Megane Gösterge Paneli Anlamları -Megan 1 2 3 4 Lambaları

Megane Gösterge Paneli Anlamları

Renault Megane 1 , Megane 2 , Megane 3 , Megane 4 arabaları için gösterge panelin de yer alan arıza simgeleri ve ikaz lambalarından bahsedeceğiz. Megane gösterge paneli arıza lambaları ve anlamları konusunda geniş bir arşiv vererek megane serisindeki bütün araçları kapsayacak şekilde bir arıza lambaları listesi yapacağız. Aracınız Megane 1,2,3,4 modellerinden biri ise gösterge paneliniz de gördüğünüz arıza simgeleri mutlaka aşağıda listelenmiş olacaktır. Renault megane seri aile tipi bir sedan araç kategorisindedir. Bu araçlar kolay kolay arıza vermesler de bazen ikaz lambalarının yandığını görebilirsiniz. Gördüğünüz her megane arıza lambası kesin bir arıza ya işaret etmeyebilir. Bu noktada size rehber olması için aşağıdaki içeriği hazırlama gereği duydum.

Megane Gösterge Paneli Anlamları
Megane Gösterge Paneli Anlamları

 

Megane 1 arıza lambalarında olduğu gibi megane 2 arıza lambaları ve megane 3 arıza lambaları ile birlikte megane 4 arıza lambaları ortak arıza lambaları kategorisindedir. Yani bu araçların gösterge panelinde ki uyarı lambaları aynı olduğu için sürücüleri sayfa sayfa dolaştırmaya gerek yoktur. Megan aracınızı kullanırken karşılaştığınız ikaz lambalarını aşağıda görselleri yer alacak şekilde inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Renault megane arızalarının anlamlarını nasıl öğrenebileceğiniz hususunda net açıklayıcı ve detaylı bir rehbere ihtiyacınız var ise kesinlikle doğru yerdesiniz. Megane arabalar yedek parça olarak diğer araç gurubuna göre çok daha ucun parçaları olduğundan arızalarını onarmak daha tasarrufludur. İkaz lambalarının sebeplerini öğrenmek ve bunu çözüme kavuşturmak çok önemlidir.

Megane Arıza Lambaları Video;

Aşağıda Megan aracınız ile ilgili arıza lambalarını gösteren videomuz mevcuttur. ilgili video yu izleyerek arıza simgesinin anlamına ulaşabilirsiniz.

 


Megane Gösterge Paneli Lambalarının Anlamları;

Megan aracınız için aşağıda arıza simgeleri ve karşısında ilgili simgenin açıklaması yer alamkatadır.


Zehirli duman uyarı lambasıMegane Motor arıza simgesi
Megan aracınız da bu simge yanıyor ise motorunuz da ciddi bir problem olabilir. Aslına bakarsanız bu motor için genel bir arıza lambasıdır ve motorunuzda meydana gelen komplikasyonlara karşılık yanmaktadır. Buhar atma , aşırı ısınma ve benzeri durumlar dahil bütün senaryolar için yanabilir. Net bir teşhis için bir OBD cihazına bağlanmanız gerekecektir.


Pil şarj uyarısıMegane Batarya şarj uyarısı
Kontak anahtarı etkinleştirildiğinde, batarya şarj uyarı göstergesi yanar ve birkaç saniye sonra söner. Araç kullanımı sırasında bu uyarı göstergesi sürekli olarak yanıyorsa ve beraberinde bir sesli uyarı tonu ile birlikte “DUR” uyarı mesajı duyulursa, bu durum elektrik devrelerinde aşırı yüklenme olduğunu belirtir. Megane Lütfen güvenli bir şekilde aracı durdurun ve onaylı bir teknisyenden yardım alın.


DUR ikaz ışığıMegane DUR uyarı lambası
KONTROL lambası, kontak anahtarı açıldığında ilk etapta yanar ve motor çalıştıktan sonra söner. Megane Gösterge lambası, diğer uyarı işaretleri ve iletilerle birlikte etkinleşir ve bir sesli uyarı ile birlikte gelir. Eğer uyarı lambası yanıyorsa, mümkün olan en güvenli şekilde aracı durdurun ve bir araç teknisyeni ile iletişime geçin.


Pano uyarı ışığıMegane Gösterge paneli uyarı lambası
Renault Megane’nin kontağı açıldığında, anahtar simgesi uyarı göstergesi yanar ve motor çalıştıktan hemen sonra söner. Bu uyarı göstergesi, diğer gösterge ışıkları ve mesajlar ile birlikte araç panelinde aktive olabilir. Megane Araç Uyarı göstergesi sürüş esnasında yanıyorsa, dikkatli bir şekilde yol alın ve mümkün olan en kısa sürede onaylı bir araç teknisyeni ile iletişime geçin.


