Mercedes Axor Arıza Lambaları Anlamları

Mercedes Axor Arıza Lambaları Anlamları

Mercedes-Benz diğer arabalara göre nispeten daha güvenli ve daha az arızaları olan bir araç türüdür.Bir arıza durumu ile karşılaşmanız halinde aracınızın en üst performansta çalışmasını sağlamak için sensörlere ve güvenlik mekanizmalarına dayanan karmaşık bir güvenlik sistemine sah olduklarını bilmeniz de fayda var. Zaman zaman gösterge tablonuzda uyarı lambaları yanabilir ve bu durum özellikle ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız korkutucu olabilir.

Mercedes Axor Arıza Lambaları
Mercedes Axor Arıza Lambaları

Yeni veya kullanılmış Mercedes-Benz aracınızda görünebilecek daha yaygın olan her bir uyarı lambasını anlamanıza yardımcı olmak için bu basit bir rehber oluşturduk. Her uyarı lambasına nasıl yanıt vereceğinizi bilmeniz, aracınıza ek hasarın önlenmesine ve aracınızın güvenli olmasının sağlanmasına yardımcı olur. Aracınızda bir işlem veya tamiratı nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda emin değilseniz, Mercedes-Benz eğitimli uzmanlarımız aracınızı en iyi bilen kişilerdir.

  • KIRMIZI UYARI LAMBALARI : Önemlidir ve Güvenli olduğunu düşündüğünüz anda aracınızı durdurup en yakın servise götürünüz.
  • SARI UYARI LAMBALARI : Bir işlem yapmanız gerektiğini gösterir.
  • YEŞİL UYARI LAMBALARI : Sadece sizi bilgilendirme amaçlıdır.

 

Mercedes aracınız için ikaz lambalarını ve anlamlarını detaylı ve resimli bir şekilde aşağıda listelenmiştir.


MERCEDES AXOR KIRMIZI UYARI IŞIKLARI


Fren Sistemi

Fren sistemi
Fren sistemi

El freninin çekilip çekilmediğini kontrol edin. Eğer çekilmişse, el frenini bırakın. Işık kaybolursa normal şekilde sürmeye devam edebilirsiniz.
Işık yanmaya devam ederse fren sıvısı seviyenizi kontrol edin ve gerektiğinde doldurun.
Işık kaybolursa bu normal bir fonksiyondur. Işık devam ediyorsa Yol Yardımı ile iletişime geçin.

 

 


Motor Soğutma Sistemi

Motor Soğutma Sistemi
Motor Soğutma Sistemi

Motoru derhal kapatın.
Motorun soğumasını bekleyin, radyatöre hava girişi engellenmemiş olduğundan emin olun. Motora aşırı yük bindirmeyin ve soğutma sıvısı sıcaklığının kırmızı işaretlemenin altında kalmasını sağlayarak en yakın yetkili tamirciye gidin.

Dikkat – soğutma sistemi basınçlı bir sistemdir. Yaralanmaları önlemek için soğumasını bekleyerek soğutma sıvısı eklemek gerekmektedir. Yetkili bir tamirci tarafından soğutma sıvısının tamamlanmasını öneririz.Işık devam ediyorsa Yol Yardımı ile iletişime geçin.


Motor Yağı Basıncı

Motor Yağı Basıncı
Motor Yağı Basıncı

Motoru derhal kapatın. Tekrar çalıştırmayın.
Yağ seviyesini kontrol edin. Eğer yağ seviyesi uygunsa Yol Yardımı ile iletişime geçin.Eğer yağ seviyesi düşükse gerektiğince doldurun.* Motoru çalıştırın ve beş saniye çalıştırıp sonra motoru kapatın.Işık hâlâ yanıyorsa Yol Yardımı ile iletişime geçin.

 

 


Direksiyon Sistemi

Servo Direksiyon Sistemi
Direksiyon Sistemi

Bu, direksiyon sistemi ile ilgili bir sorunu gösterir. Güvenliyse, en yakın yetkili Mercedes-Benz tamircisine gitmeye devam edin.Eğer direksiyon güvensiz hissettiriyorsa veya aracın güvenliğini riske atıyorsa, güvenli bir yere çekilin ve Yol Yardımı ile iletişime geçin.

 

 


Hava Yastığı ve Emniyet Kemeri Sistemi

Hava Yastığı ve Emniyet Kemeri Sistemi
Hava Yastığı ve Emniyet Kemeri Sistemi

Hava yastığı veya emniyet kemeri sisteminde bir arıza var. Eğer uyarı lambası, ateşleme anahtarını açtığınızda yanmıyor veya seyahat sırasında sürekli/tekrarlı olarak yanıyorsa, derhal yetkili bir tamirciye başvurun.

