Volkswagen Arıza Lambaları ve Anlamları

Volkswagen Arıza Lambaları

Volkswagen marka araçlarda ki arıza ikaş ışıkları ve Volkswagen gösterge paneli arıza mesajlarına değineceğiz.Volkswagen aracınız var ve ekranda anlamını bilmediğiniz bir simge veya işaret belirdi ise ilgili bilgiyi bu sayfadan edinebilirsiniz.VW arıza ikaz kodlarının yanısıra uyarı ışıklarına da dikkat etmekte fayda var. Volkswagen araç segmendi güvenli ve konforlu sürüşü ile bilinse de diğer bütün araçlarda olduğu gibi bu araç segmentinde de çeşitli arızalar meydana gelebilir. Bu arıza lambalarının giderilmesi hususunda birden fazla müdahale yöntemi uygulamanız gerekebilir. 2023 Volkswagen arıza lambaları ve buna bağlı gelişen semptomları gidermeniz için detaylı bir rehbere ihtiyacınız olabilir.

Volkswagen Arıza Lambaları
Volkswagen Arıza Lambaları

 

Volkswagen ikaz lambaları içerisinde müdahale etmenize gerek olmayan bazı simgeler mevcuttur. Örn; Motor ışığı aracınızı çalıştırdıktan sonra kendiliğinden sönen bir simgedir . Bu gibi simgeler için bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Volkswagen gösterge paneli tabletinde beliren arıza mesajları ile daha profesyonel müdahaleler gerektirebilir. Çeşitli OBD cihazları ile gontrol ve teşhis gerekebilir. Bunun yanısıra bu simge ne anlama geliyor dediğiniz de bu rehber tam size göredir.  İçinde bulunduğunuz durumu anlamlandırmaya yarıyacaktır.

Volkswagen Arıza Lambaları Video;

Aşağıda Volkswagen Arıza Lambaları’nı gösteren hızlı bir video muz mevcuttur. VW arıza lambaları videomuzu izleyerek bilgi edinebilirsiniz.


Volkswagen Arıza Lambaları Anlamları ;

Aşağıda Resimli bir şekilde arıza lambaları ve uyarı ışıklarını listeledim. Resimleirn altında detaylı açıklamalara yer vermeye çalıştım . İnceleyerek yeterli bilgiye sahip olabileceğinizi düşünüyorum .

 

Motor ışığını kontrol edin
Motor ışığını kontrol edin

Volkswagen Motor Arıza Lambası

Motor arıza lambası Volkswagen araçlar da motor da meydana gelen irili ufaklı çeşitli arızalarda yanan bir arıza simgesidir. Çok ciddi problemler olabileceği gibi çok küçük motor sorunlarını da belirtiyor olabilir. Aşırı ısınma , düşük yağ basıncı , Buharlaşma gibi birçok faktöre bağlı olarak yanabilir. Bunu kesin olarak söylemek bir OBD cihazına bağlamadan söylemek mümkün değildir.

Ne yapmalı ? ; Aracın sürüşün de bir problem yok ise ve yanık kaçak kokusu gibi veya motor kaputunu açtığınız da gözle görülür bir problem yok ise aracınızı zorlamadan yakınınızdaki bir servise doğru ilerleyiniz. Aksi durumlar da ise Aracı stop ettirin ve bir çekici yardımı ile onarım için servise götürünüz.
Daha detaylı bilgi için Motor arıza lambası kendiliğinden sönmesi  İçeriğimizi okuyabilirsiniz. Yada Motor Ve ESP Lambası birlikte yanıyor isimli makalemizi de inceleyebilirsiniz.


Yağ basıncı uyarı ışığı
Yağ basıncı uyarı ışığı

Volkswagen Yağ Basıncı Arıza Lambası

Eski tarz bir yağdanlık şeklinde bir görünümü olan bu Volkswagen arızalambası Arcınızın nız yağ sistemi ile ilgili bazı bilgiler veriyor.Bazı Volkswagen modellerinde bu simge yerine sadece YAĞ kelimesi görünür. Aşağıdaki muhtemelr sorunlar oluşmuştur.

