Opel Corsa Arıza işaretleri 2024

Opel Corsa Arıza işaretleri

Opel Corsa gösterge paneli arıza işaretlerinin ve arıza lambalarının anlamlarını keşfettiğimiz bu içeriğe hoş geldiniz. Bu içeriğin, Opel Corsa arıza işaretleri için sahiplerine yönelik faydalı ve pratik bir rehber olduğuna inanıyorum. Eğer siz de bir Opel Corsa sahibiyseniz ve gösterge panelinde beliren arıza işaretlerinin ne anlama geldiğini bilmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Opel Corsa arıza kodlarını ezberlemek bazen sıkıntılı olabilir. Bu nedenle bu konuyu sık kullanılanlarınıza ekleyerek, Corsa’nızla karşılaştığınız sorunları öğrenip anlayabilirsiniz. 2023 Opel Corsa uyarı lambaları sürücülere sık sık önemli mesajlar ileterek güvenli bir sürüş sağlar. Aracınızın verdiği uyarıları ciddiye almak, güvenliğiniz için son derece önemlidir.

Opel Corsa Arıza işaretleri
Opel Corsa Arıza işaretleri

 

Opel Corsa araçları, rahat ve dayanıklı arabalar olarak bilinir. Özellikle ekonomik seçenekleri büyük ilgi görür. Elbette Opel Corsa’nızda anlamını çıkaramadığınız bir arıza ışığını görmek istemezsiniz. Bu yüzden bu içerikte, Opel Corsa‘nızla karşılaşabileceğiniz olası arızalara ve gösterge paneli sembollerinin anlamlarına odaklanacağız.

Geniş iç hacmi ve konforlu sürüşü nedeniyle tercih edilen Opel Corsa modeli, ülkemizde adeta bir tutku haline gelmiştir. Kimileri arabasına adını bile vermiş durumda (benim gibi) ? . Siz de Opel Corsa‘nı en az benim kadar seviyorsunuz ve arıza lambalarını anlatmaya hemen başlamak istiyorum. Aşağıda, Opel Corsa arıza sembollerini ve anlamlarını bulabileceğiniz bir liste sunulmaktadır. Ardından Opel Corsa araçlarda sıkça karşılaşılan olası sorunlara dair bilgiler ve çözüm önerileri bulunmaktadır. Bu bilgiler, ileride karşılaşabileceğiniz durumlar için sizi detaylı bir şekilde aydınlatacaktır.

Opel Corsa Arıza işaretleri Video ;

Corsa arıza lambalarını ve arıza işaretlerini aşağıdaki video dan izleyebilirsiniz. Bu video da corsa modelleri için ortak arıza lambaları içermektedir.


Arıza uyarı ışığıOpel Motor Arıza uyarı lambası

Corsa arıza uyarı lambası, ateşleme anahtarı açıldığında yanar ve kısa bir süre sonra normal olarak söner. Eğer motor çalışırken lamba yanarsa, emisyon kontrolü ile ilgili bir sorun vardır. İzin verilen gaz emisyonu aşılmış olabilir. Motor çalışırken lamba sarı yanıyorsa, katalitik konvertör hasarına neden olabilir. Gaz pedalından ayağınızı çekin ve hemen bir atölyeden yardım isteyin.


ABS uyarı lambasıOpel Corsa Antiblokaj Fren (ABS) uyarı lambası

Opel Corsa antiblokaj fren lambası, ateşleme anahtarı açıldığında birkaç saniye boyunca yanmalı ve kısa süre sonra sönmelidir. Eğer lamba sönmüyorsa veya sürüş sırasında yanıyorsa, aracın ABS sisteminde bir hata var demektir. Normal frenler çalışmaya devam edecek, ancak yoğun frenlemede kontrolün azaldığını gözlemleyebilirsiniz. ABS’nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak için Antiblokaj Fren Sistemi rehberine bakın.


