Volt lt 35 ikaz Lambaları Ve Anlamları

Volt lt 35 ikaz Lambaları

VW Gurubunun sevilen üyesi Volt lt 35 ikaz lambaları ve anlamları hakkında çeşitli bilgiler sunduğumuz içeriğimize hoşgeldiniz.Volt lt 35 transit gösterge paneli arıza lambaları ve uyarı ışıkları hakkında sade ve kaliteli bilgiler sunmaya çalışacağım . Volt lt 35 dolmuşunuzun göstergesinde beliren ve çözüm bekleyeen çeşitli simgeler için nasıll çözümler bulabileceğiniz konusunda doğru yönlendirmeler de bulunmak ve problemlerinize bir çare üretmek amacı ile bu içerik oluşturulmuştur.

 

Volt lt 35 Arıza Lambaları
Volt lt 35 Arıza Lambaları

 

Volt lt 35 Gösterge işaretlerinden bazıları çok önemli olur iken bazıları da bir okadar önemsiz olabilmektedir. Nitekim her gösterge işareti anında mudahale gerektirmeyebilir. Volt lt 35 transit modellerinde de bu böyledir. Örneğin balata arıza simgesi yandığında hemen balatalarınızın bittiğini veya fren sisteminde bir arıza meydana geldiğini düşünüp tamirciye gitmeyin. İlk önce fren yağınızı kontrol edin ve ardından problem çözülmez ise balatalarınız dan şüphelenebilirsiniz. Buna benzer bir çok örnek mevcuttur . Haydi arıza simgelerine geçelim ve anlamlarını birlikte öğrenelim.

Araç Arıza İşaretleri ve Anlamları ;

Aşağıdaki tabloda, arıza lambaları ve uyarı ışıklarının görsellerini detaylı bir şekilde listeledim. Araç arıza işaretlerine ait her bir görselin altında bulunan açıklamalar sayesinde, bu ışıkların anlamlarını daha iyi anlayabilirsiniz. Bilgi edinmek için görsellere bakmanız yeterli olacaktır.

 

Motor ışığını kontrol edin
Motor ışığını kontrol edin

Motor Arıza Lambası Yaniyor

Motor Arıza işareti araçlarda motorla ilgili geniş bir yelpazedeki sorunların göstergesi olan bir uyarı işaretidir. Her araçta çıkabilen bir arıza lambasıdır.Büyük ya da küçük çeşitli arızaları işaret edebilir ve aracın motorunda meydana gelen çeşitli sorunları gösterir. Bu arıza ışığı, bazen ciddi sorunların varlığını işaret edebilirken bazen de daha küçük, gözden kaçabilecek motor problemlerini haber verir. Aşırı ısınma, düşük yağ basıncı, hatta buharlaşma gibi çeşitli faktörlerin etkisiyle ortaya çıkabilir.

Ancak, bu işaretin neyi işaret ettiğini kesin olarak belirlemek ve sorunu anlamak, genellikle bir OBD (On-Board Diagnostics) cihazıyla araçtaki detaylı bilgilere erişmeden zordur. OBD cihazları, aracın iç sistemlerindeki belirli hataları tespit etmek ve bu hataların detaylarını sağlamak için kullanılır. Bu cihazlar olmadan, arıza ışığının neden yandığını kesin olarak söylemek mümkün olmayabilir. Bu yüzden, arıza lambasının yanması durumunda, bir uzmana danışmak ve onarıma geçmek gerek.

Ne yapmalı ? ; Aracınızı kullanırken sürüşünde herhangi bir problem olmadığını fark ettiyseniz ve kokular ya da gözle görülür motor sorunlarıyla karşılaşmadıysanız, yakınlarda bulunan bir servise doğru ilerlemeniz önerilir. Ancak, durum farklıysa ve araçta belirgin bir sorun hissediyorsanız ya da yanık, kaçak gibi kokular alıyorsanız ya da motor kaputunu açtığınızda gözle görülür bir sorun varsa, aracı hemen durdurarak güvenli bir yerde park etmek ve bir çekici yardımıyla servise götürmek en doğru adım olacaktır. Bu durumda, aracın devre dışı bırakılması ve uzman bir servis tarafından gereken onarımın yapılması önem taşır. Her durumda, güvenliği ön planda tutmak ve uzman desteği almak en doğrusudur.
Daha detaylı bilgi için Motor arıza lambası kendiliğinden sönmesi  İçeriğimizi okuyabilirsiniz. Yada Motor Ve ESP Lambası birlikte yanıyor isimli makalemizi de inceleyebilirsiniz.