 • Yağ seviyesi azalıyor
 • Yağ basıncının düşük olduğunu belirtiyor.
 • Yağ pompası motorunuzun içerisindeki parçaları yağlamak için yeterli sıvıyı dolaşıma veremiyor

Ne Yapmalı? ; Öncelikler Motor yağ seviyesini kontrol etmelisin. Motor yağ çubuğunu çıkart ve bir bez ile temizle . Ardından tekrar yerine yerleştirip çıkar ve yağ seviyesinin yeterli olduğundan emin ol. Yağ seviyesi düşük ise yağ takviyesi yaparak yeterli seviyeye getirmelisin. Önemli Not : Yağ seviyesini tamamladıktan sonra motor gürültülü çalışıyor ise Yağ pompasından kaynaklı bir arıza var demektir. Ayrıca motor da yağ kaçağı var ise aracı kullanmamalısın ve en yakın yetkili Vw servisine başvurmalısın.


Fren sistemi uyarı ışığı
Fren sistemi uyarı ışığı

Volkswagen Fren Sistemi Arıza Lambası

Volkswagen arıza lambalarından birtanesi olan Fren sistemi arıza lambası yanıyor ise aşağıdaki muhtemeler durumlar yaşanmış demektir.

 • Park freni devrededir.
 • Fren sisteminde arıza mevcuttur.
 • Fren yağı bitmiş veya azalmıştır.

Ne Yapmalı? ; Öncelikle Volkswagen aracınızın fren sistemi ile ilgili bu arıza için en basit olanından başlayın . Fren yağınızın yeterli olduğundan emin olun . Ardından park freninizin devrede olup olmadığını kontrol ediniz. Son aşamada eğer problem bu durumlardan birinde değil ise fren sisteminde bir arıza var demektir.Bu durumda onarım işlemi için Vw servisine başvurmanız gerekecektir.


Akü şarjı uyarı ışığı
Akü şarjı uyarı ışığı

Volkswagen Akü Arıza Lambası

Pil şeklindeki bu arıza lambası Vw aracınız da bu arıza lambası yanıyor ise Farlarınız sönük çalışabilir veya gösterge paneli ışığı azalabilir ve aşağıdaki muhtemel sorunlar dan biri yaşanıyor demektir.

 • Gevşek veya hasarlı akü kablosu
 • Bozuk bir alternatör
 • Elektrik sisteminde bir arıza durumu

Ne Yapmalı? ; Akünüzün şarj seviyesinin yeterli olduğundan emin olunuz. Başka bir akü taktığınız da sorun yaşanmıyor ise problem akünüzdendir. Bu aşamadan sonra bozuk alternatör ve elektrik sistemi arızası için sevis çözümünü değerlendirmelisiniz. Elektrik arızası yaşandığın da motorunuz hiç çalışmaya da bilir.


 

Sıvı Sıcaklık uyarı ışığı
Sıvı Sıcaklık uyarı ışığı

Volkswagen Motor Sıcaklığı Arıza ışığı

Volkswagen Aracınız da bu arıza lambası yanıyor ise bilinen en yaygın nedeni motorunuzun aşırı ısındığı anlamına gelmektedir. Büyük ihtimalle problem soğutma sıvısının yeterli devridaimi yapamaması veya (Antifriz olarak ta bilinir) Aşırı ısınmış demektir. Bu motor soğutma suyu azaldığında ve sürücüler bu durumu fark etmediğin de sık ca yaşanabilir.

Ne Yapmalı? ; Öncelikle Aracınızı kenara çekin ve stop etmeyiniz . Ardından klima açık ise kapatınız ve Isıtıcıyı (Kalöriferi) açınız .Bu soğutma sıvısını dağıtımını hızlandıracaktır. Bu arada kaputu açınız sıvının yeterli olup olmadığını kontrol ediniz. Sıvı yeterli geldi ve ısıtıcıyı açmanız da işe yaramadı ise Antifriz kapağını çok yavaş bir şekilde açınız. Çok dikkat etmeniz gerekiyor çünkü sıvı aşırı sıcak olabilir ve yanıklara neden olabilir. Açtıktan sonra sıvı takviyesi yapınız ve bir süre sonra motoru stop ediniz. Motorun soğumasını bekledikten sonra çalıştırınız ve problemin devam edip etmediğini kontrol ediniz. Problem devam ediyor ise Volkswagen yetkili servisine başvurunuz.


