Güç Aktarım Sistemi Uyarı Lambası Çözümü !

Güç Aktarım Sistemi Uyarı Lambası Nedir?

Genellikle Ford marka araçlarda rastlanabilen ender arızalardan birtanesi olan güç aktarım sistemi uyarı lambası arızasıdır. Güç aktarım sisteminde yaşanan teknik bir aksaklığı ifade etmektedir. Bu sorun kendi başınıza çözebileceğiniz bir problem değildir. Gösterge panelinde ekranda sarı dişli içerisinde ünlem işareti çıkarak sürücüsüne bilgi vermektedir.

Güç Aktarım Sistemi Belirtileri nelerdir?

Bilinen en yaygın belirtisi aracınızı çalıştırdıktan birkaç saniye sonra Motorun kendi kendine stop etmesi şeklinde görülmektedir. Motor stop ettiğinde Sarı dişli içerisinde ünlem işareti ile birlikte  “Motor arızası servise götürün” şeklinde bir mesaj görebilirsiniz. Önceleri çok fazla karşılaşılmasa da zaman geçtikçe bu işlem daha sık tekrarlanır ve bir yetkili servise gitmek zorunda kalırsınız.

Güç Aktarım Sistemi Uyarı Lambası
Güç Aktarım Sistemi Uyarı Lambası

Güç Aktarım Sistemi Uyarı lambasının Çözümü Nedir ?

Bu problemi yaşıyan kullanıcıların %70 inden fazlasına Servise gittiklerinde problemin Beyin den kaynaklandığı bilgisi verilmiştir. Buna bağlı olarak servis beyin değişimi önermiştir. Beyin onarımı oldukça zahmetli ve teknik bilgi gerektiren bir işlem olduğundan genellikle onarım durumu başarısız olabilmekte ve onarılan beyinlerde de daha sonra aynı problem yaşanabilmektedir.

Güç Aktarım Sistemi arızasının Maliyeti nedir?

  • Servisten problemin beyinde olduğu teyidini aldınız ve beyin değişimine karar verdiniz. O halde günümüzde 2023 Yılında For marka araçlar için baz aldığımız da beyin değişim maliyeti 2.000 USD dir.
  • Beyin değişimi size ağır geliyor ve Sanayide bir beyinci tarafından onarım yaptırmak isterseniz ; Yine ford marka araçlar için baz alacak olursak 2023 Yılında beyin onarımı maliyeti Yaklaşık 150 USD olacaktır.

Onarım işlemini doğru kişilere yaptırdığınızdan emin olmanız da fayda var . Nitekim beyini daha sonra tekrar değiştirmek zorunda kalabilir ve maliyetinizi arttırmış olabilirsiniz.Beyin onarımı teknik bilgi ve yeterli donanım isteyen bir işlemdir.

Arızasız yolculuklar dileriz. Bu içeriğimiz sizin için faydalı oldu ise Ford Courier Arıza Lambaları isimli konumuzu incelemek isteyebilirsiniz. İlgili içeriğimizde ford araçlar için arıza lambalarına yer verilmiş olup bu konu ile ilişkili bilgiler edinebilirsiniz.

Ford Courier Arıza Lambaları ve Anlamları

Yorum yapın