BMW E90 Arıza Lambaları Anlamları

BMW E90 Arıza Lambaları

Merhaba, Bu içeriğimiz de BMW E90 arıza lambaları anlamları ve BMW E90 arıza işaretlerinin yanısıra BMW E90 gösterge paneli işaretlerinin anlamlarını detaylı ve resimli bir şekil de sunmaya çalışacağız. BMW E90 arıza ışıkları gösterge paneliniz de yanmaya başladığın da ne yapmanız gerektiği konusunda sizin için bir rehber niteliği taşımaktadır.BMW E90 ikaz lambaları yandığında yapacağınız ilk şey lambanın rengini teşhis etmektir. Nitekim yanan lambanın rengi arızanın ne düzeyde kritik olup olmadığını gösteren ilk işarettir. Lambanın rengi kritik bir arızayı işaret ediyor ise aracınızı durdurup derhal bir yetkili servisten yardım almanız gerekiyor demektir.

BMW E90 Arıza Lambaları anlamları
BMW E90 Arıza Lambaları anlamları

 

BMW E90 gösterge paneli işaretlerini anlamak bir sürücü için yegane önemli sürüş güvenliği ilkesidir. Sürüş güvenliğini sağlamak için yaşanılan problemleri anlamak ve gerektiği kadar müdahale etmek önemlidir.BMW E90 ikaz lambaları kolay kolay yanmaz nitekim oldukça sağlam bir araç gurubudur.Ancak arızaları da oldukça maliyetlidir. Ufak bir arıza için bazen tonla para ödemeye gerek yok . Ne yapacağınızı biliyorsanız endişelenmenize gerek te yok . Aşağıda arıza lambaları ve anlamları resimli bir şekilde yer almaktadır.

BMW E90 Arıza Lambaları ; video

Burada e90 arıza lambalarını içeren hızlı bir video izleyebilirsiniz.Arıza lambalarının anlamları detaylı bir şekilde videoda belirtilmiştir.Bu içeriğe sürekli erişim için sık kullanılanlara ekleyebilirsin.

 

BMW E90 Arıza Lambaları Anlamları

  • Yeşil: Herşey yolunda bir müdahaleye gerek yoktur.
  • Sarı: Problem var , en kısa sürede arızayı gidermelisin.
  • Kırmızı: Çok ciddi bir problem var , Aracı durdur ve onarım işlemi yapmalısın.

 

Fren sistemi arıza işareti
fren sistemi arıza lambası

BMW E90 modelindeki bu uyarı ışığı, fren hidroliğinin düşük olduğunu veya fren sisteminin düzgün çalışmadığını gösteren bir arıza işareti olarak ortaya çıkar.


Motor veya şanzıman elektrionik arıza işareti
Motor veya şanzıman elektrionik ikaz lambası

BMW E90 için ‘Motoru kontrol et’ uyarı lambası, aynı zamanda ‘arıza lambası’ olarak da adlandırılır ve motorla ilgili herhangi bir sorunu işaret edebilir. Bu tür bir sorunu çözmek için kendi başınıza işlem yapmak yerine bir OBD cihazıyla bağlantı kurmanız gerekebilir. Bu, bireysel olarak çözebileceğiniz bir uyarı işareti değildir.


Elektronik hidrolik direksiyon (EPS) uyarısı
Elektronik hidrolik direksiyon (EPS) arızası

BMW E90 veya diğer elektronik sistemli araçlarınızda bu tür sorunlarla karşılaşırsanız, aracınızı kapatın ve ardından 30 saniye bekledikten sonra yeniden başlatmayı deneyin. Bu yaklaşım sorununuzu giderebilir. Eğer sorun çözülmezse, aracınızı bir teşhis cihazına bağlayarak sorunun kaynağını öğrenebilirsiniz.


Dizel partikül filtresi (DPF) uyarı lambası
Dizel partikül filtresi (DPF) arıza lambası

BMW E90, egzoz gazlarında bulunan zararlı maddelerin temizlenmesi amacıyla kullanılan dizel partikül filtresinin tıkalı olduğunu veya bir arızanın meydana geldiğini gösterir. Dizel partikül filtresinin temizlenmesi için ise şu yöntemi uygulayabilirsiniz: Aracınızı çalıştırın, vitesi 3’e takın ve hızınızı 100 km/s hızına çıkarın. Ayrıca, rolanti göstergesi 3’ün üzerine çıkmalıdır. Bu şekilde 10 dakika seyahat edin. Dizel partikül filtresi yüksek sıcaklık altında temizlenecektir.


