Duster Arıza Lambaları ve Gösterge işaretleri

Duster Arıza Lambaları

Duster gösterge panelindeki ikaz ışıkları anlamları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.Duster Arıza Lambaları ve Dacia Duster Gösterge işaretleri hakkında oldukça verimli ve detaylı bir içerik hazırlamış olacağız. Bu içeriğimiz duster araç sahipleri için oldukça verimli ve kaliteli bir içerik olacaktır. Duster araç sahiplerinin arıza ışıklarının anlamlarını öğrenmesi oldukça önemlidir. Duster araçlar renault un en çok tercih edilen araç modellerinden birtanesidir. Dusterlar oldukça havalı ekonomik ve arazi tarzı görünümleri ile bir çok araç sahibini cezbetmektedir.

Duster Arıza Lambaları
Duster Arıza Lambaları

Duster Gösterge işaretlerini anlamak ve bu doğrultuda arıza tespiti yapmak çok önemlidir. Nitekim duster aracınızdaki arıza lambalarının anlamını bilmezseniz gittiğiniz tamircinin insafına kalabilirsiniz. Bir diğer doğru bilinen yanlış ise her arıza lambasının daima bir arızayı işaret etmiyor oluşudur. Bazı ikaz ışıkları bir süre yanabilir veya aralıklı yanabilir buda bir arızayı işaret etmeyebilir. Duster araçlarda bir diğer merak edilen konu ise duster hararet göstergesi nerede? olmaktadır. Dusterlardaki hararet göstergesi hakkında da detaylı bilgileri aşağıda vermeye çalışacağız. Şimdi sırayı ile hepsini ele alalım.

 

Duster Arıza Lambaları Anlamları

Bu aşamada duster arıza lambalarını resimli bir şekilde aşağıda inceleyebilirsiniz. Her arıza işaretinin yanında anlamı yer almaktadır.


 

Şanzıman Arızası
duster Şanzıman Arızası

Duster ŞanzIman Arıza ışığı

Bu uyarı ışığı duster aracınız da şanzıman kaynaklı bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Şanzuman arızaları ciddi ve göz ardı edilmemesi gereken arıza türlerinden birtanesidir. Bu arıza lambasını gösrdüğünüz de mutlaka bir servise başvurmalısınız.


düşük fren hidroliği
duster düşük fren hidroliği

Duster Düşük Fren Sıvısı Gösterge Paneli arıza simgesi

Bu ünlem işareti gösterge lambası, Duster’ın fren sıvısı seviyesi düşük olduğunda kırmızı renkte yanar. Fren sıvısı seviyesi aşırı derecede azalmışsa, aracın fren yeteneğini olumsuz etkileyebilir. Aracınızın kaputunu açın ve fren sıvısının olduğu konuma uygun numaralı fren sıfısını takviye ediniz. Sıvı seviyesini gösteren çizgilere dikkat ediniz.


Hava Yastığı Arızası
duster Hava Yastığı Arızası

Duster Hava Yastığı Arıza göstergesi

Araç çalıştırıldığında, bu sembol kırmızı renkte yanmalı ve birkaç saniye sonra sönmelidir. Eğer ilgili simge sönmüyorsa muhtemele nedenleri sırası ile şu şekildedir.

  • Emniyet kemeri geredirme sisteminde arıza.
  • Hava yaztığı sisteminde yaşanan arıza.
  • Emniiyet kemeri tarağı sensörünün çalışmaması.

Bu arıza simgesini tam teşhis edebilmek için bir obd cihazına aracınızı bağlatmanız gerekebilir.


Ön Hava Yastığı Arızası
duster Ön Hava Yastığı Arızası

Duster Ön Hava Yastığı Arızası lambası

Bu uyarı işareti, ön hava yastıklarının devre dışı bırakıldığını belirtmek için gösterge panelinde turuncu renkte yanar. Ateşleme anahtarını MAR konumuna getirerek hava yastığını etkinleştirmek için sembolün 4 saniye boyunca yanması ve ardından başka 4 saniye boyunca yanması gerekmektedir. Yinede bu simge gitmiyor ise direksiyonda bulunan hava yastığı tarağında bir kopukluk yaşandığı anlamına gelebilir. Direksiyon tarağı güncel maliyeti 50 USD dir ve değiştirilmesi basittir. Yinede net bir arıza tespiti için Bir obd cihazına bağlanmanız gerekebilir.