Soğutma suyu sıcaklığıOpel Corsa soğutma sıvısı sıcaklık uyarı lambası

Motor soğutma sıvısı sıcaklık lambası, ateşleme anahtarı açıldığında birkaç saniye boyunca yanmalı ve kısa bir süre sonra sönmelidir. Eğer lamba sürüş sırasında kırmızı yanıyorsa, aracı güvenli bir yere çekin ve motoru kapatın. Yeterli soğutma sıvısı seviyelerini kontrol edin. Yeterli soğutma sıvısı varsa, yetkili bir Opel atölyesine danışın. Soğutmayı kontrol etmeden önce motorun soğumasını bekleyin, çünkü yanma riski vardır. Motor soğutma sıvısı nedir ve nasıl kontrol edilir konusunda daha fazla bilgi için ilgili detaylara bakın.


Ön ısıtma ve dizel partikül filtresi lambasıOpel Corsa ön ısıtma ve dizel partikül filtresi uyarı lambası

Corsa dizel partikül filtresi, filtre temizliği gerektiğinde ve önceki sürüş koşulları otomatik temizlemeye izin vermediğinde yanıp söner. Temizlemeyi etkinleştirmek için sürmeye devam edin ve mümkünse motor hızının 2000 dev/dak altına düşmesine izin vermeyin. Otomatik temizleme tamamlandığında ön ısıtma / dizel partikül filtresi lambası sönecektir.


Pil şarj sistemiOpel Corsa batarya şarj sistemi uyarı lambası

Lamba ateşleme ile yanar ve kısa bir süre sonra söner. Motor çalışırken batarya uyarı lambası yanarsa, motoru kapatın çünkü batarya şarj olmuyor demektir. Motor çalıştıktan sonra lamba yanıyorsa, batarya voltajı çok düşüktür. Her iki durumda da kalifiye bir atölye yardımı gereklidir. Aracınızın bataryasıyla ilgili daha fazla ayrıntı için araba bataryası ömrü ve bakımına bakın.


Servis aracı yakındaOpel Corsa çekiçle birlikte araç – araç servisi uyarı lambası

Çekiçle birlikte araç simgesi olan uyarı lambası, sürücüye aracını yakında servis ettirmesi / kontrol ettirmesi gerektiğini bildirir. Motor çalışırken lamba yanarsa, motor veya şanzıman elektroniğinde bir hata olabilir. Elektronik acil modda çalışacaktır. Yakıt tüketimi artabilir ve araç kontrolü bozulabilir. Ateşleme anahtarı açıkken lamba yanıp sönerse, Corsa immobilizer sisteminde bir hata olduğunu gösterir.


Kış Modu gösterge ışığıOpel Corsa kış modu (kar tanesi) uyarı lambası

Kış modu etkinleştirildiğinde gösterge panelindeki kar tanesi simgesi yanar. Kış modundayken, kaygan bir yolda – örneğin kar veya buz üzerinde – dururken hareket etmenize yardımcı olur.


Fren ve debriyaj lambasıOpel Corsa ünlem işareti içeren daire – fren ve debriyaj uyarı lambası

Ünlem işareti içeren daire uyarı lambası, ateşleme anahtarı açıldığında ve el freni / park freni uygulandığında yanar. Fren ve debriyaj uyarı lambası aynı zamanda el freni bırakıldığında da yanar, bu da fren ve debriyaj sıvı seviyelerinin çok düşük olduğunu gösterir. Bazı Corsa modellerinde, ateşleme anahtarı kapatıldığında el freninin uygulanmadığını göstermek için lamba yanıp söner.