Düşük yakıt uyarı ışığı
Düşük yakıt uyarı ışığı

Volkswagen Düşük Yakıt Gösterge Lambası

Bu simge size ve bana fazlası ile tanıdık geliyordur. Bu Vw gösterge lambası aracınızın yakıtının azaldığı gösterir. Yakıtınız azalmış ise şansınızı fazla zorlamayın . Hava durumu veya trafikte takılma ihtimalinizi göz önünde bulundurmalısınız. En yakın akaryakıt istasyonundan yakıtınızı almalısınız.


 

Lastik basıncı sensörü uyarısı
Lastik basıncı sensörü uyarısı

Volkswagen Lastik Basıncı Uyarı lambası

Volkswagen gösterge simgelerin den biri olan Lastik basıncı uyarı simgesi Aracınızın lastik basıncının düşük oluğunu veya TPMS Yani lastik basıncı izleme merkezin de bir arıza olduğunu gösterir.

Ne Yapmalı? ; Lastik basınçlarını kontrol ettiriniz. Lastik basınçları dengeli olmalıdır. Lastik basıncı yeterli ise ve hala yanmaya devam ediyor ise TPMS sensörü arızalıdır demektir. Sensörü değiştirterek çözüm sağlayabilirsiniz.


Çekiş kontrolü uyarı ışığı
Çekiş kontrolü uyarı ışığı

Volkswagen Çekiş Kontrol Işığı

Bu Volkswagen aracınızın da çekiş kontrol sisteminin aktif olduğunu göstermektedir. Çekiş kontrol sistemi tekerleklerin dengeli dönmesini (bir tekerleğin diğerinden daha hızlı dönüp dönmediğini )ve patinaj yapıp yapmamasını kontrol etmek için ABS sistemini kullanan bir mekanizmadır. Bu yağmırlı ve buzlu havalar da çok işe yarayan bir sistemdir. Bir işlem yapmanıza gerek yoktur . Kaygan yol koşullarında dikkat ediniz.


Kızdırma bujisi uyarı ışığı (yalnızca dizel)
Kızdırma bujisi uyarı ışığı (yalnızca dizel)

Volkswagen Buji Arıza Lambası

Bu arıza lambası yanıyor ise kızdırma bujilerinde bir arıza durumunun yaşandığını gösterir. Kızdırma bujileri dizel araçlar da ateşlemeyi sağlayan birimlerdir. Aracınızın düzgün bir şekilde ateşleme yapması gerekmektedir. Bu sistem de bir arıza yaşanıyor ise aracınız düzgün çalışmaz veya tekleme yapar.


Emniyet kemeri uyarı ışığı
Emniyet kemeri uyarı ışığı

Volkswagen Emniyet Kemeri Arıza lambası

Bu arıza lambası Volkswagen aracınızın sürücüsü ve yolcuları için emniyet kemerleriniz takmasını istemektedir. Eğer takılı oldğu halde yanaya devam ediyor ise emniyet kemeri gerdirme sisteminde arıza olabilir veya emniyet kemeri tarağında bir arıza sözkonusudur. Genellikle emniyet kemeri takılmadığı için yanmaktadır. Emniyet kemeri takmak sürüş güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir.


Kapı bagaj kaput uyarı lambaları
Kapı bagaj kaput uyarı lambaları

Volkswagen Açık Kapı Uyarı Lambası

Volkswagen aracınız da bu bu arıza lambası yanıyor ise kapılarınız dan biri veya bir kaçı açık demektir. Eğer kapıların kapalı olduğundan eminseniz sensörlerden biri arızalı demektir. Uygun bir zaman da kontrol ettirip onartabilirsiniz. Her ne kadar basit bir simge olsa da rahatsız edici olabilmektedir.


