Citroen C4 X Arıza Lambaları

Citroen C4 X Arıza Lambaları

Bu içeriğimiz’de Citroen C4 X arıza lambalarından ve Citroen C4 X gösterge paneli işaretlerinin anlamlarından bahsedeceğiz.Citroen C4 X bildiğiniz üzere segmentinin en çok tercih edilen araçlarından birtanesidir. Bu nedenle Citroen C4 X uyarı ışıklarının anlamlarını ve gösterge paneli arıza işaretlerinin anlamlarını bilmek oldukça önemlidir. Yaşadığınız arızalar ile ilgili bir citroen servisine başvurmadan önce yapabilecekleriniz hakkında bilgi edinmeniz olabilecek en doğru hareket olacaktır. Citroen C4 X sürücüleri çok fazla sorunla karşılaşma sa da her mekanik ve elektronik aksam da oluşabileceği üzere çeşitli arızalar ile karşılaşmanız mümkün.

citroen c4 x arıza lambaları
citroen c4 x arıza lambaları

Citroen C4 X oldukça ekonomik bir araç . Gerek yakıt tasarrufu ile oldun gerek ise sürüş performansı ile oldun sürücüsünü üzmeyen bir araç . Citroen C4 X de bir arıza ile karşılaştığınız da yapmanız gereken ilk şey arızayı kendiniz tespit etmeye çalışmanız. Nitekim yetkisiz servislerde motoru indirme furyası almış başını gidiyor. Amacımız Citroen C4 X ile ilgili irili ufaklı motor , akü , elektronik gibi arıza sorunlarında yapabileceklerinizden ve arıza lambalarının anlamlarından bahsetmek.

Citroen C4 X Arıza Lambaları ve Anlamları ;

Aşağıda Citroen C4 X gösterge paneli işaretlerini yazılı ve resimli olarak inceleyebileceğiniz şekilde listeledim. İlgili arıza lambasını bulun ve karşısındaki anlamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Uyarı Işığı
Uyarı Işığı

Stop Uyarısı Arıza göstergesi

Bu üçgen içinde bir ünlem işareti bulunan kırmızı işaret, Citroen C4 X modelinin durma uyarı lambasıdır. Bu sembol, başka bir uyarı göstergesiyle birlikte işitsel bir uyarı ve mesaj eşliğinde yanmaya devam eder. Durma uyarı lambası, motor, fren sistemi, güç direksiyonu, otomatik şanzıman veya büyük bir elektrik arızası gibi ciddi bir sorunu gösterir. Bu durumda, mümkün olan en kısa sürede güvenli bir şekilde durun, motoru kapatın ve bir Citroën servis merkezi ile iletişime geçin.

 

 


Yağ Basıncı Uyarı Işığı
Yağ Basıncı Uyarı Işığı

Citroen C4 X Düşük Yağ Basıncı Uyarı Işığı

Bu yanık kalan kırmızı sembol, Citroen C4 X modelinin düşük motor yağı basıncını ve yağlama sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Düşük yağ basıncı uyarı ışığı, motor yağı seviyeleri çok düşük olduğunda yanar. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekiyorsa tamamlayın. Işık sönene kadar sadece o zaman sürmeye devam edin. Eğer uyarı ışığı yanık kalıyorsa, motoru derhal durdurun ve bir Citroën servis merkezi ile iletişime geçin. Devam eden sürüş, ciddi motor hasarına yol açabilir.

 

 


Yüksek Sıcaklık Uyarı Işığı
Yüksek Sıcaklık Uyarı Işığı

Citroen C4 X Yüksek Motor Sıcaklığı Arıza Lambası

Bu yanık kalan kırmızı sembol, Citroen C4 X modelinin maksimum motor soğutma sıcaklığına ulaştığını ve motorun aşırı ısınma riski altında olduğunu gösterir. Araç durdurun, motoru kapatın ve motor soğutma sistemine birkaç dakika izin verin. Soğuduktan sonra antifriz ekleyin. Eğer sorun devam ederse, sistemde bir sızıntı olabilir. Bu durumda bir Citroën servis merkezi ile iletişime geçin.