Dizel yakıt filtresinde su var uyarı lambası
Dizel yakıt filtresinde su var ikaz ışığı

BMW E90’unuzda motorunza yakıt girmeden önce yakıtınızda su belirtisi bulunuyorsa. Diğer bir deyişle, yakıtınızın içine su karışmış olabilir. Yakıt deposunu temizletmek veya bir uzmandan destek almak için adımlar atmalısınız.


Motor soğutma suyu sıcaklığı uyarı lambası
Motor soğutma suyu sıcaklığı , hararet uyarısı

BMW E90’da motor suyu sıcaklığı aşırı yüksek seviyelerde ise, aracınızın aşırı ısınma riski vardır. Bu, ciddi bir sorundur. Eğer aracınız aşırı ısınmışsa, hemen kenara çekin ve aracı kapatmamaya dikkat edin. Aracınızı bir süre rolantide çalışır durumda tutun, böylece motor suyu biraz soğuyabilir. Bu sırada motor suyu kapağında basınç olabileceğine dikkat edin. Kapak su ile birlikte ani patlamalar yapmaması için çok yavaş bir şekilde açın. Ayrıca, yüksek sıcaklıktaki su size zarar verebilir, bu nedenle dikkatli olun.


Motor yağı basıncı Arıza işareti
Motor yağı basıncı arıza lambası

BMW E90’da motor yağ basıncı düşükse, bu motorun yağ eksilttiğini gösterebilir. Bu sorunu çözmek için yağ takviyesi yapabilirsiniz. Ancak, yağ kaçağı ciddi bir problemdir.


Yağ değişimi arıza işareti
Yağ değişimi arıza lambası

BMW E90’daki bu uyarı işareti, servis bakımının zamanının geldiğini belirtir. Bu işaret, her servis bakımından sonra sıfırlanmalıdır.


Lastik basıncı izleme uyarı lambası
Lastik basıncı izleme uyarı ışığı

BMW E90 : Lastik basıncınız yetersizdir. Tekerleklerinizin lastik basınçlarının yeterli olduğunu kontrol ettiriniz. Lastiklerin içerisindeki havanın dengeli olması yakıt tüketimini dahi etkileyen bir faktördür.


 

Havalı süspansiyon arızası arıza işareti
Havalı süspansiyon arızası lambası

BMW E90 : Bu, lastikler üzerinde bulunan ve sürüşünüzü yumuşatan şişirilebilir hava torbalarından birinde sızıntının belirtisi olabilir. Bu konuya dikkat edin.


şarj sistemi uyarı lambası
şarj sistemi arızası uyarı lambası

BMW E90 : Akünüz bitmiştir veya şarj seviyesi düşüktür. Araç çalışmadığı zamanlarda aküyü tüketebilecek fonksiyonları kullanmayınız.


kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS) uyarı lambası
kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS) arıza lambası

BMW E90 : Aniden durmanız gerektiğinde veya yolda aşırı buzlanma olduğunda hayatınızı kurtarabilecek önemli bir özelliktir. ABS’de bir sorun varsa, bunu gidermelisiniz.


elektronik stabilite kontrolü (ESC) uyarı lambası
elektronik stabilite kontrolü (ESC) uyarı simgesi

BMW E90 : Kaygan bir zeminde bu uyarı lambası yanarsa, Kaymayı önleyici sistemi devre dışı bıraktığınız anlamına gelir. Bu özellik, aracın savrulmasını ve kaymasını en aza indirmek için tasarlanmıştır.


otomatik şanzıman uyarı lambası
otomatik şanzıman arıza simgesi

BMW E90 : Şanzuman yağının aşırı yüksek sıcaklıkta olduğu durumda, bu anormal bir durumu işaret edebilir. Şanzuman yağı seviyesini kontrol edin ve eksikse tamamlayın.Bu göz ardı edilecek bir problem değildir.


