Ford Transit Arıza Lambaları Anlamları

Ford Transit Arıza Lambaları

Ford Transit gösterge panelinde yanan ışığın anlamını merak ediyorsanız bu içerikte sorularınıza cevap bulabilirsiniz.Ford Transit gibi toplu taşıma aracı olarak kullanılan araçlarda çeşitli ikaz lambaları veya uyarı ışıkları görülebilir.Ford Transit ikaz lambaları sürücülere bazı bilgiler vererek muhtemel sorunların önüne geçmeyi amaçlamıştır. Ford Transit ikaz lambasının yandığını gördüğünüzde Ford Transit gösterge panelindeki ışığı aşağıda bularak ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz. Ford Transit hata kodlarından tutunda 2023 yılında en yeni transit modeline kadar çeşitli arıza ikaz ışıklarının anlamlarını birlikte inceliyelim.

Ford Transit Arıza Lambaları Anlamları
Ford Transit Arıza Lambaları Anlamları

Ford Transit aracınız sizin için bir yol arkadaşıdır. fordunuza iyi bakın ki sizin için çeşitli arızalar vermesin. En iyi araç bakımı periyodik bakımların düzenli yapılmasında saklıdır. Periyodik Ford Transit bakımlarını aksatmadığınız sürece Ford Transit modelleri kolay kolay arıza veren araçlar değildir. Yinede bazı durumlarda Ford Transit direksiyonu çevirirken ses gelmesi, Ford Transit rotbalans ayarının yapılması , Vites geçişlerinde ses çıkması , Tekerleklerden ses gelmesi , Ford Transit ön düzen kontrollerinin yapılması gibi çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Ford Transit Arıza Lambaları Anlamları


ABS IşıkFord Transit / Connect ABS Arıza Uyarı Lambası
Sürüş sırasında ABS sarı / amber (Anti-Bloke Fren Sistemi) uyarı lambası yanarsa, bu sistemde bir arıza olduğunu gösterir. Normal frenler normal şekilde çalışmaya devam edecek ve etkilenmeyecek (ancak fren sistemi uyarı lambası da yanmazsa). ABS, ağır frenleme koşullarında en faydalıdır ve bir aracın kaymasını önleyerek kontrol etmeye yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi için ABS’ye bakın.


Fren sistemiFord Transit / Connect Fren Sistemi Uyarı Lambası

Ford Transit / Connect kırmızı ünlem işareti lambası iki farklı anlama gelebilir. Bu gösterge paneli sembolü, sürücüye sadece el freninin çekildiğini bildirmek için yanar. Alternatif olarak, sembol sürüş sırasında yanıyorsa ve el freni tamamen bırakılmışsa, bu, aracın fren sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Frenleri dikkatlice kullanın, hızı azaltın. Mümkünse aracı kullanmaktan kaçının ve bir Ford teknisyeninden yardım isteyin.


Aşınmış Fren BalatalarıFord Transit / Connect Aşınmış Fren Balataları Uyarı Lambası

Bu gösterge panelindeki ünlem işareti genellikle sarı / amber yanar ve sürücüye fren balatalarının belirlenmiş güvenli bir sınırdan geçerek aşındığını bildirir. Frenleri ve balataları en kısa sürede kontrol ettirin. Balatalar değiştirilmeden aracın sürekli kullanılması, frenlerin etkinliğini önemli ölçüde azaltabilir, durma mesafelerini artırabilir ve fren disklerine zarar verebilir.


Hava Yastığı IşığıFord Transit / Connect Hava Yastığı Uyarı Lambası

Ford Transit / Connect hava yastığı lambası, ateşleme anahtarı açıldığında sarı / amber yanar ve kısa süre sonra sönmesi gerekir. Eğer sembol yanıyor veya sürüş sırasında yanıyorsa, bu hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bir kazada hava yastıkları açılmayabilir. Olabildiğince çabuk bir Ford teknisyeninden yardım isteyin. Hava yastıkları ve olası arızalar hakkında daha fazla bilgi için “Hava yastığı lambası neden yanıyor?” bölümüne bakın.