Yağ basıncı uyarı ışığı
Yağ basıncı uyarı ışığı

Yağ Basıncı Arıza Lambası yaniyor

Klasik yağdanlık şeklindeki bir sembol ile aracınızın yağ sistemi hakkında bilgi verir. Yağ basıncı arıza işareti pek çok araç ta görülebilen bir arıza lambasıdır.Bazı modellerde bu sembol yerine sadece “YAĞ” kelimesi bulunur. Bu uyarı, aşağıdaki olası sorunlara işaret edebilir

 • Yağ seviyesi azalıyor olabilir
 • Yağ basıncının düşük olduğunu belirtiyor olabilir.
 • Yağ pompası, motor içindeki parçaları gerekli yağlama miktarını sağlayamıyor.

Ne Yapmalı? ;Öncelikle, motor yağ seviyesini kontrol etmelisiniz. Bunun için motor yağ çubuğunu çıkarın, temiz bir bezle silin ve tekrar yerine takıp çıkarın. Yağ seviyesinin yeterli olduğundan emin olun. Eğer yağ seviyesi düşükse, gerekli yağ takviyesini yaparak seviyeyi uygun hale getirin.

Önemli bir not: Yağ seviyesini tamamladıktan sonra motor hala gürültülü çalışıyorsa, bu durum yağ pompasından kaynaklı bir arıza olabileceğini gösterebilir. Ayrıca, motorunuzda yağ sızıntısı varsa aracı kullanmaktan kaçının ve en yakın yetkili servisine başvurun.


Fren sistemi uyarı ışığı
Fren sistemi uyarı ışığı

Fren sistemi arıza lambası :

Bu fren arızasını gösteren arıza lambası yandığın da şüphelenmeniz gereken başlıca konular aşağıdaki gibidir.

 • Park freni devrededir.
 • Fren sisteminde arıza mevcuttur.
 • Fren yağı seviyesi düşmüş veya azalmıştır.

Ne Yapmalı? ; Öncelikle, aracınızın fren sistemi ile ilgili basit bir kontrol yapabilirsiniz. Fren yağının seviyesini kontrol edin ve yeterli olduğundan emin olun. Ardından, park freninin aktif olup olmadığını kontrol edin. Eğer sorun bu durumlardan kaynaklı değilse, fren sisteminde bir arıza olabilir. Bu durumda onarım için bir servisine başvurmanız gerekebilir.


Akü şarjı uyarı ışığı
Akü şarjı uyarı ışığı

Akü Arıza Lambası yaniyor

Eğer aracınızdaki pil şeklindeki arıza lambası yanıyorsa, farlarınız soluk bir şekilde çalışabilir veya gösterge paneli ışığı azalabilir. Bu durumda aşağıdaki olası sorunlardan biri yaşanıyor olabilir:

 • Gevşek veya hasarlı akü kablosu
 • Bozuk bir alternatör
 • Elektrik sisteminde bir arıza durumu

Ne Yapmalı? ; Akünün şarj seviyesinin yeterli olduğundan emin olmalısın. Eğer farklı bir akü taktığınızda sorun yaşanmıyorsa, sorun muhtemelen kendi akünüzdedir. Bu noktadan sonra, bozuk bir alternatör veya elektrik sistemi arızası için servis yardımını değerlendirmelisiniz. Elektrik arızası durumunda motorunuz hiç çalışmayabilir.


