Toyota Corolla ikaz ışıkları Anlamları

Toyota Corolla ikaz ışıkları

Bu içeriğimiz de Corolla ikaz ışıklarına değineceğiz. Corolla arabaları oldukça sağlam olmaları ile bilinse de bazen istenmeyen arızalar verebilmektedir. Corolla arıza lambaları konusu oldukça önemli bir konu olmakla birlikte arızanın tepsiti de çok önemlidir. Arıza tespitlerinde 2023 Corolla uyarı lambaları daha verimlidir ve sürücüler için gerekli uyarıları sağlamaktadır. Corolla İkaz ışıklarına geçmeden önce belirtmemiz gereken bir diğer husus ise, bazı ikaz lambalarının aracınızı çalıştırdıktan ksa bir süre sonra sönmesidir. Bu sistem kontrolleri için gerekli bir uygulamadır. Corolla araç çalıştıktan sonra sönmeyen motor arıza lambası veya başka arıza lambaları olduğun da ise bir arızadan şüphelenmek olasıdır.

Toyota Corolla ikaz ışıkları Anlamları
Toyota Corolla ikaz ışıkları Anlamları

 

Corolla ikaz ışıklarında bazı arızalar diğerlerine göre daha önemlidir ve hemen aksiyon alınması gerekebilir. Corolla arıza lambaları konusunun önemi de buradan gelmektedir. Corolla ikaz simgeleri diğer toyota marka arabalar da olduğu gibi ortak olsa da  modeline özel simgeler de mevcuttur. Corolla mekanik aksamı ve sağlamlığı bir yana oluşan arızalar da çözümü genellikle basit olup servis ağı da geniş olduğu için çok fazla problem yaşatmayan bir araç modelidir. Corolla ikaz ışıklarının ne anlama geldiğini bilmek ise çok önemlidir. Corolla arıza lambalarının anlamlarını bildiğiniz de arızanın tespiti konusunda ciddi bir ilerleme kat etmiş olursunuz. Bu sayede Corolla ikaz ışığının sebebini öğrenmiş ve artık onarıp onarmama konusunda bir fikir edinmiş olursunuz. Ve gereksiz maliyetlerden de kaçınmış olursunuz.

Toyota Corolla ikaz ışıkları Video;

Bu alanda hızlıca Corolla ikaz ışıklarına ait bir video yer almaktadır. İlgili video yu izleyerek arıza lambalarını kolayca öğrenebilirsiniz. Bu sayfayı sık kullanılanlara ekleyerek her arıza lambası durumunda tekrar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Toyota Corolla ikaz ışıkları Anlamları

Bu kısımda corolla arıza lambaları ve corolla ikaz ışıklarının anlamlarını liste halinde inceleme fırsatı bulacaksınız. Corolla arızalarına bağlı olarak gösterge panelinde beliren aikaz ışıklarının anlamlarını tek tek inceleyelim. Ayrıntılı ve verimli bir bilgi arşivi olduğunu düşünüyorum. Hadi bakalım !.

 


El Freni GöstergesiCorolla Fren Kilidi arıza ikaz ışığı
Eğer bu lamba yanarsa, fren kilidi serbest bırakılmamış anlamına gelir. Kısmen etkin olabilir. Fren kilidini tamamen açmak için tekrar kullanmayı deneyin. Fren tamamen serbest bırakıldığında ışık sönecektir.

 

 


Fren sistemiCorolla Fren Sistemi Uyarı simgesi
Eğer bu ışık yanarsa, araç şarj sisteminde bir arıza olabilir. Mümkün olan en kısa sürede aracınızı güvenli bir yere çekin ve Corolla bayinize başvurun.

 

 


Şarj Sistemi Uyarı IşığıCorolla Şarj Sistemi ikaz lambası
Bu ışık yanarsa, araç şarj sisteminde bir arıza olabilir. Mümkün olan en kısa sürede güvenli bir yere çekilip aracı durdurun. Corolla bayinize başvurun.

 

 


SRS İkaz IşığıCorolla SRS arıza lambası
SRS hava yastığı sistemi, emniyet kemeri gergi sistemi veya ön yolcu koltuğu sınıflandırma sisteminde bir problem olabilir. Araç hemen bayiniz tarafından kontrol edilmelidir, böylece sistem anormal çalışmayı engelleyebilir ve potansiyel bir kaza riskini azaltabilirsiniz.