 

 

 


Pil Uyarı Işığı
Pil Uyarı Işığı

Citroen C4 X Batarya Şarj Uyarı Işığı

Bu yanık kalan kırmızı batarya işareti, Citroen C4 X modelinin batarya şarj sisteminde bir elektrik arızası olduğunu belirtir. Devam eden sürüş, moturun durmasına sebep olabilir. En yakındaki araç servisine hemen gitmelisiniz. Batarya şarj devresinde bir problem olabilir, mesela:

 • kirli veya gevşek batarya terminalleri
 • gevşek veya kopuk alternatör kayışı
 • Arızalı alternatör
 • Kablolarla ilgili bir sorun

Elektrikli Park Freni Uyarı Işığı
Elektrikli Park Freni Uyarı Işığı

Citroen C4 X Elektrikli Park Freni Arıza Lambası

Bu elektrikli park freni işareti, elektrikli park freni uygulandığında sürekli olarak yanmalıdır. Bu durum, park freninin etkin ve düzgün çalıştığı anlamına gelir. Elektrikli park freni uyarı lambası yanıp sönüyorsa, elektrikli park freni uygulama veya serbest bırakma mekanizmasında bir problem olabilir. Araç yuvarlanmasını önlemek için düz bir zeminde park edin ve manuel bir şanzımanla bir vites takın. Otomatik bir şanzımanla ise, vites kolunu P (Park) konumuna yerleştirin.

Eğer otomatik park freni işlevi, park frenini uygulama veya serbest bırakma konusunda devre dışı bırakılırsa, park freni ‘Oto Kapatma’ Otomatik Park Freni Devre Dışı uyarı ışığı yanar. Oto Kapatma uyarı ışığı, ingiliz anahtarı arıza sembolü ile birlikte bir arıza olduğunu gösterir ve sadece manuel olarak park freni kullanılabilir.

Eğer elektronik park freninde bir arıza varsa, ünlem sembolü yanar, Elektronik Park Freni Arıza Uyarı Işığı elektronik park freninin artık çalışmadığını gösterir. Motor çalışırken aracı artık immobilize edemezsiniz anlamına gelir. Eğer manuel uygulama ve serbest bırakma çalışmıyorsa, elektrikli park freni kontrol kolu arızalıdır.


Fren Uyarı Işığı
Fren Uyarı Işığı

Citroen C4 X Fren Arıza Lambası

Bu sürekli yanık kalan kırmızı Citroen C4 X fren uyarı sembolü, fren sıvı seviyesinin önemli ölçüde azaldığını gösterir. Fren sıvısını mümkün olan en kısa sürede tamamlayın. Sorun devam ederse, fren sisteminde bir sızıntı olabilir. Sıvıyı tamamlarken, kapağı temizleyin ve yerine kapatın. DOT4 fren sıvısını sadece kapalı bir kutudan kullanın. Düşük fren sıvısı, fren balatalarının aşınmasıyla ilgili ciddi bir işaret olabilir.

 


ABS Uyarı Işığı
ABS Uyarı Işığı

Citroen C4 X ABS Uyarı Işığı

ABS (Anti-blokaj Fren Sistemi), Citroen C4 X modelinin sert frenleme koşullarında direksiyon kontrolünü korumaya yardımcı olan ek bir fren güvenlik sistemidir. ABS uyarı lambası yanarsa, ABS sistemi arızalanmış demektir, ancak normal frenler etkilenmez. ABS arızasının yaygın nedenlerinden biri kırık bir tekerlek hızı sensörüdür.

 


EBFD Uyarı Işığı
EBFD Uyarı Işığı

Citroen C4 X EBFD Uyarı Işığı

Fren ve ABS uyarı ışıklarının birleşimi, elektronik fren kuvveti dağıtımı (EBFD) sisteminin arızalı olduğunu gösterir. EBFD, tek tek tekerleklere değişen fren kuvveti uygulayarak daha etkili bir frenleme sağlar. Sistem arızalandığında, beklenmedik frenleme durumları olabilir. Araç sürüşünü derhal durdurun ve bir Citroën servis merkezi ile iletişime geçin.


