Peugeot Partner ikaz Lambaları Anlamları

Peugeot Partner ikaz Lambaları

Bu yazımız; Peugeot Partner arıza lambaları ve Peugeot Partner Gösterge işaretlerinin yanısıra Partner 1.9 arıza lambalarından bahsedeceğiz. Ekran işaretlerini ve Partner Gösterge paneli anlamlarını detaylı bir şekilde resimli olarak işlemeye çalışacağız. Özellikle Partner 2005 ve partner 2001 kullanıcılarının çok fazla arıza lambaları ile ilgili problem yaşadığını biliyoruz. Bu problemler de nasıl bir yol izleyebileceğiniz konusunda çeşitli destekler ve öneriler sunmaya çalışacağız. Partner araç sürücüleri için bir klavuz niteliği taşıyan bu resimli makalemiz de sizler için pratik bilgiler yer almaktadır.

Peugeot Partner ikaz Lambaları Anlamları
Peugeot Partner ikaz Lambaları Anlamları

 

Partner araclar hafifi ticari sınıfına giren pratik ekonomik ve sağlam araçlar olduğu için küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından çokca kullanılır. Awrupa ülkelerinde ve amerika birleşik devletlerinde ticari maksatlı en çok tercih edilen araçlar dan birtanesidir. İngiltere ve fransa gibi çeşitli ülkelerde farklı modeller tercih edilse de globalde bu araç türüne talep oldukça fazladır. Aşağıda parter gösterge panelinde meydana gelen arızalara karşın beliren arıza simgeleri liste şeklinde verilmiş olup karşıların da anlamları yer almaktadır.

Peugeot Partner İkaz Lambaları Anlamları

Peugeot Partner Simge ikonları düşük çözünürlükte olduğu için aşağıda aynı simgeleri temsil eden başka simgeler kullanılmıştır. Amaç burada simgelerin anlamlarını öğrenmek olduğu için yeterli bir bilgi edinmiş olacaksınız.


Motor Yağı Basıncı Uyarı IşığıPeugeot Partner Motor Yağı Basınç Uyarı Lambası :Bu arıza lambası aracınız ilk çalıştığında kontrol maksatlı yanıp söner. Eğer kalıcı bir şekilde yanıyor ise yağ basıncını kontrol etmelisiniz.  Motor yağınız eksik ise tamamlayınız ve motor da yağ kaçağı olup olmadığını kontrol ediniz.

 

 


Kia Arıza Gösterge IşığıPeugeot Partner Arıza Göstergesi Lambası : Araç motorunun bilgisayarından gelen bir simgedir ve bir şeylerin yanlış olduğunu belirtir. Peugeot Partner modellerinde bu lamba motor arıza göstergesi lambası olarak da adlandırılabilir.Detaylı bilgi için BKZ : Motor arıza lambası

 

 

 


Elektrikli El Freni (EPB) Uyarı IşığıPeugeot Partner Elektrikli Park Freni (EPB) Uyarı Lambası : Park freninizin aktif olduğunu belirtir. Park freni devreden çıkartıldığında sönen bir simgedir. Eğer park freni devre dışı ise ve hala yanıyor ise bir arıza sözkonusu demektir. Lütfen onarım için bir peugeot servisine başvurunuz.

 

 


Emniyet Kemeri Uyarı IşığıPeugeot Partner Emniyet Kemeri uyarı simgesi: Arıza simgesi emniyet kemerinizi takmadığını  bildirir. Eğer emniyet kemeriniz takılı olduğu halde bu arıza lambası yanıyor ise , Emniyet kemeri gerdirme sistemi ve emniyet kemeri tarağını kontrol ediniz. Ekonomik bir arızadır çözülebilir.

 

 

 


Lambalar AÇIK Gösterge IşığıPeugeot Partner Farlar AÇIK Gösterge ışığı : Aracınızın farlarından bazılarının açık olduğunu gösterir. Anacak farlar kapalı ve yine bu arıza yanıyor ise tesisatınız da bir kopukluktan bahsedilebilir. Bir elektrikçiye gösteriniz ve kablo tesisatını kontrol ettiriniz.

