Holden Captiva Arıza Lambaları Anlamları

Holden Captiva Arıza Lambaları Anlamları

Bu içeriğimiz de Holden Captiva Gösterge işaretleri ve Holden Captiva Arıza lambaları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Holden Captiva Gösterge paneli anlamları ve Holden Captiva uyarı ışıklarının anlamları hakkında sizlere çeşitli bilgiler vermeye çalışacağım. Chevrolet ailesinin bir üyesi olan Captiva özellikle Avusturalya da tercih edilen bir modeldir. Avusturalyadaki iklim koşullarına çok iyi bir şekilde uyum sağlayan Holden Captiva Suv segmenti diyebileceğimiz özelliklere sahip kaliteli ve dayanıklı bir araçtır. Holden Captiva ikaz ışıklarını incelerken bilmeniz gereken bazı önemli noktalara ve pas geçebileceğiniz bazı basit noktalara değineceğiz.

 

Holden Captiva Arıza Lambaları
Holden Captiva Arıza Lambaları

 

Holden Captiva Kaliteli ve dayanıklılığı ile bilinen bir araçtır. Bunun yanısıra ekonomik bir araç olduğunu da söyleyebiliriz. Holden arıza simgelerini öğrenmek bir sürücü için çok önemlidir. Bu içeriğimiz sizler için önemli bir rehber niteliği taşımakta olup sizleri doğru bir şekilde yönlendirmeyi amaçlamıştır. Doğru bilgiye erişimin zor olduğu günümüz de sizlere en doğru arıza lambaları ile ilgili bilgiler vermeye çalışıyoruz. İçeriklerimizi sık kullanılanlara ekleyebilir ve daha sonraki problemleriniz de tekrar hızlıca ulaşabilirsiniz. Sizleri daha fazla bekletmeden aşağıda simge resmi ve açıklaması detaylı bir şekilde sıralanmıştır.

Holden Captiva Uyarı Işıkları ve Anlamları;

 

 

Hava Yastığı Uyarı Işığı
Hava Yastığı Uyarı Işığı

Holden Captiva Hava Yastığı lambası

Captiva’nızın hava yastığı uyarı ışığı, ateşleme açıldığında kırmızı olarak birkaç saniye yanar. Kısa bir süre sonra sönmesi gerekir. Eğer hava yastığı ışığı yanık kalırsa veya hiç yanmazsa, bu, emniyet kemeri gergisi veya hava yastığı sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.
Sistemler, kaza durumunda tetiklenmeyebilir. Sorunlar genellikle bir kemer tokasına sıkışan bir nesne veya hava yastığı koltuk sensörü ile ilgili olabilir.


Akü Uyarı Işığı
Akü Uyarı Işığı

Holden Captiva Akü Uyarı Işığı

Eğer yanık kalırsa veya sürüş sırasında yanıyorsa, bu elektrik şarjı hatası olduğunu gösterir. Akü şarj edilmediğinde, enerjisi tükenirse, motor durabilir. Akü şarjını sürdürmek için hemen gerekli olmayan tüm elektrikli cihazları kapatmalısınız ve bir araç tamir atölyesine gitmelisiniz. Dikkatli olun, çünkü bu motor soğutmayı etkileyebilir. Tipik hatalar şunları içerir:

  • Jeneratör
  • Jeneratör kayışı
  • Akü
  • Kablolar / bağlantılar

Motor Uyarı Işığı
Motor Uyarı Işığı

Holden Captiva Motor Arıza Lambası

Emisyonla ilgili bileşenlerde veya ilgili alt sistemlerde bir hata olduğunda yanar. Arıza algılandığı sürece arıza ışığı yanık kalır. Eğer arıza ışığı yanıp sönüyorsa, genellikle bir motor arızasını işaret eder ki bu katalitik konvertöre zarar verebilir. Motor uyarı ışığı, Diesel Partikül Filtresi (DPF) ile ilgili bir arıza algılandığında da yanar. Motor uyarı ışığı, pek çok potansiyel hatadan dolayı yanabilir. Bu genel bir sembol olduğundan, hatayı belirlemenin tek yolu, ECM tarafından saklanan hata kodlarını okuyan teşhis ekipmanını kullanmaktır.


