Tofaş ikaz Lambaları Anlamları

Tofaş ikaz Lambaları Anlamları

Türklerin guru kaynağı , Abilerin hastası olan tofaş ikaz lambaları ve anlamları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Tofaş marka arabalarda oldukça fazla modifiye yapıldığı için olabilecek eklemelere karşın oluşabilecek arıza lambaları hakkında da detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Tofaş marka araba sürücüleri neredeyse aracın tamamını değiştirebiliyorlar. Tofaş otomatik şanzıman görmüşlüğümüz bile vardır. Her kesime hitap edecek şekilde bütün ikaz lambalarına değinmeye çalışacağız. Doğan selex ve tofaş şahin gibi araçalarda ikaz lambalarına dikkat etmekte fayda var.

Tofaş ikaz Lambaları Anlamları
Tofaş ikaz Lambaları Anlamları

Bu araçlar yeterince hassas olduğundan oluşabilecek bir arıza lambasını gidermekte acele etmelisiniz. Problem büyümeden aracınız ciddi zararlar göstermeden önce tedbirlerinizi almalısınız. Tofaş aracınız var ise ona gözünüz gibi baktığınızın farkındayız 🙂 . Tofaş aracınız arıza verdiğinde aracınızı zorlamadan en yakın tamircinize götürmeniz herşeyden daha önemlidir. Aşağıda tablo halinde yönergeler verilmiştir. Bu yönergelere uygun bir şekilde hareket edebilirsiniz. Tofaş arıza lambaları konusunda ki detaylar bu şekildedir.

tofas ariza lambalari
tofas ariza lambalari

Yukarıdaki tablo tofaş araçlar için bütün modifiye ve eklemeler göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Arıza lambanızı seçiniz ve ilgili numaraya denk gelen sayıya gidiniz.


1- Tofaş Çalıştır / istop et uyarısı
Motorun tekrar başlaması için ayağınızı fren pedalından çekmeniz gerekiyor demektir. Fren pedalından ayağınızı çektikten sonra tekrar deneyiniz.

2- Tofaş Emniyet kemeri uyarısı
Sürücü ve/veya ön yolcu emniyet kemeri takılmadığında yanar. Emniyet kemerinizi taktığınızda bu uyarı ışığı sönecektir.

3- Tofaş Motor yağı basıncı uyarısı
Sistemdeki yağ basıncının düştüğünü gösterir. Motoru durdurup vakit kaybetmeden yetkili servis sağlayıcısına başvurun. Motor yağ basıncı önemli bir konudur ve ihmal edilmemelidir.

4- Tofaş Elektromekanik direksiyon desteği uyarısı
Elektromekanik direksiyon devre dışı. Yetkili servis sağlayıcısına başvurun. Elektronik direksiyon için gerekli onarımları yaptırmalısınız.

Fren Uyarı Işığı
Fren Uyarı Işığı

5- Tofaş Fren sistemi uyarısı
El freni aktif olduğunu gösterir. Ancak el freni çekili değilken yanarsa, fren destek sistemlerinin devre dışı olduğu olasılığı vardır. Fren hidroliği yetersizse veya fren sistemi arızalıysa yetkili servis sağlayıcısına başvurun.

6- Tofaş Adaptif hız sabitleme uyarısı
Otomatik mesafe ayarı (ACC) fren talebi. Mesafe azaldığında frenleme işlevini yerine getirir.

7- Tofaş Alternatör uyarı ışığı
Uyarı ışığı yanarsa, gereksiz elektrik aksamını (koltuk ısıtma, rezistans vb.) devre dışı bırakıp vakit kaybetmeden aracı yetkili servis sağlayıcısına götürün.

8- Tofaş Soğutma sistemi ikaz ışığı
Motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek veya motor soğutma suyu seviyesi çok düşük anlamına gelir. Motoru durdurup vakit kaybetmeden yetkili servis sağlayıcısına başvurun. Motorunuz hararet yapabilir. Dikkatli olmalısınız.

Motor veya şanzıman elektrionik arıza işareti
Motor veya şanzıman elektrionik arıza işareti

9- Tofaş Dizel motor uyarı lambası
Dizel araçlarda kontak açıldığında yanar söner. Söndükten sonra marşa basılmalıdır. Sürüş sırasında yanarsa vakit geçirmeden yetkili servis sağlayıcısına başvurulmalıdır.

10- Tofaş Şeritte tutma asistanı uyarısı
Şeritte tutma asistanı açık, ancak devrede olmadığı anlamına gelir. Yetkili servis sağlayıcısına başvurulmalıdır.

11- Tofaş Benzinli motor uyarı lambası
Motor yönetim sistemiyle ilgili bir uyarıdır. Yetkili servis sağlayıcısına başvurulmalıdır.