Anahtar Uyarı Işığı
Anahtar Uyarı Işığı

Citroen C4 X Ingiliz Anahtarı ve Servis Arıza Lambası

Arıza ve servis anahtarı sembolleri, BlueHDi Diesel motorlu Citroen C4 X modelinin servis zamanının geçtiğini belirtir. Araç servise götürülmelidir.

 

 

 

 


Servis Uyarısı
Servis Uyarısı

Servis Uyarısı Arıza Lambası

Citroen C4 X’in BlueHDi Dizel motorlu versiyonlarında hizmet aralığı geçmiş durumda. Araç derhal servise götürülmelidir.

 

 

 

 


AdBlue Uyarı Işığı
AdBlue Uyarı Işığı

AdBlue Uyarı Işığı

Citroen C4 X’in dizel versiyonlarında, AdBlue dolumu gerektiğinde AdBlue uyarı lambası yanar. AdBlue sembolü, moturu çalıştırmadan önce kaç kilometre kaldığını gösteren bir mesajla birlikte yanar. Eğer AdBlue lambası yanıp sönüyorsa, en kısa sürede dolum yapılması gerekmektedir. AdBlue uyarı lambası, SCR emisyon kontrol sisteminde bir arıza olduğunu belirten Spanner arıza sembolüyle birlikte yanar ve işitsel bir uyarı verir. Bu uyarı, egzoz emisyonları normal seviyelere döndüğünde ortadan kalkar.

 

 


Motor Uyarı Işığı
Motor Uyarı Işığı

Motor Uyarı Arıza Lambası

Citroen C4 X’in motor uyarı lambası, motorun kendi kendini teşhis sistemi tarafından tetiklenir. ‘Motoru kontrol et’ uyarı lambası olarak bilinen bu sembol, sürekli yanıyor olabilir veya yanıp sönüyor olabilir. Eğer sürekli yanıyorsa, emisyon kontrol sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Yanıp sönüyorsa, motor yönetim sisteminde bir sorun olduğunu belirtir. Motor uyarı lambası genel bir uyarıdır, yani motor ve emisyon sistemi ile ilgili birçok potansiyel hatayı içerebilir.

Eğer motor uyarı ışığı yanıyorsa, genellikle moturu yeniden başlatmak geçici olarak sorunu çözebilir. Sürmeye devam edebilirsiniz ancak sorunu en kısa sürede teşhis ettirin. Eğer motor ışığı yanıp sönüyorsa, motor arızası nedeniyle katalitik konvertör hasarı riski vardır. Hızı azaltın ve yüksek hızlanmalardan kaçının. Eğer ışık hala yanıp sönüyorsa, aracınızı derhal teşhis ettirin.

Motor uyarı ışığı yandığında, hata kodları oluşturulur ve saklanır. Teşhis ekipmanı, bu hata kodlarını tarayarak sorunun nedenini bulmak için kullanılır. Çoğu araç atölyesinde bu teşhis ekipmanı bulunmaktadır.

 


Çarpışma Uyarısı Uyarı Işığı
Çarpışma Uyarısı Uyarı Işığı

Çarpışma Uyarısı Işığı

Citroen C4 X’in Çarpışma Riski Uyarı/Aktif Güvenlik Fren sistemi, önündeki araçla çarpışma riskini azaltmak için aracı kısa bir süre frenler. Eğer uyarı ışığı yanıp sönüyorsa, sistem aktif olarak çalışıyor demektir. Ancak eğer uyarı ışığı sürekli yanıyorsa, bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda, araç içindeki ön kameranın net bir görüş açısına sahip olduğundan ve araç ön ızgarasına monte edilmiş radarın temiz olduğundan emin olun.