 

 


Araç Şarj Sistemi

Araç Şarj Sistemi
Araç Şarj Sistemi

Araçta bir alternatör veya elektrik sistemi arızası var.Pilin daha da boşalmasına neden olabilecek tüm tüketici elektrikli ürünleri kapatın.Motoru birkaç dakika çalışır haldebırakın veya 10-15 dakika sürün, böylece pil yenilenmesine izin verin. Eğer motoru çalıştıramazsanız Yol Yardımı ile iletişime geçin.

 


Emniyet Kemeri Tokaları

Emniyet Kemeri Tokaları
Emniyet Kemeri Tokaları

Sürücü ve ön yolcunun emniyet kemeri takılıysa kontrol edin. Işık kaybolursa bu normal bir fonksiyondur.Işık kaybolmazsa yetkili bir tamirciye başvurun.​

 

 

 


AdBlue Yenileme (Kırmızı)

AdBlue Şarjı (Kırmızı)
AdBlue Şarjı (Kırmızı)

Güvenli olduğunda aracı durdurun.Kırmızı uyarı ışığı, AdBlue menzili kalmadığında görünür; bu durumda araç, ateşleme anahtarı kapatıldığında yeniden başlamaz.Araç yeniden başlatılmadan önce sisteme tam bir dolum yapılması gerekecektir.*​

 

 


Motor Kaputu

kaput açık
kaput açık

Motor kaputunun düzgün bir şekilde kapatıldığından emin olun. Işık kaybolursa bu normal bir fonksiyondur.Işık kaybolmazsa yetkili bir tamirciye başvurun.​

 

 

 


Bagaj Kapağı

Bagaj Kapağı
Bagaj Kapağı

Bagaj kapağının düzgün bir şekilde kapatıldığını kontrol edin. Işık kaybolursa bu normal bir fonksiyondur.Işık kaybolmazsa yetkili bir tamirciye başvurun.

 

 


Mercedes SOS

mercedes sos
mercedes sos

Mercedes Me connect sisteminin veya acil yardım çağrı sisteminin en az bir ana işlevinde bir arıza oluştu.Lütfen en yakın Mercedes-Benz bayinize danışın.

 

 

 


MERCEDES AXOR SARI İKAZ LAMBALARI


Emisyon Kontrol Lambası

Emisyon Kontrol Işığı
Emisyon Kontrol Işığı

Bu, motor, egzoz sistemi veya yakıt sistemi ile ilgili bir sorunu gösterir.
Anahtarı 30 saniye çıkarın, ardından yeniden takın ve moturu çalıştırın. Lamba sönerse, sorun giderilmiştir. Bir kontrol için yetkili bir tamirciye başvurun.

Eğer lamba geri dönerse ve güç düşerse, Yol Yardımı ile iletişime geçin. Eğer lamba geri dönerse ve güç düşmezse, ekstra dikkatli olun ve yetkili bir tamirciye gidin.

Yanıp sönen lamba: Eğer araç gücü düşerse ve araç titreşiyorsa, Yol Yardımı ile iletişime geçin. Eğer araç gücü düşmez ve titreşim yoksa, dikkatli olun ve yetkili bir tamirciye gidin. Bu mümkün değilse Yol Yardımı’nı arayın.


Dikkat Asistanı

Dikkat Yardımı
Dikkat Yardımı

Bu, sürücünün yorgunluk veya dikkat eksikliği tespit edildiğinde yanar. Gerektiğinde mola verin.

Sistem ışığı hâlâ yanıyorsa, yetkili bir atölye / tamirciye danışın.

 

 


Park Sensörü Arızası

Park Sensörü Arızası
Park Sensörü Arızası

Park yardımı PARKTRONIC sistemi sinyal paraziti, kirli sensörler veya bir arıza nedeniyle devre dışı bırakılmıştır.

Araç açıp kapatın ve sensörlerin temiz olduğundan emin olun. Sorun devam ederse, yetkili bir tamirciye başvurun.

 

 


Motor Yönetim Uyarı Lambası (Sadece Dizel Motorlar)

Motor Yönetimi Uyarı Işığı
Motor Yönetimi Uyarı Işığı

Lamba, kontak açıkken yanarsa, bu normal bir fonksiyondur (birkaç saniye boyunca görünmesi için).

Motor çalışırken lamba yanarsa, hemen yetkili bir tamirciye düşük hızda ve dikkatli bir şekilde gidin, çünkü motor yönetimi hatası var.

 

 


Motor yağı seviyesi

Motor yağı seviyesi
Motor yağı seviyesi

Sürekli yanıyor: Bu, yağ seviyesinin düştüğünü veya önerilen seviyelerin aşıldığını gösterir.

