Ford Tourneo Arıza Lambaları Anlamları

Ford Tourneo Arıza Lambaları

Evvet Tourneo için Arıza lambaları ve uyarı ışıklarını ele alacağımız içeriğimize başlıyoruz. Ford Tourneo Gösterge paneli arıza işaretleri ve anlamlarını burada öğrenebilir ve Tourneo arıza lambaları hakkında detaylı ve kaliteli bilgiler bulabilirsiniz. Tourneo her nekadar Ticari araç sınıfının bir mensubu olsa da geniş ailelerin çok sık tercih ettiği bir araç modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplu etkinliklerde ulaşım ihtiyacını karşılamak için ekonomik ve konforlu bir araç olmasına karşın her araba gibi bazen çeşitli arızalar verebilmektedir.

Ford Tourneo Arıza Lambaları
Ford Tourneo Arıza Lambaları

 

Ford Tourneo Arıza lambalarını incelerken mümkün oldukça faydalı ve dolanbaçlı anlatım tekniklerinden uzak duracağız. Sizin için faydalı olabileceğini düşündüğümüz noktalara değinecek ve faydalanmanızı sağlayacağız. Tourneo Göstergeleri ve Tourneo ikaz ışıkları hakkında merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabını burada bulabileceksiniz. Tourneo aracınızda meydana gelen her arıza için sanayi yolunu tutmanıza gerek olmadığını belirtecek ve mutlaka onarım işlemi yapılması gereken noktalarda sizleri uyaracağız.

Tourneo Arıza Lambaları Anlamları

Bu aşamada arıza simgelerini ve uyarı ışıklarını aşağıda listeleyecek ve ne anlama geldiklerinden uzatmadan net bir şekilde bahsedeceğiz. Aşağıda resimli ve yazılı olarak tourneo gösterge işaretleri yer almaktadır.

 

Fren Sistemi
Fren Sistemi

Tourneo Fren Sistemi Arıza Lambası

Fren Sistemi – Eğer bu ışık, park frenini bıraktıktan sonra yanmaya devam ediyorsa, bu, fren sıvısı seviyelerinin düşük olduğunu gösterebilir.Kaputunuzu acınız ve aracınıza uygun fren yağına ilgili seviyeye kadar ekleme yapınız.

Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS)
Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS)

Tourneo Anti-Blokaj Fren Sistemi

Anti-Blokaj Fren Sistemi (ABS) – Bu ışık, ABS sisteminizin düzgün çalışmadığını belirten bir uyarıdır, ki bu durumda acil durumda fren yapamayabilirsiniz demektir. Fren sistemi problemleri önem verilmesi gereken sorunlardandır.

Fren Balatası
Fren Balatası

Tourneo Fren Balataları

Fren Balatası – Bu ışık yanarsa, bir sensörün fren balatalarınızın çok ince olduğunu tespit ettiği anlamına gelir.

Motorun Yakında Servise Alınması
Motor arıza lambası

Tourneo Motor arıza lambası

Genellikle arıza lambası olarak bilinen bu ışık yanarsa, genellikle motorunuzun düzgün çalışmadığının bir işaretidir, örneğin güç eksikliği veya gaz pedalına bastığınızda kesilmeler gibi. Aslında irili ufaklı bütün motor problemleri için yanabilir. Hemen endişelenmenize gerek olmayabilir. Ancak yinede ihmal etmeyin ve bir ford servisine danışın.

Motor Soğutma Sıvısı
Motor Soğutma Sıvısı

Tourneo Motor Soğutma Suyu göstergesi

Motor Soğutma Suyu – Eğer bu ışık yanıyorsa, aracınızın soğutma sıvısı düşük olabilir / soğutma aşırı ısınmış olabilir veya motor aşırı ısınmış olabilir.

Motor Soğutma Suyu Sıcaklığı
Motor Soğutma Suyu Sıcaklığı

Tourneo Motor Soğutma Suyu Sıcaklığı

Motorunuz aşırı derecede ısınmıştır ve her an hararet yapabilir. Aracı durdurun ancak stop etmeyin ve bir süre sıcaklık değerlerinin düşmesini bekleyin . Ardından stop ediniz ve nedenleri hakkında destek alınız. Genellikle motor suyu devridaim problemleri ve radyatör kaynaklıdır.

Motor Yağı Basıncı Uyarı Işığı
Motor Yağı Basıncı Uyarı Işığı

Tourneo Motor Yağı Basıncı

Motor Yağı Basıncı Uyarı Işığı – Bu ışık, aracınızın yeterli yağa sahip olmadığını veya yağın gerektiği gibi dolaşmadığını belirtir. Motor yağınızı kontrol edin ve eksik ise tamamlayarak işe başlayın.