Aşırı Isınmış Soğutma Sıvısı
duster Aşırı Isınmış Soğutma Sıvısı

Duster Aşırı Isınmış Motor Soğutma Sıvısı göstergesi

Bu gösterge sembolü, ateşleme anahtarı MAR konumuna getirildiğinde kırmızı renkte yanmalı ve kısa bir süre sonra sönmelidir. Eğer sembol sürüş sırasında yanıyorsa, bu motorun aşırı ısındığını ifade eder. Araç hemen durdurulmalıdır, çünkü aşırı ısınmış bir motor hasara neden olabilir. Motoru kapatın ve motorun soğuması için birkaç dakika bekleyin. Soğutma sıvısı seviyesinin minimum işareti altında olmadığından emin olun. Eğer öyleyse, rezervuar kapağını yavaşça çıkarın ve soğutma sıvısını doldurun. Bu işlemden sonra sembol tekrar yanarsa, aracı durdurun, motoru kapatın ve bir Duster bayisi ile iletişime geçin. Daha fazla ayrıntı için motor soğutma sıvısı nedir ve motor soğutma sıvısını nasıl kontrol edebilirim konusuna bakın.


Düşük Yakıt Seviyeleri
duster Düşük Yakıt Seviyeleri

Duster Düşük Yakıt Seviyeleri Göstergesi

Bu gösterge sembolü, araç ateşleme anahtarı MAR konumuna getirildiğinde ilk önce yanmalı ve motor çalıştığında sönmelidir. Aşırı ısınmış bir motoru belirten kırmızı sembolün aksine, bu sembol sadece tankta sadece 7 litre yakıt kaldığını göstermek için turuncu renkte yanar. Işık, sistemin bir arıza olduğunu belirtmek için yanar.


Düşük Akü Şarjı
duster Düşük Akü Şarjı

Duster Düşük Akü Şarj Göstergesi

Bu uyarı işareti, motor çalıştığında kırmızı renkte yanmalı ve kısa bir süre sonra sönmelidir. Akü düşük şarj uyarı sembolü, ya sürekli ya da aralıklı olarak kırmızı renkte yanarsa, motorun başlatılmasıyla ilgili sorunların mümkün olduğunu gösterir. Bir yetkili Duster bayisi ile hemen iletişime geçmek gerekebilir.


Düşük Motor Yağı Basıncı
duster Düşük Motor Yağı Basıncı

Duster Düşük Motor Yağı Basınç lambası

Bu gösterge sembolü, aracı çalıştırdığınızda kırmızı renkte yanmalı ve kısa bir süre sonra sönmelidir. Eğer sembol yanmaya devam ederse veya sürüş sırasında yanıyorsa, bu düşük motor yağı basıncını ifade eder. Düşük motor yağı basıncı, motora zarar verebilir. Araç hemen durdurulmalı, motor kapatılmalı ve bir Duster bayisi ile iletişime geçilmelidir. DPF ile Multijet versiyonları için, uyarı sembolü yanıp belirli bir mesajı görüntüler. Bu, yağın değiştirilmesi gerektiğini belirtmek içindir ve yanıp sönen yağ sembolü motorda bir hata olduğu anlamına gelmez.


Düşük Motor Yağı Seviyesi
duster Düşük Motor Yağı Seviyesi

Duster  düşük Motor Yağı Seviyesi Gösterge ışığı

Düşük motor yağı seviyesi uyarı lambası, motora çalıştırmaya başladığınızda kırmızı renkte yanmalı ve çalıştıktan kısa bir süre sonra sönmelidir. Eğer uyarı lambası yanıp sönmezse veya sürüş sırasında yanarsa, bu motor yağı seviyelerinin güvenli minimum seviyenin altında olduğunu ifade eder. Düşük motor yağı seviyeleri ile devam etmek, motora zarar verebilir. Motor yağı seviyesini kontrol edin ve en kısa sürede doldurun. Araç motor yağını kontrol etme ve tamamlama konusunda tam bir rehber için motor yağını nasıl kontrol edebilirim sayfasına göz atın.


ABS Arızası
duster ABS Arızası

Duster ABS Fren Sistem Arızası Gösterge Paneli lambası

Anti-bloke frenler veya ABS sembolü, anahtarı çevirdiğinizde turuncu bir şekilde ışık vermelidir ve bir süre sonra sönmelidir. Eğer sembol ışık vermeye devam ederse veya sürüş sırasında yanarsa, bu ABS sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Geleneksel frenler, normal sürüş koşullarında etkilenmez. Sorunun çözülmesi için özenle yetkili bir Duster bayisine başvurmalısınız. ABS’nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak isterseniz, Anti-Blokaj Fren Sistemi hakkında bir rehberi inceleyebilirsiniz.