 

 

 


Şeritten Ayrılma Uyarı Işığı
Şeritten Ayrılma Uyarı Işığı

Şerit Takip sistemi Arıza Lambası

Citroen C4 X’in Şerit Ayrılma Aktif Uyarı Sistemi, sürücüyü sinyal vermeden kırık bir şerit işaretini geçmeye yaklaştığında uyarır. Eğer uyarı lambası yanıyorsa, sistem otomatik olarak devre dışı bırakılmış veya bekleme moduna alınmış demektir. Uyarı lambası yanıyorsa ve yanında Spanner arıza sembolü de varsa, sistemde bir arıza olduğunu gösterir. Aktif Şerit Destek ve Spanner arıza sembolü yanıyorsa, Aktif Şerit Takip Yardımı’nda bir sorun olduğu anlamına gelir. Operasyon şartları şunlardır:

 • Adaptif hız kontrolü etkin olmalıdır.
 • Yol çizgileri net ve açıkça görünür olmalıdır.
 • ESC sistemi aktif olmalıdır.
 • ASR/DSC sistemleri devre dışı bırakılmamalıdır.
 • “Yedek” tipinde bir yedek tekerlek kullanılmamalıdır.
 • Sinyal verilmesi önemlidir.
 • Ön camda monte edilmiş kamera net bir görüş açısına sahip olmalıdır.

DSC Uyarı Işığı
DSC Uyarı Işığı

DSC Uyarı Arıza Lambası

Citroen C4 X’in Dinamik Stabilite Kontrolü (DSC) ve Kayma Önleme Regülasyonu (ASR), aracın çekişini korumaya ve virajlarda ön veya arka kaymayı azaltmaya yardımcı olur. Eğer uyarı lambası yanıp sönüyorsa, bu DSC/ASR ayarlarının kaybı veya rota kayması durumunda etkinleştirildiği anlamına gelir. Ancak sürekli yanıyorsa, araçta bir arıza olduğunu gösterir ki bu genellikle işlevsiz tekerlek hız sensörleri ile ilişkilendirilir.

Eğer DSC uyarı lambası, Spanner arıza sembolü ve ‘Park freni arızası’ mesajı birlikte yanıyorsa, acil frenleme sistemi tam güce sahip değildir. Otomatik serbest bırakma mevcut değilse, manuel serbest bırakma işlemi yapılmalıdır. Bunun için fren pedalına basın ve kontrol kolu kısa bir süre iterek basınç uygulayın.

Eğer DSC uyarı ışığı, Spanner arıza sembolü ve ‘Oto Kapatma’ Otomatik Park Freni Devre Dışı uyarı ışığı yanıyorsa, Hill Start Assist sisteminde bir arıza var demektir.


Lastik Basıncı Uyarı Işığı
Lastik Basıncı Uyarı Işığı

Lastik Basınç Uyarı Işığı

Citroen C4 X’in lastik basınç uyarı lambası sürekli yanıyorsa ve eşlik eden işitsel uyarı ile birlikte bir veya daha fazla lastik basıncının düşük olduğunu gösteriyorsa, bu durum lastik basınç sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Eğer lastik basınç lambası, Spanner arıza sembolü ile yanıp sönüyorsa, sistemde bir hata olduğunu belirtir. Citroen C4 X, tekerlek hız sensörlerini kullanarak lastik basınçlarını hesaplar. Eğer lastik basınç sistemi arızalıysa, sorun genellikle hız sensörü arızasıyla ilişkilendirilir.

 

 

 


Lastik Basıncı Uyarı Işığı
Lastik Basıncı Uyarı Işığı

Lastik Basınç Sıfırlama işlemi Nasıl Yapılır?