 

Sıvı Sıcaklık uyarı ışığı
Sıvı Sıcaklık uyarı ışığı

Motor Sıcaklığı Arıza lambası

Eğer aracınızdaki bu arıza lambası yanıyorsa, genellikle bilinen en yaygın neden motorun aşırı ısındığı anlamına gelir. Muhtemel bir sebep, soğutma sıvısının yeterince dolaşamaması veya antifrizin azalmasıdır. Bu durum, motor soğutma sıvısının azalmasıyla ortaya çıkabilir ve sürücüler bunu fark etmeyebilir.

Ne Yapmalı? ; Aracınızın kenara çekilmesi ve durdurulması önemli. Ardından, eğer klima açıksa kapatılmalı ve ısıtıcının açılması, soğutma sıvısının dolaşımını hızlandıracaktır. Bu esnada, motorun kaputunu açarak sıvı seviyesini kontrol etmelisiniz. Eğer sıvı yeterliyse ve ısıtıcının açılması sorunu çözmüyorsa, antifriz kapağını çok yavaşça açmalısınız. Bu noktada çok dikkatli olmalısınız, çünkü sıvı aşırı sıcak olabilir ve ciddi yanıklara neden olabilir. Kapağı açtıktan sonra gerekli sıvı takviyesini yapın ve ardından bir süre bekleyip motoru durdurun. Motorun soğumasını bekledikten sonra tekrar çalıştırın ve problemin devam edip etmediğini kontrol edin. Eğer sorun hala devam ediyorsa, yetkili bir servise başvurmanız önemlidir.


Düşük yakıt uyarı ışığı
Düşük yakıt uyarı ışığı

Düşük Yakıt Gösterge Lambası

Evet, bu simge oldukça tanıdık bir uyarı. Bu gösterge lambası aracınızın yakıtının azaldığını belirtir. Yakıt seviyeniz düşmüşse, şansınızı fazla zorlamamak önemlidir. Hava durumu ve trafik durumu gibi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. En yakın akaryakıt istasyonundan yakıt almanız gerekebilir.


 

Lastik basıncı sensörü uyarısı
Lastik basıncı sensörü uyarısı

Lastik Basıncı Uyarı ışığı

Evet, lastik basıncı uyarı simgesi, aracınızın lastik basıncının düşük olduğunu veya TPMS (Lastik Basıncı İzleme Sistemi) adlı sistemin arızalandığını gösterir. Bu uyarı, lastiklerinizin basınç seviyelerini kontrol etmeniz ve gerekirse düzeltmeniz gerektiğini veya TPMS’nin bir servis tarafından kontrol edilmesi gerektiğini işaret eder.

Ne Yapmalı? ; Lastik basınçlarını kontrol ettirmek önemli. Basınçlar dengeli olmalıdır. Eğer lastik basıncı yeterli ve uyarı ışığı hala yanmaya devam ediyorsa, bu durum TPMS sensörünün arızalı olduğunu gösterebilir. Bu durumda sensörün değiştirilmesi sorunu çözebilir.


Çekiş kontrolü uyarı ışığı
Çekiş kontrolü uyarı ışığı

Çekiş Kontrol Işığı işareti

Bu gösterge aracınızın çekiş kontrol sisteminin aktif olduğunu belirtir. Çekiş kontrol sistemi, tekerleklerin dengeli bir şekilde dönüp dönmediğini ve patinaj yapmadığını kontrol etmek için ABS sistemi kullanır. Bu sistem, özellikle yağmurlu ve buzlu hava koşullarında oldukça faydalıdır. Bu durumda herhangi bir müdahalede bulunmanıza gerek yoktur; sadece kaygan yol koşullarında dikkatli olmanız önemlidir.


Kızdırma bujisi uyarı ışığı (yalnızca dizel)
Kızdırma bujisi uyarı ışığı (yalnızca dizel)

Buji Arıza ikaz lambası

Bu arıza lambası, kızdırma bujilerinde bir sorun olduğunu gösterir. Kızdırma bujileri, dizel araçlarda ateşlemeyi sağlayan parçalardır. Araç, düzgün bir şekilde ateşleme yapabilmelidir. Eğer bu sistemde bir arıza varsa, araç düzgün çalışmayabilir veya titreme yaşayabilir.