12- Tofaş Cam yıkama suyu ikaz ışığı
Cam yıkama suyu bitmiştir. Hazneye su ekleyin. Su ekledikten sonra ikaz ışığı sönecektir.

13- Tofaş Elektromekanik direksiyon desteği uyarısı
Uyarı ışığı yanarsa, elektromekanik direksiyon desteği azalmış veya devre dışı olabilir. Yetkili servis sağlayıcısına başvurulmalıdır.

Düşük Yakıt Seviyesi Uyarı Işığı14- Tofaş Yakıt miktarı düşük uyarısı
Sembol ilk yandığında yakıt deposunda yaklaşık 7 litre yakıt kaldığını gösterir.

15- Tofaş Partikül filtresi Dizel ikaz lambası
Araç, 4. ya da 5. viteste 2000 devir/dakikada 15 dakika süreyle sürülmelidir (Detaylı bilgi için kullanım kılavuzuna başvurun) yanarsa Uyarı ışığı. Buna rağmen sönmezse vakit geçirmeden yetkili hizmet sağlayıcısına başvurulmalıdır.

16- Tofaş Uyarı lambası Egzoz gazı
Vakit kaybetmeden yetkili hizmet sağlayıcısına başvurulmalıdır ve araç yüksek hızda kullanılmamalıdır. Bu önemli bir durumdur.

17- Tofaş Uyarı ışığı Lastik basınç
Yanar Lastik basıncı düştüğünde veya araca zincir takılması durumunda. Basınçlar kontrol edilmelidir. Sıfırlama yapılması gerekebilir basınçlar dengelendiğinde.

18- Tofaş Uyarısı ESP/ASR sistemleri
Bu durum normaldir ve aktif duruma geçtiğinde ikaz yanıp söner sistem. Sürekli yanıyorsa iptal edilmiş veya devre dışı kalmış anlamına gelir. Eğer bilinçli olarak iptal edilmediyse yetkili hizmet sağlayıcısına başvurulmalıdır sürüş sırasında.

ABS Uyarı Işığı
ABS Uyarı Işığı

19- Tofaş Uyarı ABS fren sistemi
ABS sisteminin devre dışı olduğunu gösterir yanması. Fren sistemi ABS’siz olarak çalışmaya devam eder. Yetkili hizmet sağlayıcısına başvurulmalıdır.

20- Tofaş Uyarısı aşınma Fren balatası
Fren balatasının ömrünü tamamladığını gösterir. Değişim için yetkili hizmet sağlayıcısına başvurulmalıdır. Motor frenini kullanabilirsiniz alternatif olarak aşırı fren kullanımına.

21- Tofaş Arıza lambası Hava yastığı sistemi
Kontak açıldıktan sonra sönmezse veya seyir sırasında yanarsa yetkili hizmet sağlayıcısına başvurulmalıdır.

22- Tofaş Uyarısı Arızalı ampul
Bir veya birden fazla ampul devre dışı aracın dış aydınlatma sisteminde, LED sistemine sahip araçlarda tüm LED’ler devre dışı veya dinamik biraz ışığı arızalı demektir. Yetkili hizmet sağlayıcısına başvurulmalıdır ampul değişimi, LED’lerin kontrolü veya dinamik biraz ışığı kontrolü için.

23- Tofaş Uyarısı seviye Motor yağı
Motor yağı seviyesi kontrol edilmelidir sürekli yanıyorsa. Yağ seviyesi düşükse tamamlanmalıdır önerilen/tavsiye edilen motor yağıyla. Yetkili hizmet sağlayıcısına başvurabilirsiniz destek almak için.

24- Tofaş Uyarısı sis farları Arka
Görüş mesafesinin kısaldığı sisli yol koşullarında çalıştığını gösterir arka sis farlarının açılması gereken.

immobilizer sistemi uyarı lambası
immobilizer sistemi uyarı lambası

25- Tofaş Uyarı Immobilizer
Elektronik immobilizer. Aracınızın anahtar sistemindeki elektronik çip kaynaklı bir arızayı gösterir. Pili bitmiş olabilir veya anahtarınız daki devre bozuk olabilir.

26- Tofaş Uyarısı veya DSG şanzıman Otomatik
(otomatik şanzıman veya çift kavramalı şanzıman DSG) basılması Frene.

27- Tofaş Işığı sistemi uyarı Hız sabitleme
Anlamına gelir hız sabitleme sisteminin aktif olduğu.

28- Tofaş Simgesi hız kontrolü Adaptif
Bu sistem önünüzdeki araç ile olan mesafenizi korumayı sağlayan bir güvenlik sistemidir olası kazaların önüne geçebilmek için.


Bir diğer içeriğimiz olan symbol ikaz lambaları nı incelemek isteyebilirsiniz. Aşağıya bunun için bir bağlantı bırakıyorum.

Renault Symbol Arıza Lambaları

Yorum yapın