Sürüşe hazır uyarı ışığı
Sürüşe hazır uyarı ışığı

Volkswagen Sürüşe için hazır Uyarı Lambası

Bu simge Volkswagen  aracınızın sürüş için hazır olduğunu göstermektedir. Bir çok model de farklı şekillerde görüne bilmektedir. Sistem kontrolleri yapılmıştır ve herşey yolunda demektir.


Sınırlı güç uyarı ışığı
Sınırlı güç uyarı ışığı

Volkswagen Sınırlı Güç Uyarı Lambası

Motorlu versiyonlar da Güç aktarım sisteminde yaşanan bir arızayı simgelemektedir. Güç aktarım sistemi arızası için detaylı bir anlatım sunduğumuz makalemizi inceleyebilirsiniz. Bkz ;  Güç aktarım sistemi arızası .


Pil şarj seviyesi uyarı ışığı
Pil şarj seviyesi uyarı ışığı

Volkswagen Pil seviyesi düşük Uyarı lambası

Bu simge elektrikli Vw modellerin de aracınızın düşük şarj da olduğunu ifade etmektedir. Aracınız için kalan yol durumunu hesaplayınız ve en yakın elektrikli şarj istasyonunda aracınızı şarj etmelisiniz. Türkiye ve dünya genelin de şarj istasyonları oldukça yaygın dır ve artık motorlu araçlar gibi her 50km de 1 şarj istasyonuna rastlamak mümkündür.


Yaya uyarı sistemi
Yaya uyarı sistemi

Volkswagen Yaya Uyarı Sistemi Lambası

Bu uyarı simgesi göründüğün de Volkswagen aracınız ile hareket etmeden önce önünüz de yayaların olduğunu sislere bildirmek maksadı ile yanmaktadır. Yayalara dikkat ederek aracınızı sürmeye devam edebilirsiniz. Ancak önünüz de bir engel veya yaya yok ise ve yinede bu simge yanıyor ise sistem ile ilgili bir arıza var demektir. En yakın Vw yetkili servisine başvurarak probleminizi çözebilirsiniz.


Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS) Uyarı Işığı
Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS) Uyarı Işığı

Volkswagen ABS Uyarı Lambası 

Kaygan veya aniden durmanız gerektiği durumlarda frene asıldığınız da ABS tekerleklerin kilitlenmesini önlemek için devreye girer. Abs uyarı ışığı yanıyor ise sistemde bir arıza var demektir. ve onarılması önemlidir.

Ne Yapmalı? ; Bu oldukça önemli bir güvenlik özelliğidir. Abs sisteminden kaynaklı bu arızayı en kısa sürede onartman gerekiyor.


Çekiş Kontrolü Arıza Işığı
Çekiş Kontrolü Arıza Işığı

Volkswagen Çekiş Kontrolü Arıza Lambası

Volkswagen aracınızın gösterge panelin de bu arıza lambasını görüyor iseniz aracınızın çekiş kontrol sistemin deki bir sensör bozulmuş veya kırılmış demektir. Ayrıca Bazı modelelr de Abs ve kontrol sistemini bu modül yönetir  ve bu iki birimde yaşanan bütün arızalar için de bu simge yanabilir.

Ne Yapmalı? ; Rutin sürüşünüzü etkileyecek bir arıza değildir. Ancak güvenli ve performanslı bir sürüç için tespit ve onarım işlemini yapmanız gerekecektir. Arızaları ertelediğiniz de büyük problemlere eden olabilir.


Güvenlik Gösterge Işığı
Güvenlik Gösterge Işığı

Volkswagen Güvenlik sistemi Gösterge Işığı

Aracınız da hırsızlık durumları için güvenlik sistemi var ise , Güvenlik sistemi aktif olduğunda bu lamba sürekli olarak yanıp sönecektir. Sistem sağlam ise ve aracınız çalışmıyor ise güvenlik nedeni ile bu sistem devreye girmiş demektir. İmmobilizasyon sistemi arızası olarak ta bilinmektedir.

