Toyota Arıza işaretleri ve Anlamları

Toyota Arıza işaretleri

Toyota sedan , suv ve hibrit arabalarda arıza işaretleri ve ikaz ışıkları hakkında detaylı bilgiler vereceğimiz bu içeriğimize hoşgeldiniz. Toyota gösterge paneli arıza lambaları ve anlamlarını bu içeriğimizde derlemeye çalışacağız. Toyota marka arabalar ortak ikaz simgeleri kullandığı için bütün toyota araçları için geçerli olan ortak ikaz lambalarını listeleyeceğiz. Toyota 2023 model sedan ve öncesi ikaz lambaları ile en güncel arıza işaretlerini burada öğrenebilirsiniz. Toyota  arıza işaretleri meydana geldiğinde önemsemeli ve bu Toyota ikaz simgelerini dikkate almalısınız. Görmezden geleceğiniz bir elektrikli Toyota arıza işareti aracınız için son derece kritik bir duruma işaret edebilir. Toyota uyarı lambaları her modelde farklılık göstermez. Uyarı lambaları geneldir ve bütün toyota modelleri için ortaktır.

TOYOTA Arıza işaretleri
TOYOTA Arıza işaretleri

 

Sedan , suv veya elektrikli Toyota Aracınız ile bir yolculuğa çıktınız ve gösterge panelinde beliren bir uyarı mesajı veya arıza lambası dikkatinizi çekti , fakat anlamını bilmiyorsunuz . Anlamını bilmediğiniz bir şeyi onarmanız da pek mümkün değildir. Öncelikle sorunun ne olduğunu tespit etmeli ve buna bağlı olarak bir aksiyon almalısınız. Suv Toyota gösterge panelindeki işaretler sürücülere en doğru bilgiyi vererek sürücüleri muhtemel ciddi sorunlardan kurtarmak içindir. Toyota  aracınız sizin için bir ikaz lambası yaktığında aşağıdaki rehberi kontrol ederek mümkün olan en kısa sürede problemi gidermelisiniz. Yerinde müdahale hayat kurtarır ve büyük masrafların önüne geçebilir. Toyota otomatik veya manüel olsun ikaz lambalarının tamamını listeleyeceğiz.

 

toyota gosterge paneli
toyota gosterge paneli

 

Toyota ikaz işaretleri Ve Anlamları

Toyota marka araçların bütün serilerinde (suv,sedan,hibrit,elektrikli) yer alan arıza simgeleri ve ikaz lambalarına aşağıda açıklamalı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu ikaz işaretleri toyota marka araçların tamamı için geçerlidir ve detaylı bir şekilde derlenmiştir.


El Freni GöstergesiToyota Fren Kilidi ışığı
Bu ışık yanarsa, fren kilidi serbest bırakılmamış demektir. Kısmen devreye girmiş olabilir. Fren kilidini tamamen serbest bırakmak için tekrar kullanmayı deneyin. Fren tamamen serbest bırakıldıktan sonra ışık sönecektir.

 

 


Fren sistemiToyota Fren Sistemi Uyarı Işığı
Bu fren sistemi uyarı ışığı ve uyarı sesi, fren sisteminde olası bir sorun olduğunu gösterir. Fren sıvı seviyesi düşük olabilir veya fren sistemi arızalanmış olabilir. Hemen aracı güvenli bir yere çekin ve Toyota servis sağlayıcınızla iletişime geçin.

 

 


Şarj Sistemi Uyarı IşığıToyota Şarj Sistemi ikaz lambası
Bu ışık yanarsa, araç şarj sisteminde bir arıza olabilir. Mümkün olan en kısa sürede güvenli bir yere çekilip aracı durdurun. Toyota bayinize başvurun.

 

 


SRS İkaz IşığıToyota SRS lambası
SRS hava yastığı sisteminde, emniyet kemeri gergi sisteminde veya ön yolcu koltuğu sınıflandırma sisteminde bir arıza olabilir. Toyota bayiniz tarafından aracın hemen kontrol edilmesini sağlayın, böylece sistem anormal çalışmayı önleyebilir ve olası bir kaza riskini azaltabilirsiniz.