Akü Şarj Sistemi
Akü Şarj Sistemi

Tourneo Akü Şarj Sistemi

Akü Şarj Sistemi – Eğer bu ışık sürüş halindeyken yanarsa, bu, bataryanın şarj olmadığını ve elektrik sisteminde bir problem olabileceğini gösterir.

Hava Yastığı Uyarı Işığı
Hava Yastığı Uyarı Işığı

Tourneo Hava Yastığı Uyarısı lambası

Hava Yastığı Uyarı Işığı – Bu ışık genellikle hava yastıklarınızda bir sorun olduğunu ve bunların düzgün bir şekilde açılmayabileceğini gösterir. Aynı zamanda emniyet kemerlerinde de bir sorun olabileceğini belirtebilir.

Denge Kontrolü
Denge Kontrolü

Tourneo Stabilite Kontrol sistemi ışığı

Stabilite Kontrolü – Bu ışığı gördüğünüzde, aracın çekiş kontrolünü korumaya çalıştığı anlamına gelir.

Güç Aktarma Organı
Güç Aktarma Organı

Tourneo Güç Aktarma Organı Uyarısı

Bu ışık genellikle aracın otomatik şanzımanında bir sorun olduğunu gösterir. Güç aktarma organı arızaları hafife alınmamalıdır. En yakın ford servisine gitmelisiniz.

Lastik Basıncı
Lastik Basıncı

Tourneo Lastik Basıncı uyarı simgesi

Lastik Basıncı – Eğer bu ışık yanıyorsa, bir veya daha fazla lastiğin düşük hava basıncına sahip olduğunu gösterir.

Servo Direksiyon
Servo Direksiyon

Tourneo Direksiyon Gücü

Direksiyon Gücü – Bu ışık yanıyorsa, elektronik direksiyonunuzun düzgün çalışmıyor olabilir.

Motor Hava Filtres
Motor Hava Filtres

Tourneo Motor Hava Filtresi ışığı

Motor Hava Filtresi – Motorunuzun filtresi, motor içine toz ve diğer kalıntıların girmesini önler. Bu ışık yanıyorsa, filtresin tıkalı olduğunu ve motorun hava akışını sınırladığını gösterir.

Yakıttaki Su
Yakıttaki Su

Tourneo Yakıtta Su Uyarısı

Yakıtta Su – Dizel yakıt filtreleri, dizel yakınlarda bulunabilen su izlerini ayırır; bu ışık, filtresin dolu olduğunu ve boşaltılması gerektiğini gösterir.

Kızdırma Bujisi
Kızdırma Bujisi

Kızdırma Bujisi arıza lambası

Bu ışık, Ford’unuzun dizel motoru ısınırken yanar. Aracınızı çalıştırmadan önce ışık sönene kadar beklemeniz gerekir. Eğer bu ışık yanıp sönüyorsa, parlama fişlerinin değiştirilmesi gerekebilir.

Yakıt Kapağı
Yakıt Kapağı

Tourneo Yakıt Kapağı Uyarısı

Bu ışık, yakıt kapağınızın düzgün bir şekilde kapatılmadığını belirtir.

Otomatik Çalıştırma - Durdurma
Otomatik Çalıştırma – Durdurma

Tourneo Otomatik Start Stop Göstergesi

Otomatik Başlat/Durdur – Yeni Ford araçlarında, Otomatik Başlat/Durdur sistemi aracınız sabit durumda olduğunda motoru otomatik olarak kapatır ve yakıt tüketimini azaltır. Bu ışık görünüyorsa, sistemde bir sorun olabilir.

İleri Uyarısı
İleri Uyarısı

Tourneo Çarpışma önleyici ikaz lambası

İleri Uyarı – Bu, yeni Ford araçlarında bulunan bir güvenlik özelliğidir ve önünüzdeki araca çok yaklaşıyorsanız sizi uyarır. Işık yanıyorsa, sistemin bir sorunu olabilir, bu da aracın çarpışma durumunda otomatik olarak durmayabileceği anlamına gelir.

Şeritte Kalma Yardımı
Şeritte Kalma Yardımı

Tourneo Şerit Tutma Yardımı

Şerit Tutma Yardımı – Bu ışık, şerit tutma yardımının etkinleştirildiğini belirtir.

Kör Nokta Monitörü
Kör Nokta Monitörü

Tourneo Kör Nokta Uyarı Sistemi Gösterge ışığı

Blind Spot Monitörü – Eğer bu ışık yanıyorsa, Çarpışma önleyici Bilgi Sisteminizin düzgün çalışmadığını gösterir.

 


 

Bu içeriğimiz de arıza lambaları ile ilgili bir çok simgenin anlamından bahsettik. Bir başka içeriğimiz olan Polo Arıza Lambaları konusunu incelemek isterseniz sizin için aşağıda bir bağlantı yolu sunacağım . Arızasız yolculuklar dilerim.

Polo Arıza işaretlerinin Anlamları ( Resimli & Videolu )

Yorum yapın