Yağ seviyesi önerilen seviyenin altındaysa, minimum seviyenin üzerine yağ ekleyin.

Yağ seviyesi maksimum seviyenin üzerindeyse, fazla motor yağı motoru zarar verebilir, bu nedenle yetkili bir atölyeyle iletişime geçin.

Bu ışık aynı zamanda yağ seviye sensörünün arızalandığını da gösterebilir. Yağ seviyesi doğru seviyede ise, lütfen yetkili bir uzman atölyeye danışın.


Anti-Blokaj Fren Sistemi

Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi
Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi

Bu, Anti-Blokaj Fren Sistemi lambasıdır. Bu ışık yanarsa,güvenlik sistemlerinin şu anda kullanılamadığını ve acil frenleme mesafelerinin uzayabileceğini gösterir.

Dikkatli bir şekilde yetkili bir tamirciye gidin.

 

 


Elektronik Stabilite Programı

Elektronik Stabilite Programı
Elektronik Stabilite Programı

Sürekli yanıyor: Kontağı kapatın ve yeniden başlatın. Işık hala yanıyorsa, dikkatlice yetkili bir tamirciye gidin.Yanıp sönen ışık: Bu normal bir işlevdir. Herhangi bir işlem gerektirmez.

 

 

 


Lastik Basınç İzleme

Lastik Basıncı İzleme
Lastik Basıncı İzleme

Bu, lastik basınç izleme ışığıdır.Bu genellikle düşük lastik basınçlarını veya eksik / arızalı bir tekerlek sensörünü gösterecektir.
Lastik basınçları uygunsa ve ışık hala yanıyorsa, sistem kontrol edilmek üzere yetkili bir tamirciye dikkatli bir şekilde gidin.
Yeni lastiklere mi ihtiyacınız var? Lastik uzmanlarımız burada yardımcı olmaya hazır ve farklı lastiklerin dayanıklılığı ve performansı hakkında bilgi sağlayabilir.

 

 


Direksiyon Sistemi

Servis Direksiyon Sistemi
Servis Direksiyon Sistemi

Eğer batarya bağlantısı kesildiyse veya boşaldıysa veya aracınız marş yapılmışsa – direksiyonu tamamen sola, ardından tamamen sağa çevirin ve 20-30 km/saat hızında kısa bir mesafe sürün. Işık sönerse, bir kontrol için uygun bir zamanda yetkili bir tamirciye gidin. Işık sönmüyorsa ve güvenli bir şekilde yapılabilirse, dikkatli bir şekilde yetkili bir tamirciye gidin.

Bu mümkün değilse Yol Yardımı ile iletişime geçin.


Fren Balatası İzleme

Fren Balatası İzleme
Fren Balatası İzleme

Bu, fren balatası uyarı ışığıdır.
Fren balatalarınız aşınma limitine ulaşmış ve frenleme sınırlı olabilir. Fren balatalarınızın durumunu kontrol etmek için yetkili bir tamirciye başvurun.

 

 


Hava Yastığı ve Emniyet Kemeri Sistemi

Hava Yastığı ve Emniyet Kemeri Sistemi
Hava Yastığı ve Emniyet Kemeri Sistemi

Hava yastığı veya emniyet kemeri sisteminde bir hata olduğunda hemen yetkili bir tamirciye dikkatli bir şekilde gidin.

Hata giderilmezse, bir kaza durumunda sistem tetiklenmeyebilir.

 

 


Otomatik Şanzıman

Otomatik vites
Otomatik vites

Bu, şanzıman arıza lambasıdır. Bir mesaj görünebilir – talimatları izleyin ve güvenli bir şekilde mümkünse hemen yetkili bir tamirciye gidin. Bu mümkün değilse Yol Yardımı ile iletişime geçin.

Mesaj sizi aracı durdurmanızı ve P’yi seçmenizi istiyorsa, Yol Yardımı ile iletişime geçin.

 


Akıllı Anahtar

Akıllı anahtar
Akıllı anahtar

Uyarı lambası, akıllı anahtarla ilgili bir dizi sorunu gösterecektir, bunlar pilin boşalması, anahtarın algılanmaması ve aracı terk ederken anahtarı almanızı uyarabilir (bir uyarı sesi de duyulabilir).Yetkili bir tamirciye danışın.

 

 


Süspansiyon Damperleri

Süspansiyon Damperleri
Süspansiyon Damperleri

Süspansiyon sisteminde bir arıza tespit edildi ve bu araç kullanım özelliklerini etkileyebilir.

50 mph’nin altında uygun bir şekilde sürerek en yakın yetkili bir tamirciye gidin.Yetkili bir tamirciye başvurun.