 

 

 


Uzun Far Gösterge IşığıPeugeot Partner Uzun Far Gösterge lambası : Uzun farlarınız açık ise bu ikaz lambası yanacaktır. Eğer uzun farlarınız kapalı olduğu halde yanıyor ise bir arıza sözkonusudur. Ve bir Oto elektrikçiye baktırmanız gerekecektir.

 

 

 


Ön Sis Lambası Gösterge IşığıPeugeot Partner Ön Sis Lambası Gösterge ışığı : Ön Sis farlarınız açık ise bu ikaz lambası yanacaktır. Eğer Ön sis farlarınız kapalı olduğu halde yanıyor ise bir arıza sözkonusudur. Ve bir Oto elektrikçiye baktırarak onarım işlemi yaptırmanız gerekecektir.

 

 

 


Önden Çarpışma-Kaçınma YardımıPeugeot Partner Ön Çarpışma Önleme Yardımcısı  Yaya (FCA-Ped) ikaz lambası :  Bu oldukça önemli bir özelliktir. Aniden önünüze çıkan bir yaya veya araç olduğunda sistem devreye girer ve gerekiyor ise otomatik olarak fren yapar. Bu sayede muhtemel bir çarpışma önlenmiş olur. Eğer sistemi tetikleyecek bir etken yok ise ve yanıyor ise onarım gereklidir.

 

 


Dört Çeker (AWD) Uyarı IşığıPeugeot Partner Tüm Çeker (AWD) ikaz Lambası : Bu lamba, AWD sisteminde bir problem olduğunu bildirir. ancak Peugeot Partner modellerinde böyle bir simge olmayabilir.

 

 

 

 


Dört Çeker (AWD) Kilit Gösterge IşığıPeugeot Partner Tüm Çeker (AWD) Kilit Göstergesi Lambası : AWD sistemi kilitlidir. Bir problem vardır.Partner modellerinde bu arıza simgesi olmayabilir .

 

 

 

 


Elektronik Servo Direksiyon (EPS) Uyarı IşığıPeugeot Partner Elektronik Güç Direksiyonu (EPS) arıza lambası: EPS sisteminiz düzgün çalışmıyor.Elektronik direksiyon sisteminde yaşanan bir arızayı gösteren arıza lambasıdır. Önemlidir ve onarım gerekebilir.

 

 

 


Akü Şarj Uyarı IşığıPeugeot Partner Akü/Şarj Uyarı Lambası : Aracınız pil veya alternatörle ilgili bir sorun algılarsa, bu lamba yanar.Akünüzü şarj etmeniz veya değiştirmeniz problemi çözebilir.

 

 

 


Hava Yastığı Uyarı IşığıPeugeot Partner Hava Yastığı Uyarı Lambası : Bu arıza lambası yanıyor ise Hava yastığı sisteminde veya emniyet kemeri sisteminde yaşanan bir arızayı simgeler. Eğer arızayı gidermez iseniz ve problem hava yastıklarından ise hava yastıkları yani airbaglar çalışmaz. Bu güvenliğinizi tehlikeye sokabilir.

 

 

 


Düşük Yakıt Seviyesi Uyarı IşığıPeugeot Partner Düşük Yakıt Seviyesi Uyarı Lambası : Bu lamba yanıyor ise yakıtınız bitmek üzeredir ve en yakın istasyonda yakıt ikmali yapmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

 

 

 

 


İmmobilizer Gösterge IşığıPeugeot Partner İmmobilizer arıza lambası : Eğer bir anahtar tanınmazsa, bu lambayı göreceksiniz. Anahtarınızın pili bitmiş olabilir.

 

 

 


Motor Soğutucu Sıcaklığı Uyarı IşığıPeugeot Partner Motor Soğutma Sıcaklık Uyarı Lambası : Bu lamba, soğutma sıvınızın ve dolayısıyla motorunuzun aşırı ısınması durumunda sizi uyarır.

 

 

 

 


Buzlu Yol Uyarı Gösterge IşığıPeugeot Partner Buzlu Yol Uyarı Göstergesi Lambası : Hava koşulları buzlu yollara neden olabilecekse, bir uyarı sesi duyarsınız ve bu lamba yanar.

