Sarı Dişli İçerisinde Ünlem İşareti Arızası Ve çözümü

Dişli içinde ünlem işareti lambası Video

Bu arıza neden yanar ve yanmasının sebepleri nelerdir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışalım. Bu konuda dikkat etmemiz gerekn bir diğer durum Dişli İçerisinde Ünlem İşareti yanıp sönüyor mu yoksa sürekli yanıyor mu ? . Sarı dişli İçerisinde Ünlem İşareti yanıyor ise Şanzuman veya aktarma organlarında bir sorun olduğunu göstermektedir. Bu arıza lambalarını takip etmeniz ve uyarıları göz ardı etmemeniz sürüş güvenliğiniz için oldukça önemlidir.Araçlarda sürekli gelişen yeni özellikler sayesinde Motor kontrol ünitesi gösterge paneli ile araç sürücülerini uyarmaktadır. Araç sürücüleri bu sayede arıza gelişmeden , ilerlemeden arızayı tespit edebilmektedir.

Sarı Dişli İçerisinde Ünlem İşareti Neden yanar?

Sarı Dişli İçerisinde Ünlem İşareti Genellikle otomatik araçlarda yokuş çıkarken ve aşırı durkak durumlarında yaşanmaktadır. Aracınız ile yokuş yukarı tırmanışa geçtiğinizde , uzun tırmanışlar şanzuman veya aktarma organınızda zorlanmaya neden olur. Bu duruma bağlı gelişen aşırı ısınmadan dolayı Sarı Dişli İçerisinde Ünlem arıza lambası yanmaktadır.

Sarı Dişli İçerisinde Ünlem İşareti
Sarı Dişli İçerisinde Ünlem İşareti

Sarı Dişli İçerisinde Ünlem İşareti Yanıp sönüyor ise?

Sarı Dişli İçerisinde Ünlem İşareti Yanıp sönüyor ise ; Aracınızın Şanzuman veya aktarma organında aşırı ısınma var ise bu arıza tetiklenmektedir ve ilgili arıza lambası yanmaktadır. Bu aşırı ısınma aracınızı bir süre dinlendirdikten sonra ilgili ısınma durumu ortadan kalkacağı için arıza lambası kendiliğinden sönecektir. Bu durum geçicidir ve endişelenmenize gerek yoktur. Yanlız bu durum yaşandığında aracınızı daha fazla zorlamayınız.

Sarı Dişli İçerisinde Ünlem İşareti Sürekli yanıyor ise ?

Sarı Dişli İçerisinde Ünlem İşareti İkaz lambası devamlı sürekli yanıyor ise ; Durum daha ciddidir ve bu duruma mudahale gereklidir. Yani sürekli yanıyor ise bir ısınma değil bir bozulma sözkonusudur. Sarı Dişli İçerisinde Ünlem İşareti sürekli yanık kalması durumunda aracınızın şanzumanı veya aktarma organında bir bozulma mevcuttur. Aracınızı en yakın ilgili yetkili servise götürerek kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Bu ihmal edilecek bir durum değildir. Sizi aşırı bir mali sorumluluk altına sokabilir.

Bu arıza Ford , Bmw , Audi , Egea , İsuzu , Reault ve diğer marka araçlarda görülebilen ortak bir durumdur.

Otomatik vites
aktarma organı arızası

Bu yazımızda sizler için verimli bilgiler vermeye çalıştık. Aşağıda Fiat ducato ikaz lambalarından bahsettiğimiz bir diğer konumuz yer almaktadır. İlgili konumuzu incelemek isteyebilirsiniz.

Yorum yapın