 

 


Akıllı Anahtar Sistemli Güvenlik GöstergesiCorolla Akıllı Anahtar Sistemi ile Güvenlik arıza lambası
Bu ışık, MOTOR ÇALIŞTIRMA DURDURMA anahtar düğmesi kapatıldığında yanar, böylece sistemin etkin olduğunu gösterir. MOTOR ÇALIŞTIRMA DURDURMA anahtar düğmesi ACCESSORY veya İGNITION ON konumuna getirildiğinde gösterge ışığı yanıp sönerek sistemin iptal edildiğini belirtir.

 

 


Akıllı Anahtar Sistemsiz Güvenlik GöstergesiCorolla Akıllı Anahtar Sistemi olmadan Güvenlik ikaz simgesi
Bu ışık, anahtar motor anahtarından çıkarıldıktan sonra sistemin etkin olduğunu göstermek için yanıp sönüyor. Anahtar motor anahtarına yerleştirildikten sonra yanıp sönerek sistemin iptal edildiğini belirtir.

 

 


Açık KapıCorolla Açık Kapı uyarı ikaz simgesi
Bu uyarı ışığı ve uyarı sesi, bir araç kapısının tamamen kapanmadığını gösterir. Tüm kapıların kapatıldığından emin olun, böylece ışık ve uyarı sesi kapanacaktır.

 

 


Sürücü ve Ön Yolcu Emniyet KemeriCorolla Sürücü ve Ön Yolcu Emniyet Kemeri Hatırlatma arıza ışığı
Bu ışık ve uyarı sesi, sürücüyü ve ön yolcuyu emniyet kemeri takmaları konusunda anımsatır. Ön koltuklarda bulunan kişilerin kemerlerini takması gereklidir, böylece uyarı sesi ve ışık kapanacaktır.

 

 


Arka Yolcu Emniyet KemeriCorolla Arka Yolcu Emniyet Kemeri Hatırlatma Işığı
Bir uyarı sesi duyulacak ve bu ışık, arka koltuktaki yolcuların emniyet kemerlerini takmadıklarını belirtmek için yanıp sönecektir. Tüm arka koltuktaki yolcuların emniyet kemerlerini takmalarını sağlayın.

 

 


Elektrikli Direksiyon (EPS) Uyarı IşığıCorolla Elektrikli Direksiyon (EPS) arıza lambası
Bu ışık ve uyarı sesi, EPS sisteminde bir arıza olabileceğini ifade eder. Araçınızı hemen bir Toyota bayisine götürün.

 

 

 


Yüksek Soğutucu Sıcaklığı Uyarı IşığıCorolla Yüksek Soğutucu Sıvı Sıcaklık ikaz göstergesi
Bu uyarı göstergesi, bir uyarı sesi ile birlikte motorun aşırı ısındığını gösterir. Hemen güvenli bir noktada aracı durdurun. Eğer araç devam ederse tehlikeli olabilir.

 

 


Düşük Motor YağıCorolla Düşük Motor Yağı Basınç Uyarı simgesi
Bu uyarı ışığı yanacak ve bir uyarı sesi çalacaktır eğer motor yağı seviyesi çok düşükse. Motor yağı seviyesini kontrol edin ve gerekiyorsa ekleyin. Eğer bir eğimde duruyorsanız, düz bir zemine geçin ve yeniden kontrol edin.

 

 


Bakım gerekiyorCorolla Bakım Gerektiren ikaz ışığı
Bakım takvimi gereği yapılması gereken bakımı belirtir. Yeni Corolla modellerinde, bu ışık her 5.000 milde bir yakıt değişimi ve lastik rotasyonunu hatırlatmak için yanar. Gerekli bakımı yapın ve ışığı sıfırlayın.

 

 


Lastik BasıncıCorolla Lastik Basınç Uyarı arıza lambası
Eğer yanıyorsa, lastik basıncınız düşük olabilir ya da doğal nedenlerle lastikte bir sorun olabilir. Araç hemen güvenli bir noktada durdurulmalıdır. Eğer bu ışık bir dakika boyunca yanıp sönüyorsa, lastik basınç uyarı sisteminde bir arıza olabilir ve aracın incelenmesi gerekebilir.

