Fiat Arıza Lambaları Anlamları ( Resimli )

Fiat Arıza Lambaları

Fiat markası için oluşturduğumuz arıza lambaları adlı içeriğimize hoşgeldiniz. Bu içeriğimiz de fiat marka bütün araçlar için geçerli Fiat Arıza lambalarından ve Fiat Gösterge paneli arıza lambalarından bahsedeceğiz. Gösterge paneli işaretleri ni anlamak ve yorumlamak oldukça önemlidir. Bu arızaların çözümü için sizlere rehber olabilecek yegane bir içeriktir.

İçeriğimiz popüler Fiat’in gösterge paneli uyarı ışık sembollerini kapsamaktadır.Motor yönetim ışıkları veya hata lambaları olarak da adlandırılan bu semboller, Fiat’inizin yaşına ve üretildiği yere bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir.Her uyarı ışık sembolü, anlamını açıklayan bir açıklamayla birlikte alınması önerilen üretici işlemini detaylandırır.

Fiat Arıza Lambaları Anlamları
Fiat Arıza Lambaları Anlamları

Arıza lambası sembölülünün rengi arızanın ciddiyetinin bir işaretidir. Fiat gösterge paneli işaretlerinde SARI , KIRMIZI , TURUNCU Veya Bazı modeller de YEŞİL renklerden oluşabilmektedir. Bu renklerin kendilerine özgü anlamları vardır ve önem dereceleri farklıdır. Kırmızı ciddi durumları simgelerken turuncu daha az ciddi durumları simgeleyebilir. Aşağıda ikaz lambalarını bütün detayları ile hazırladığımız bir listemiz mevcuttur.

 


Fiat Arıza Lambaları Anlamları

 

Şanzıman Arızası
Şanzıman Arızası

Fiat ŞanzIman Arıza Lambası

Bu uyarı ışığı, Fiat’in Speedgear veya Dualogic olarak tanımlanan modellerinin yarı otomatik şanzıman versiyonlarında bir hata algılandığında yanar. Bu bir şanzıman arızasını gösterir. Şanzuman arızaları diğer arıza türlerine göre daha karmaşık ve daha maliyetli arıza türlerindendir. Ayrıca ihmal edilmesi durumunda ciddi onarım maliyetleri ile karşı karşıya kalmanıza eden olabilir.


düşük fren hidroliği
düşük fren hidroliği

Fiat Düşük Fren Sıvısı Gösterge Paneli arıza lambası

Bu ünlem işareti gösterge ışığı, Fiat’in fren sıvısı seviyesi düşük olduğunda kırmızı renkte yanar. Fren sıvısı seviyesi aşırı derecede düşükse, aracın fren yapma yeteneğini olumsuz etkileyebilir. Fren sıvısını doğru seviyeye doldurun. Bu uyarı sembolü, el freni çekildiğinde de kırmızı renkte yanar. El freni çekiliyken araç kullanılıyorsa sesli bir uyarı da duyulur. Fren sıvısını doldurduğunuz da ilgili arıza lambası hemen sönmeyebilir. Bu durumu algılayabilmesi için ilgili sistemlere birkaç saat zaman vermeniz gerekebilir.


Hava Yastığı Arızası
Hava Yastığı Arızası

Fiat Hava Yastığı Arıza lambası

Araç çalıştırıldığında bu sembol kırmızı renkte yanmalı ve birkaç saniye sonra sönmelidir. Işık yanık kalırsa veya sürüş sırasında yanarsa, bu hava yastığı veya germe cihazı sistemlerinde bir arızayı gösterir. Bir kazada germe cihazı veya hava yastıkları devreye giremeyebilir. Hemen Fiat yetkili bayileri ile iletişime geçin. Hava yastıkları ve olası arızalar hakkında daha fazla bilgi için hava yastığı ışığının neden yandığını görüntüleyin.


