Mercedes C200d Amg Aracı Durdurun Motoru Çalışır Bırakın – Çözümü!

Mercedes C200d Amg Aracı Durdurun Motoru Çalışır Bırakın Nedir?

Mercedes C200d AMG aracının durdurun, motoru çalışır bırakın” uyarısı, genellikle aracın elektronik kontrol üniteleri tarafından algılanan bir arıza durumunu belirtir. Böyle bir arıza ile karşılaştığınız da yapabileceğiniz bazı sınırlı durumlar vardır. Bu arızanın kesin çözümü için servise gitmeden önce aşağıdaki işlemleri yapmanız da fayda var .

Mercedes C200d Amg Aracı Durdurun Motoru Çalışır Bırakın
Mercedes C200d Amg Aracı Durdurun Motoru Çalışır Bırakın
  • Akü enerji seviyesinin yeterli olduğundan emin olunuz ; Eğer akünüz boşalmış veya içerisinde depolanan enerji yetersiz ise bu arıza lambasının yanması olasıdır. Akünün üzerinde bir ışık görünür . Bu ışık yeşil ise akü seviyesinin yeterli olduğunu belirtir. Eğer kararmış ise akünün yetersiz olduğunu belirtir. Bu durumda akünüzü değiştirmeniz muhtemeldir. Servise gitmeden çnce başka bir akü ile test yapabilirsiniz.
  • Yapacağınız bu test aşırı servis maliyetlerinden sizleri kurtarabilir ve servise gitmeden sorunun çözümünü tespit edebilirsiniz. Nitekim şu aralar servise elini kaptıran kolunu da kaptırıyor 🙂
Mercedes C200d Amg Aracı Durdurun
Mercedes C200d Amg Aracı Durdurun

 

  • Aracınızı Güvenli Bir Yere Çekin: Güvenli bir yerde durun ve aracınızı park edin.
  • Motoru Kapatın: Uyarı aldığınızda motoru hemen kapatın.
  • Aracınızı Kontrol Edin: Yağ seviyeleri, soğutma sıvısı, fren sıvısı gibi temel sıvı seviyelerini kontrol edin. Eğer bu seviyelerde belirgin bir düşüş varsa, sorun olabilir.
  • OBD-II Arıza Kodlarını Okutun: Aracın motor kontrol ünitesinde kaydedilen OBD-II arıza kodlarını okutmak, daha spesifik bir sorun tespiti için yardımcı olabilir. Ancak, bu işlemi sadece profesyonel bir serviste veya otomotiv uzmanında gerçekleştirmeniz önerilir. Bu sayede son çare olarak en kesin sonuçları elde edebilirsiniz.
Akü Şarj Uyarı Işığı
Akü Şarj Uyarı Işığı

Mercedes aracınız da meydana gelen bu arıza genel kullanıcı deneyimlerini araştırdığımız kadarı ile öncelikle akü kaynaklı olup bazı kullanıcıların elektrik aksamında bir kaçak olduğunu belirttiğini görmekteyiz. Elektrik kaçaklarını tespit etmeniz mümkün değil . Bu nedenle profesyonel bir yardım almanız gerekecektir. Ancak akü kaynaklı ise yukarıda bahsettiğimiz şekilde inceleyebilir ve problemin tespitiniz yapabilirsiniz. Bu sayede aşırı onarım maliyetlerinden bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz.


 

Meraklısı için motor beyni tamiri nasıl yapılır isimli yazımızı inceleyebilirsiniz. Bunu sağlamak amacı ile aşağıda bir bağlantı kartı bırakacağım . Umarım faydanıza bir içerik olmuştur. Arızasız günler dilerim.

Motor Beyni Tamiri Nasıl Yapılır? – Videolu

Yorum yapın