 

 


Arıza gosterge isigiCorolla Arıza Göstergesi uyarı lambası
Bu ışığın yanması ve bir uyarı sesi çalması, elektronik motor kontrol sisteminde, gaz kontrol sisteminde veya sürekli değişken şanzıman kontrol sisteminde (varsa) bir arıza olduğunu belirtir. Araç derhal TCorolla bayiniz tarafından incelenmelidir.

 

 


Düşük Yakıt SeviyesiCorolla Düşük Yakıt Seviyesi Uyarı simgesi

Araç yakıt seviyesi tehlikeli derecede düşük. Araçınıza hemen yakıt alınız aksi durumda stop edecektir.

 

 

 


Otomatik Far Seviye AyarıToyota Otomatik Far Düzleme Uyarı lambası
Bu ışık, otomatik far düzleme sisteminin düzgün çalışmadığını gösterir. Araç derhal Toyota bayiniz tarafından incelenmelidir.

 

 

 


Çarpışma Öncesi Sistem (PCS) İkaz LambasıCorolla Ön Çarpışma Uyarı ikaz lambası
Bu uyarı ışığı, ön çarpışma sisteminde bir arıza olduğunu belirtir.

 

 

 


Şeritten Ayrılma Uyarısı (LDA) GöstergesiCorolla Şerit Ayrılma Uyarısı (LDA) ikaz lambası
Eğer beyaz yanıyorsa, LDA sistemi çalışıyor demektir. Yeşil yanıyorsa, direksiyon yardımı etkin demektir. Turuncu yanıp sönüyorsa, şerit ayrılma uyarı işlevi etkin demektir.

 

 


Kör Nokta Monitörü (BSM) GöstergesiCorolla Kör Nokta Monitörü (BSM) ikaz simgesi
Bu gösterge, kör nokta monitörünün etkin olduğunu ve sürücüyü aracın arka görüş aynalarında kör noktada olduğu ya da hızla yaklaşan araçlar konusunda uyardığını belirtir.

 

 


TRAC KAPALI GöstergesiCorolla TRAC KAPALI simgesi
Bu ışık yanarsa, TRAC ve/veya VSC devre dışıdır. TRAC ve/veya VSC’nin devre dışı olması, kar veya çamurda sıkıştığınızda tekerleklerin dönüşünü azaltarak yardımcı olabilir. TRAC’ı kapalı tutup Römork Sallanma Kontrolünü AÇIK bırakmak için VSC KAPALI düğmesine kısa süre basın. TRAC’ı kapalı tutup Römork Sallanma Kontrolünü de KAPALI bırakmak için VSC KAPALI düğmesine tamamen durduğunuzda 3 saniye süreyle basın.

 


Aktif Çekiş Kontrol Sistemi GöstergesiCorolla Aktif Çekiş Kontrol Sistemi ikaz ışığı
Bu ışık yanarsa, A-TRAC sistemi devreye girmiştir ve kaygan yüzeylerde hızlanırken veya başlangıç yaparken dört tekerleğin dönmesini engeller. A-TRAC düğmesine basarak sistemi açabilir veya kapatabilirsiniz, eğer mevcutsa.

 

 


Araç Stabilite Kontrolü KAPALI GöstergesiCorolla Araç Stabilite Kontrolü KAPALI ikaz lambası
Bu ışık, VSC’nin devre dışı olduğunu gösterir. Araç çamur veya karla sıkışırsa, VSC’yi kapatmak, aracı serbest bırakmak için yardımcı olabilir. VSC’yi kapatmak için düğmeyi tamamen durduğunuzda itin ve basılı tutun, böylece TRAC KAPALI ve VSC KAPALI ışıkları yanacaktır. Düğmeye tekrar basmak, sistemi tekrar açacaktır.

 

 


Dönüş Sinyali GöstergesiCorolla Sinyal Göstergesi
Bu, sol veya sağ sinyalinin etkin olduğunu belirtir. Hızlı yanıyorsa, bir ampulün yanmış olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

 

 

 


Far Uzun Far gosterge isigiCorolla uzun far lambası
Bu gösterge yanarsa, yüksek ışınlar açıktır. Yüksek ışınları açmak için, farlar açıkken kolunu kendinizden uzağa iterek açabilirsiniz. Kapatmak için kolunu kendinize doğru çekersiniz.