Ön Hava Yastığı Arızası
Ön Hava Yastığı Arızası

Fiat Ön Hava Yastığı Arızası Göstergesi

Bu uyarı ışığı, ön hava yastıklarının devre dışı bırakıldığını belirtmek için gösterge panelinde turuncu renkte yanar. MAR konumuna getirilen ateşleme anahtarıyla hava yastığının etkinleştirilmesi için sembol 4 saniye boyunca yanmalı ve daha sonra başka 4 saniye boyunca yanmalıdır. Bu uyarı ışığı sürekli yanıyorsa, yukarıdaki hava yastığı veya germe cihazları uyarı ışığı başarısızlığını gösterir. Hava yastığı ve germe cihazları sistemi hata ışığı (yukarıda) bir hatayı göstermek için yanmayabilir. Bu ışık 4 saniye sonra sürekli yanıyorsa hemen Fiat bayisine başvurun.


Aşırı Isınmış Soğutma Sıvısı
Aşırı Isınmış Soğutma Sıvısı

Fiat Aşırı Isınmış Motor Soğutma Sıvısı Gösterge lambası

Bu gösterge sembolü, ateşleme anahtarı MAR konumuna getirildiğinde (Kontak açıkken) kırmızı renkte yanmalı ve kısa bir süre sonra sönmelidir. Sembol sürüş sırasında yanıyorsa, bu motorun aşırı ısındığını gösterir. Araç derhal durdurulmalıdır, çünkü aşırı ısınmış bir motor kilitleyebilir. Moturu kapatın ve motorun soğuması için birkaç dakika bekleyin. Soğutma sıvısı seviyesinin minimum işareti altında olmadığından emin olun.

Eğer öyleyse, rezervuar kapağını yavaşça çıkarın ve soğutma sıvısını doldurun. Bu işlemden sonra sembol tekrar yanarsa, aracı durdurun, motoru kapatın ve bir Fiat bayisi ile iletişime geçin. Bu arıza lambası aracınız uzun süre yokuş çıktığında da yanabilir. Bu durumda aracınıza zaman tanıyın ve soğumasının ardından takip eden zamanlarda arıza devam ediyor ise artık endişelenebilirsiniz.


Düşük Yakıt Seviyeleri
Düşük Yakıt Seviyeleri

Fiat Düşük Yakıt Seviyeleri Gösterge arıza lambası

Bu gösterge sembolü, araç ateşleme anahtarı MAR konumuna getirildiğinde (Kontak açıkken) ilk başta yanmalı ve motor çalıştığında sönmelidir. Aşırı ısınmış bir motoru belirten kırmızı sembolün aksine, bu sembol sadece tankta sadece 7 litre yakıt kaldığını göstermek için turuncu renkte yanar. Işık, sistem arızası olduğunu belirtmek için yanar.


Düşük Akü Şarjı
Düşük Akü Şarjı

Fiat Düşük Akü Şarj Gösterge Paneli Uyarı simgesi

Bu uyarı ışığı, motor çalıştığında kırmızı renkte yanmalı ve kısa bir süre sonra sönmelidir. Düşük akü şarj uyarı sembolü, ya sürekli ya da aralıklı olarak kırmızı renkte yanarsa, motor başlatma sorunları olasıdır. Bir yetkili Fiat bayisi ile hemen iletişime geçilmelidir.


Düşük Motor Yağı Basıncı
Düşük Motor Yağı Basıncı

Fiat Düşük Motor Yağı Basınç Gösterge Paneli ikaz lambası

Bu gösterge sembolü, aracı çalıştırdığınızda kırmızı olarak yanmalı ve kısa bir süre sonra sönmelidir. Eğer sembol yanmaya devam ederse veya sürüş sırasında yanıyorsa, bu düşük motor yağı basıncını belirtir. Düşük motor yağı basıncı, motora zarar verebilir. Araç hemen durdurulmalı, motor kapatılmalı ve bir Fiat bayisi ile iletişime geçilmelidir. DPF ile Multijet versiyonları için, uyarı sembolü yanıp belirli bir mesajı görüntüler. Bu, yağın değiştirilmesi gerektiğini belirtmek içindir ve yanıp sönen yağ sembolü motorda bir hata olduğu anlamına gelmez.