Easytronic Şanzıman Elektroniği (ESU) uyarı lambası
Easytronic Şanzıman Elektroniği (ESU) ikaz lambası

BMW E90 : Elektronik kontrol sistemin de bir arızanın meydana geldiğini gösteren arıza ışığıdır. Aracınızın otomatik ve yarı otomatik modda çalışabilmesi için gerekli komutları verir . Kısacası beyin kaynaklı bir problem olma olasılığı yüksektir.


Far değiştirme uyarı lambası
Far değiştirme arıza lambası

BMW E90 :Bir farınız arızalıdır ve değiştirilmesi gerekebilir. Sürüş güvenliği açısından değiştirmeniz tavsiye edilir.


Fren balataları aşınmış uyarı ışığı
Fren balataları ikaz ışığı

BMW E90 : Fren balatalarınız çok incelmiştir. Balataların ömrü tükenmiş olabilir. Balatalarınızı kontrol ettiriniz ve gerekiyor ise değiştirmelisiniz.


Hava yastığı ve kemer gerdirici sistemi uyarı ışığ
Hava yastığı ve kemer gerdirici sistemi lambası

BMW E90 : Hava yastığı sistemlerinde bir yerde arıza olduğunu gösteren arıza ışığıdır. Hava yastığı sistemini kontrol ettiriniz ve arızayı gideriniz.


Takip mesafesi göstergesi uyarı işareti
Takip mesafesi göstergesi uyarı işareti

BMW E90 : Bu önünüz deki araçla olan takip mesafesini hesaplar ve kaza riski görürse acil frenleme yapar.


iniş kontrol sistemi (DCS) uyarı lambası
iniş kontrol sistemi (DCS) ikaz ışığı

BMW E90 : Yokuş aşşağı inişlerde devreye giren bir sistemde arıza olduğunu gösterir.


istenmeyen şerit değiştirme uyarı ışığı
istenmeyen şerit değiştirme arızası lambası

BMW E90’un ön camının üst kısmında, bir kamera şeritleri takip eder. Şerit değiştirdiğinizde sinyal vermeden, sizi uyarabilmek için bu kamera çalışacaktır.


Ultrasonik park destek sistemi uyarı lambası
Ultrasonik park destek sistemi uyarı ikaz lambası

BMW E90 : Bildiğimiz park sensörünün gelişmiş halidir.Bu alanda bir arıza olduğunu belirtir.


immobilizer sistemi uyarı lambası
immobilizer sistemi uyarı lambası

BMW E90’daki anahtarsız çalıştırma sistemlerinde, aracınız anahtarınızı tanıdığında, bu arıza lambası birkaç saniye boyunca yanar ve sonra sönmez. Eğer anahtarınız aracınıza tanımlanmamışsa, bu ışık sürekli olarak yanar.


sürekli sönümleme kontrolü (CDC) uyarı lambası
sürekli sönümleme kontrolü (CDC) uyarı lambası

BMW E90 : Yol koşulları ve araç üzerindeki yük gibi etkenlere bağlı olarak süspansiyonu sıkılaştıran ve gevşeten CDC sisteminde bir arıza olduğunda sizi uyaracaktır. Uyarıyı gidermek için bir BMW E90 servisine başvurmanız gerekebilir.


interaktif sürüş sistemi (IDS) uyarı lambası
interaktif sürüş sistemi (IDS) uyarı lambası

BMW E90’un Spor Modu’nu kullanarak performansı artıran bir özelliktir. Bu sistemde bir arıza meydana geldiğinde, bir uyarı ışığı yanabilir. Arızayı gidermek için yetkili bir servis ile iletişime geçmeniz gerekebilir. Performans için önemli bir özelliktir.


 

Bu içeriğimiz de bmw araç sürücüleri ve araç sahipleri için faydalı bilgiler vermeye çalıştık. Bir başka içeriğimiz olan BMW Tahrik Arızası nedir başlıklı konumuzu inceleyebilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.Aşağıdya ilgili bilgi içeriğine erişebilmeniz için bir bağlantı kartı bırakacağım . Bu sayede içeriğe erişebileceksiniz.

 

Bmw Tahrik Arızası Nedir ? Çözüm !

Yorum yapın