 

 


Otomatik Uzun Far GöstergesiCorolla Otomatik uzun far Göstergesi
Ön camın arkasındaki bir kamera sensörü, önündeki ışıkların parlaklığını değerlendirir ve ihtiyaç duyuldukça yüksek ışınları otomatik olarak ayarlar. Far anahtarının AUTO konumunda olduğunda kolu kendinizden uzağa itmek, sistemin çalıştığı zaman göstergenin yanmasına neden olacaktır.

 

 


Eko Sürüş GöstergesiCorolla Ekonomi Sürüş uyarı lambası
ECO MODE anahtar düğmesine basıldığında bu gösterge yanar. Bu mod, hızlanmayı daha az agresif hale getirir ve yakıt ekonomisini artırmak için klima etkinliğini azaltır.

 

 


Seyir Kontrolü GöstergesiCorolla Hız Sabitleyici ışığı
Yanıyorsa, hız sabitleyici etkinleştirilmiştir. Eğer donanımlıysa, bu özellikle gaz pedalı kullanmadan bir hızı sabit tutmanıza olanak tanır.

 

 


Hız SabitleyiciCorolla Hız Sabitleyici AYAR arıza lambası
Bu gösterge, dinamik hız sabitleme kontrolünün kol ile aşağıya itilerek istenen bir hıza ayarlandığı anda yanar. Belirtilen hız, kol serbest bırakılıncaya kadar sürekli olarak korunacaktır.

 

 


Dinamik Radar Hız Sabitleyici GöstergesiCorolla Dinamik Radar Hız Sabitleme uyarı ışığı
Eğer donanımlıysa, araç-araç mesafe kontrol modu seçildiğinde, araç, öndeki aracın hız değişikliklerini eşleştirmek için hızlanır, yavaşlar ve durur, gaz pedalına basılmamış olsa bile.

 

 


Dört Çeker GöstergesiCorolla Dört Tekerlekten Çekiş uyarı lambası

4WD modellerinde, bu gösterge aracın 2WD (yüksek hız pozisyonu, iki tekerlekten çekiş), 4H (yüksek hız pozisyonu, dört tekerlekten çekiş) veya 4L (düşük hız pozisyonu, dört tekerlekten çekiş) modunda olup olmadığını gösterir.

 

 


Çoklu Arazi Seçim GöstergesiCorolla Çoklu Arazi Seçimi simgesi

Bu gösterge, çoklu arazi seçim sisteminin etkin olduğunu belirtir ve arazi dışında sürüş yeteneğini artırır.

 

 

 


Tarama Kontrol GöstergesiCorolla Sürünme Kontrol ikaz ışığı

Eğer donanımlıysa, bu ışık, sürünme kontrolünün çalıştığını gösterir. Bu modda, gaz pedalına ya da frene basmadan çok zorlu arazi koşullarında sabit düşük hızda seyahat etmenizi sağlar ve çekiş kaybını en aza indirir.

 

 


HAZIR GöstergesiCorolla HAZIR işareti

Bir buzzer sesi duyulduğunda ve gösterge lambası yanıp sönerek, hibrit sistemi normal olarak başlatılmaktadır. Motor durmuş olsa bile araç hareket edebilir, ancak HAZIR göstergesi yanıyorsa hareket edemezsiniz.

 

 


Elektrikli Araç EV Sürüş Modu GöstergesiCorolla Elektrikli Araç (EV) Sürüş Modu simgesi

Bu gösterge, aracın EV sürüş modunda olduğunu, hibrit bataryası ve elektrik motoru tarafından çalıştırıldığını gösterir. Bu mod, sessiz veya kapalı alanlarda sürüş yaparken egzoz emisyonlarını ve gürültüyü azaltmak için özellikle kullanışlıdır.

 

 


Elektrikli Araç EV GöstergesiCorolla Elektrikli Araç (EV) ikaz gostergesi

Yalnızca elektrik motoru kullanılarak aracı sürerken, EV göstergesi yanar.

 

 


 

Bu içeriğimiz de corolla marka arabanız için bazı gösterge işaretlerini konu edindik. Şimdi ise aşağıda başka bir araç için biilgilendirme içeriğimiz olan Araba Göstergeleri hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz bir içeriği paylaşmak istiyorum. Bunun için aşağıda bir link bırakıyorum . Arızasız yolculuklar dilerim.

https://ikazlamba.com.tr/araba-gostergeleri-ve-arac-ariza-isaretleri/

Yorum yapın