Düşük Motor Yağı Seviyesi
Düşük Motor Yağı Seviyesi

Fiat Düşük Motor Yağı Seviyesi Gösterge işareti

Düşük motor yağı seviyesi uyarı lambası, motora çalıştırmaya başladığınızda kırmızı renkte yanmalı ve çalıştıktan kısa bir süre sonra sönmelidir. Eğer uyarı lambası yanıp sönmezse veya sürüş sırasında yanarsa, bu motor yağı seviyelerinin güvenli minimum seviyenin altında olduğunu gösterir. Düşük motor yağı seviyeleri ile devam etmek, motora zarar verebilir. Motor yağı seviyesini kontrol edin ve en kısa sürede doldurun. Araç motor yağını kontrol etme ve tamamlama konusunda tam bir rehber için motor yağını nasıl kontrol edebilirim sayfasına bakın.


ABS Arızası
ABS Arızası

Fiat ABS Fren Sistem Arızası Gösterge Paneli lambası

Anti-bloke frenler veya ABS sembolü, kontağı açtığınızda turuncu olarak yanmalı ve kısa bir süre sonra sönmelidir. Eğer sembol yanmaya devam ederse veya sürüş sırasında yanarsa, bu ABS’de bir arıza olduğunu belirtir. Normal frenler normal sürüş koşullarında etkilenmez. Sorunun düzeltilmesi için dikkatli bir şekilde bir yetkili Fiat bayisine gitmelisiniz. ABS’nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak için Anti-Blokaj Fren Sistemi ile ilgili bir rehber var ise göz atabilirsiniz.


EBD Arızası
EBD Arızası

Fiat EBD Fren Sistemi Arıza lambası

Bu gösterge paneli arızaları (kırmızı ve turuncu renklerde) yanıp sönüyorsa, Elektronik Fren Kuvvet Dağılımı sisteminde (EBD) bir sorun olduğunu gösterir. Normal sürüş koşullarında frenler normal çalışır. EBD sadece ağır frenleme yükleri altında etkili hale gelir ve devre dışı bırakıldığında şiddetli frenleme sırasında arka tekerleklerin kilitlenmesine neden olabilir.


elektronik Servo Direksiyon Arızası
elektronik Servo Direksiyon Arızası

Fiat Direksiyon Sistemi Arızası Göstergesi

Direksiyon simgesi, motor çalıştığında kırmızı olarak kısa bir süre yanmalı ve ardından sönmelidir. Uyarı lambası yanıyorsa veya sürüş sırasında yanıyorsa, ‘Dualdrive’ elektronik direksiyon sisteminde bir arıza olmuştur. Araç hala sürüşe uygundur, ancak destekli direksiyonunuz olmayacaktır. Düşük hızda sürerken direksiyon daha zor olabilir.


Enjeksiyon Sistemi Arızası
Enjeksiyon Sistemi Arızası

Fiat Enjeksiyon Sistemi Arızası ışığı

Aracı çalıştırmak, bu sembolün turuncu olarak kısa bir süre yanmasını sağlamalıdır. Semol yanıp sürüş sırasında sönmezse veya Multijet versiyonlarında başladıktan sonra sönmezse, bu enjeksiyon sisteminde bir arızayı gösterir. Araç ılımlı bir hızda sürülebilir, ancak performans kaybı, düşük tutuş ve yüksek yakıt tüketimi yaşanabilir. Motoru fazla zorlamamak için aracınızı en kısa sürede bir Fiat bayisine götürün. EOBD benzinli versiyonlarında sembol yanıp sönerse, bu katalitik konvertöre zarar verildiğini gösterir.


