Peugeot 407 dizel modellerinde bulunan ön ısıtma sistemi lambasıdır. Motoru çalıştırmadan önce bu lambanın sönesini bekleyin. Soğuk hava koşullarında, bu ışık en fazla 30 saniye boyunca yanabilir.

 

 

 


Peugeot 407 Start Stop arıza işareti

start stop
start stop

Bu uyarı lambası, Peugeot 407’nin otomatik motor start-stop sistemi tarafından motorun durdurulduğunda yanar. Eğer lamba geçici olarak yanıp sönüyorsa, durma modu geçici olarak kullanılamaz veya başlatma modu otomatik olarak tetiklenmiş olabilir.

 

 


 

Bu içeriğimiz de çeşitli arıza lambalarından bahsettik. Arıza lambaları önemli bir konudur ve biz hassasiyetle değindik. Bir sonraki konumuz olan Ford Focus Arıza Lambaları nı incelemek isteyebilirsiniz.Bu bilgilere erişebilmeniz iin aşağıda bir bağlantı bırakıyorum . İlginizi çekebilecek dikkat çekici içeriklere ulaşabilirsiniz. Kazasız yolculuklar dileriz.

 

Ford Focus İkaz Lambaları Anlamları

Yorum yapın