Servis Uyarı Işığı
Servis Uyarı Işığı

Holden Captiva Servis Uyarı Simgesi

Holden Captiva ingiliz anahtar veya çapraz anahtar uyarı ışığı, aracınızın bakım veya yağ değişimi gerektirdiğini gösteren bir işarettir.


Fren Uyarı Işığı
Fren Uyarı Işığı

Holden Captiva Fren Uyarı Işığı

Park freni uygulandığında yanık kalır. Eğer park freni serbest bırakılır ve sembol yanık kalırsa, fren sıvısı seviyelerinin çok düşük olduğunu gösterebilir. Sıvı seviyelerini kontrol edin. Fren / debriyaj sıvı seviyesi MIN ve MAX işaretleri arasında olmalıdır. Chevrolet veya Holden tarafından önerilen DOT 4 fren sıvısı kullanın. Fren sıvısı seviyesi yeterli ise ve sembol yanık kalıyorsa, bu fren arızası gösterir. Bu durumda, sürmeye devam etmeyin.


ABS Uyarı Işığı
ABS Uyarı Işığı

Holden Captiva ABS İkaz Lambası

Tekerleklerin kilitlenmesini önler. Bir tekerlek kilitlenme eğilimi gösterdiği anda ABS, fren basıncını düzenlemeye başlar. Araç, sert fren yaparken bile yönlendirilebilir. ABS, normal araç frenlerinden farklı bir sistemdir. ABS arızalandığında normal frenler ABS olmadan çalışır. Genellikle arızalı ABS’nin nedeni bir tekerlek hız sensörüdür.


Elektronik Park Freni Uyarı Işığı
Elektronik Park Freni Uyarı Işığı

Holden Captiva Park Freni İkaz ışığı

Eğer ışık park freni serbest bırakıldıktan sonra veya sürüş sırasında yanıp sönüyorsa, Elektrikli Park Freni sisteminde bir sorun var demektir. Eğer ışık yanmıyor veya yanıp sönüyorsa, Chevrolet veya Holden atölyesi ile iletişime geçin. Eğer aracınızın bir Elektrikli Park Freni varsa, elektriksel arıza ve çapraz anahtar ışığı da görünebilir. Chevrolet / Holden Captiva Elektrikli Park Freni Arıza Uyarı Işığı Bu, EPB’nin yetersiz elektrik gücü nedeniyle düşük bir seviyede çalıştığı anlamına gelir, ancak araç hala sürülebilir. Bu ışık yanarken EPB’yi serbest bırakmak için EPB düğmesine basın ve aşağıda tutun. Park freni uyarı ışığı söndüğünde düğmeyi aşağıda tutmaya devam edin.


Vites Yükseltme Uyarı Işığı
Vites Yükseltme Uyarı Işığı

Holden Captiva Vites Gösterge simgesi

Bu yeşil ‘vites yukarı’ uyarı ışığı, bir vites yukarı geçme zamanınızın ideal olduğunu gösterir. Bu, yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır.


Dört Tekerden Çekiş Uyarı Işığı
Dört Tekerden Çekiş Uyarı Işığı

Holden Captiva Tüm Çeker Sürüş Gösterge lambası

Bir istikrar sistemi. Ön tahrik tekerlekleri kaymaya başladığında, arka tekerlekler gerektiğinde aracı sürmeye başlar. Eğer tüm çeker sürüş ışığı kısa bir süre yanıp sönerse, bu normaldir. Eğer ışık yanıp sönüyorsa veya yanık kalıyorsa, bu tüm çeker sürüş sisteminde bir hata olduğunu gösterir.


İniş Kontrol Sistemi Uyarı Işığı
İniş Kontrol Sistemi Uyarı Işığı

Holden Captiva İniş Kontrol (ICS) Arıza lambası

Sürücüye herhangi bir fren girişi olmadan kontrollü iniş yapma olanağı tanır. Gösterge ışığı yeşil yanıyorsa, sistem hazır olduğunu, turuncu yanıyorsa uyarı veya sistem hazır olmadığını gösterir. Yanıp sönen turuncu, ön frenlerin sistemin çalışması için çok sıcak olduğu anlamına gelir. Eğer ışık yanıp sönüyorsa, frenler çok aşırı ısınmış demektir. Devam etmeden önce frenlerin soğumasını bekleyin.