 

 

 


Düşük Lastik Basıncı IşığıPeugeot Partner Düşük Lastik Basınç Uyarı Lambası / Lastik Basınç İzleme Sistemi (TPMS) Arıza Göstergesi Lambası : Bir veya daha fazla lastik düşük basınçlıysa veya TPMS sisteminde bir sorun varsa, bu lamba yanar. Lastiklerinize dengeli hava doldurmanız bu sorunu çözecektir.

 

 

 


Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS) Uyarı IşığıPeugeot Partner Anti-Bloke Fren Sistemi (ABS) Uyarı Lambası : Bu uyarı lambası ABS sisteminizin düzgün çalışmadığını belirtir. Frenleriniz hala çalışacaktır, ancak Union Park yollarında acil durma yapmanız gerektiğinde ABS çalışmayabilir.

 

 


Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) KAPALI Gösterge IşığıPeugeot Partner Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) KAPALI Göstergesi Lambası : Bu lamba, ESC’nin devre dışı bırakıldığını gösterir.

 

 

 

 


Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) Uyarı Gösterge IşığıPeugeot Partner Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) Uyarı Göstergesi Lambası : Araç, çekiş kontrolünü sağlamaya çalıştığında bu lamba yanar. Veya Çekiş kontrol sisteminde bir sorun vardır.

 

 

 


AUTO HOLD GöstergesiPeugeot Partner OTO TUTMA Göstergesi : Bu özellik, dur-kalk trafik gibi durumlarda otomatik olarak park frenini uygulayıp bırakan bir özellik olduğunda, bu gösterge lambasını görürsünüz.

 

 

 


Hız Sabitleyici AÇIK GöstergesiPeugeot Partner Hız Sabitleyici AÇIK Göstergesi : Bu lamba, hız sabitleyicinin etkinleştirildiğini belirtir. Hız sabitleyici sabit hızda ilerlemenizi sağlar.

 

 

 


Ana Uyarı IşığıPeugeot Partner Ana Uyarı Lambası : Bu arıza lambası genel bir arıza lambası olarak tanımlanır. Bu lamba genellikle tek başına yanmaz. Başka bir arıza lambası ile birlikte yanar. Arızanın tespiti gösterge panelinde mümkün değildir. Arıza tespiti için bir OBD cihazına bağlatılması gerekmektedir. Obd cihazları hemen hemen bütün teknik servislerde mevcuttur.

 

 

 


Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) Sistemi Uyarı IşığıPeugeot Partner Elektronik Fren Kuvvet Dağıtımı (EBD) Sistemi Uyarı Lambası (Araç Göstergesi Üzerinde İki Ayrı Gösterge Birlikte Yanar) : Bu, EBD sisteminin kullanılamaz veya düzgün çalışmadığını belirtir. Birleşik olarak, sistemde bir hata olduğunu uyarır.

 

 

 


Şeritte Kalma YardımıPeugeot Partner Şerit Takip Asistanı (LKA)* AÇIK/KAPALI Göstergesi Lambası : Şerit takip sistemi bir çok araçta güvenlik için sıkça kullanılan bir özelliktir. Özellikle uzun yolda ve otobanlarda kullanılır. Araç sürücüsünün yorgun veya dalgın olduğu zamanlarda araç şeritten çıkar ise sürücüyü uyarması içindir. Bu sistem kapalı ise ve arıza lambası yanıyor ise onarım gereklidir.

 

 


LED Far Uyarı GöstergesiPeugeot Partner LED Far Uyarı simgesi : Kontak anahtarını veya Motor Çalıştırma/Durdurma düğmesini açtığınızda veya LED farlar arızalı ise bu arıza simgesi yanabilir. Led farlarınızı değiştirmeniz gerekecektir.

 

 

 


 

Yukarıda çeşitli bazı faydalı olduğunu düşündüğümüz bilgileri siz sürücülerimize aktarmaya çalıştık. Oldukça verimli bir rehber olduğunu düşünüyorum. Bir diğer konumuz olan 301 Arıza Lambaları konusundan detaylı bir şekilde bahsettik. İlgil içeriğe ulabailmeniz için aşağıya bir bağlantı kartı bırakacağım . Bu sayede gerçekçi bilgiler edinebilirsiniz.

Peugeot 301 Arıza Lambaları Ve Anlamları

Yorum yapın