EBD Arızası
duster EBD Arızası

Duster EBD Fren Sistemi Arıza lambası

Eğer gösterge panelindeki arıza ışıkları (kırmızı ve turuncu renklerde) yanıp sönüyorsa, Elektronik Fren Kuvvet Dağılımı sisteminde (EBD) bir problem olduğunu işaret eder. Normal sürüş koşullarında frenler sorunsuz bir şekilde çalışır. EBD, sadece yoğun frenleme anlarında devreye girer ve devre dışı bırakıldığında, sert frenleme sırasında arka tekerleklerin kilitlenmesine neden olabilir.


elektronik Servo Direksiyon Arızası
duster elektronik Servo Direksiyon Arızası

Duster Direksiyon Sistemi Arızası Göstergesi

Direksiyon simgesi, motor çalıştığında kırmızı bir ışıkla kısa bir süre yanmalı ve ardından sönmelidir. Eğer uyarı lambası yanıyorsa veya sürüş sırasında yanıyorsa, ‘Dualdrive’ elektronik direksiyon sisteminde bir arıza bulunmaktadır. Araç hala sürüşe uygun olsa da, destekli direksiyonunuz devre dışı olacaktır. Düşük hızlarda sürerken direksiyon daha zorlayıcı olabilir.


Enjeksiyon Sistemi Arızası
duster Enjeksiyon Sistemi Arızası

Duster Enjeksiyon Sistemi Arızası ışığı

Araç çalıştırıldığında, bu sembolün turuncu olarak kısa bir süre yanması gerekmektedir. Eğer sembol yanıp sürüş sırasında sönmüyorsa veya çalıştıktan sonra sönmüyorsa, bu enjeksiyon sisteminde bir sorunun olduğunu gösterir. Araç ılımlı bir hızda kullanılabilir, ancak performans kaybı, düşük yol tutuşu ve yüksek yakıt tüketimi yaşanabilir. Motoru gereğinden fazla zorlamamak için aracınızı en kısa sürede bir Duster bayisine götürmelisiniz. EOBD benzinli versiyonlarında sembol yanıp sönüyorsa, bu katalitik konvertöre zarar verildiğini gösteren bir işaret olarak yorumlanabilir.


Dış Far Arızası
duster Dış Far Arızası

Duster Dış Aydınlatma Arızası Gösterge ikaz lambası

Bu uyarı lambası, fren lambaları, arka sis lambaları, göstergeler/sinyaller, plaka lambaları, gündüz sürüş lambaları (DRL) ve yan aydınlatmalar gibi durumlarda bir arızanın tespit edildiğinde turuncu olarak yanmalıdır. Arıza, bir veya daha fazla yanmış ampul, atılmış bir koruma sigortası veya bozuk bir elektrik devresi ile ilgili olabilir.


Araç Koruma Arızası
duster Araç Koruma Arızası

Duster Araç Koruma Sistemi Arızası Gösterge ikaz ışığı

Bu kilitleme sembolüne sahip araba sembolü (Anahtar Kodu Işığı), bazı versiyonlarda bir mesaj eşliğinde turuncu olarak yanar. Bu, motor immobilizer sisteminde (Duster Kod Sistemi) bir arıza olduğunu veya aracınıza kuruluysa sistem alarmının devre dışı bırakıldığını gösterir. Hırsızlık önleme sistemi sıfırlamak için yetkili bir Duster bayisi ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.


Genel Uyarı arıza lambası
duster Genel Uyarı arıza lambası

Duster Genel Uyarı lambası

Üçgen içinde bir ünlem işareti bulunduran sembol, turuncu olarak yanar ve çeşitli hataları temsil eder. Bu uyarı lambası, motor yağı basınç sensörü hatası, start/stop sistemi hatası, dış aydınlatma hatası veya yakıt kesme anahtarının devre dışı bırakılması durumunda yanar. Bazı modellerde hata kodu da görüntülenebilir. Bu uyarı, aracınızda meydana gelen çeşitli arızalar sonucunda yanar. Kesin bir değerlendirme için bir OBD cihazı ile teşhis yapmanız gerekebilir.


DPF Partikül Filtresi Temizliği
duster DPF Partikül Filtresi Temizliği

Duster DPF Partikül Filtre Temizleme Lambası

Bu sistem sadece DPF’ye sahip Multijet versiyonları için geçerlidir. Sembol, motora çalıştırıldığında turuncu olarak yanmalı ve kısa bir süre sonra sönmelidir. Eğer sembol sürekli yanıyorsa, DPF’nin temizlenmeye devam ettiğini bildirir. Temizleme işlemi tamamlandığında ışık sönüyor. Bu işlem genellikle yaklaşık 15 dakika sürer. DPF’nin en iyi şekilde temizlenmesi için aracınızı 60 km/saat hızla hareket halinde tutmalı ve motor hızını 2000 devir/dakikanın üzerinde tutmalısınız. Bu ışık, bir arıza durumunu ifade etmez.