Emniyet kemeri uyarı ışığı
Emniyet kemeri uyarı ışığı

Emniyet Kemeri Arıza gösterge işareti

Arıza lambası emniyet kemerlerinin takılmasını isteyen bir uyarıdır. Eğer emniyet kemeri takılıysa ve hala uyarı devam ediyorsa, emniyet kemeri gerdirme sisteminde veya emniyet kemeri tarağında bir arıza olabilir. Genellikle bu uyarı, emniyet kemeri takılmadığı için yanar. Emniyet kemeri kullanmak, sürüş güvenliği açısından son derece önemlidir.


Kapı bagaj kaput uyarı lambaları
Kapı bagaj kaput uyarı lambaları

Açık Kapı Uyarı ışığı

Bu arıza lambası, aracınızdaki bir veya birkaç kapının açık olduğunu belirtir. Eğer kapıların kapalı olduğundan eminseniz ve hala uyarı devam ediyorsa, bu durumda kapı sensörlerinden birinin arızalı olabileceği anlamına gelir. Bu durumu uygun bir zamanda kontrol ettirip onarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu tip basit görünen uyarılar bile rahatsız edici olabilir.


Sürüşe hazır uyarı ışığı
Sürüşe hazır uyarı ışığı

Sürüşe hazır Uyarı Lambası

Aracınızın sürüşe hazır olduğunu gösteren bu simge, çeşitli modellerde farklı şekillerde görünebilir. Sistem kontrolleri tamamlanmış ve her şeyin yolunda olduğunu gösteriyor.


Sınırlı güç uyarı ışığı
Sınırlı güç uyarı ışığı

Sınırlı Güç Uyarı ışığı

Motorlu versiyonlar, güç aktarım sisteminde oluşan bir arızayı temsil edebilir. Güç aktarım sistemi arızasıyla ilgili detaylı bilgiyi içeren makalemizi inceleyebilirsiniz. Bkz ;  Güç aktarım sistemi arızası .


Pil şarj seviyesi uyarı ışığı
Pil şarj seviyesi uyarı ışığı

Pil seviyesi düşük ışığı

Bu simge, elektrikli modellerde aracınızın düşük şarj seviyesini belirtir. Aracınızın kalan yol durumunu hesaplayarak en yakın elektrikli şarj istasyonunda şarj etmeniz gerekebilir. Türkiye ve dünya genelinde şarj istasyonları oldukça yaygın hale geldi ve artık motorlu araçlar gibi her 50 kilometrede bir şarj istasyonu bulmak mümkün.


Yaya uyarı sistemi
Yaya uyarı sistemi

Yaya Uyarı Sistemi gösterge işareti

Bu uyarı simgesi, aracınızın önünde yayaların bulunduğunu sis lambalarınızla bildirmek için yanar. Yayalara dikkat ederek aracınızı sürmeye devam edebilirsiniz. Eğer önünüzde ne bir engel ne de bir yayayla karşılaşmıyorsanız ve simge hâlâ yanıyorsa, sistemle ilgili bir arıza olabilir. Bu durumda en yakın yetkili servise başvurarak sorununuzu çözebilirsiniz.


Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS) Uyarı Işığı
Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS) Uyarı Işığı

ABS Uyarı arıza işareti

Kaygan veya ani durma durumlarında fren yaparken ABS, tekerleklerin kilitlenmesini önlemek için devreye girer. ABS uyarı ışığı yanıyorsa, sistemde bir arıza olabilir ve bu durumda onarılması önemlidir.

Ne Yapmalı? ; Bu, oldukça kritik bir güvenlik özelliğidir. ABS sistemi kaynaklı bu arızayı mümkün olan en kısa sürede onarmanız önemlidir.


Çekiş Kontrolü Arıza Işığı
Çekiş Kontrolü Arıza Işığı

Çekiş Kontrolü Arıza Lambası

Eğer aracınızın gösterge panelinde bu arıza lambası yanıyorsa, aracınızın çekiş kontrol sistemindeki bir sensörün bozulduğu veya kırıldığı anlamına gelebilir. Ayrıca, bazı modellerde bu modül, ABS ve kontrol sistemini yönetir ve bu iki birimde yaşanan herhangi bir arıza durumunda bu simge yanabilir.

