Renault DF071 Arıza Kodu Nedir? Nasıl Çözülür?

Renault DF071 Arıza Kodu Nedir?

Bu içeriğimiz de Renault araçların da oluşan DF071 arıza kodunu inceleyeceğiz. DF071 arıza kodunun çözümünü ve DF071 ve arıza kodunun nedenlerinden bahsedeceğiz. İlk olarak DF071 ne anlama geliyor ve bizim için ne ifade ediyor ona bakalım . Aşağıda DF071 arıza kodu ile ilgili detaylı bir teknik açıklama yer almaktadır. Biraz daha ilerlediğiniz de muhtemel çözümlerinden bahsedildiğini görebilirsiniz.  Renault araçlarda yaşanan çeşitli arızalar dan birtanesi olup çözümü basit bir arıza olduğunu söyleyebilirim.

Genellikle airbag ve çocuk koltuğu ile ilgili yapılan işlemler veya arızalar sonucu bağlantı noktalarında yaşanan problemlerden kaynaklanan bu arıza ile ilgili detaylı verileri aşağıda paylaşıyorum. Bu veriler ile arızayı tespit edebilir ve hızlıca çözüm üretebilirsiniz. En kötü ihtimal ile kendiniz yapamadığınız da tamirciniz ile bu bilgileri paylaştığınız taktirde çözüme hızlıca kavuşmak için sağlam bir adım atmış olursunuz. Bu da onarım masraflarınızı ve onarım için harcadığınız zamanı düşürecektir.

Renault DF071 Arıza Kodu Nedir
Renault DF071 Arıza Kodu Nedir

 

Teknik olarak renault arabalar da bu sorula karşılaşmanızın sebebi :

 • Eğer  sürücü öndeki hava yastığı devresi ile alakalı bir sorun olursa DF072,
 • Eğer sürücü öndeki hava yastığı devresi ile alakalı bir sorun olursa DF071,

Bu tür sorunların ortaya çıkmasına neden olan birkaç yaygın faktör vardır:

 • 1. Hava yastığı ile ilgili kablolar, ön yolcu koltuğun altından geçtiği için ön yolcu koltuğunun ileri geri hareketler sırasında kabloların soketten çıkmasına yol açabilir. Bu tür arızaların en sık görülen nedenlerinden biridir.
 • 2. Soketin zamanla yıpranması, kirlenmesi veya kablonun tam olarak oturmaması, DF072 arıza kodunun diğer yaygın nedenlerindendir.
 • 3. Hava yastığı kablolarında zamanla kopma, aşınma, kısa devre veya sıkışma gibi sorunlar meydana gelebilir.
 • 4. Darbe veya aracın çukura girmesi sonucu hava yastığı kablolarının yer değiştirmesi veya temas kaybı yaşanabilir.
 • 5. Araç iç ve dış yıkama işlemleri sırasında soketlere su girmesi nedeniyle oksitlenme oluşabilir.
 • 6. Hava yastığı sargısının arızalanması.
 • 7. Hava yastığı kontrol ünitesinin arızası.

DF072 Renault arıza kodunun çözümü şu adımları içerebilir:

 • 1. Ön yolcu koltuğu geriye doğru itildiğinde airbag kabloları ve soketleri görünür hale gelir. Bu soketlerde oksitlenme, kirlenme, kablo-soket bağlantısının gevşemesi, kabloların sıkışması veya temas kaybı gibi sorunlar kontrol edilmelidir.
 • 2. Elle düzeltilmesi mümkün olan herhangi bir sorun tespit edilirse, bu sorun giderilmelidir. Ardından DF072 arıza kodu silinir ve kontrol edilir, beynin aynı kodu tekrar üretip üretmediği gözlemlenir.
 • 3. Sorun hala çözülmediyse, bazı Renault araçlarında görülen airbag sargısı arızası olasılığı göz önünde bulundurulur. Normalde, airbag sargısı kolayca bozulmaz, ancak bazı Renault modellerinde, özellikle Megan 2 gibi, bu tip bir arıza kronik bir sorun olabilir.

Renault DTC tarafında DF071  Arıza kodu nedir?

Renault’un motor kontrol sistemi sorunlarına karşı duyarlıdır ve böyle bir problemle karşılaşıldığında DF071 arıza kodunu kaydeder. Bu sıkça topraklama problemlerine bağlı olarak meydana gelebilir ve iyi bir toprak bağlantısı son derece önemlidir. Problemin kaynağı, genellikle gösterge panelinin kablo demetinde düşük voltaja veya kötü toprak bağlantısına sahip olmasından kaynaklanır. Bu yüzden panelin güç devresini tamamlamak için ek bir topraklama kablosuna veya kablo demeti üzerinden topraklama devresine ihtiyaç duyulabilir. Toprak bağlantısını onaylamak için kablo bağlantı şemasını inceleyebilir ve ohmmetre kullanarak kontrol edebilirsiniz. Kendinden beslemeli test lambası gibi direnç yaratabilecek araçları kullanmaktan kaçının, çünkü bu direnç devre voltajını azaltabilir.

Renault Df071
Renault Df071
 • DF071 Renault arıza kodu DTC aşağıdaki şekilde açıklanabilir:
  D : Şasi Kodu – Sorun, denetleyici alanı ağ kablolama veri yolu ve modüllerle ilgilidir.
  F : SAE – Genel
  0 : Bulaşma
  7 : Egzoz Gazı Devirdaim Sistemi Valfı 1
  1 : PCM Yığın Taşması

 


Bu içeriğimiz de renault model bazı araçlar da yaşanan bir arıza koduna ışık tutmaya çalıştık. Bu bilgiler ile ilgili arızayı çözebileceğinizi düşünüyorum. Bir sonraki içeriğimiz olan P1351 Arıza kodu ile ilgili merak ettiğiniz bütün detayları inceleyebilmeniz için aşağıda bir bağlantı bırakıyorum. Bu sayede ilgili arıza kodunu inceleyebilir ve uygun çözümlere erişebilirsiniz.

P1351 Arıza Kodu – Ateşleme Kontrol Modülü Devresi

Yorum yapın