Seyir kontrolüFord Transit / Connect Hız Sabitleme Kontrolü Lambası

Hız sabitleme kontrolü gösterge paneli sembolü, hız sabitleme kontrolünün etkinleştirildiğinde yanar. Kaygan yollarda, yoğun trafikte veya virajlı yollarda hız sabitleme kontrolünü kullanmayın. Aşağı doğru hareket ederken, aracın hızı belirlenen limit hızın üzerine çıkabilir. Sistem frenleri uygulamaz. Bir vites düşürün ve sistemin belirlenen hızı korumasına yardımcı olmak için SET düğmesine basın.


Aktarma organı uyarısıFord Transit / Connect Güç Aktarma Organı (dişli / ünlem işareti) uyarı lambası

Bu gösterge panelindeki sembol, Ford Transit / Connect üzerinde kırmızı veya sarı / amber yanabilir. İçinde ünlem işareti olan bir dişli, güç aktarma organında, bir sensörde veya yazılım arızasında bir arıza olduğunu gösterir. Güç aktarma organındaki bir arıza, aracın belirli bir miktarda güç kaybetmesine neden olabilir, ancak çalışmaya devam eder.

Sürüş sırasında ışık yanıp sönerse, aşırı hızlanma veya yavaşlama yapmaktan kaçının ve yavaşça hızını azaltın. Sembol, motor uyarı lambası MIL ile birlikte yanabilir (aşağıya bakın). İki lamba birlikte yanarsa, muhtemelen sürekli güç azalması meydana gelecektir, ardından kapanma olabilir. Araç derhal bir Ford teknisyeni tarafından kontrol edilmelidir.


Arıza UyarısıFord Transit / Connect Arıza Göstergesi Dashboard Uyarı Lambası

Arıza gösterge lambası (MIL) veya motor yönetim lambası birçok arıza anlamına gelebilir ve LCD bilgi ekranında bir sembol veya mesajla birlikte yanabilir. Sembol, motor sembolü içinde “Motoru Kontrol Et” mesajıyla birlikte görünebilir. Tipik sorunlar emisyon arızasından kaynaklanır, ancak arızalar önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Araç, teşhis ekipmanıyla kontrol edilmelidir.


Ateşleme UyarısıFord Transit / Connect Ateşleme Uyarı Lambası

Bu sembol, Ford Transit / Connect üzerinde ateşlemeyle ilgili bir elektrik arızasını veya bataryanın arızalı bir alternatör nedeniyle artık şarj edilmediğini gösterir. Bu ışık sürüş sırasında yanarsa, Ford Transit içindeki gereksiz tüm elektrik ekipmanını kapatın ve bataryadan elektrik tüketimini azaltın. Sistem derhal kontrol edilmelidir, aksi takdirde araç çalıştırılamaz hale gelebilir.


Yağ Basıncı UyarısıFord Transit / Connect Düşük Yağ Seviyesi Göstergesi Dashboard Uyarı Lambası

Bu sembol, motordaki düşük yağ basıncını göstermek için yanar. Sürüş sırasında sembol yanarsa, güvenli bir şekilde mümkün olan en kısa sürede durun ve moturu kapatın. Yağ seviyelerini kontrol edin. Yağ seviyeleri doğruysa, yolculuğa devam etmeyin ve bir Ford teknisyeniyle iletişime geçin.


Sıcaklık UyarısıFord Transit / Connect Motor Sıcaklık Uyarı Lambası

Bu sembol, motorun aşırı ısındığını sürücüye bildirmek için Ford Transit üzerinde yanar. Mümkün olan en kısa sürede aracı durdurun ve moturu kapatın. Motora yaklaşık 20 dakika kadar soğuması için zaman tanıyın ve soğutucu seviyelerini kontrol edin. Motor aşırı ısınırsa, bu motor bileşenlerinin tutulmasına ve geri dönüşü olmayan bir motor hasarına neden olabilir, bu nedenle yolculuğa devam etmeyin.


Mesaj GöstergesiFord Transit / Connect Mesaj Gösterge Paneli Işığı

Bu sembol, yeni bir mesajın bilgi ekranında depolandığını gösterdiğinde yanar. Belirli uyarı mesajları ekranda göründüğünde, bunları kabul etmek için “Set” ve “Reset” düğmesine basmanız gerekir. Uyarı mesajları, kırmızı veya amber renkli bir gösterge paneli uyarı lambasıyla birlikte kullanılabilir.