Hava yastığı ve emniyet kemeri gergileri uyarı ışığıOpel Corsa hava yastığı ve emniyet kemeri germe cihazları uyarı lambası

Lamba ateşlemeyle birlikte yaklaşık 4 saniye boyunca yanar. Lamba yanmazsa veya 4 saniye sonra sönmüyorsa, kemer germe cihazlarında veya hava yastığı sisteminde bir hata olabilir. Corsa’daki düğmede yanıp sönen bir hava yastığı lambası da olacaktır. Sistem en kısa sürede kontrol edilmelidir, çünkü kaza durumunda hava yastığı veya kemer germe cihazları aktive olmayabilir. Hava yastıkları ve olası hatalar hakkında daha fazla bilgi için neden hava yastığı lambası yanar? makalesine bakın.


Lastik basıncı uyarısıOpel Corsa lastik basınç izleme sistemi uyarısı

Ünlem işareti içeren lastik simgesi, ışık kırmızıysa inen bir lastiği, ışık sarıysa lastik basıncı düşmesi veya lastik izleme sisteminde bir hata olduğunu gösterir. Işık kırmızı yanarsa hemen durun ve lastik basınçlarını kontrol edin. Lastiklerde fazla yüksek veya düşük basınç hakkında bilgi için lastik yasal sınırına bakın.


Hidrolik direksiyon lambasıOpel Corsa güç direksiyonu uyarı lambası

Güç direksiyonu uyarı lambası, Corsa’da güç direksiyon sisteminin başarısız olabileceğini göstermek için sarı yanar. Araç hala yönlendirilebilir, ancak direksiyon çevirmek normalden daha fazla güç gerektirebilir. Yetkili bir Opel atölyesi ile iletişime geçilmelidir.


Motor yağı basıncıOpel Corsa düşük motor yağı uyarı lambası

Çizgi altındaki yağ tenekesi resmi, motor yağ seviyesinin düşük olduğunu göstermek için sürüş sırasında sarı yanar. Yağ seviyesi kontrol edilmelidir. Daha fazla bilgi için nasıl motor yağı kontrol edilir makalesine bakın. Görsel 2, ateşleme anahtarı açıldığında yanar ve birkaç saniye sonra söner. Yağ lambası (2) sürüş sırasında yanarsa, düşük yağ basıncını ve motordaki yağın kesintiye uğradığını gösterir. Bu, motora zarar verebilir. Arabayı güvenli bir şekilde durdurun ve hemen motoru kapatın. Yağ seviyelerini kontrol edin ve uygunsa teknik destek isteyin.


Elektronik Stabilite ProgramıOpel Corsa elektronik stabilite programı uyarı gösterge simgesi

Normal sistem için lamba ateşleme ile birkaç saniye yanar ve söner. Elektronik Stabilite Programı (ESP) lambası sürüş sırasında yanarsa, sistem kapalı veya sistemde bir hata olduğunu gösterir. Normal sürüş mümkündür, ancak araç stabilitesi yol yüzeyine bağlı olarak azalabilir. Lamba sürüş sırasında yanıp sönerse, sistem etkinleştirilmiştir. Motor çıkışı azalabilir ve otomatik frenleme uygulanabilir.


Ultrasonik park asistanıOpel Corsa ultrasonik park yardımı gösterge lambası

Ultrasonik park yardımı lambası, sistemin bir hatası olduğunu göstermek için Opel Corsa’da yanar. Bir Opel atölyesinden teknik yardım alınmalıdır. Lamba yanıp sönerse, sensörlerin kirli veya kar / buzla kaplı olduğunu veya sistem sinyalleriyle karışan harici ultrason kaynaklarının sistemin düzgün çalışmasına engel olduğunu gösterir. Harici kaynaklar durduğunda, sistem düzgün çalışacaktır.


 

Bu içeriğimiz de corsa arabanız için faydalı olabilecek arıza ışıklarından bahsettik. Bir başka içeriğimiz olan Corsa 23 Hatası nedir isimli içeriğimizi inceleyecek detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Bu arıza corsa modellerin de en çok karşılaşılan arıza türlerinden birtanesidir.

Opel Corsa 23 Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?

 

Yorum yapın