Citroen C4 X’in lastik basınç sisteminin sıfırlanması için öncelikle aracın kullanım koşullarına uygun dört lastiğin basınçlarının doğru olduğundan ve sürücü kapısının içindeki lastik basınç etiketinde yazan değerlere uygun olduğundan emin olun. Sistemi sıfırlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Araç dururken dokunmatik ekranın Sürüş/Araç menüsüne gidin.
2. ‘Sürüş fonksiyonları’ sekmesini seçin.
3. ‘Düşük şişme başlatma’ işlevini seçin.
4. ‘Evet’i onaylamak için seçin.

Sıfırlama işlemi, bir mesajın görüntülenmesi ve bir işitsel sinyal ile doğrulanacaktır.


Hava Yastığı Uyarı Işığı
Hava Yastığı Uyarı Işığı

Citroen C4 X Airbag Uyarı Işığı

Citroen C4 X’in hava yastığı uyarı lambası, motor çalıştıktan kısa bir süre sonra sönmelidir. Eğer uyarı lambası sürekli yanıyorsa, bu durum hava yastığı ve emniyet kemeri germe sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Genellikle bu tür sorunlar bir sensör sorunundan kaynaklanır ve hava yastığıyla veya koltuk işgal algısıyla ilgilidir. Nadiren ön koltukların altında bulunan bir kablo veya bağlantıda gevşeme olabilir.

 

 

 


Dizel Filtre Uyarı Işığı
Dizel Filtre Uyarı Işığı

Citroen C4 X Dizel Filtre Arıza Lambası

Citroen C4 X’in dizel versiyonları için, bu “dizel filtre su içeriyor” uyarı lambası, filtrede su biriktiğini ve bu suyun boşaltılması gerektiğini belirtir. Dizel filtre, yakıttan suyu ayırır ve yakıt deposuna girmesini engeller. Filtre zamanında boşaltılmazsa, su motor içine geçerek hasara yol açabilir.

 

 

 


Dizel Partikül Filtresi Uyarı Işığı
Dizel Partikül Filtresi Uyarı Işığı

Citroen C4 X Dizel Partikül Filtre Arıza Lambası

Citroen C4 X’in dizel versiyonları için, bu “dizel partikül filtresi (DPF) dolu” uyarı lambası, filtrenin dolu olduğunu ve yeniden temizlenmesi gerektiğini belirtir. Trafik koşulları uygun olduğunda, uyarı lambasının sönebilmesi için en az 60 km/s hızla sürerek filtreyi yenileyin.

 

 

 


Servo Direksiyon Uyarı Işığı
Servo Direksiyon Uyarı Işığı

Citroen C4 X Direksiyon Güç Yardımı Arıza Lambası

Bu uyarı lambası, direksiyon güç yardımı ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Özellikle düşük hızlarda direksiyonun daha zor dönmesini fark edebilirsiniz. Bu durum genellikle direksiyon motorunun aşırı ısınmasından kaynaklanabilir. Motor çalışırken sürekli olarak sağa ve sola dönmek veya uzun süre tam kilitleme konumunda bırakmak bu durumu tetikleyebilir. Eğer uyarı lambası sürekli yanıyorsa, kalifiye bir servis atölyesinden yardım alınması önemlidir.

 

 

 


Başlatma Durdurma Sembolü
Başlatma Durdurma Sembolü

Citroen C4 X Start-Stop Sembolu

Bu yeşil sembol, Citroen C4 X’in start-stop sistemi aracı DURAKLATMA moduna getirildiğinde yanar. Otomatik motur start-stop sistemi, her motur durduğunda otomatik olarak kapanır ve manuel olarak tekrar başlatılmalıdır. Start-stop sistemi manuel olarak devre dışı bırakıldığında ‘KAPALI’ sembolü görünür olur.

 

 

 


 

Bu içeriğimiz de muhtemel onarım durumlarına karşı çeşitli bilgiler vermeye çalıştık. Bir başka içeriğimiz olan Citroen anahtar işareti silme işlemini merak ediyorsanız bu bilgiye erişebilmeniz için aşağıda bir bağlantı kartı bırakacağım . Arızasız ve keyifli yolculuklar dilerim.

Citroen c3 c4 c5 Anahtar işareti ve Silme

Yorum yapın