Servis gerekliFord Transit / Connect İspanyel Servis Dashboard Işığı

Ford Transit için bir anahtar sembolü, Ford Transit’in bir motor servisi gerektirdiğini göstermek üzere turuncu / sarı / amber renkte yanar. Semboller değişebilir, örneğin bir aracın içinde yer alan bir anahtar sembolü gösterebilir. Sembol, değiştirilmesi gereken kontamine olmuş bir yağı belirtmek için kırmızı renkte yanabilir. Lamba servisten sonra kapatılır.


Emisyon SıvısıFord Transit Egzoz Emisyon Sıvısı Uyarı Lambası

Adblue, İngiltere’deki dizel araçların egzozundan azot oksit emisyonlarını azaltmak için Seçici Katalitik İndirgeme sistemi (SCR) ile kullanılan bir çözeltidir. Bu sembol, dizel egzoz sıvısının düşük olduğunda yanar. Eğer dizel egzoz sıvısı yeterli seviyede ise ve ışık sürüş sırasında yanıyorsa, bir arıza var demektir. Aracınızı derhal bir Ford teknisyeni tarafından kontrol ettirin.


Çarpışma UyarısıFord Transit Çarpışma Uyarı Sistemi İndikatör Lambası

Bu gösterge paneli sembolü, çarpışma sistemi devre dışı bırakıldığında yanar. Eğer sistem devre dışı bırakılmadığı halde ışık yanıyorsa, bu bir arıza olabilir.


Stabilite KontrolüFord Transit Stabilite Kontrol Dashboard Işığı

Bu sembol, ateşleme anahtarı açıldığında kısa bir süre yanar. Sürüş sırasında yanarsa, bu bir arıza olduğunu gösterir.
Bir arıza durumunda, sistem kapanır. Aracınızı Ford teknisyenine kontrol ettirin. Sürüş sırasında sistem normal çalışıyorsa yanıp söner.


Yokuş BaşlangıcıFord Transit Yokuş Kalkış Yardımcısı Dashboard Işığı

Sürüş sırasında, yokuş kalkış sistemi devreye girdiğinde sembol gösterge panelinde yanar. Işık, ateşleme anahtarı açıldığında yanmalıdır. Işık yanmazsa, sistem devre dışı bırakılmış demektir. Bir Ford bayisi sistemi tekrar etkinleştirebilir.


Yakıttaki SuFord Transit Yakıtta Su Göstergesi Dashboard Işığı

Ford Transit / Connect için, su yakıtta sadece dizel modeller için geçerlidir ve yakıt filtresinde fazla su olduğunda yanar. Su hemen su musluğu kullanılarak boşaltılmalıdır. Su boşaltıldıktan sonra sembol yanarsa, bu yakıt filtresinin servis gerektirdiğini gösterir.


Düşük Lastik BasıncıFord Transit Düşük Lastik Basınç Uyarı Lambası

Eski versiyonlarda Ford Transit, lastik basınç izleme sistemi ile donatılmış olmayabilir. Donatılmış olanlar, lastiklerden bir veya daha fazlasının basınç seviyesinin eşiğin altına düştüğünü gösteren sarı renkte bir gösterge paneli uyarısı alır. Diğer hatalar için, uygun basınca sahip olsalar bile uyarı ışığı yanık kalıyorsa, lastik basınç uyarı lambası sürekli yanıyor, Ford Transit lastik basınç ışığı nasıl sıfırlanır? için bakınız.


 

Bu içeriğimiz de ford transit aracınız ile ilgili oluşabilecek arıza lambalarına değindik. Ford courier ikaz lambaları hakkında merak ettikleriniz için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ford Courier Arıza Lambaları ve Anlamları

“Ford Transit Arıza Lambaları Anlamları” üzerine 2 yorum

  1. Fordun Transit modelleirnde bir tek motorun sesi bana mı çok geliyor. Bas bas bağırıyor . sanırsın kamyon sesi adeta . Belkide benim transit motorunda sorun vardır diye düşündüm ama sonra araştırdım herkesin öyle. Bir araç için neden bukadar yüksek ses!

    Yanıtla

Yorum yapın