çekiş kontrol lambasıMegane Çekiş kontrol lambası
Elektronik Stabilite Programı (ESP) ve çekiş kontrolü uyarı göstergesi, kontak anahtarı açıldığında yanar ve birkaç saniye sonra söner. Eğer ESP göstergesi ve çekiş kontrol uyarı ışığı aktif hale gelirse, ESP ve çekiş kontrol sistemi devre dışı bırakılmış demektir. Bu durum aracın daha zorlu bir şekilde yönlendirilmesine yol açabilir. Yardım için onaylı bir araç teknisyeninden destek almanız önerilir.


Hava yastığı ikaz ışığıMegane Hava yastığı uyarı lambası
Hava yastığı uyarı göstergesi, kontak anahtarı açıldığında birkaç saniye boyunca yanar ve ardından söner. Eğer bu gösterge ateşlemeyi açarken yanmazsa veya araç kullanımı sırasında yanmaya devam ederse, bu durum bir veya daha fazla hava yastığı sisteminde bir problem olduğunu gösterir. Megane Hava yastıkları ve olası sorunlar hakkında daha fazla bilgi almak için “Neden hava yastığı uyarı lambası yanıyor?” sayfasını inceleyebilirsiniz.


Kilitlenme önleyici fren uyarısıMegane ABS fren uyarısı
ABS (Anti-Blokaj Sistemi) uyarı göstergesi bir an için yanıp ardından sönüverir. Eğer sürüş esnasında ABS lambası sürekli olarak yanıyorsa, bu durum ABS sisteminde bir problem olduğunu işaret eder. Normal frenler hala düzgün çalışacaktır. Megane En kısa sürede onaylı bir araç teknisyeni ile iletişime geçmeniz önerilir. ABS’nin ne olduğunu ve nasıl işlediğini anlamak için Anti-Blokaj Fren Sistemi kılavuzuna göz atabilirsiniz.


Yağ basıncı uyarı ışığıMegane Yağ basıncı uyarı lambası
Lamba, kontağı açtığınızda ilk etapta yanar ve bir süre sonra söner. Eğer sürüş sırasında yağ basıncı uyarı lambası sürekli yanıyorsa ve STOP uyarı lambasıyla birlikte sesli bir uyarı duyulursa, aracı güvenli bir biçimde durdurmak ve motoru kapatmak önem taşır. Yağ seviyelerini kontrol edin – motor yağ seviyesini nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek için “Motor yağ seviyesini nasıl kontrol ederim?” sayfasına bakabilirsiniz. Eğer yağ seviyeleri normalde olduğu gibiyse, onaylı bir Renault teknisyeni ile iletişime geçmeniz önerilir.


Motor soğutma suyu ışığıMegane Motor soğutma suyu lambası
Renault Megane’in kontağı açıldığında, motor soğutma suyu sıcaklık uyarı göstergesi yanar ve motor çalıştıktan sonra söner. Bu gösterge lambası, araç panelinde diğer gösterge ışıkları ve mesajlar ile birlikte aktif hale gelebilir. Megane Araç Uyarı göstergesi sürüş sırasında yanmaya devam ederse, dikkatli bir şekilde araç kullanımına devam edin ve en kısa sürede onaylı bir araç teknisyeni ile iletişime geçin.


El freni - fren lambasıMegane El freni / fren lambası
Ünlem işareti içeren daire şeklindeki sembol, kontak açıldığında yanar ve el freni bırakıldığında söner. El freni ve fren devre olay uyarı göstergesi aktif hale gelirken, STOP uyarı göstergesi ve bir sesli uyarı sesi eşlik eder. Bu durum sürücüye fren sıvı seviyelerinin düşük olduğunu veya fren sisteminde bir problem olduğunu bildirir. Lütfen güvenli bir şekilde aracı durdurun ve onaylı bir Renault Megane teknisyeni ile iletişime geçin.


Vites değiştirme uyarısıMegane Vites değiştirme uyarısı
Daha verimli yakıt tüketimi elde etmek amacıyla, Renault Megane vites değiştirme uyarı göstergesi daha yüksek bir vitese geçmenizi önermek için aktive olur (yukarı ok işareti), ya da daha iyi motor kontrolü sağlamak adına daha düşük bir vitese geçmenizi destekler (aşağı ok işareti).

 


Motor immobilizer ışığıMegane Motor immobilizer lambası
Motor immobilizer sistemi uyarı göstergesi, kontak anahtarı açıldığında yanar ve birkaç an sonra söner. Eğer bu gösterge sürekli olarak yanıyorsa veya motor çalıştırma denemesinden sonra yanıp sönüyorsa, bu durum sistemde bir arıza olduğunu gösterir. Megane Araçla birlikte verilen ikinci anahtarı veya kartı kullanarak işlem yapmayı deneyin.


