Fiat Ducato ikaz Lambaları Anlamları

Fiat Ducato ikaz Lambaları Anlamları

fiat duccato gosterge paneli
fiat duccato gosterge paneli

 

Fiat Ducato Aracınız ile ilgili uyarı ışıklarının ve Fiat Ducato ikaz lambaları ile anlamlarını detaylı bir şekilde listelediğimiz içeriğimize hoşgeldiniz.Ducato araclarda pek sık gorülmese de bazı arızalar meydana gelmektedir. Ducato araçlar ticari maksatlı kullanıldığından oldukça sağlam imal edilmiş ticari sınıfında bir araçtır.Ducato ikaz lambalarına değinmeden önce aracın gerek yakıt gerek persormans anlamında oldukça verimli bir araç olduğunu belirtmemizde fayda var. Ducato gösterge panelinde görünen uyarı lambaları sürücelere kaliteli ve güvenli bir sürüş sağlamayı amaç edinmiştir.

Ducato ikaz lambaları ve uyarı ışıklarının her birini doğru anlamak oldukça önemlidir. Fiat gurubu araçlarda ikaz lambaları genellikle ortak olsa da her birini diğerlerinden ayıran bazı extra ikaz ışıkları olabilir. Ducato gösterge ekranı arıza lambalarını resimleri ile detaylı bir şekilde aşağıda ne anlama geldiklerini ve sürücü olarak ne yapabileceğinizden bahsedelim.

Fiat Ducato ikaz Lambaları Anlamları
Fiat Ducato ikaz Lambaları Anlamları

Fren Uyarı IşığıFiat Ducato ; Fren uyarı ikaz lambası

Kırmızı fren uyarı ışığı, el freninin çekildiğini gösterir. El freni tamamen serbest bırakılsa bile, fren ışığı yanmaya devam ediyorsa, düşük fren sıvısı seviyelerini gösterir.

Fren balataları aşındıkça, sıvı seviyeleri düşer, ancak aynı zamanda sızıntı olabileceğinden kapalı fren devresinde bir sızıntı olabileceğini de belirtir. Rezervuardaki fren sıvısı seviyelerini yenileyin ve uyarı ışığının kapandığından emin olun. Fren sıvısı seviyelerinin sık sık yenilenmesi gerekiyorsa, bir sızıntı olduğunu gösterir.


ABS ArızasıFiat duccato ABS uyarı lambası

ABS (Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi), minibüsün normal frenlerine ek bir güvenlik sistemi olarak kullanılır. ABS, sert frenlemede tekerleklerin kilitlenmesini önlemeye yardımcı olur. ABS arızalanırsa, normal frenler etkilenmez, ancak ABS olmadan çalışır. Fiat Ducato’da ABS’nin en yaygın nedeni hasarlı bir tekerlek hız sensörüdür. Teşhis ve hata kodu taraması arızayı belirlemelidir.

 


ESC ASR SistemiFiat Ducato ; ESC / ASR Sistemi

Bu uyarı ışığı, ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü) ve/veya ASR (Kayma Önleme Regülasyonu veya çekiş kontrolü) van üzerinde aktif olarak çalıştığını belirlemek için yanıp sönmelidir. Işık sürekli olarak yanıyorsa, bir arızayı gösterir. ESC / ASR sistemi, tekerlek hız sensörlerine bağımlıdır ve bu sensörler hasara eğilimli olduğundan, genellikle ilk bakılması gereken şeylerden biridir. Daha fazla bilgi için Arabalarda ESC Nedir ve Arabalarda ESC Nasıl Çalışır makalesine bakın.

Fiat Ducato’nun bazı versiyonlarında, ESC sistemi Fiat Ducato ESP / ASR Uyarı Işığı ile birlikte ESP (Elektronik Stabilite Programı) olarak adlandırılabilir. Ayrıca, ayrı bir ASR (çekiş kontrolü) uyarı ışığı olan Fiat Ducato ASR Uyarı Işığı kullanılabilir.


