Yakıt Basınç Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır? – P0191

Yakıt Basınç Müşürü Arızası Nedir?

Yakıt basınç sensörü veya Mazot Basınç Müşürü olarak bilinen bu parça yakıt pompasından gelen yakıtın basıncını ölçerek araç beynine bu konuda anlık veriler ileten bir parçadır. Genel anlamda bakıldığında çok basit bir işleve sahip olan fakat arızalanması durumunda sizleri yolda bırakabilen bir parçadır.

Bu parça motora beynine gönderdiği veriler ile , motor beyni motorun ihtiyacı kadar yakıtın motora aktarılması işlevini sorunsuz bir şekilde yürütür. Parça arızalandığın da bu sistem bozulur ve yolda kalmaya varan durumlar ile karşılaşmanız mümkündür.

Aracınızda bu arıza yaşanırsa eğer gösterge panelinde mazot basınç sensörü arıza şeklinde bir arıza belirecektir. Teknik olarak “P0191 Yakıt basınç sensörü arızası” Şeklinde bir arıza kodu görebilirsiniz.

Mazot Basınç Müşürü Arızası
Mazot Basınç Müşürü Arızası

Yakıt Basınç Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?

  • Araç marka ver modellere göre aracınızın bu duruma verdiği tepki değişebilir. Örneğin bazı araba markalarında arac bu arızayı yaşadığın da 1.500 devirin üzerine çıkmaz . Araç devir almaz ve hızlanmaz .
  • Bazı araç türlerinde ise araç direk kendini kapatır ve hiç çalışmaz. Bu aracın kendini korumaya alması ile ilgili önceden belirlenmiş bir prosedürdür. Yakıt Basınç Müşürü Arızası Her halükar da sizi yolda bırakabilecek bir arızadır.

Bu arıza yı göz ardı etmemelisiniz. Arıza ile ilgili çözüm önerilerini sizler için sıralayacak ve sizleri doğru bir şekilde yönlendirmeye çalışacağım. P0191 Arızası her araç ta meydana gelebilen yakıt sistemi arızalarından birtanesidir.

P0191 Arızası Nedir
P0191 Arızası Nedir

Rail Basınç Sensörü Arızası Ne Yapmalıyım?

  • Yakıt Basınç Müşürü Arızası başınıza geldi ise ilk kontrol etmeniz gereken rail başınç sensörüdür. Burada bir sızdırma olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İçeirisinden sıvı made geçtiği için bir sızdırma olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer sızdırma var ise aracınızı zorlamayın ve düşük torklarla değişim veya onarım işlemi için teknik servisinize gitmelisiniz.
  • Eğer sızdırma yok ise Basınç Müşürü soketlerine kablolarına yani bağlantı yollarına bakın . Buralarda bir kırık , çatlak , kopuk olup olmadığını kontrol edin.
  • Bu işlemler ile bir yere varamadıysanız aracınızı bir OBD cihazına bağlamanız gerekecektir. Obd Cihazı sizlere P0191 Arıza kodunu verir ise sorun kesin olarak bu parçadandır. İlgili parçanın maliyeti 10 USD cıvarı çok düşük olup değişim işlemi çok basittir. Üstelik herhangi bir adaptasyon veya kalibrasyon gerektirmez.
rail Basınç sensörü
rail Basınç sensörü

 

 

Yukarıda yakıt basınç müşürüne ait bir fotoğraf paylaşıyorum . Aslında biraz maharetlyseniz bu sensörü siz de değiştirebilirsiniz. Ancak en sağlıklısı  bir teknik serviste değiştirmek olacaktır. Tercih sizindir tabi.


 

Bir diğer içeriğimiz olan Üçgen İçinde Ünlem İşareti ile ilgili bilgiler edinmek isterseniz sizin için aşağıda bir yönlendirme kartı bırakacağım . Bu sayede ilgili içeriğe ulaşarak bilgi edinebilirsiniz.

Kırmızı Üçgen İçinde Ünlem İşareti Anlamı

Yorum yapın