Zehirli duman uyarı lambasıMegane Toksik gaz uyarı lambası
Ateşleme yapıldığında, toksik gaz filtresi uyarı göstergesi (bazılarına bir musluk şeklinde görünür) aktif hale gelir ve kısa bir süre sonra söner. Eğer bu gösterge sürekli olarak yanık durumdaysa, lütfen yetkili bir teknisyenle iletişime geçin. Eğer gösterge yanıp sönüyorsa, motor hızını azaltın ve gösterge sönene kadar onaylı bir teknisyenden yardım isteyin.


Servo direksiyon sembolüMegane Direksiyon güç simgesi
Değişken güç destekli direksiyon göstergesi, kontak anahtarı açıldığında aktif hale gelir ve birkaç saniye sonra söner. Eğer sürüş sırasında bu uyarı göstergesi yanıyorsa, sistemde bir hata olduğunu belirtir. Lütfen yetkili bir Renault araç teknisyeni ile iletişime geçmeyi düşünün.

 


Elektronik arıza uyarısıMegane Elektronik hata uyarısı
Uyarı göstergesi, kontak anahtarı başlangıcında yanar ve birkaç an sonra sönmesi beklenir. Eğer sürüş esnasında bu gösterge lambası yanıyorsa, bu enjeksiyon bilgisayarında veya otomatik şanzımanda bir hata olduğunu gösterebilir. Symbol aracı için yetkili bir Renault teknisyeni ile iletişime geçmenizi öneririz.

 


Dizel filtre lambasında su varMegane Dizel filtrede su ışığı
Kontak anahtarı açıldığında ışık yanar ve birkaç saniye sonra sönmesi beklenir. Eğer bu ışık sürüş esnasında yanıyorsa, dizel yakıt sisteminde su bulunduğunu gösterir. Bu durumda en kısa sürede yetkili bir Renault araç teknisyeniyle iletişime geçmekte fayda vardır.

 


Ciddi enjeksiyon hatasıMegane Ciddi enjeksiyon hatası
Kontak anahtarı açıldığında ışık yanar, ancak motor çalıştıktan sonra sönmesi beklenir. Eğer bu ışık sürüş sırasında yanarsa, güvenli bir noktada aracı en kısa sürede durdurun ve yetkili bir Renault Symbol araç teknisyeniyle iletişime geçmenizi öneririz.

 


Megane Dizel partikül filtresi

Dizel partikül filtresiIşık yanarsa, filtre doygunluk riskini ifade eder. Partikül filtresini temizlemek için en az 24 mph (40 km/s) ortalama hızla sürmeye başlayın. Uyarı lambası sönene kadar bu işlemi gerçekleştirin. Eğer uyarı lambası sönmezse, yeniden başlatma işlemini tekrarlamak gerekebilir. Partikül filtresinin temizlenmesi işlemi yaklaşık 20 dakika sürebilir. Eğer uyarı lambası filtre ışığıyla birlikte yanarsa, lütfen yetkili bir Renault bayisinden yardım isteyin.


Hız sınırlayıcı ışığıMegane Hız sınırlayıcı ışığı
Hız sınırlayıcı, belirlediğiniz bir hız sınırında seyahat etmenize yardımcı olur. Bu özellik, özellikle belirli hız sınırlarını korumak istediğiniz bölgelerde faydalıdır.

 


Motor Durdurma ve Çalıştırma SistemiMegane Motor Dur ve Çalıştır Sistemi

Renault Megane’in otomatik motor durdurma ve çalıştırma sistemi, yakıt tüketimini azaltmaya ve egzoz emisyonlarını düşürmeye yardımcı olur. Bu özellik, araç çalıştırıldığında otomatik olarak etkinleşir ancak istenildiğinde manuel olarak devre dışı bırakılabilir. Araç durduğunda, sistem motoru kapatır (bekleme moduna geçer) ve tekrar hareket etmeye başladığınızda otomatik olarak yeniden başlatır.

Dur ve çalıştırma işlemi için belirli koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşullar yerine getirilmezse, Renault Megane üzerinde “Dur Start Kullanılamıyor” uyarı ışığı yanar. Eğer Megane’de dur start sistemi işlevsel değilse, olası nedenler için Renault Megane Dur Start Kullanılamıyor sayfasına göz atmanız önerilir.


Bu içeriğimizde megan arabalar için ikaz lambalarından bahsettik.Fluence Motor da Hasar riski uyarının ne olduğunu merak ediyorsanız aşağıda sizin için bu kronik sorun hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak bir bağlantı bırakacağım . Hayırlı yolculuklar kazasız sürüşler dilerim.

Fluence Motorda Hasar riski Uyarısı Nedir? Çözüm!

Yorum yapın