ESP Sistem Arızası
duster ESP Sistem Arızası

Duster ESP Sistemi Arızası Gösterge paneli ikazı

ESP veya Elektronik Stabilite Programı arıza lambası, motor çalıştığında turuncu olarak yanmalı ve kısa bir süre sonra sönmelidir. Eğer ışık sönmezse veya sürüş sırasında yanarsa, bu sistemin bir arızası olduğunu gösterir. ESP sistemi, aracın istikrarını izler ve tekerlek başına fren uygulayarak ve motor gücünü düzenleyerek daha güvenli ve stabil bir sürüş sağlamak için çalışır.


yokus Hill Tutucu Arızası
duster yokus Hill Tutucu Arızası

Duster Yokuş Kalkış desteği Arızası Gösterge arıza lambası

Yokuş Tırmanış Yardım Sistemi uyarı lambası, motor çalıştığında turuncu olarak yanmalı ve birkaç saniye içinde sönmelidir. Bu sembolün yanması veya ESP Sistemi Arızası işareti yanıyorsa, sistemde bir problem olduğunu gösterir. Eğer bu ışıklar yanıyorsa, Tırmanma Destek Sistemi kullanılamayabilir ve aracınız bir yokuş başlangıcında geri çekilmeye karşı korunmamış olabilir.


Dizel Filtresindeki Su
duster Dizel Filtresindeki Su

Duster Dizel Filtre Su Uyarı lambası

Motorunuz çalıştığında, sistem ışığı kısa bir süre içinde sönmesi gerekir. Eğer bu işaret yanıp sönmezse veya seyahat sırasında yanarsa, yakıt devresinde su varlığının olabileceğini gösterir. Yakıt devresindeki su, enjeksiyon sistemi üzerinde ciddi zarara neden olabilir.Yakıt sisteminizde su olupğ olmadığını kontrol ediniz. Gerekir ise yakıt tankınızı temizletiniz.


Düşük Lastik Basıncı
duster Düşük Lastik Basıncı

Duster Düşük Lastik Basınç Arıza Lambası

Aracınızın lastik basınçlarını kontrol ediniz. Lastik basıncı dengesizliklerinde veya lastik patlaklarında meydana gelen bir arıza lambasıdır. Nadiren lastik basınç sensörü de arızalı olabilir.


DUSTER İÇİN ORTAK OLAN GÖSTERGE PANELI UYARI IŞIKLARINA GÖZ ATALIM

Aşağıdaki görseller Duster araçlar için ortak olan arıza ikaz lambalarını içermektedir. Duster araçlar için klasik gösterge işaretleridir. Global oldukları için detaylara gerek duymuyorum.

Uzun Far Etkinleştirildi (Mavi)
Uzun Far Etkinleştirildi (Mavi)
Sis Farları Etkinleştirildi (Yeşil)
duster Sis Farları Etkinleştirildi (Yeşil)
Arka Sis Farları Etkinleştirildi (Sarı)
Arka Sis Farları Etkinleştirildi (Sarı)
Kapılar Açık Uyarısı (Kırmızı)
duster Kapılar Açık Uyarısı (Kırmızı)
Sol Gösterge - Sinyal (Yeşil)
duster Sol Gösterge – Sinyal (Yeşil)
Sağ Gösterge - Sinyal (Yeşil)
duster Sağ Gösterge – Sinyal (Yeşil)
Çift Sürücülü Servo Direksiyon Açık (Yeşil)
duster Çift Sürücülü Servo Direksiyon Açık (Yeşil)
Park Lambaları ve Kısa Işıklar (Yeşil)
Park Lambaları ve Kısa Işıklar (Yeşil)
Aşınmış Ön Disk Balataları (Sarı)
duster Aşınmış Ön Disk Balataları (Sarı)
Emniyet Kemeri Bağlanmamış (Kırmızı)
duster Emniyet Kemeri Bağlanmamış (Kırmızı)
Kızdırma Bujisi Isıtması – Arıza Durumunda Sarı Yanıp Sönüyor
duster Kızdırma Bujisi Isıtması – Arıza Durumunda Sarı Yanıp Sönüyor

Dacia duster hararet göstergesi?

Bu konu ile ilgili daha önce yazdığım detaylı bir içeriğim mevcut. Duster hararet göstergesi neden yanar isimli içerikten detayları öğrenebileceğinzi gibi Duster hararet göstergesi nerede sorusunu soruyorsanız hemen cevaplayalım . Bunun için aşağıda bir bağlantı kartı bırakıyorum . Bu şekilde detaylı bir şekild eilgili hararet göstergesi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Dacia Duster Mavi Hararet Göstergesi Neden Yanar?

 

Yorum yapın