Hıza Duyarlı Servo Direksiyon Uyarı Işığı
Hıza Duyarlı Servo Direksiyon Uyarı Işığı

Holden Captiva Hız Duyarlı Güç Direksiyonu Arıza simgesi

Direksiyon simidi ve ünlem işareti Captiva güç direksiyonu uyarı ışığıdır. Eğer ışık yanık kalırsa, bu bir hata olduğu veya motorun aşırı ısındığı anlamına gelir. Motor çalışırken sürekli olarak kilitten kilite yönlendirme yapmak, motordan aşırı ısınmasına neden olabilir. Motor soğuduktan sonra uyarı söner. Eğer ışık yanık kalıyorsa, bu bir hata olduğunu gösterir. Direksiyonu çevirmek için ekstra çaba gerekebilir.


Park Sensörleri Uyarı Işığı
Park Sensörleri Uyarı Işığı

Holden Captiva Park Sensörleri Uyarı Lambası

Park sensörleri uyarı ışığı, park sensörlerinin tıkanmış veya arızalı olduğundan dolayı yanar. Bu durumda Chevrolet / Holden park asistanı işlevi çalışmaz. Kontrol edin:

  • Sensörlerin bulunduğu tampon üzerindeki alan kirli değil
  • Buz veya karla kaplı değil
  • Etiketle kapatılmamış
  • Ultrasonik dalgaları engelleyen bir alanda değil

Azaltılmış Motor Gücü Uyarı Işığı
Azaltılmış Motor Gücü Uyarı Işığı

Holden Captiva Azalmış Motor Gücü Uyarı Işığı

Aracın bakıma ihtiyaç duyduğunda servis aracı yakında ışığı ile birlikte yanabilir. Yoldan çekilin, motordan çıkın ve 10 saniye sonra yeniden başlatın. Azalmış motor gücü, aracın zarar görmesini önlemeye yardımcı olan bir güvenlik sistemi. Sürmeye devam edebilirsiniz, ancak güç azalır. Araç, mümkün olan en kısa sürede bir Chevrolet / Holden atölyesinde kontrol ettirilmelidir.


Denge Kontrolü Uyarı Işığı
Denge Kontrolü Uyarı Işığı

Holden Captiva Stabilite Kontrol (ESC) Uyarı Göstergesi

Aracı stabilize etmeye yardımcı olan çeşitli sürücü destek özelliklerine sahiptir. ESC ışığı yanıp sönüyorsa, sistem şu anda etkin ve çalışıyor demektir. Eğer yanık kalırsa, bu bir hata olduğunu gösterir. ESC, ABS sensörlerine bağımlıdır ve bu sıklıkla bir arızanın nedeni olabilir. Genellikle sistemi açık bırakmak her zaman yararlıdır. Yalnızca aracınız buz, kar veya çamurda sıkışmışsa kapatın.


Lastik Basıncı Uyarı Işığı
Lastik Basıncı Uyarı Işığı

Holden Captiva Lastik Basınç Simgesi

Bir veya daha fazla lastiğin düşük basınca sahip olduğunda sarı yanar. Işık yanıp sönüyorsa, lastik basınç izleme sistemi (TPMS) ile ilgili bir hata olduğu anlamına gelir. Işık aynı zamanda bir lastiğin bir basınç sensörü içermediği durumda da yanar.


DPF Uyarı Işığı
DPF Uyarı Işığı

Holden Captiva Dizel Partikül DPF Uyarı Işığı DPF Uyarı Işığı

Zararlı kurumları egzoz sistemine salınmadan önce yakalar. Chevy Captiva / Holden Captiva DPF ışığı, sistemin temizlenmesi gerektiğinde yanar. Sık sık kısa yolculuklar, dizel motorlar için uygun değildir ve filtre tıkanmasına neden olabilir. DPF temizleme genellikle otomatik bir işlemdir, ancak ışık yanıyorsa, aracınızı durmaksızın durmadan bir otoyolda yaklaşık 15 dakika sürün. Işık hala yanıyorsa, hasarın meydana gelmesini önlemek için bir Chevrolet veya Holden atölyesine başvurun.