Ne Yapmalı? ; Bu, günlük sürüşünüzü etkilemeyecek bir arıza olabilir, fakat güvenli ve verimli bir sürüş için tespit edip onarmanız gerekebilir. Arızaları ertelemeniz büyük sorunlara yol açabilir, bu nedenle erken müdahale önemlidir.


Güvenlik Gösterge Işığı
Güvenlik Gösterge Işığı

Güvenlik sistemi arıza işareti

Eğer aracınızda hırsızlık durumlarına karşı bir güvenlik sistemi varsa, bu sistem aktif olduğunda bu lamba sürekli olarak yanıp sönme eğiliminde olabilir. Eğer sistem sağlam ise ve aracınız çalışmıyorsa, güvenlik sebebiyle bu sistem devreye girmiş olabilir. Bu durum genellikle immobilizasyon sistemi arızası olarak bilinir.

Ne Yapmalı? ; Aracınızın güvenlik sisteminin nasıl devre dışı bırakılacağıyla ilgili adımları kitapçığınızda bulunan talimatları takip edin. Eğer güvenlik sisteminde bir arıza varsa, aracınızın çalışmaması beklenir ve bu arızayı giderene kadar aracınız açılmayabilir.


Yıkama Sıvısı Gösterge Işığı
Yıkama Sıvısı Gösterge Işığı

Yıkama Sıvısı Gösterge simgesi

Bu işaret, aracınızın silecek suyunun azaldığını veya tamamen tükendiğini gösterir. Eğer silecek suyu fışkırtmıyorsa, bir iğne yardımıyla tıkanıklığı gidermeyi deneyin. Silecek suyu yeterli ve fışkırtıyorsa, bir arıza olabilir. Bu sistemdeki bir arıza sürüşü etkilemeyebilir, ancak kontrol ettirip düzeltmek, gösterge panelinizdeki rahatsız edici işaretten kurtulmanıza yardımcı olabilir 😮


Şeritten Ayrılma Uyarı Işığı
Şeritten Ayrılma Uyarı Işığı

Şerit Takip Sistemi Gösterge lambası

Şerit takip sistemi, sürücünün yorgun olduğu durumlarda aracın şeritten ayrılması durumunda uyarı vermek için tasarlanmış bir güvenlik sistemidir. Bu sistem, sürücüyü uyarmayı ve muhtemel kazaların önüne geçmeyi amaçlar. Uzun yolculuklarda oldukça faydalı olan bu sistemde, direksiyonu düzeltin ve şeritten ayrılmamaya dikkat edin.

 


Şanzıman Sıcaklığı Uyarı Işığı
Şanzıman Sıcaklığı Uyarı Işığı

Şanzıman Sıcaklığı Arıza Lambası

Eğer aracınızın arıza lambası yanıyorsa, şanzımanınızın aşırı ısındığı anlamına gelebilir. Bu durumun başlıca nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

 • Şanzımanın aşırı ısınması
 • Şanzıman yağ seviyesinin düşük olması
 • Araç ağır yük taşıyor olabilir
 • Şanzıman parçalarında aşınma meydana gelmiş olabilir
 • Uzun süreli yokuş yukarı çıkma gibi etmenler

Ne Yapmalı? ;Eğer yol durumu güvenliyse, aracınızı hemen kenara çekin. Motoru durdurun ve şanzımanın soğuması için zaman tanıyın. Daha sonra en yakın servise götürerek tespit ve onarım işlemlerine başlamak önemlidir. Şanzıman arızaları genellikle yüksek maliyetli olabilir, bu nedenle erken müdahale önemlidir.


Bu içeriğimiz de faydı bilgiler vermeye çalıştık. Her ne kadar arıza lambaları basit gibi görünsede dikkat etmelisiniz. Bir başka içeriğimiz olan Ford Ranger arızaları konumuzu inceleyebilirsiniz.

Ford Ranger Arıza işaretleri Ve Anlamları

Yorum yapın