 

 


Akıllı Anahtar Sistemli Güvenlik GöstergesiToyota Akıllı Anahtar Sistemi ile Güvenlik simgesi
Bu ışık, MOTOR ÇALIŞTIRMA DURDURMA anahtar düğmesi kapandıktan sonra yanıp sönüyor, böylece sistemin çalıştığını gösterir. MOTOR ÇALIŞTIRMA DURDURMA anahtar düğmesi ACCESSORY veya İGNITION ON konumuna getirildikten sonra gösterge ışığı yanıp sönerek sistem iptal edildiğini gösterir.

 

 


Akıllı Anahtar Sistemsiz Güvenlik GöstergesiToyota Akıllı Anahtar Sistemi olmadan Güvenlik ikaz ışığı
Bu ışık, anahtar motor anahtarından çıkarıldıktan sonra sistemin çalıştığını göstermek için yanıp sönüyor. Anahtar motor anahtarına yerleştirildikten sonra yanıp sönerek sistemin iptal edildiğini gösterir.

 

 


Açık KapıToyota Açık Kapı uyarı simgesi
Bu uyarı ışığı ve uyarı sesi, bir araç kapısının tamamen kapanmadığını gösterir. Tüm kapıların kapalı olduğundan emin olun, böylece ışık ve uyarı sesi kapanacaktır.

 

 


Sürücü ve Ön Yolcu Emniyet KemeriToyota Sürücü ve Ön Yolcu Emniyet Kemeri Hatırlatma lambası
Bu ışık ve uyarı sesi, sürücüyü ve ön yolcuyu emniyet kemeri takmaları konusunda hatırlatır. Ön koltuklarda kim varsa, kemerlerini takmaları gereklidir, böylece uyarı sesi ve ışık kapanacaktır.

 

 


Arka Yolcu Emniyet KemeriToyota Arka Yolcu Emniyet Kemeri Hatırlatma Işığı
Bir uyarı sesi duyulacak ve bu ışık, arka koltuktaki yolcuların emniyet kemerlerini takmadıklarını belirtmek için yanıp sönecektir. Tüm arka koltuktaki yolcuların emniyet kemerlerini takmalarını sağlayın.

 

 


Elektrikli Direksiyon (EPS) Uyarı IşığıToyota Elektrikli Direksiyon (EPS) Uyarı lambası
Bu ışık ve uyarı sesi, EPS sisteminde bir arıza olabileceğini gösterir. Araçınızı derhal bir Toyota bayisine götürün.

 

 

 


Yüksek Soğutucu Sıcaklığı Uyarı IşığıToyota Yüksek Soğutucu Sıvı Sıcaklık ikaz lambası
Bu uyarı göstergesi, bir buzzer ile eşlik eder ve motorun aşırı ısındığını gösterir. Hemen güvenli bir noktada aracı durdurun. Araç devam ederse tehlikeli olabilir.

 

 


Düşük Motor YağıToyota Düşük Motor Yağı Basınç Uyarı Işığı
Bu uyarı ışığı yanacak ve bir uyarı sesi çalacaktır eğer motor yağı seviyesi çok düşükse. Motor yağı seviyesini kontrol edin ve gerekiyorsa ekleyin. Eğer bir eğimde duruyorsanız, düz bir zemine geçin ve yeniden kontrol edin.

 

 


Bakım gerekiyorToyota Bakım Gerektiren ikaz lambası
Bakım takvimine göre yapılması gereken bakımı belirtir. Yeni Toyota modellerinde, bu ışık her 5.000 milde bir yakıt değişimi ve lastik rotasyonunu hatırlatmak için yanar. Gerekli bakımı yapın ve ışığı sıfırlayın.

 

 


Lastik BasıncıToyota Lastik Basınç Uyarı Işığı
Eğer yanıyorsa, lastik basıncınız düşük olabilir ya da doğal sebeplerden dolayı lastikte bir sorun olabilir. Araç hemen güvenli bir noktada durdurulmalıdır. Eğer bu ışık bir dakika boyunca yanıp sönüyorsa, lastik basınç uyarı sisteminde bir arıza olabilir ve aracın incelenmesi gerekebilir.

 

 


Arıza gosterge isigiToyota Arıza Göstergesi Lambası
Bu ışığın yanması ve bir uyarı sesi çalması, elektronik motor kontrol sisteminde, gaz kontrol sisteminde veya sürekli değişken şanzıman kontrol sisteminde (varsa) bir arıza olduğunu belirtir. Araç derhal Toyota bayiniz tarafından incelenmelidir.