EBD Arıza Uyarı IşığıFiat Ducato ; EBD Arıza Uyarı Işığı

Fren uyarı ışığı, ABS ışığı ve ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü) uyarı ışığının aynı anda yanması, Fiat Ducato’nun EBD sisteminin ya kullanılamaz durumda olduğunu ya da bir arızaya sahip olduğunu gösterir. EBD, Elektronik Fren Gücü Dağıtımı anlamına gelir ve fren gücünün tek tek tekerleklere dağıtılmasından sorumludur, bu da minibüsün frenleme yeteneklerini artırmaya yardımcı olur.

EBD arızası durumunda, kilitlenmiş arka tekerlekler veya fren yaparken minibüsün savrulması gibi istikrarsız frenleme meydana gelebilir. Dikkatli bir şekilde araç kullanın ve aracın frenleri hemen servis ettirin.


FHava Yastığı Uyarısıiat Ducato ; Airbag Uyarısı ikaz lambası

Eğer hava yastığı uyarı ışığı sürekli yanıyorsa, bu hava yastığı sisteminin arızalandığını gösterir. Hava yastığı hata kodlarını okumak için teşhis ekipmanı gereklidir. Hava yastığı uyarı ışığının sürekli olarak yanık kalmasının yaygın nedenleri şunları içerebilir:

 • Hava yastığı modülü hatası.
 • Sıklıkla çarpışma veya su hasarından kaynaklanan hava yastığı çarpışma sensörlerinin hasarı.
 • Koltuk kemerinde / tokada sorunlar.
 • Hava yastığı saat yayı.
 • Koltukların altındaki kabloların yerinden çıkması.

F
Hararet gostergesiiat Ducato ; Motor Soğutma Sıcaklık Göstergesi

Eğer motor soğutma sıcaklık göstergesi “sıcak” bölgeye girerse, soğutma sıvısı sıcaklık uyarı ışığı yanar. Bu durum oluşursa, aracı durdurun ve motoru kapatın. Rezervuar tankındaki soğutma sıvısı seviyesinin MIN işaretinin altında olmadığını kontrol edin. Su eklemek gerekiyorsa, kapak çıkarılmadan önce soğutma suyunun soğuması için zaman tanıyın.

Soğutma sıvısı seviyesini yeniledikten sonra, uyarı ışığının ve sıcaklık göstergesinin normale döndüğünden emin olun. Işık tekrar yanarsa, bir Fiat servisine başvurun. Soğutma sıvısı sızıntısı belirtilerini kontrol edin. Bazı Fiat Ducato versiyonları düşük soğutma sıvısı sembolü Fiat Ducato Düşük Motor Soğutma Sıvısı Uyarı Işığı’nı gösterebilir.


Akü göstergesiFiat Ducato ; Akü Şarjı lambası

Kırmızı batarya ışığı, motor çalıştıktan sonra sönmelidir. Eğer sürekli yanar veya sürüş esnasında yanarsa, şarj sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Fiat Ducato’nun batarya ışığının yanma nedenlerinin çoğu, arızalı alternatör, kayışlar veya batarya bağlantılarından kaynaklanır.

Bazen yaşlanmış bir batarya özellikle soğuk havalarda sorunlu olabilir. Bataryayı test edin, alternatörü kontrol edin ve bağlantıları kontrol edin. Daha fazla bilgi için Arabamın Batarya Uyarı Işığı Neden Yanıyor makalesine bakın.


Yağ basıncıFiat Ducato ; Yağ Basıncı ikaz lambası

Düşük yağ basıncı uyarısı, Fiat Ducato’nun en acil uyarılarından biridir ve düşük yağ seviyeleriyle karıştırılmamalıdır. Düşük yağ basıncı ışığı kontak açıldığında yanar, ancak motor çalıştıktan sonra sönmelidir. Sürüş esnasında yanarsa, mümkün olan en kısa sürede güvenli bir şekilde durun ve motoru kapatin. Düşük motor yağı seviyeleri düşük yağ basıncına neden olabilir. Yağ seviyelerini kontrol edin ve gerektiğinde yeniden doldurun. Motor yağı yeterli olsa bile ışık hala yanıyorsa, minibüsü kullanmayın ve yardım isteyin.