Dış Far Arızası
Dış Far Arızası

Fiat Dış Aydınlatma Arızası Gösterge ikaz lambası

Bu uyarı lambası, bir arızanın algılandığı durumda (Fren Lambaları, Arka Sis Lambaları, Göstergeler/Sinyaller, Plaka Lambaları, Gündüz Sürüş Lambaları (DRL) ve Yan Aydınlatmalar) turuncu olarak yanmalıdır. Arıza, bir veya daha fazla patlamış ampul, patlamış bir koruma sigortası veya arızalı bir elektrik devresi ile ilgili olabilir.


Araç Koruma Arızası
Araç Koruma Arızası

Fiat Araç Koruma Sistemi Arızası Gösterge ikaz ışığı

Bu kilitleme sembolüne sahip araba sembolü (Anahtar Kodu Işığı), bazı versiyonlarda görüntülenen bir mesaj ile birlikte turuncu olarak yanar. Bu, motor immobilizer sisteminde (Fiat Kod Sistemi) bir arıza olduğunu veya aracınıza kuruluysa sistem alarmının devre dışı bırakıldığını belirtir. Hırsızlık önleme sistemi sıfırlamak için yetkili bir Fiat bayisi ile iletişime geçilmelidir.


Genel Uyarı arıza lambası
Genel Uyarı arıza lambası

Fiat Genel Uyarı lambası

Bu üçgen içinde bir ünlem işareti bulunduran sembol, turuncu olarak yanar ve çeşitli hataları temsil eder. Bu uyarı lambası, motor yağı basınç sensörü hatası, start/stop sistemi hatası, dış aydınlatma hatası veya yakıt kesme anahtarının devre dışı bırakılması durumunda yanar. Bazı modellerde hata kodu da görüntülenebilir. Bu uyarı aracınızda yaşanan çeşitli arızalar sonucu yanar. Kesin değerlendirmeyi bir OBD cihazına bağlanarak teşhis edebilirsiniz.


DPF Partikül Filtresi Temizliği
DPF Partikül Filtresi Temizliği

Fiat DPF Partikül Filtre Temizleme Lambası

Bu sistem sadece DPF’ye sahip Multijet versiyonları için geçerlidir. Sembol, motora çalıştırıldığında turuncu olarak yanmalı ve kısa bir süre sonra sönmelidir. Semol sürekli yanıyorsa, sürücüye temizlemenin devam ettiğini bildirir. Temizleme işlemi tamamlandığında ışık söner. Bu işlem genellikle yaklaşık 15 dakika sürer. Optimal temizlik için aracınızı 60 km/saat hızla hareket halinde tutun ve motor hızını 2000 devir/dakikanın üzerinde tutun. Bu ışık bir arıza anlamına gelmez.


ESP Sistem Arızası
ESP Sistem Arızası

Fiat ESP Sistemi Arızası Gösterge paneli ikazı

ESP veya Elektronik Stabilite Programı arıza lambası, motor çalıştığında turuncu olarak yanmalı ve kısa bir süre sonra sönmelidir. Işık sönmüyorsa veya sürüş sırasında yanıyorsa, bu sistemin bir arıza olduğunu gösterir. ESP sistemi aracın istikrarını izler ve daha güvenli ve düzgün bir sürüş sağlamak için tekerlek başına fren uygulayarak ve motor gücünü uygular.


yokus Hill Tutucu Arızası
yokus Hill Tutucu Arızası

Fiat  Yokuş Kalkış desteği Arızası Gösterge arıza lambası

Yokuş kalkış Destek Sistemi uyarı lambası, motor başlatıldığında turuncu olarak yanmalı ve birkaç saniye sonra sönmelidir. Bu sembolün yanması veya ESP Sistemi Arızası lambasının yanması, sistemin bir sorununu belirtir. Işıklar yanıyorsa, Tırmanma Destek Sistemi kullanılamayabilir ve aracınız bir yokuş başlangıcında geri çekilmeden korunmayabilir.