 

 


Düşük Yakıt SeviyesiToyota Düşük Yakıt Seviyesi Uyarı Işığı
Araç yakıt seviyesi tehlikeli düzeyde düşük. Araçtan hemen yakıt alın.

 

 

 


Otomatik Far Seviye AyarıToyota Otomatik Far Düzleme Uyarı Işığı
Bu ışık, otomatik far düzleme sisteminin düzgün çalışmadığını gösterir. Araç derhal Toyota bayiniz tarafından incelenmelidir.

 

 

 


Çarpışma Öncesi Sistem (PCS) İkaz LambasıToyota Ön Çarpışma Uyarı Işığı
Bu uyarı ışığı, ön çarpışma sisteminde bir arıza olduğunu belirtir.

 

 

 


Şeritten Ayrılma Uyarısı (LDA) GöstergesiToyota Şerit Ayrılma Uyarısı (LDA) Göstergesi
Beyaz yanıyorsa, LDA sistemi çalışıyor demektir. Yeşil yanıyorsa, direksiyon yardımı devrede demektir. Turuncu yanıp sönüyorsa, şerit ayrılma uyarı işlevi çalışıyor demektir.

 

 


Kör Nokta Monitörü (BSM) GöstergesiToyota Kör Nokta Monitörü (BSM) Göstergesi
Bu gösterge, kör nokta monitörünün etkinleştirildiğini belirtir ve sürücüyü aracın arka görüş aynalarında kör noktada olduğu ya da hızla yaklaştığı konusunda uyarır.

 

 


TRAC KAPALI GöstergesiToyota TRAC KAPALI Göstergesi
Bu ışık yanarsa, TRAC ve/veya VSC devre dışıdır. TRAC ve/veya VSC’nin devre dışı kalması, karda veya çamurda sıkışıldığında motor gücünün tekerleklere aktarımını azaltarak yararlı olabilir. TRAC’ı kapalı tutup Römork Sallanma Kontrolünü AÇIK bırakmak için VSC KAPALI düğmesine kısa süre basın. TRAC’ı kapalı tutup Römork Sallanma Kontrolünü de KAPALI bırakmak için VSC KAPALI düğmesine tamamen durduğunuzda 3 saniye süreyle basın.

 


Aktif Çekiş Kontrol Sistemi GöstergesiToyota Aktif Çekiş Kontrol Sistemi Göstergesi
Bu ışık yanarsa, A-TRAC sistemi devreye girmiştir ve kaygan yüzeylerde hızlanırken veya başlangıç yaparken 4 tekerleğin dönmesini engellemektedir. A-TRAC düğmesine basarak sistemi açabilir veya kapatabilirsiniz, eğer mevcutsa.

 

 


Araç Stabilite Kontrolü KAPALI GöstergesiToyota Araç Stabilite Kontrolü KAPALI Göstergesi
Bu ışık, VSC’nin devre dışı olduğunu gösterir. Araç çamur veya karla sıkışırsa, VSC’yi kapatmak, aracı serbest bırakmak için yardımcı olabilir. VSC’yi kapatmak için düğmeyi tamamen durduğunuzda itin ve basılı tutun, böylece TRAC KAPALI ve VSC KAPALI ışıkları yanacaktır. Düğmeye tekrar basmak, sistemi tekrar açacaktır.

 

 


Dönüş Sinyali GöstergesiToyota Sinyal Göstergesi
Bu, sol veya sağ sinyalinin etkinleştirildiğini belirtir. Hızlı yanıyorsa, bir ampulün yanmış olması ve değiştirilmesi gerekebilir.

 

 

 


Far Uzun Far gosterge isigiToyota uzun far Göstergesi
Bu gösterge yanarsa, yüksek ışınlar açıktır. Yüksek ışınları açmak için, farlar açıkken kolunu kendinizden uzağa iterek açabilirsiniz. Kapatmak için kolunu kendinize doğru çekersiniz.