Ne Yapmalı? ; Arıcınızın Güvenlik sistemini nasıl devre dışı brakacağınıza ilişktin kitapçığınız da yazan yönlendirmeleri izleyiniz. Eğer güvenlik sisteminde bir arıza var ise siz bu arızayı giderene kadar aracınız açlışmayacaktır.


Yıkama Sıvısı Gösterge Işığı
Yıkama Sıvısı Gösterge Işığı

Volkswagen Yıkama Sıvısı Gösterge Işığı

Aracınızın silecek sularınızın azaldığını veya hiç olmadığı gösteren gösterge ışığıdır.  Eğer silecek suyunuz fışkırtmıyor ise bir iğne yardımı ile silecek suyu çıkış noktasının tıkanıklığı giderin. Eğer silecek suyu yeterli ve silecek suyu da fışkırtıyor ise bir arıza sözkonusudur. Bu sistemdeki bir arıza sizi etkilemeyecektir ancak kontrol ettirip onartmanız gösterge paneliniz de sıkıcı bir simgeden sizi kurtaracaktır 🙂 .


Şeritten Ayrılma Uyarı Işığı
Şeritten Ayrılma Uyarı Işığı

Volkswagen Şerit Takip Sistemi Gösterge Işığı

Bir güvenlik sistemi olan şerit takip sistemi sürücü yorgun olduğu durumlarda aracınız seritten ayrıldığı anda yanar ve BİP sesi çıkarmaya başlar. Amaç sürücüyü uyarmak ve muhtemel kazaların önüne geçmektir. Uzun yollarda oldukça faydalı bir sistemdir. Direksiyonu düzeltin ve şeritten ayrılmayınız.

 


Şanzıman Sıcaklığı Uyarı Işığı
Şanzıman Sıcaklığı Uyarı Işığı

Volkswagen Şanzıman Sıcaklığı Arıza Lambası

Vw aracınız da bu arıza lambası yanıyor ise Şanzumanınız aşırı ısınmış demektir. Aşağıdaki durumlar bunun başlıca nedenlerindendir.

 • Şanzıman aşırı ısınmıştır
 • Şanzıman yağ seviyesi düşüktür
 • Araç ağır yük çekmektedir
 • Şanzıman parçaları aşınmıştır.
 • Uzun süre yokuş çıkılmıştır.

Ne Yapmalı? ; Yol durumu güvenli olur olmaz aracınızı kenara çekin. Ardından Motorunuzu stop edin ve şanzımana soğuması için zaman tanıyın. Bir süre sonra en yakıt servise götürerek tespit ve onarım işlemi başlatmalısınız. Şamzıman arızaları aşırı maliyetli olabilmektedir.


 

Bu yazımızda belirttiğimiz durumlar bilgilendirme amaçlıdır. Amaç daha verimli bir şekil de sürücüleri yönlendirmek ve karşılaştıkları durumlar hakkında bilgilendirici bilgiler vermketdir.Bir başka konumuz olan  Düşük üre nedemektir konulu içeriğimizi incelemek isteyebilirsiniz.Bunun için aşağıda bir bağlantı kartı bırakacağım . Arızasız yolculuklar dilerim.

Düşük üre Uyarısı Nedir? Nasıl Çözülür?

“Volkswagen Arıza Lambaları ve Anlamları” üzerine 2 yorum

 1. Oncelikle cok detayli ve cok aciklayici bir paylasim yapmissiniz . Bunun icin tesekkur ederim . Ben yillardir her aracimi VW tercih ediyorum . En son aldigim volkswagen arabamin ariza lambalari surekli yaniyor . Özellikle disli icerisinde anahtar isareti hani su hararet gibi olan yaniyordu . Ne anlama geldigini bir tuslu cozemiyordum . Simdi yine tamir yolu gorundu gibi . Kolay gelsin .

  Yanıtla
  • vw nin bu sorunları kronik gibi görünüyor . Birçok arızada tamir yolu görünüyor . ülkede tamirhanelere en çok giden araç grubu .

   Yanıtla

Yorum yapın