Yağ Basıncı Uyarı Işığı
Yağ Basıncı Uyarı Işığı

Holden Captiva Yağ Basınç Uyarı Işığı Yağ Basınç İkaz ışığı

Düşük yağ basınç ışığı, motor yağı yağlamasında olası bir aksaklığı gösteren kırmızı olarak yanar. Potansiyel olarak önemli motor hasarını önlemek için derhal dikkat gerektirir. Düşük yağ seviyeleri tarafından tetiklenebilir. Mümkün olan en kısa sürede durun ve motordan çıkın. Yağ seviyelerini kontrol edin ve düşükse tamamlayın. Yağ seviyesi yeterli ise veya yağ ekledikten sonra ışık hala yanıyorsa, sürmeye devam etmeyin ve yerel Chevrolet veya Holden atölyenizle iletişime geçin. Düşük yağ seviyesi uyarı ışığı Chevrolet / Holden Captiva Yağ Seviye Uyarı Işığı, seviye çok düşük olduğunda yanar ve üstüne eklenmesi gerektiğini gösterir. Değiştirme yağı gösterge ışığı Chevrolet / Holden Captiva Değiştirme Yağı Uyarı Işığı veya Chevrolet / Holden Captiva Değiştirme Yağı Uyarı Işığı, motor yağının ömrünün dolduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir.


Yakıtta Su İkaz Lambası Yakıtta
Yakıtta Su İkaz Lambası Yakıtta

Holden Captiva Yakıtta Su Uyarı Işığı Yakıtta Su Arıza lambası

Captiva’nın dizel versiyonlarında sadece su yakıt filtresindeki su maksimum seviyeye ulaştığında yanar ve derhal boşaltılmasını gerektirir. Zaman içinde devam eden sürüş, yakıt sistemine zarar verebilir.


İmmobilizer Uyarı Işığı
İmmobilizer Uyarı Işığı

Holden Captiva Immobilizer Uyarı Işığı Immobilizer İkaz simgesi

İmmobilizer sistemindeki bir hatadan kaynaklanır. Alternatif bir anahtar kullanmayı veya bataryayı değiştirmeyi deneyin. Genellikle anahtarı ateşlemeden çıkarıp yaklaşık 5 dakika beklemek işe yarar. Olası hatalar arasında programlama gerektiren hatalı bir anahtar veya ateşleme kilidinin etrafına monte edilen indüksiyon bobini bulunur.


Güvenlik İkaz Işığı
Güvenlik İkaz Işığı

Holden Captiva Güvenlik Uyarı Işığı Güvenlik Uyarı göstergesi

Aracınızın ekstra hırsızlık önleme sistemlerine sahip olmasından kaynaklanır. Bu hırsızlık KAPALI gösterge ışığı, tavan kaplamasında bulunan düğmeye basarak işgal ve eğim sensörünü devre dışı bıraktığınızı göstermek için yanar. Düğmeye tekrar basarsanız, gösterge söner.


ECO Uyarı Işığı
ECO Uyarı Işığı

Holden Captiva EKO / Otomatik Stop Uyarı Işığı EKO Bildirim simgesi

EKO uyarı ışığı veya Captiva’nızın modeline bağlı olarak OTOMATİK STOP uyarı ışığı, motorun otomatik olarak bekleme moduna girmesi nedeniyle yanar.


 

Bu içeriğimiz de bazı arıza lambaları hakkında sizlere rehber olmaya çalıştık. Bir başka içeriğimiz olan Araba Göstergeleri sayfasında merak ettiğiniz bütün göstergeler hakkında videolu ve detaylı bir içerik sunuyoruz. Aşağıda bu konu ile ilgili bir bağlantı kartı bırakıyorum . Fayda sağlayabileceğiniz bir içerik olduğuna inandığım için ilgili içerikten de bilgi edinebilirsiniz. Arızasız yolculuklar dilerim.

 

https://ikazlamba.com.tr/araba-gostergeleri-ve-arac-ariza-isaretleri/

Yorum yapın