 

 


Otomatik Uzun Far GöstergesiToyota Otomatik uzun far Göstergesi
Ön camın arkasındaki bir kamera sensörü, önündeki ışıkların parlaklığını değerlendirir ve ihtiyaç duyuldukça yüksek ışınları otomatik olarak ayarlar. Far anahtarının AUTO konumunda olduğunda kolu kendinizden uzağa itmek, sistemin çalıştığı zaman göstergenin yanmasına neden olacaktır.

 

 


Eko Sürüş GöstergesiToyota Ekonomi Sürüş Göstergesi
ECO MODE anahtar düğmesine basıldığında bu gösterge yanar. Bu mod, hızlanmayı daha az agresif hale getirir ve yakıt ekonomisini artırmak için klima etkinliğini azaltır.

 

 


Seyir Kontrolü GöstergesiToyota Hız Sabitleyici ışığı
Yanıyorsa, hız sabitleyici etkinleştirilmiştir. Eğer donanımlıysa, bu özellikle gaz pedalı kullanmadan bir hızı sabit tutmanıza olanak tanır.

 

 


Hız SabitleyiciToyota Hız Sabitleyici AYAR lambası
Bu gösterge, dinamik hız sabitleme kontrolünün kol ile aşağıya itilerek istenen bir hıza ayarlandığı anda yanar. Belirtilen hız, kol serbest bırakılıncaya kadar sürekli olarak korunacaktır.

 

 


Dinamik Radar Hız Sabitleyici GöstergesiToyota Dinamik Radar Hız Sabitleme uyarı simgesi
Eğer donanımlıysa, araç-araç mesafe kontrol modu seçildiğinde, araç, öndeki aracın hız değişikliklerini eşleştirmek için hızlanır, yavaşlar ve durur, gaz pedalına basılmamış olsa bile.

 

 


Dört Çeker GöstergesiToyota Dört Tekerlekten Çekiş ikaz lambası
4WD modellerinde, bu gösterge aracın 2WD (yüksek hız pozisyonu, iki tekerlekten çekiş), 4H (yüksek hız pozisyonu, dört tekerlekten çekiş) veya 4L (düşük hız pozisyonu, dört tekerlekten çekiş) modunda olup olmadığını gösterir.

 

 


Çoklu Arazi Seçim GöstergesiToyota Çoklu Arazi Seçimi Göstergesi
Bu gösterge, çoklu arazi seçim sisteminin etkinleştirildiğini belirtir ve arazi dışında sürüş yeteneğini artırır.

 

 

 


Tarama Kontrol GöstergesiToyota Sürünme Kontrol ikaz lambası
Eğer donanımlıysa, bu ışık, sürünme kontrolünün çalıştığını gösterir. Bu modda, gaz pedalına ya da frene basmadan çok sert arazi koşullarında sabit düşük hızda seyahat etmenizi sağlar ve çekiş kaybını minimize eder.

 

 


HAZIR GöstergesiToyota HAZIR Göstergesi
Bir buzzer sesi duyulduğunda ve gösterge lambası yanıp sönerek, hibrit sistemi normal olarak başlatılmaktadır. Motor durmuş olsa bile araç hareket edebilir, ancak HAZIR göstergesi yanıyorsa hareket edemezsiniz.

 

 


Elektrikli Araç EV Sürüş Modu GöstergesiToyota Elektrikli Araç (EV) Sürüş Modu lambası
Bu gösterge, aracın EV sürüş modunda olduğunu, hibrit bataryası ve elektrik motoru tarafından çalıştırıldığını gösterir. Bu mod, sessiz veya kapalı alanlarda sürüş yaparken egzoz emisyonlarını ve gürültüyü azaltmak için özellikle kullanışlıdır.

 

 


Elektrikli Araç EV GöstergesiToyota Elektrikli Araç (EV) ikaz ışığı
Yalnızca elektrik motoru kullanılarak aracı sürerken, EV göstergesi yanar.

 

 

 


 

Bu içeriğimiz de toyota için bazı arıza simgelerine değindik. Bu şekilde detaylı açıklamaların işinize yaradığınız düşünüyoruz. Bu arada Kia Sportage İkaz Lambaları nı incelemek isterseniz sizin için aşağıda bir bağlantı bırakıyorum . Arızasız yolculuklar dileriz. Keyifli sürüşler.

 

Kia Sportage İkaz Lambaları Anlamları

Yorum yapın