 

 


Aktif Fren Asistanı

aktif fren yardımı
aktif fren yardımı

Aktif fren asistanı, mesafe uyarısı, otonom frenleme fonksiyonu, duruma bağlı fren destek ve kaçınma direksiyonu desteği gibi işlevleri içerir. Bu uyarı lambası göründüğünde, tüm veya bazı güvenlik sistemlerinin işlev görmeyebileceği anlamına gelir.

Tüm sensörler temiz ve kirten arındırılmışsa, lütfen yetkili bir tamirciye danışın.

 


Yokuş Aşağı Hız Regülasyonu

Yokuş Aşağı Hız Düzenlemesi
Yokuş Aşağı Hız Düzenlemesi

Bu, yokuş aşağı hız sistemi regülasyonunun kullanımda veya arızalı olduğunu gösterir. Sistem kullanımdaysa, maksimum hız 25 mph’dir ve hız aşıldığında ışık yanıp söner.Yetkili bir tamirciye başvurun.

 

 

 


Far Menzil Kontrolü

Far Menzil Kontrolü
Far Menzil Kontrolü

Far menzili kontrol sisteminde bir hata var. Far menzilinizi ayarlayabilirsiniz.

Yetkili bir serviye uğrayabilirsiniz.​

 

 


Düşük/Yüksek Işık

Düşük Yüksek Işın
Düşük Yüksek Işın

Bu, farların düşük veya yüksek ışıkta olduğunu gösterir. Farlar otomatik olarak ayarlansa bile, karanlıkta otomatik olarak yanacaktır.

Yetkili bir servise başvurun.

 

 


Yakıt

Yakıt düşük
Yakıt düşük

Yakıt seviyesi rezerve düştü. Mümkün olan en kısa sürede yakıt alın.

Yakıtınız varsa, bu yakıt kapağının gevşek olduğunu gösterebilir.

 

 


Aktif Şerit Asistanı

Aktif Şerit Yardımı
Aktif Şerit Yardımı

Bu ışık, şerit asistanının açık olduğunda ve yol işaretleri tespit edilemediğinde yanar.

Bu ışık, “sistem hatası” mesajıyla birlikte görünüyorsa, yetkili bir tamirciye başvurun.

 

 


El Freni Sistemi

El Freni Sistemini Tutun
El Freni Sistemini Tutun

Hold fonksiyonu etkinleştirildi. Bu genellikle sürüş modunda iken fren pedalına sert bastığınızda etkinleştirilir. Hold’u devre dışı bırakmak için gaz pedalına basın.

Bu ışık hala yanıyorsa, yetkili bir tamirciye başvurun.

 


Ön Cam Silecek Suyu Seviyesi

Ön Cam Yıkama Sıvısı Seviyesi
Ön Cam Yıkama Sıvısı Seviyesi

Ön cam silecek suyu deposunu doldurmanız gerekiyor.

Yeni su ekleyin veya gerekirse yetkili bir tamirciye başvurun.

 

 

 


Bu uyarı lambalarıyla ilgili olarak, önerimiz herhangi bir sorun durumunda güvenliğiniz için yetkili bir tamirciye danışmanızdır. Her araç modeli ve üreticisi farklı olduğu için, belirli bir sorunun teşhis ve tamiri için yetkili bir servis en doğru bilgileri sağlayacaktır.


MERCEDES AXOR SÜRÜŞ MODLARI


Ekonomi ve Konfor Sürüş Modu

Ekonomi ve Konforlu Sürüş Modu
Ekonomi ve Konforlu Sürüş Modu
Ekonomi ve Konforlu Sürüş Modu
Ekonomi ve Konforlu Sürüş Modu

Ekonomi ve konfor sürüş programı, motor rölanti hızını azaltarak ve aşırı devir yapmayı engelleyerek daha yüksek düzeyde ekonomi ve konfor sağlar.

Bu mod, karlı, buzlu veya yağışlı koşullarda sürüş için özellikle uygundur.​

 

 


 

Spor Sürüş Modu

Spor Sürüş Modu
Spor Sürüş Modu

Spor sürüş programı, kararlılık sağlarken daha coşkulu bir sürüş tarzına olanak tanıyan bir spor ayarı sunar.

Kuru sürüş koşulları için idealdir.

 

 


Spor+ Sürüş Modu
Spor+ Sürüş Modu

Spor+ Sürüş Modu

Araçtaki az yanal kayma ve fazla yanal kayma özellikleri vurgulanarak daha aktif ve sportif bir sürüş sağlar.

İyi sürüş koşullarına sahip kuru yollarda idealdir.

 


 

Cevabını bulamadığınız arıza lambası veya ikaz ışığı var ise lütfen yorum ekranından bildiriniz . Diğer arızalara ikazlamba.com sitemizden ulaşabilrisiniz. Kazasız belasız yolduluklar dileriz.

Yorum yapın