Dizel Filtresindeki Su
Dizel Filtresindeki Su

Fiat Dizel Filtre Su Uyarı lambası

Sistem ışığı, motor çalıştırıldıktan kısa bir süre sonra sönmelidir. Işık yanıp sönmezse veya seyahat sırasında yanarsa, bu yakıt devresinde su bulunabileceğini gösterir. Yakıt devresindeki su, enjeksiyon sistemi üzerinde ciddi hasara yol açabilir.


Düşük Lastik Basıncı
Düşük Lastik Basıncı

Fiat Düşük Lastik Basınç Arıza Lambası

Fiat, Birleşik Krallık’ta 1994 yılından beri bulunuyor ve bu tarihlerden önce, lastik basınç izleme sistemleri (TPMS) kullanılmadan önceydi. Daha yeni bir modele sahipseniz, düşük lastik basınç sembolü, bir veya daha fazla lastiğin havasının indiğini uyarısı olarak sarı olarak yanabilir. Lastikleri en kısa sürede kontrol edin. Basınç kontrol edildiyse ve ışık hala yanıyorsa, sürekli yanıp sönen lastik basınç uyarı ışığı neden sürekli yanar sayfasına bakın.


FIAT İÇİN ORTAK OLAN GÖSTERGE PANELI UYARI IŞIKLARINA GÖZ ATALIM

Aşağıdaki görseller fiyat araçlar için ortak olan arıza ikaz lambalarını içermektedir. Fiat markasına ait çeşitli modeller için ortak simgelerdir.

Uzun Far Etkinleştirildi (Mavi)
Uzun Far Etkinleştirildi (Mavi)
Sis Farları Etkinleştirildi (Yeşil)
Sis Farları Etkinleştirildi (Yeşil)
Arka Sis Farları Etkinleştirildi (Sarı)
Arka Sis Farları Etkinleştirildi (Sarı)
Kapılar Açık Uyarısı (Kırmızı)
Kapılar Açık Uyarısı (Kırmızı)
Sol Gösterge - Sinyal (Yeşil)
Sol Gösterge – Sinyal (Yeşil)
Sağ Gösterge - Sinyal (Yeşil)
Sağ Gösterge – Sinyal (Yeşil)
Çift Sürücülü Servo Direksiyon Açık (Yeşil)
Çift Sürücülü Servo Direksiyon Açık (Yeşil)
Park Lambaları ve Kısa Işıklar (Yeşil)
Park Lambaları ve Kısa Işıklar (Yeşil)
Aşınmış Ön Disk Balataları (Sarı)
Aşınmış Ön Disk Balataları (Sarı)
Emniyet Kemeri Bağlanmamış (Kırmızı)
Emniyet Kemeri Bağlanmamış (Kırmızı)
Kızdırma Bujisi Isıtması – Arıza Durumunda Sarı Yanıp Sönüyor
Kızdırma Bujisi Isıtması – Arıza Durumunda Sarı Yanıp Sönüyor

 

Bu içeriğimiz de fiat aracınız için arıza lambasından bahsettik. Bir başka içeriğimiz olan Opel insignia Arıza Lambaları Hakkında merak ettiğiniz bütün detayları ilgili konumuz da erişebilirsiniz. Bunun için aşağıda bir bağlantı kartı bırakacağım . Arızasız ve keyifli yolculuklar dilerim.

Opel insignia Arıza Lambaları Anlamları

“Fiat Arıza Lambaları Anlamları ( Resimli )” üzerine bir yorum

  1. Fiat markası kolay kolay arıza vermez . Arıza durumlarında da servis agı cok yaygın . Parcalarıda bence ucuz . Ama guvenlik istyorsanız volvo tercih etmelisiniz ki oda çok pahallı zaten .

    Yanıtla

Yorum yapın