 


Servo DireksiyonFiat Ducato ; Güç Destekli Direksiyon

Direksiyon simidi ve ünlem işareti, güç destekli direksiyonda bir sorun olduğunu gösterir. Araç yerindeyken direksiyonun aşırı kullanımı veya motor çalışırken direksiyonu tam açıkta bırakmak, güç destekli direksiyon motorunun aşırı ısınmasına neden olabilir.

 

 


Kendinden Seviyeli SüspansiyonFiat Ducato ; Kendiliğinden Düzleşen Süspansiyon lambası

Fiat Ducato’nun kendiliğinden düzleşen süspansiyon sistemi arızası durumunda bu uyarı ışığı yanar. Kendiliğinden düzleşen süspansiyon sistemi, yük ne olursa olsun aracın her zaman düzgün kalmasını sağlar ve sürüş güvenliği ve konforunu artırır. Aracın mümkün olan hata kodları taranmalıdır.

 

 


Motor İkaz LambasıFiat Ducato ; Motor Uyarı Işığı lambası

Fiat Ducato’nun motor uyarı ışığı, bir emisyon hatası nedeniyle yanar. Aşırı emisyonlar üretilebilir ve bu, Fiat Ducato kaynak / ateşleme sistemi ile ilgili bir soruna işaret eder. Genel motor ışığının yanmasına neden olabilecek pek çok potansiyel arıza vardır.

On-Board Diagnostics (OBD), bir hatanın olduğunu tespit etti ve varsayılan olarak bir sorun / hata kodu oluşturdu ve kaydetti. Arıza kodları için diagnostik ekipman (OBD 2) tarayıcıları kullanılmalıdır.


kızdırma bujileriFiat Ducato ; Isıtma Buji ikaz lambası

Soğuk koşullarda ısıtma bujileri ışığı daha uzun süre yanabilir, ancak sıcak koşullarda çok kısa süre yanmalıdır. Fiat Ducato ısıtma bujileri ışığı sürekli olarak yanıyorsa veya yanıp sönmeye devam ediyorsa, büyük olasılıkla ısıtma bujilerinin ve / veya röle anahtarının değiştirilmesi gerekiyor. Arıza kodu taraması için diagnostik test yapılması önerilir.

 


AdBlue Uyarı IşığıFiat Ducato ; AdBlue Uyarı Işığı lambası

Dizel emisyon katkı maddesi (AdBlue) uyarı ışığı, seviyeler düştüğünde yanar. AdBlue tüketimi, sürüş tarzına bağlıdır. AdBlue ışığı yanarsa, AdBlue sıvısı ile doldurun. AdBlue kapağı, yakıt dolum kapağının yanındadır. Tankı her zaman en az 5 litre AdBlue ile doldurmaya özen gösterin.

 

 


İmmobilizer kilit sistemiFiat Ducato ; İmmobilizer / Anti-Hırsız Kilit Uyarı Işığı

Fiat Ducato immobilizer / anti-hırsız uyarı ışığı, kontak MAR konumuna getirildiğinde bir kez yanmalıdır. Uyarı ışığı sürekli yanıyorsa, motor immobilizer / anti-hırsız sisteminde olası bir arıza olduğunu gösterir. Işık motor çalışırken sürekli yanıp sönerse, aracın motor immobilizer ile korunmadığı anlamına gelir.

 

 


genel arızaFiat Ducato ; Üçgen uyarı lambası

Uyarı Üçgeni
Ünlem işareti içeren uyarı üçgeni, Fiat Ducato genel arıza uyarı lambasıdır. Herhangi özel bir alternatif uyarı lambasının kullanılmadığı genel bir uyarıdır. Fiat Ducato’nun belirli versiyonları, genel hataya yönelik alternatif bir uyarı ışığı gösterebilirler. Genel arıza üçgeni uyarı lambası aşağıdaki nedenlerden dolayı yanar:

 • Yakıt atalet kesme anahtarı etkinleştirilmiştir.
 • Işıklar arızası, arka sis lambaları, sinyaller, fren lambaları, plaka lambaları, yan farlar, gündüz farları, uzun farlar,
 • römork yön göstergeleri ve römork yan lambaları dahil.
 • Hava yastığı uyarı ışığı arızası.
 • Yağmur sensörü arızası.
 • Dizel filtre sensörü arızası.
 • Römork bağlantı hatası.
 • Ses sistemi arızası.
 • Motor yağ basınç sensörü arızası.
 • Park sensörü arızası. Belirli Ducato sürümleri, Fiat Ducato Park Sensörü Uyarı Işığı’nı gösterebilir.
 • Dizel yakıt filtresinde su var. Belirli Ducato sürümleri, Fiat Ducato Su Yakıt Filtresinde Uyarı Işığı’nı gösterebilir.
 • Motor yağı seviye sensörü arızası.
 • Yetersiz motor yağı seviyesi.
 • Düşük motor yağı basıncı uyarı lambası arızası.

Dizel partikül FiltresiFiat Ducato ; Dizel partikül Filtresi

Fiat Ducato’nun dizel partikül filtresi (DPF) uyarı ışığı sürekli olarak yanar ve sürücüyü filtre sisteminin tıkalı olduğu ve tutulan kirleticilerin regenerasyon işlemiyle ortadan kaldırılması gerektiği konusunda uyarır. Bu genellikle otomatik olarak yapılır ancak ışık yanarsa sistem sürücü müdahalesini gerektirir.

 

 


Fren Balatası AşınmasıFiat Ducato ; Fren Balatası Aşınması ışığı

Bu uyarı ışığı, Fiat Ducato ön veya arka fren balataları aşındığında yanar. Fren balatası aşınması, sürüş tarzına göre değişir. Fren balatalarını mümkün olan en kısa sürede değiştirin. Daha fazla bilgi için aşınmış/düşük fren balataları uyarı lambasına bakın.

 

 


Şerit kalkış uyarısıFiat Ducato ; Şerit Değiştirme Uyarısı lambası

Şerit değiştirme uyarı sistemi, sürücünün yön belirtmeden şeridinden sapması durumunda sürücüyü uyarır. Sistem, aracı hafifçe şerit yönüne geri yönlendirmeye çalışabilir.

Şerit değiştirme uyarı hatası, gösterge panelinde iki simgenin yanıp söndüğü ve bir işitsel uyarının olduğu durumlarla belirtilir. Kamera sensörünün engellenmemesi için ön camın üst kısmının temiz ve kalıntısız olduğundan emin olun.

 


Lastik basıncıFiat Ducato ; Lastik Basıncı lambası

Fiat Ducato lastik basıncı uyarı lambası, aracın bir veya daha fazla lastiğinin düşük hava basıncı seviyesine sahip olduğunda yanar. Lastik basıncı izleme sisteminde bir sorun varsa (TPMS), uyarı simgesi yaklaşık 75 saniye boyunca yanıp söner ve ardından sabit olarak kalır. Lastik basınçlarını kontrol ederken, sürücü kapısının içindeki soğuk lastik basıncı etiketine uygun olarak basınçları güncelleyin.

 


bakım zamanıFiat Ducato ; Bakım zamanı ikaz lambası

Fiat Ducato çapraz anahtar uyarı lambası, aracın planlanan bakım için zamanının geldiğinde yanar. Bakım tamamlandığında, servis ışığının sıfırlandığından emin olun.

 

 


Otomatik şanzımanFiat Ducato ;  Otomatik Şanzıman arıza lambası

Otomatik şanzımana sahip Fiat Ducato sürümleri için, bu uyarı lambası şanzıman arızasını belirtmek için bir işitsel uyarı sesi eşliğinde yanıp söner. Eğer uyarı sabit olarak yanarsa ve bir işitsel uyarı sesi duyulursa, bu şanzıman yağı aşırı ısınmış demektir. Sistemin soğumasına izin vermek için mümkün olan en kısa sürede güvenli bir şekilde yol kenarına çekin ve aracı durdurun.

 


Bu yazımızda ducatonuz için ihtiyac duyabileceğiniz bazı ikaz lambalarından detaylı bir şekilde bahsetmeye çalıştık. Probleminizi çözmenizi ve arızasız yolculuk yapmanızı diliyoruz. Meraklısı için TCO Arıza Nedir isimli makalemizi de incelemek isteyebilirsiniz.

Yorum yapın